Zvláštnosti kultivácie persipolytického zvonu zo semien

zvon
Medzi obrovským počtom kvitnúcich trvaliek, zvonček perzského leoparda má osobitné miesto medzi záhradkármi. Táto rastlina je milovaná kvôli jej nenáročnému stavu v podmienkach údržby a starostlivosti, rovnako ako svetlé a docela zaujímavé vo forme kvetov. Avšak, aby sme získali zdravý výhonok a dosiahli trvalý kvitnúci zvon po celú vegetačnú sezónu, je potrebné poznať všetky špecifické preferencie rastliny. Všetky tieto tajomstvá sa nám dnes musia odhaliť, ako aj zistiť, čo zvonček zvonovitého zvonca obsahuje, s podrobným opisom jeho odrodových charakteristík a podmienok na pestovanie kvetov v záhrade.

Botanický popis

Bells Persikovilny sa odvoláva na predstaviteľov rodu zvončekov rodiny Bellflower. Táto jemná rastlina má v prírode širokú škálu biotopov, ktoré pokrývajú celú východnú časť Európy až po Uralské hory.
zvon
Kvety žijú v prevažne ľahkých lesných zónach, v roklinách a v kríkoch. Tento druh bol nedávno jedným z najbežnejších poľných kvetov, ale ľudská činnosť značne znížila počet tohto druhu v prírode. Preto sa táto kvetina najčastejšie nachádza len v umelých podmienkach.

Viete? Listy a zvonový koreň sú jedlé a dobre môže byť použitý človekom na výživu.

Popis a fotografia

Zvony Persikovilny sa týkajú typických predstaviteľov trvalých bylinných druhov. V závislosti na odrode a podmienkach zrelé rastliny dosahuje výšku 50 až 100 cm, a v niektorých prípadoch dokonca aj záznam 160 cm. Stem vztýčené druhy, ale vo výnimočných prípadoch môže byť rozvetvená, konštrukčne jednoduché a je takmer úplne holé. Koreňové vreteno. Listy na stonke sú úzke, sú umiestnené jeden po druhom. Ich farba je prevažne tmavozelená. Dolné kvety sú výrazne menšie ako horné kvety, ktoré sú vo väčšine prípadov takmer 100% pevné na okrajoch.
zvon
Hlavnou pýchou zvončeka sú zvonovité kvety, ktoré sú pripevnené na stonku krátkymi klincami. Sú namaľované najmä v tmavo modrofialových alebo fialových odtieňoch, ale niekedy sú biele. Kvety sú často zhromažďované v kefke, v ktorej sú od 3 do 8 kvetov. Koruna je vo väčšine prípadov široká a veľká, s priemerom asi 4 cm. Kvapky sú krátke, s dlhými a ostrými zubami na konci.
Doba kvitnutia tohto druhu trvá najviac 30 dní, prichádza v júni a končí koncom júla. Po zvonku sa zvoní, od augusta do septembra sa objavujú desať tonitých ovocných škatúľ s veľkým počtom semien.

Viete? Nie je to tak dávno, objavila sa jedinečná varieta zvonu perzského leoparda. Rastlina sa vyznačuje nezvyčajným druhom jasne žltých kvetov.

Populárne odrody

K dnešnému dňu existuje obrovský počet odrôd zvonu. Medzi nimi sú rastliny s veľkými kvetmi, semi-dvojité a dokonca froté, ktoré je možné kombinovať s akoukoľvek okrasnou rastlinou. ale najobľúbenejšie záhradníci používajú tieto odrody:

  • Alba“- vodca medzi zástupcami druhu. Výška záhradného kvetu je asi 1 meter. Charakteristickým znakom rastliny – veľké biele kvety perfektného tvaru s elegantnými a elegantnými líniami.
    Alba
  • caerulea– voľne-husté, trvalé druhy. Výška stonky je v rozmedzí 80 cm. Kvety sú veľké, fialovo-modré odtiene, zhromaždené v charakteristickom apikálnom kefe. Rastú dobre na hlinených pôdach v podmienkach svetla a polostín.
    Kaurelya
  • Moerheimii“- druh zvonu nie viac ako 90 cm vysoký. Charakteristickou črtou sú veľké dvojité biele kvety pravidelného tvaru. dvojitý
Viete? V ľuďoch je mnoho zvonov zvonček. Najčastejšie z nich: zamestnanci Adama, balabolka, tamburína, zvon, holubice, kľúče.

Kde sa má rastlina pestovať

Vzhľadom k tomu, zvon je skutočný pôvodný druh mierneho podnebia, nenáročné na životné podmienky, výsadba a ešte viac a starostlivosť o tento druh nespôsobuje ťažkosti ani v amatérskej záhradke. Ale s cieľom získať zdravú kvitnúcu rastlinu s jasnými farbami správneho tvaru, musíte pri výbere biotopu kvetu pozorovať určitú druhovú špecifickosť.

