Zaujímavé fakty o kurčiat

kurčatáĽudia považujú kurčatá za vzdialené od najrozvinutejších zvierat z hľadiska inteligencie, ale takéto stanovisko je hlboko mylné. Poďme si spoločne vypracovať, prečo je nemožné podceňovať duševné schopnosti týchto vtákov a tiež sa dozvedieť 13 zaujímavých skutočností o kurčatách a kohútiach.

Kurčatá nie sú hlúpi

Domáce kurčatá majú svoj vlastný organizovaný život, ktorý sa riadi prísnym poriadkom: vo večerných hodinách, pri západe slnka, idú do postele a ráno sa za úsvitu prebúdzajú. Existuje dokonca takéto príslovie: “Choďte do postele s kurčatami a prebúdzajte sa s kohútmi.”

Aj pernaté domáce zvieratá Sú schopní pamätať “osobne” na všetkých príbuzných v ich slepom dome: ak napríklad jedna z nosníc je vylúčená zo stáda niekoľko dní, potom po návrate bude bez prekážok prijatá späť do kolektívu. Kurčatá majú tiež dobrú pamäť pre tváre ľudí, a dokážu si spomenúť, ako dobré sa liečiť, a zlé.
Kurčatá nie sú hlúpi
Medzi schopnosťami nosníc sú aritmetický talent. Túto skutočnosť dokázali talianski vedci, ktorých viedol R. Rugani (Univerzita v Padove). Uskutočnili experiment s novorodencimi kurčatami, vďaka ktorým umiestnili z Kinder-Surprise päť plastových kontajnerov. O niekoľko dní neskôr boli pred kuriatkami rozdelené kontajnery, dve z nich skrývajú za jednou obrazovkou a tri za sebou. Kurčatá sa najviac zaujímali o obrazovku, kde boli skryté tri objekty.

História domestikácie kurčiat je niekoľko tisíc rokov stará. Predpokladá sa, že ich predkovia boli Banky banky, jeden z druhov voľne žijúcich kurčiat.

Navyše, výskumníci chceli testovať mláďatá na schopnosť pridávať, odčítať a zapamätať si: v ich mysli vedci odobrali kontajnery z jednej obrazovky a preniesli ich cez druhú. Je zaujímavé, že kuriatka stále navštevovali obrazovku, za ktorou bolo viac predmetov.
Experimentujte s vajíčkami z prekvapení Kinder
Ďalším pokusom bolo, že v blízkosti kurčiat umiestnili karty s číslami a skryli jedlo za nimi. Najprv kurčatá boli vycvičené, aby hľadali jedlo za obrazovkou s piatimi štvorcami. Neskoršie kurčatá ponúkol dve rovnaké karty, a vo väčšine prípadov, ak počet prekročí päť, kurča išiel na správnu kartu, a keď ich bolo menej ako päť – na ľavej strane.
Experimentujte s kurčatami
Ako výsledok tohto experimentu vedci k záveru, že kurčatá od raného detstva sú schopní určiť, kde môže existovať väčšie množstvo potravín, ako aj usilovať o väčšiu skupinu príbuznými, s ktorými môže prísť spolu komunikovať a nájsť potravu.

Viete? Vedci dospeli k záveru, že denné kurča má rovnaké schopnosti a reflexy ako trojročné dieťa.

Video: experiment s kuracím mäsom

Kurčatá môžu komunikovať

Ľudia považujú komunikáciu kurčiat medzi sebou za jednoduché kliknutia a klepanie, ale v skutočnosti je to jazyk komunikácie. Výskumníci to popísali tridsať rôznych významov vtáčieho “rozhovoru”, medzi ktorými je “čas, aby som sa dostal do kontaktu”, “je to viac ako všetko tu, tu je veľa jedla!”, ako aj výzvu partnerov počas párenia a signál o prístupe dravcov. Materské sliepky môžu pokojne komunikovať s embryami, ktoré sú stále vo vajci. Nestlé niekoľko dní pred narodením už môžeme odpovedať na moju matku s určitými zvukami vyjadrujúcimi potešenie alebo úzkosť, ak je matka sama pokojná alebo úzkostná.

