Zložili sme stravu pre divoké kačice

Divoká kačica
Chôdza v mestských parkoch, kde je rybník, alebo pri rybníku, kde ľudia často odpočívajú, môžete spoznať divoké kačice. Ich počet sa každoročne zvyšuje. Nielenže vybrali umelé rybníky ako svoje hlavné prostredie v lete, ale tiež sa ponáhľajú nechať ich v zime. Toto správanie sťahovavých vtákov vysvetľuje skutočnosť, že ľudia ich čoraz viac živia. Tento článok bude diskutovať o tom, ako a ako nakŕmiť divoké kačice.

Musím kŕmiť kačicu?

Vo voľnej prírode sú tieto vtáky nenáročné vo veci jedla. Z tohto dôvodu, to je často v ich strave sú tráva, kôrovce, korene, malé ryby, hmyz, riasy, semená, bobule, rovnako ako komária larvy, žubrienky, planktón, riasy a malé žaby.
Kŕmenie divokých kačíc
Takáto odroda v strave pomáha zachovať prirodzený inštinkt, ktorý tieto vtáky dobre rozvinuli. V zime ich posúva na juh.

Ak si však zelenina zvykne na to, že nemusí nakupovať potraviny, prirodzený signál na začatie migrácie (zníženie množstva jedla) nefunguje. Kŕmenie ľudí do samého začiatku zimy odrádza kačice od odletu do teplých oblastí.

Možno budete mať záujem dozvedieť sa o zvláštnostiach pestovania domácich vtákov, ako sú prepelice, perličky, pávy, pštrosy, jarabice.

Prirodzene, s nástupom chladného počasia, odpočívanie v parku sa stáva menej, a teda i jedlo. Vodné plochy sú pokryté ľadom a vtáky hľadajú vhodné miesto v najbližšej krajine. Nenájdeme ich, vrátia sa do rybníka a niektorí z nich zomrú, zmrazia na ľad alebo padajú do spojov mestských predátorov.

Taktiež kačice v dôsledku dlhodobého kŕmenia človekom dostávajú od neho príliš dôveru kvôli čomu často trpia činy niektorých zlých predstaviteľov našej spoločnosti.
Divoké kačice

Môžete nakŕmiť divoké kačice v rybníku

Po prvé, malo by byť zrejmé, že nemôžete kŕmiť kačice rôznymi druhmi pekárenských výrobkov. Áno, som zistil, že opustené sušienky jedlé, kačacie sú ochotní zdvihnúť, ale to jedlo je plná tuku a kvasiniek, zlé vlákno, veľmi zle rozkladu.

Viete? Záznam o obezite medzi divými kačkami patrí jednej osobe žijúcej v USA v Pensylvánii. Turisti ho vykrmili až na 4 kg.

Žitný chlieb je pre zdravie kačiek najnebezpečnejší, pretože spôsobuje fermentáciu v chlpovom a nakoniec jedy telo.

Existuje mylná predstava, že krekery nemajú taký negatívny vplyv na telo ako jednoduchý chlieb. Avšak aj malé drobné krekery môžu po prechode gastrointestinálneho traktu silno napučať do vtáka.

Nedávajte kačice so všetkým, čo sajete. Vták môže tiež vyzdvihnúť tie potraviny, ktoré sú pre ne škodlivé, bez toho, aby to analyzovalo. Navyše potraviny, ktoré boli vo vode príliš dlhé, môžu byť pokryté škodlivými hubami a baktériami.
Kŕmenie kačice
Jedným z pravidiel “dobrého vkusu” pri kŕmení kačiek je ponechať jedlo pre nich na brehu, skôr než ich hodiť do vody. Takže nielenže nezakrývajte zásobník, ale predlžujete aj trvanlivosť výrobkov, ktoré sa pokúšate kŕmiť kačicami.

Dôležité! V žiadnom prípade nemajú kŕmiť kačice jedlo, ktoré je vidieť pleseň, pretože je pravdepodobné, že vták je chorý v konečnom aspergilózy. Táto choroba môže spôsobiť smrť celej populácie.

Je to spôsobené tým, že nevytvárate ďalšie podmienky na šírenie mikroorganizmov, ktoré prispievajú k hnilobe.

