Žltá slivka. Najlepšie známky. Starostlivosť a výsadba

Žltá slivka

V našom štandardnom vnímaní by mala byť slivka vždy modrá alebo fialová.

Pokiaľ ide o žlté slivky, potom všetci z nejakého dôvodu okamžite premýšľajú o slivke.

V skutočnosti existuje veľa odrôd žltých sliviek, ktoré sa líšia od čerešňových inštalatérov nielen v chuti, ale aj v ich veľkosti.

O odrodách žltých sliviek a bude diskutované v tomto článku.

Čo sú to žlté slivky?

Odrody žltých sliviek sa veľmi líšia od ostatných – sú rovnako užitočné, medzi nimi môžete nájsť aj veľké aj malé, sladké a kyslé.

Vo všeobecnosti si môžete vybrať odrody pre každú vkus, tvar a dokonca aj farbu. Spojuje všetky odrody žltých sliviek – ich univerzálny účel. Ich plody sa môžu používať priamo v čerstvej forme, ako aj pri akýchkoľvek druhoch konzervovania – džemov, džemov, kompótov.

Plum sort “Altai Jubilee”

Odroda sa vyznačuje ružovým nádychom kože

Najvzácnejšia odroda zo všetkých žltých sliviek. Nájdeme ho tak na západe a na východe na Sibíri, ako aj v regióne Uralsko. Odroda sa tiež distribuuje na území severného Kazachstanu.

Všetky ich najlepšie vlastnosti mozgov “Altai výročie” prevzaté z “Manchurian sliviek” sadeníc, z ktorých odroda bola vyšľachtená. Druhým darcom “Altai Jubilee” sa považuje za “Imunnú” slivku.

Ovocie je malé, majú kruhový tvar. Ich priemerná hmotnosť je 15 gramov. Odlišujú sa od ostatných vo svojej žltooranžovej farbe, ktorá je pokrytá sladkou “červenou” farbou jasnej červenej farby. Kôra je tiež pokrytá voskovým povlakom, ktorý má belavý odtieň. Koža samotná je tenká, neovplyvňuje základnú chuť ovocia.

Telo “Altai Jubilee” je farebne žlto-oranžové. Vďaka svojej štruktúre je veľmi drobivá a šťavnatá, čo zmiernuje pri jedení. Chuť ovocia je dobrá, Kyslá sladká s charakteristickou príjemnou arómou. Veľký plod sa veľmi ľahko oddelí od mäsa. Obsah kyseliny askorbovej je 7 mg na 100 gramov.

Táto trieda sa zvažuje skôr z hľadiska dozrievania. Odstrániteľná splatnosť ovocia sa vyskytuje v polovici alebo v druhej polovici augusta.

Variant nie je vhodný na prepravu

Strom nemá takmer žiadne rozlišovacie znaky. Pri raste dosiahne strednú veľkosť. Koruna má pyramídový tvar s guľatým chrbtom. Počet vetiev koruny nie je veľký, čo poskytuje stromu priemerné zahustenie.

Hlavným ovocným orgánom stromu tejto odrody sú buketové vetvy. Pobočky typu skeletu, z ktorých rovné konáre opúšťajú ostré uholníky. Hlavná farba kôry je hnedočervená. Strom je charakterizovaný nízkou stonkou.

Strom tejto odrody je známy vysokých výťažkov. Počas plodu sa strom nevyskytuje veľmi rýchlo – vo veku 3-4 rokov od okamihu vysadenia.

Dobrou výhodou plodovej odrody “Altai Jubilee” je jej vysoký výnos a vynikajúca chuť ovocia. Okrem toho žltá farba sliviek im dáva zvláštny odvolanie a chuť do jedla. dobre odolné voči zimným mrazom a jarné mrazy.

Nevýhody tejto odrody je dosť, ale so všetkými z nich skúsený záhradník môže ľahko zvládnuť. Predovšetkým to je nevhodné na prepravu v čerstvej forme, ktorá však nezasahuje do spracovania sliviek a neprepravuje sa vo forme džemu alebo kompótu na dlhé vzdialenosti.

Aj odroda má nízku odolnosť voči rôznym chorobám, charakteristické slivky. obzvlášť je často ovplyvnená chlórou. Veľmi často sa vyskytujú veľké škody na slivkách “Altai Jubilee”. Odroda sa bojí sucha a nemôže sama opeľovať.

