Zvláštnosti kultivácie Buddleic David: výsadba a starostlivosť o keš na záhrade

Buddleja

David Buddlea je exotická fascinujúca rastlina. Existuje viac ako 100 druhov kríkov, z ktorých mnohé sa môžu pestovať ako okrasné rastliny.

Pôvodne sa pestovali v tropických a subtropických podmienkach, existujú však druhy, ktoré dokážu vydržať a znižovať zimné teploty.

Davidov Buddha je tiež označovaný ako Budlei premennej – je zástupcom rodiny Buddlea a patrí do rodiny Noricnikov.

Listový ker dosahuje výšku až tri metre. Druh bol pomenovaný podľa francúzskeho prírodovedca a misionára Armana Davida, ktorý objavil tento druh.
Buddlea bush
Listy sú kopijovito-oválne, majú zužujúce sa hrany, ich dĺžka môže dosiahnuť 25 cm. Buddleické kvety Dávida sú malé, kvetenstvo sa podobá na ucho. Rôzne odrody sa líšia v odtieňoch kvetov, častejšie sú fialové kvety.

David’s Buddleum: Vlastnosti kríkov

Bush má neobvyklú korunu a kvitnutie, ktoré priťahuje záhradníkov. Davidova Buddlea, kultivovaná vo forme pásomnice alebo živých plotov, vyzerá ako zelená fontána kvôli jej nezvyčajnej korune a stonkám pripomínajúcim oblúk.

Medzi záhradkármi sú obľúbené aj milovníci kríkov: jazmín, vezikul, jalovec, horský popol.

Vyčnievajúce stopky majú terminál pripomínajúci dlhú kefu zloženú z fialových malých kvetov s oranžovými ohnivými očami.
Buddleja
Buddhov David má veľa čŕt:

  • Pri výsadbe v oblastiach s drsným podnebným účinkom môže ker zmrznúť, ale rýchlo sa obnoví, čím sa na začiatku letného obdobia vytvoria nové výhonky.
  • Vzťahuje sa na rýchlo rastúce rastliny, za niekoľko mesiacov dokáže vytvoriť vysokú korunu na 70 centimetrov a vymaní elegantné dlhé stopky. Od júla a už do októbra prichádza maximálne dekoratívne Bush. Toto je obdobie dlhého a rýchleho kvitnutia.
  • Rozľahlá koruna sa skladá z tmavozelených kopijovitých listov a je úplne pokrytá lilačnými kvetmi, takzvanou oparou. Kvety emitujú silnú medovú vôňu.
  • Davidov Buddha ešte stále nesie titul: “podzimný šeřík”, kvôli tomu. že kvitnutie môže trvať až do neskorej jesene alebo “motýľ bush”, pretože sladká aróma kvitnutia zhromažďuje okolo seba rôzne motýle.
  • Štandardnou farbou púčiky je fialová lila, ale vďaka chovateľom sa objavili nové odrody s inými rovnako krásnymi kvetmi. Napríklad:

Alba – s bielou farbou;
Alba
RoyalRed má fialovo-červenú farbu;
Fialová červená
OrchidBeauty – bledá fialová;
Svetlo ružová
Fascinujúce má jasne ružové kefy.
Jasne ružová buddlea

Viete? Kmeňové bunky tohto krovu sa používajú na kozmetické účely a používajú sa ako antiseptikum.

Pestovateľské podmienky

Pre Davidovu Buddleiu, pred pristátím na otvorenom teréne, vyberte najvhodnejšie miesto a typ pôdy. Rast a kvalita prietoku Bush závisí od podmienok pestovania.

Kde je možné pestovať kefu

Buddleja je svetlo milujúca rastlina, preto je lepšie ju pestovať na území bez tieňovania. Miluje priestor, pretože sa pobočky šíria a mali by mať dostatok priestoru okolo nich na plnohodnotný vývoj. Vzhľadom k tomu, že vetvičky Buddlei sú dostatočne krehké, miesto na pristátie by malo byť nízke, takže silné vietor ich nerozbíja.

Typ pôdy na výsadbu

Pôda musí byť voľná. Ťažká zemina s vlhkými plochami pre túto rastlinu nie je vhodná. Pôda po vysadení púšte musí byť ihneď pokrytá rašelinou alebo slamou. Je dôležité vytvoriť dobrú drenáž, aby nedochádzalo k stagnácii vlhkosti.

Treba preto dbať na to, aby nepoškodili koreňový systém, najmä v prvých rokoch po výsadbe, keď rastlina získava silu a zakorenie.

Chov doma

Davidov buddha s jeho originálnosťou a dlhým kvitnutím priťahuje mnoho záhradníkov.