V lete

Počas leta, kačacie krmivo by malo iba za určitých podmienok, a to buď, ak máte nejaké problémy s ich stanovište, alebo keď sa počet obyvateľov sa stal príliš veľký, a to buď vo vzťahu k zranených a chorých vtákov, ktoré nemôžu samy o sebe produkovať potraviny.
V lete

Kŕmne výrobky:

 1. Strihané syry tvrdých odrôd. Mali by ste si vybrať ten, ktorý na chvíľu zostane na hladine a bude takmer okamžite vyzdvihnutý kačkami.
 2. Ovsená kaša. Len môžete uvariť kašu a previesť ju do guľôčok, hodiť priamo k vtákom.
 3. Varená zelenina, nakrájame na malé kocky.
 4. Ovocie a bobule. Stačí stačiť ich do malých kúskov a dať ich divým kameňom.
 5. Vodné rastliny, ako je kačica alebo riasy. Sú bohatým zdrojom vitamínov. Vhodné na kŕmenie ako čerstvé, tak surové.
 6. Špeciálne krmivo pre kačice, ktoré sa predávajú v obchodoch s domácimi zvieratami. Vyrábajú sa v granulách a udržiavajú sa dobre na povrchu, nerozpúšťajú sa, ak sa stále rozhodnete ich hodiť hneď vedľa vtáka. V prípade, že je horný obväz ponechaný na brehu, je lepšie navlhčiť toto jedlo vodou – a tak sa nebude držať na zobáku.

V zime

V chladnej sezóne môžu byť vtáctvo, ktoré zostávajú v našich zemepisných šírkach, kŕmené, ale je potrebné to robiť správne a pozorovať určité jemnosti pri výbere produktov. Je dôležité kompenzovať vtáky kvôli nedostatku dôležitých mikroelementov, vitamínov a bielkovín.
V zime

 1. Corn. Univerzálna kultúra pre väčšinu vtákov. Je bohatá na vlákninu, vitamíny a bielkoviny, najmä tie, ktoré majú intenzívnejšiu žltú farbu.
 2. Strukoviny. Pre kačice, hrášok a fazuľa sú vynikajúce. Avšak sú príliš veľké pre diviakov, takže fazuľa bude treba rozdrviť.
 3. Pšenica. Je lepšie použiť špeciálne odrody vyvinuté na kŕmenie vtákov. Tieto odrody sú bohaté na bielkoviny, vitamíny B a E. Ale ako lacná voľba vhodného prosa, ktorý je v dnešnej dobe málokedy dostane k stolu na človeka.
 4. Ovos. Je veľmi dôležité v zime, pretože obsahuje až 5% tukov a veľké množstvo aminokyselín.
 5. Jačmeň je vhodný pre kŕmne účely pre kačice. A jeho forma nezáleží: celozrnný, naklíčený, nasiaknutý alebo iný typ. Malo by sa zabrániť iba tomu, aby sa mladým darilo, keďže kurčatá potrebujú vlastnú “strave”.

Obilniny sa môžu podávať v suchej forme aj v klídle. Okrem toho v rozmaznanom tvare nahradíte nedostatok zelene v strave vtáka. Pre komplexnejšie kŕmenie bude tiež užitočné kombinovať rôzne odrody obilnín.
V zime
Najčastejšie zmiešané “oko”, ale zároveň dodržiavať pravidlo, že jačmeň v zmesi by mal byť 30-35%.

Dôležité! V zime telo kačice potrebuje takmer dvakrát viac potravín ako v lete.

Ako dodatočný proteínový doplnok k výživy hydiny, kostnej múčky, ryby alebo mäsového odpadu a dokonca aj nízkotučného tvarohu. Pamätajte, že toto je len doplnok stravy a nie je to hlavný produkt.

Na obohatenie vitamínom zmesi sa môžu pridávať sušené bylinky (najmä púpavy), koreňová zelenina, tekvica, cuketu alebo kapusta. Ako úspory môžete použiť zvyšky a orezávanie. Napríklad zvädnutý kôp alebo čistenie z vyššie uvedenej zeleniny, mrkvy alebo šalátu dobre dopĺňajú vtáčiu stravu.
V zime
Tvrdé výrobky sú lepšie brúsiť, aby uľahčili úlohu kačiek.

V zime, aby sa zabezpečilo správne trávenie, bude kačica potrebovať aj zdroj vápnika. Môžu byť rozdrvené vaječné škrupiny, škrupina, krieda alebo dokonca hrubý piesok.

Dôležité! Obsah džúsu a cukety v zadnej časti by mal byť minimálny, pretože tieto produkty majú nejaký preháňací účinok.