Nenáročné trvalky – skvelé pre pestovanie v krajine alebo na záhrade, napríklad: Astilbe, hostiteľ, Rudbeckia, kosatce, pivonky bylinné, sedmokráska záhrada, echinacea.

Výber miesta a osvetlenia

Napriek skutočnosti, že zvončeky sú obyvateľmi perličiek na okraji lesa, broskyňovité druhy, ktoré uvažujeme, sa líšia veľká láska k dobrému osvetleniu. Preto ideálnym miestom pre výsadbu kvetu bude dobre osvetlená záhrada alebo záhon.
zvon
Vzhľadom na skutočnosť, že rastlina netoleruje stagnujúcu vlhkosť, je najlepšie vybrať miesto s miernou nadmorskou výškou vzhľadom na celé miesto na výsadbu. Alebo je umelé vytvárať všetky podmienky pre dobré odvodnenie pôdy.

Požiadavky na pôdu

Tento druh nie je náročný na pôdne podmienky, avšak neutrálne alebo mierne kyslé hlinité pôdy s vysokým agrofyonom sú ideálne na pestovanie kvetu. Okrem toho rastlina dobre reaguje na pôdu s vysokým obsahom humusu. Pri kultivácii zvonku je dôležité mať na pamäti, že pred výsadbou pôda musí prejsť celý cyklus prípravy.
Príprava
Aby ste to urobili, musíte urobiť mesiac pred zasadením na sedadlo na 1 km štvorcových. m asi 300 g vápna, 1 kôš humusu alebo kompostu, asi 60 g superfosfátu, 30 g síranu draselného. Potom by mala byť pôda dôkladne vykopaná a uvoľnená.

Dôležité! Vykoná sa výmena humusu a kompostu rašeliny alebo hnoja je zakázané, pretože to môže viesť k rozvoju hubových chorôb u rastlín a jeho následné deštrukcii.

Rastlinné zvony zo semien

Po prvé zvon musí byť klíčený zo semena a pripravený na vývoj v prírodných podmienkach.

Príprava osív

Vo väčšine prípadov nie sú v predbežnej príprave potrebné semená zvončekov zvonu. Bez zvláštnych obáv môžu byť zasiate priamo do pripravenej pôdy kvetinového záhonu na začiatku mája alebo na zimovanie v októbri.
semeno
Ale aby ste odmietli neživotaschopný materiál, odporúčame najprv vylievať semená do pohára vody. Množstvo semien, ktoré zostávajú v hornej časti vodného filmu, v takmer 100% prípadov nedá zelenú výhon.

Zasievanie sadeníc

Zasadenie semien pre sadenice sa vykonáva na konci marca. K tomu použite plytké záhradné kontajnery so špeciálnym podkladom na klíčenie. Vyrába sa zo sody, humusu a piesku hrubej frakcie v pomere 6: 3: 1.
Dodatočné hnojivá nie sú potrebné na výrobu takéhoto základného náteru, ale pred zasiatím musí byť hojne navlhčené trvalou vodou z vodovodu.
pristávacia
Výsev sa môže uskutočniť aj na otvorenom teréne v špeciálne vybavenej záhrade, ale nie až do konca mája. V tomto prípade kvitnúca rastlina sa dostanete len do ďalšej sezóny, takže klíčiace semená sú najlepšie v izbových podmienkach.
Pretože semená rastliny sú veľmi malé, sú úhľadne a rovnomerne rozložené na substráte. Potom je potrebné, aby boli mierne zatlačené do zeme, navlhčené zo záhradného spreja. Výsledná štruktúra je tesne pokrytá priehľadným polyetylénovým filmom na vytvorenie skleníkového efektu. Keď sa zistí teplota v miestnosti, asi + 18-21 ° C, po 2-3 týždňoch sa objavia prvé výhonky.
kľúčik
Akonáhle väčšina semien klíčí, je potrebné odstrániť fóliu z sadby a presunúť ju na teplé, svetlé miesto, ale bez priameho slnečného žiarenia. V tomto štádiu výhonky nepotrebujú špeciálnu starostlivosť, stačí len ich vodu a pravidelne jemne uvoľňovať podklad, aby korene dodávali dodatočný kyslík. Po niekoľkých týždňoch sa vyklíčia klíčky a po dvoch týždňoch sa môžu kŕmiť špeciálnym tekutým hnojivom.