Viete? Vo svojej vlasti Buddleia vyrastie až 50 rokov, ale v iných zemepisných šírkach padá po piatom zime. Preto, aby sa nestratil tento ker, je potrebné sa starať o pestovanie nových mladých rastlín.

Nie je ťažké ju chovať aj pre začiatočníkov v záhradných okrasných rastlinách. Najpopulárnejšie metódy sú: šírenie odrezkov a pestovanie zo semien.
Buddleja

Reprodukcia pomocou odrezkov

Vhodným obdobím na šírenie je polovica leta alebo začiatok jesene. Každý odrezaný kmeň by mal mať 3-4 púčiky. Rezy by mali byť vyberané zelené alebo nie úplne lignifikované, ktoré by mali mať dve internódy. Potom nasleduje povinná liečba heteroauxínom.

Spracovaná háčikka je zasadená do hrnca plného riečneho piesku a pokrytá sklenenou nádobou. Ak je hrniec s rukoväťou v teplej miestnosti, nemusíte zakryť sklo.
Reprodukcia pomocou odrezkov
Počas dňa je potrebné postriekať a pravidelne navlhčovať piesok. Ak sú odrezky skoré a počasie sú priaznivé, potom mladý Bush môže kvitnúť v tom istom roku.

Výsadenie výhonkov je možné urobiť ihned do záhrady alebo do záhrady. V zemi je vykopaná malá lunochka, vysádza sa stonka s púčikmi a diera je plná pôdy. Rovnako ako dospelé rastliny, sadenica potrebuje úkryt pre zimu. Keď prichádzajú jarné teplé dni, kmeň narastie do rastu. Starostlivosť o sadenice je rovnaká ako pre dospelých Bush.

Pestovanie zo semien

Buddleja na konci kvitnutia dáva veľké množstvo semien, z ktorých môžete pestovať nové kríky. Výsev sa uskutočňuje v januári v hrnci s navlhčeným podkladom s hĺbkou 8 centimetrov. Zavlažovanie sa spočiatku vyrába iba z palety a neskôr sa na stonke vykonáva opatrné krájanie listov.

Tiež kefy, ako napríklad vretenová tráva a hrozno, sa množia semenami.

Krabica sa zlikviduje, keď sa objaví 4-5 listov. Pred vysadením v otvorenej pôde sa vykoná ošetrenie roztokom manganistanu draselného a slabých roztokov mikrofertilizátorov, každé kŕmenie by malo byť 2 kusy.

Pri plodinách a zberoch by sa mala použiť rašelinová rašelina a pôda v pomere 1: 3. Seedling sa vykonáva v júni, vzdialenosť medzi kríkmi je pol metra. V prvom roku rastliny nemôžu poskytnúť kvitnutie. Na jeden rok vyrastie až 70 cm, na zimu sú nakrájané na 30 cm, aby sa zahalili a zahriali.
Pestovanie zo semien
Otepľovanie sa odstráni v polovici mája na budúci rok, kefy sa musia nudiť. V júni sa výsadba uskutočňuje v otvorenom teréne a spracováva sa modrým výkalom v pomere 1: 100. Kvitnú sa v druhej polovici júna a trvá do októbra.

Nie je to tak jednoduché, aby sa Buddleous David snažil pestovať milovníkov, aby vyrastali zo semien, táto metóda je náročná na pracovnú silu a vyžaduje veľa pozornosti. Vhodnejšie a ľahšie, najmä pre začiatočníkov, je spôsob šírenia.

Dôležité! Rozmnožovaním tohto keru s semenami existuje možnosť zmeniť vlastnosti odrody, ktorú pestujete. Pri odrezkoch sa takéto zmeny nedajú.

Základné pravidlá starostlivosti

Buddleja David stravovanie a starostlivosť nevyžaduje veľa úsilia, ale vedenie chovu základy, budete sa radovať jej krásu a vôňu púčiky, kvety chic zastúpená vo fotografii.

Zalievanie rastlín

Rastlina má rád časté zavlažovanie, ale nestála. Zvlášť potrebuje vlhkosť v obdobiach sucha, hlavnou vecou je nepovoliť zaplavovanie pôdy. Ako zástupca teplých krajín s tropickými podmienkami, Buddleia víta líniové zavlažovanie.

Striekanie sa vykonáva skoro ráno alebo po západe slnka, takže v horúcich, slnečných dňoch neprídu pálenie listov a kvitnutia.
zalievanie

Najlepšie obväzy a hnojivá

Prvé hnojenie by malo obsahovať dusík, ktoré je potrebné zaviesť počas vegetačného obdobia. Takéto hnojivo podporuje dobrý rast a rýchle zotavenie po zimovaní. Podruhé skúseným záhradníkom odporúčame kŕmiť sa bližšie do polovice leta.