Neskôr šiel s plodom, Kvochka Všetky vlaky kurčatá, vyžarujúce rôzne zvuky, upozornenie na nebezpečenstvo alebo volať im niečo jednoduchú recykláciu a deti rýchlo reagovať na výzvu, skrýva pod svojou matkou či posedenie v skupine u krmív.

Video: kohút volá kurčatá

Majú pocity

Ďalším objavom týkajúcim sa kurčiat je to, že tieto domáci vtáci sú schopní zažiť emócie a vyjadriť pocity súcitu a milosrdenstva. Toto potvrdili britskí ornitológovia z univerzity v Bristole, ktorí uskutočnili jeden zaujímavý experiment. Počas toho boli kurčatá a sliepky rozdelené, umiestňovali ich do rôznych buniek, ale nechali ich v zornom poli.

Potom boli dospelé sliepky po nejakú dobu fúkané studeným vzduchom, aby sa uistili, že to spôsobilo nepríjemné pocity. Po prúde studeného vzduchu bol kurčaťom poslaný. V tejto dobe sa u hydiny, sledovanie akcií vedcov, palpitácie začal zvyšovať, začali nazývať svoje kurčatá a správajú sa neúprosne.
Ovčiak s kurčatami
Preto ornitológovia dospeli k záveru, že domáce kurčatá sú schopné zažívať empatiu s ich mláďatami. V iných pozorovaniach sa zistilo, že kurča je schopné zažiť depresiu, ak zomrie kuriatko, alebo keď je izolovaná z rodiny a umiestnená do samostatnej klietky.

Viete? Domáce kurčatá sú najbežnejším druhom stavovcov na planéte: z nich je asi 20 miliárd.

Kohúti predpovedajú počasie

Od dávnych čias naši predkovia zaznamenali, že kohúti a ich spev reagujú na zmeny počasia: môžu spievať v rôznych časoch dňa pred určitými javmi počasia. Napríklad:

 • ak kohút začal spievať ihneď po západe slnka, potom to znamená, že sa môže zmeniť počasie;
 • Crowing je počuť po 22 hodinách – jeden by mal očakávať tichú, bezvetrú noc;
 • večerné “vrana” v lete (až 21 hodín) predpovedá dážď a v zimnom období predpovedá skoré rozmrazovanie;
 • kohútičky môžu predpovedať zmeny počasia nielen spievaním, ale aj ich správaním;
 • keď kopajú do zeme, obracajú svoje truhlice na stranu, z ktorej človek očakáva, že sa vietor zvýši;
 • kohúťové bitky prorokujú dobré slnečné počasie;
 • V zime, stojaci na jednej nohe a druhý zdvihnutý pod ním, kohút predpovedá nárast mrazu;
 • ak kohút začal moliť skôr ako kurčatá, potom na jeseň av zime tam bude premenlivé počasie, a ak sliepky začali molt skôr, potom to je na stabilné počasie.
Viete? V kľudnom a pokojnom počasí je kohútový výkrik počuť vo vzdialenosti viac ako dva kilometre.

Majú radi zvuk

Kurčatá sú hlučné vtáky a akékoľvek zmeny z vonkajšej strany, ako je to sprevádzať s hubbub. Cocking cock
Tu sú niektoré Dôvody, prečo sa v dome môže vyskytnúť rozruch:

 • hostiteľ sa objavil v slepom dome (radosť);
 • cudzinec (alarm) vstúpil do miestnosti;
 • čoskoro bude prepravované vajíčko;
 • aféra sa konala: bol som zničený;
 • bolo objavených množstvo pochúťok;
 • Hniezdo bolo obsadené nezvaným obchodníkom;
 • dravec (mačka, pes) vyliezol do kurča.

Ďalším dôvodom pre hlučné správanie kurčiat je láska k komunikácii. Ak len jeden z vtákov cíti úzkosť, tento pocit je rýchlo prijatý ostatnými obyvateľmi družstva.

Zaujímavé je zoznámiť sa s výberom plemenných kurčiat s červeným, bielym, čiernym, modrým perím.