Plum sort “Honey” (“Biely med”)

Plody odrody

prekvapivo lahodná odroda žlté slivky, ktoré sa veľmi podobajú skutočnému medu. Rôzne ukrajinského pôvodu. Zónovanie je široké až do severných oblastí, čo prispieva k nepríjemnosti odrody.

Plody tejto odrody sú považované za veľké, ich závažia začína od 30 gramov a dokonca môže dosiahnuť všetkých 50. Mimochodom, ovocie nemusí byť presne jednorozmerné. Ale tvar ovocia je správny, okrúhly. Farba kože je žltá. K dispozícii je tiež tenká voskovitá vrstva belavého odtieňa.

Hustota kože je vysoká, čo dáva ovocím vysokú prepravnú kapacitu.

Mäso sa líši nielen v bohatej žltej farbe, ale aj v jej šťavnatosti. Štruktúra ovocia je hustá, čo komplikuje proces oddeľovania kameňa od buničiny. Na poschodí, sme už spomenuli, že je slivka ovocie “Honey” je veľmi sladký, ale nie cloying, čo eliminuje mierny odtieň tóny kyslosti. Degustácia plodov tejto odrody je 4.5.

Odroda je veľmi produktívna

toto odroda sa považuje za jednu z prvých medzi všetkými druhmi sliviek. Snímateľná splatnosť je už v posledných mesiacoch júla a prvých dňoch v auguste. Takáto výhoda je okrem iného zabezpečená vďaka skorému začiatku rozkvetu odrody “Honey”.

Odroda je samopodpodivná, pretože je potrebné ju poprášiť inými odrodami. Ako opeľovače sú najčastejšie používané “Wengerka Rannaya” a “Karlíševova Renkla”.

Slivka “Medovoi” je veľmi veľká a môže byť až do 5 metrov v podmienkach priaznivých pre rast. Koruna stromu je zaoblená, s malým počtom hlavných vetví. To prispieva k tomu, že strom nie je príliš zahustený a ovocie je schopné dozrieť rýchlo a kvalitatívne.

Odroda sa uvažuje s vysokým výnosom, čo je čiastočne zabezpečené veľkou veľkosťou plodov.

Odroda má vysoká odolnosť voči mrazu a ľahko toleruje aj tie najmrazšie zimy. Slivka nepotrebuje žiadnu zvláštnu starostlivosť, veľmi dobre zakorenená v akýchkoľvek klimatických podmienkach. Účel ovocia je univerzálny, čo z nich robí ešte viac populárne pre domáce záhradníctvo.

vysoký strom zaberá veľa priestoru na záhrade, kvôli ktorému mnohí záhradníci odmietajú pestovať. Podľa názoru niektorých. Na jeho miesto, môžete si dať dva vysoko výnosných strom a získať oveľa vyššie výnosy, iní majú sklon k tomu, že v záujme chutnosť týchto sliviek môžu darovať ďalšie dve metrov záhrady. Voľba je na vás.

Zaujímavé je aj čítanie o odrodách sliviek v regióne Moskva

Plum sort “Golden Large”

Plody sú veľmi veľké

Ďalšia veľká škála žltých sliviek s vynikajúcim veľkým plodom. Bol získaný ako výsledok výberu sadeníc kultivarov kultivovaných v južnom regióne Ruska. Rovnaká odroda “Golden Large” je z väčšej časti rozmiestnená v regióne Dolného Volga.

Priemerná hmotnosť slivkového plodu “Golden Large” úplne zodpovedá názvu a je približne 43 gramov. Farba hlavnej farby týchto plodov je žltá. Krycími farbami sú znázornené škvrny nažltlej farby. Koža nie je hustá a jemná, je pokrytá voskovitými ústami, ľahko sa odstráni z plodu.

Ovocie má oválny tvar, s malými priehlbinami v blízkosti lievika a vrcholom, jednorozmernými. Ventrálna steh je takmer neviditeľná u plodu.

Farba buničiny je žltá. Štruktúra je veľmi mäkká a jemná, obsahuje veľké množstvo šťavy, čo spôsobuje, že jej sladká a kyslá chuť je obzvlášť príjemná a taviaca. ochutnávač chuť je hodnotená na 4,8 bodov z 5. Variant je jedným z vodcov v obsahu kyseliny askorbovej v 100 gramoch buničiny, čo je 18,5 mg.