V tomto štádiu by hnojivo malo pozostávať z fosforu a draslíka, čo umožňuje zlepšiť intenzitu a krásu kvitnutia.
umelé hnojivo
Tiež si môžete urobiť malé množstvo popola a organických látok, ako je kompost alebo peregnoy.Esli nie oplodniť kríky – to nezmizne, ale bude slabý a neduživý, a kvitnúce nemôžu prísť v sezóne.

Orezanie puzdra

Bez orezania sa ker sa zmení na zamotanú, natiahnutú hmotu nových a starých výhonkov, čo má tiež nepriaznivý vplyv na kvitnutie. Najkrajšie kvitnutie je pozorované v kríkoch s ročným silným prerezávaním.

Odstránenie vyblednutých púčikov spôsobuje druhú vlnu kvitnutia a zlepšuje množstvo sejby.
Prerezávanie sa vykonáva: na jar, keď mrazy a jeseň nie sú strašné.
Orezanie puzdra
Jesenné prerezávanie je potrebné na odstránenie chorých a starých výhonkov, ktoré môžu oslabiť kríky počas zimovania. Ročné prírastky sú odstránené o tretinu.
Na jar vyrežte voľné vetvy a tvarové puzdro.

V prvej jar je vystrihnuté staré výhonky a skracuje sa hlavné vetvy. Preto je základňa kmeňových nízkych konárov vytvorená do výšky 15 až 40 cm. Ak je to žiaduce, aby sa zväčšila púzdra väčšej výšky, skeletové vetvy sú orezané na 1,3 metra.

Pre nasledujúci rok sa prerezávanie uskutočňuje na rovnakej úrovni ako v prvom roku s odchodom z troch párov obličiek.
Zastrešenie, ktoré rastú v časti dolnej koruny, sa úplne odstráni silným zahusťovaním, ak nie je žiadne – skrátené o 3/4.

Vo vytvorenom závode sa staré a mŕtve klíčky, rovnako ako neproduktívne vetvy kostry, odstránia pílou alebo betónovým rezačom.
Púčiky, ktoré vybledli, sú odstrániť záhradníkom na pár najsilnejších výhonkov.
Spustené kríky reagujú veľmi dobre na prerezávanie.

Dôležité! Ak sa nerešpektuje orezávanie a vysoká vlhkosť, vyblednuté zápästia sa objavia na zafarbených kefách, čo môže spôsobiť vážne poškodenie puzdra, ak nie je ovládané. Včasné prerezávanie je najúčinnejšou metódou kontroly a prevencie pri tejto chorobe.

Zimovanie Buddoža Davida

Keď urobíte len niekoľko aspektov prípravy na zimu, Bush bude čo najviac trpieť chladom a mrazom.
Spočiatku by mal byť rezaný po ukončení obdobia kvitnutia (koniec septembra – október). Existujú výhonky nie viac ako desať centimetrov vysoko.
Zimovlya
Na ukrytie nie je nutné, pri rozmrazení sa kríky začnú hniť. Nad rastlinou sa po prerezaní nainštalujú oblúky do výšky 25 centimetrov, ktoré sú pokryté hustým polyetylénom. Počas obdobia mrazu je táto štruktúra pokrytá suchými listami alebo seno.

Existujúca vzduchová vrstva medzi fóliou a zemou vytvára mikroklímu, ktorá je priaznivá pre rastlinu. Suchý vzdušný vzduch je prevzdušňovanie kríkov a výhonky nie sú zakázané. Takéto podmienky v zime sú najviac pohodlné pre “jeseň šeřík.”

Choroby a škodcovia

Davidov Buddleus je zriedka postihnutý chorobami alebo škodcami, to sa stáva len vtedy, ak je starostlivosť nesprávna alebo chýba.

Múčnatka alebo pavúk roztoče ovplyvňujú kríčku so silným dlhotrvajúcim suchom. Prevencia je pravidelné zalievanie, ako koreň a kropenie koruny. Keď je stav zanedbávaný, postihnuté oblasti sú vyrezané a spálené a tiež sa používa ošetrenie insekticídmi.
choroba
Bežnou chorobou je porážka čiernej nohy v dôsledku nadmernej vlhkosti. Boj proti nej je uvedený vyššie.

Davidov Buddha má veľa cností a v starostlivosti je veľmi nenáročný a to je pre záhradkárov atraktívne. So správnou starostlivosťou a včasným rozhodnutím vašich potrieb vášho domáceho miláčika, až do neskorej jesene si môžete vychutnať svoju krásu a nádhernú arómu. Jemné florety a elegantné vetvy priťahujú pozornosť ostatných k vašej záhrade.