šerm

Miečanie sadeníc sa vykonáva po výhonkoch vzniknú sa prvé listy. Postup je dôležité držať až dovtedy, kým koreňový systém mladého rastliny úplne naplní voľný priestor alebo bude tkaný koreňom inej sadby.
šerm
V prvom prípade bude rastlina pomaly trpieť a zomrieť z nedostatku priestoru a živín. V tomto prípade sa po transplantácii procesy rastu spomaľujú, takže sa nemôžu vytvoriť sadenice a prvé kvitnúce zvony budú vidieť až v ďalšej sezóne. V druhom prípade husto tkané korene nemožno oddeliť bez poškodenia, v dôsledku čoho môže časť sadenice zomrieť.
film

Mladé sadenice sa pohybujú na plavidlo niekoľkokrát viac ako pôvodné. V tomto prípade môžete použiť pravidlo: čím viac, tým lepšie. Avšak v tejto veci je dôležité, aby sa objemy nepreháňali, pretože bude ťažké postarať sa o obrovský hrniec.

Dôležité! Pikirovannye rastliny, spravidla, nehýbajú husto. Vzdialenosť medzi nimi nie by mala prekročiť priemer 10 cm.

Iné spôsoby reprodukcie

Zvony persykolistny, s výnimkou pestovania zo semien, výborne násobí a inými spôsobmi, najmä a vegetatívne. Väčšina záhradníkov sa uchýli k dvom všeobecne akceptovaným metódam: odrezky alebo rozdeľovanie kúska na úlomky. Každý spôsob má výhody a nevýhody.

Rozdelenie kríkov

Rozdelením zväzku sa zväzok vynásobí iba piatom roku života, ale ak to dovoľuje veľkosť puzdra, postup sa vykonáva od tretieho roka. Za týmto účelom sa v máji alebo auguste vyrúbajú najväčšie kríky, po ktorých sa stonka rastliny rozreže na úlomky. Každý fragment musí nutne mať koreň a životaschopnú obličku.
Rozmnožovanie rastliny môže byť výhradne časti koreňa. Za týmto účelom je vykopaný koreň rozdelený na časti, z ktorých každý musí obsahovať najmenej jeden obal na obnovu.
delenie
Potom je fragment odrezkov vysadený na trvalom mieste takým spôsobom, že oblička je na úrovni s pôdou. V prípade reprodukcie koreňovými potomkami sú jednoducho oddelené od materského organizmu a vysadené v pôde.

Dôležité! Po získaní fragmentov rastliny musia byť miesta incízov ošetrené bežným uhlím, rozdrvené do práškového stavu. Táto manipulácia pomôže rýchlejšie hojiť tkanivá a chrániť rastlinu pred infekčnými chorobami.

graftage

Aby sa zväzok rozmnožil, odbery sa odoberajú skoro na jar.
výstrižky
Najlepšie obdobie na to je koniec marca – začiatok apríla. Rezne sú rezané z mladých výhonkov, a potom sa hodil do svetelného voľnej pôdy a pokrytá priehľadnou fóliou alebo sklenenej nádobe pre vytvorenie skleníkového efektu. Do štyroch týždňov sa odrezky zakorenia, po ktorých môžu byť transplantované na trvalé miesto.

Starostlivosť o kultúru

Zvony persykolistny v starostlivosti je nenáročné. Avšak, s cieľom získať zdravú rastlinu, ktorá poteší vlastníka Doba kvitnutia, kvet musí byť venovaná malá pozornosť. Druh prináša veľké sucho, ale teplé a suché leto by sa mal uistiť, že rastlina sa neustále dostáva správne množstvo vlhkosti.
Ďalšie hnojenie
tiež kvety potrebujú sezónne topánky. Na to na jar je potrebné zaviesť dusíkaté hnojivá av období bohatého kvitnutia rôznych minerálnych komplexov pre kvitnúce druhy.
Kyslíkové hladovanie a burina pre kvetinu sú tiež nežiaduce. Je nevyhnutné pravidelne vykonávať pliesňovanie a systematicky uvoľňovať pôdu priľahlej k púšti. Povzbudiť kvitnutia na maximum, zvon nevyhnutne nutné očistiť od vyblednuté časti stonky stonky by sa mala skrátiť najmenej o tretinu. Okrem toho, raz za sezónu, v prvej polovici októbra budete musieť dezinfikovať všetky nadzemné časti kvetu.
prerezávanie
To znamená, že zvonček persicifolia možno považovať za ľahkú údržbu a rozmnožovanie rastlín, ktoré mu silu zvládať aj neskúseným záhradníkom. Aby sa rast svetlé a elegantný kvet s charakteristickým vzhľadom, je nutné použiť vo svojom vlastnom záhonu s niekoľkých jednoduchých tipov, a pestovanie rastlín sa oplatí už nezabudnuteľné emócie rozjímanie kvetu “zvonček” čoskoro.