Pri kvitnutí strom vstúpi v polovici mája, približne 15-19 čísel. Preto, “Golden veľké” neskoré dozrievanie odrody, plody, ktoré dosiahnu optimálne pre stravovacie podmienky až v prvých dňoch októbra.

Strom strednej výšky tejto odrody sa vyznačuje pyramídovou korunou s rozprestierajúcimi sa vetvami. Treba poznamenať, že počet vetví v tomto strome nie je veľký a korunu nezhustne. Tiež sa vyznačuje strednou vrstvou. Farba výhonkov je hnedá. Kytené vetvy sú hlavným orgánom ovocného stromu kultivaru “Golden Large”.

Prvá plodnosť sa pozoruje iba 4 roky po výsadbe stromu. Výťažnosť plodín je dostatočne vysoká a čo je najdôležitejšie, pravidelné. Priemerný počet plodov, ktoré sa zbierajú z jedného stromu, je 26,8 kilogramov. Z jedného hektára priemyselnej záhrady sa každoročne zberajú približne 126-146 centov zrejúceho ovocia.

Výhody tejto odrody sú mnohé. Po prvé, je to pravidelnosť plodov a dobré vkusné vlastnosti veľkého ovocia. Ďalšou hodnotou je atraktívny vzhľad, ktorý sa odhaduje na 4,5 bodu. Strom je veľmi odolný voči nízkym teplotám.

Okrem toho, aj počas kvitnutia stromu, jarné mrazy sú neohrozené. Odroda je odolná voči dlhým obdobiam sucha. Zriedka postihnuté škodcami a chorobami. Jeden z mála odrôd žltých sliviek, ktoré sa dajú dlhodobo skladovať za nevyhnutných podmienok – až 1,5 mesiaca.

Navyše, počas skladovania sa vzhľad ovocia stáva ešte atraktívnejším, chuťové vlastnosti získavajú ďalšie pozitívne vlastnosti. Odroda sa pestuje ako doma, tak aj v priemyselných záhradách.

Mladé drevo danej odrody náchylný k porážke mrazu, a veľmi dlhá doba sa môže odstrániť od poškodenia. Niekedy zmrazenie môže úplne zničiť strom.

Obrátime sa na starostlivosť o žltú slivku

Slivka nevyžaduje veľkú pozornosť od záhradníka. Ak však rastú v nevhodných podmienkach, starostlivosť by mala byť pravidelná a mala by zohľadňovať všetky potrebné požiadavky. Okrem toho je potrebné venovať pozornosť skutočnosti, že triedy tohto typu získané výberovou metódou sú prakticky neschopné prašať sa sami.

Preto bez použitia zvláštneho úsilia je ľahké zostať vôbec bez zberu.

Začnime s orezávaním

Schéma prerezávania sliviek

Korunná slivka prakticky nepotrebuje formáciu v prvom roku, ktorý potrebujete odstrániť na ramennej úrovni. Znamená to, že vetvy musia byť ponechané v niekoľkých vrstvách, pričom v každom z nich by nemali byť viac ako šesť kostrových ramien. Vzdialenosť medzi vrstvami by mala byť približne 30-40 centimetrov.

Strom 2-3 rokov je užitočné prerezávať mladé rastliny približne 30 centimetrov. Avšak ak je všeobecne rast každého odvetvia rovnaký, nemusíte vyrovnávať. Silné a časté orezávanie sliviek môže oddialiť obdobie prvej plodnosti.

Na starých slivkách sú odrezané iba suché a poškodené vetvy. Po orezaní musia byť spálené, aby sa zabránilo šíreniu ochorenia. Ak je ovocie nepravidelné, hlavné vetvy sú niekedy rezané.

Hnojivo – veľmi dôležitá fáza starostlivosti

Pôda okolo slivky sa odporúča pravidelne uvoľňovať, odstraňovať koreňové výhonky a prinášať minerálne a organické hnojivá. Robiť to nestojí za to často, pretože slivka nie je veľmi rozmarná na hnojivá. Minerálne hnojivá sa zavádzajú nie viac ako raz za 2-3 roky.

Na jar je potrebné oplodniť pôdu dusíkom a na jeseň sa odporúča používať fosfor a draslík. Humus sa zavádza ešte zriedkavejšie – raz za 3-4 roky. Jeho množstvo na 1 m2 by nemalo byť väčšie ako 12 kilogramov.