Čo kŕmiť divoké kačice doma

Najčastejšie je pomer domestikovanej slatiny nijako odlišný od príjmu domácej kačice.

mláďatá

Počnúc prvými dňami sú mladé kačice vybavené miskou na kŕmenie a pitnou miskou. Nakrájajte ich s rozdrveným vareným vajíčkom. Už deň po tom, čo kačacie kiahne, začnú jesť samy.
kačica

Niektorí chovatelia hydiny odporúčajú použitie štartovacieho krmiva, ktoré obsahuje všetky potrebné živiny pre telo mláďat.

O niekoľko dní neskôr, keď sú kačacie pečene silné, do vajíčka sa pridá drvená hrudka a do dávky sa zavádza tvarohový syr. Musí sa tiež zabezpečiť, aby bola vo vodnej nádrži stále čistá voda.

Dôležité! Povinnou zložkou stravy by mali byť bielkoviny kačica, tak už tretí deň, môžu dať mäso alebo mleté ​​ryby, rovnako ako kostnú múčku.

Kŕmiť mladé zvieratá každé 2 hodiny, kým nedosiahnu 5 dní. V budúcnosti sa tento interval postupne zvyšuje. Spôsob podávania mesačných kurčiat je znížený na 3 jedlá denne.
kačica

10-dňové kačacie môžu byť dané zelené, pred-drvené a varené zeleniny. Ako zelené môžete použiť trávu alebo pridať trochu kačica, ktorá je prirodzeným zdrojom zelených potravín pre tieto vtáky. V tomto štádiu sa varené vajíčko a tvaroh sú odstránené z diéty.

Jedlo, ktoré sa dáva kurčiatam, by malo byť drobivé, pretože sa ešte nevedeli ako čistiť zobáky z mokrého jedla. Potom, čo kačica zmení svoju chumáť na perie, môžu sa kŕmiť ako dospelí.

Ak sú voľne žijúce kačice držané v prírodných podmienkach a nie sú izolované od dospelých, rýchlo sa naučia získať vlastné jedlo na vlastnú päsť. Strávia veľa času hľadaním červov a lariev, ktoré sú ďalším zdrojom bielkovín. Okrem toho sú veľmi priateľskí a snažia sa o seba starať, aj keď v okolí nie je žiadna žena.
kačica

Dospelé kačice

Výživa dospelých kačíc by mala pozostávať z:

 • zelenina (tráva, riasy, kačica atď.) – 50%;
 • obilniny (drvené zrno a strukoviny) – 30%;
 • otruby – 10%;
 • koláč – 7%;
 • koreňové plodiny;
 • ryby a mäsové odpady;
 • drvená škrupina a krieda;
 • stolová soľ.
Viete? Vo voľnej prírode na vode, zatiaľ čo pri ťažbe jedla, kačice sa môžu ponoriť do hĺbky 6 m.

Kŕmiť divoké diviaky 2 krát denne s kašou a v noci dávat celé zrno, čo umožní dlhú dobu uspokojiť pocit hladu. Varenie mokrého jedla je nevyhnutné 1 krát a jeho množstvo sa vypočíta tak, že do 30 minút bol podávač prázdny. Tento prístup šetrí jedlo z kysnutia.
Divoké kačice

Vyvážené krmivo sa môže robiť doma.

Pre varenie 1 kg krmiva budete potrebovať:

 • 250 g kukurice;
 • 250 g pšenice;
 • 200 g jačmeňa;
 • 50 g hrášku;
 • 50 g otrúb;
 • 80 g koláča z slnečnice;
 • 20 g kvasníc;
 • 40 g kostnej múčky;
 • 50 g kriedy a drvenej škrupiny;
 • 8 g stolnej soli;
 • 20 g kŕmneho tuku.

Malo by sa zabezpečiť, aby vták vždy mal čistú vodu a stále potrebuje inštalovať nádobu s plášťom a štrkom. Piesok pomáha tráviacemu systému kačice, takže je tiež potrebné postarať sa o jeho dostupnosť.
Divoké kačice

Kŕmenie divokých kačíc na rybníku je potrebné pamätať na jeden zlatý citát Antoine de Saint-Exupery: “Sme zodpovední za tých, ktorí sa skrotivali”. Poskytnutím zdroja potravy voľne žijúcemu vtáctvu sme nudní jeho prirodzený inštinkt prežitia.

Napriek tomu, aj keď sa tieto vtáky usadili už dávno, je potrebné im poskytnúť vyváženú stravu po celý rok.


Loading...