Niečo o zalievaní

Zalievanie nebude nikdy nadbytočné

Slivka je veľmi náročná na vlhkosť, najmä v mladom veku. V suchých rokoch je voda pravidelne počas leta, dvakrát mesačne. V takom prípade by malo ísť až o 10 kníh vody na jeden dospelý strom, pre mladých bude postačovať 4-6 kbelíky.

Zavlažovanie slivky je tiež potrebné v septembri, pretože ak sa vyčerpá pred zimnými mrazmi, zimný strom bude dvakrát ťažší na prežitie. Po zalievaní sa odporúča mulčovať pôdu s blízkym dnom, aby sa v nej udržala dlhšia vlhkosť.

Chráňte pred škodcami

Z plesňových chorôb je strom chránený rezaním a spálením chorých chorých plodov, listov a konárov. Tiež, keď prerezávanie, najmä na jeseň, je veľmi dôležité liečenie rez pomocou záhradného mazacieho tuku. Tiež sa miesto toho používa vápno mlieko s zriedeným síranom medi (1-2%).

Na ochranu stromu pred poškodením spôsobeným klysterosporiózou sa strom na jeseň postrieka močovinou.

Pokiaľ teplota vzduchu nedosiahla teplotu teplomera nad 10 stupňov, odporúča sa pretrepávať a zničiť taký švestkový škodca ako pílovec. Približne 6 postrekov s obdobím 7-10 dní by sa malo vykonať, aby sa zbavili sliviek. Pri postreku sa odporúča používať také liečivá ako “Bio-toxibacilín” alebo “Gaupsin”.

Čo potrebujete vedieť o zimnej starostlivosti o žlté slivky

Na zimu vetvy mladého stromu sa odporúčajú viazať V jednej koši, chrániť ich pred mrazom a vetrom. Samotný kmeň je pripevnený k kolíku. Mladé rastliny sa vo všeobecnosti odporúčajú, aby boli pochované pod snehom. Vetvy dospelého ovocného stromu by mali byť podopreté colami, pretože veľké množstvo snehu ich môže zlomiť.

Kmeň stromu musí byť obalený čo najviac vrstvou snehu, ktorý je pokrytý seno zhora.

Požiadavky na pestovanie sliviek

Etapy výsadby sliviek

Je veľmi dôležité, aby miesto, ktoré ste si vybrali na výsadbu, bolo dobre osvetlené a nebolo vetrané. Koniec koncov, bez dostatočného svetla, bude ovocie zle zviazané a zrelé a ak kvitne strom počas kvitnutia, riskujete úplne bez zberu.

Príprava jamy na sadenice

Pit musí byť vykopaný predčasne 2-3 týždne pred vysadením. Jeho hĺbka by mala byť asi 60 centimetrov, takže zmes humusu a vrchnej vrstvy pôdy by mohla byť pochovaná na dne. V jame sa táto zmes okamžite vyleje, aby sa mohla usadiť až do okamžiku vysadenia.

Tiež sa odporúča ihneď viesť dieru do otvoru, na ktorú potom viazame sadenice. Zastávka by mala byť umiestnená na severnej strane stromu a vo vzdialenosti asi 15 centimetrov.

Ako pestovať?

Veľmi opatrne musíte dávať pozor, aby ste nepoškodili koreň slivky. Optimálne by malo byť vyššie ako povrch pôdy o 3-4 centimetrov.

Pôda, s ktorou sú zakopané korene, sa nemusí miešať s hnojivami. Tiež je dôležité, aby v blízkosti koreňov nebol vzduch, pretože by ich mohol vysušiť. teda musí byť pôda dobre zbitá. Aj po výsadbe sa strom plodí hojne. Použitie 3 až 6 kôstky vody (závisí od toho, ako je suchá alebo vlhká pôda).

O čase pristátia

Rastlinné slivky môžu byť na jar aj na jeseň. Je však lepšie zvoliť jesenný čas. Vysvetľuje to skutočnosť, že jesenné výsadby slivky sa nevykonávajú tak neskoro, ako napríklad jablone. Preto pred začiatkom mrazov by mal mať čas zvyknúť si na pôdu, aby sa dobre preniesli nízke teploty. V opačnom prípade strom jednoducho zamrzne.