Milujú kopať

Láska kuracie rodiny na kopanie v záhrade je známa každému a môže spôsobiť nenapraviteľné škody na pána. Pri hľadaní lahôdok v krajine sú kurčatá schopné zničiť postele so záhradnými plodinami na veľkej ploche. Taktiež sliepky nie sú ochotné vykopať otvory v lôžkach a kvetinových záhonoch a vychutnať si “kúpanie” v piesku a hádzať okolo záhradnej pôdy. Preto majiteľ by nemal stratiť svoju ostražitosť, ak sa náhle jeho domáce zvieratá chcú dostať von z domu a vrhnúť sa na zem podľa vlastného uváženia.
Milujú kopať

Kohút je hlavou kurča

Kohút hrá dôležitú úlohu v hierarchickom systéme vtáčej spoločnosti, čo mu umožňuje vykonávať veľa organizačné povinnosti:

 • kontrola ranného prebudenia sliepok (vďaka tejto kontrole sú aj majitelia coopu vzrušení);
 • volanie do kŕmnych žľabov s jedlom, ako aj lahôdky nachádzajúce sa vo voľnej prírode;
 • regulácia a prevencia konfliktov v rámci rodiny s kuracie mäso;
 • Vyvolanie kurčiat v hniezdach;
 • odraz útoku malých predátorov.

Kohút v slepom dome

Kohúti sú geneticky náchylní k vedeniu a zabiyachlivosti tak často vstupuje do nerovného boja s väčšími nepriateľmi, ako sú psy alebo prostredníctvom svojho vlastného pána.

Prečítajte si viac informácií o kapitole “Štetec”: rôzne prezývky pre kohút; či je potrebný kohút, či sú kurčatá prepravované a koľko kurčiat má byť na jednom kohútiku; ako kohút šliapne kuracie mäso.

Slepica môže byť hypnotizovaná

Ak chcete prekvapiť svojich priateľov s talentom vášho hypnotizéra, ukážte im zaujímavý trik pomocou kurča ako vizuálnej pomôcky.

Ak chcete “hypnotizovať” kurča, budete potrebovať: Hypnóza kurčiat

 • živá vrstva;
 • kus kriedy;
 • Plochý povrch, na ktorom je možné písať kriedou (asfalt).

Teraz vykonajte nasledujúce kroky:

 1. Chyťte kurča a upokojte ho tak, aby neodolal.
 2. Potom držte vták oboma rukami a opatrne položte ho na jeho boku.
 3. Držte tlapku jednou rukou a nechajte krk a hlavu voľné. Keď sa upokojí, samotný vták položí hlavu, ako keby spal.
 4. Jednou rukou držte labky a na druhej strane vezmite kriedu a pritiahnite pozornosť kuracieho mäsa. Keď začne nasledovať kriedu, nakreslite priamku z hlavy asi 40 cm.
 5. Tráviť kriedu niekoľkokrát na zatiahnutej línii, kým sliepka, sledovanie línie, nebude úplne mŕtva.
 6. Jemne uvoľnite kuracie stehná. Kuracie mäso zostane v rovnakej polohe a dokáže ležať až do pol hodiny.
 7. Prineste vtáka späť k životu a udrel ho cez hlavu. Vták “ožije” a vyskočí a prekvapí divákov.
Dôležité! Počas zamerania sa na “hypnózu” nezabúdajte, že ak vták odolá, hrubé zaobchádzanie s ním je neprijateľné. Je tiež nehumánne nechať kurča dlho v omráčení.

Samozrejme, to nie je hypnóza. Ornitológovia dávajú logické vysvetlenie tohto správania sa vtákov: inštinktívne pocit nebezpečenstva a stresu môže vták predstierať, že je mŕtvy.

Video: kurča “hypnóza”

Kurčatá sú potomkami dinosaurov

Vedci, ktorí obhajujú vývoj z univerzity v Kente (UK), považujú kurčatá za priame potomstvo tyrannosautov kvôli ich podobnosti v základných návykoch:

 • kurčatá sa môžu dobre orientovať vo vesmíre;
 • bežať rýchlo;
 • dobré vidieť;
 • na uloženie vajec;
 • ak je to potrebné, vybrať taktickú taktiku.

Kurčatá sú potomkami dinosaurov
Aj v genóme vtákov bola zistená podobnosť bunkových štruktúr kurčiat a dinosaurov. Predpokladá sa, že kurčatá prešli v porovnaní s ostatnými vtáciami v priebehu vývoja najmenej.

Pozrite sa na výber kuracích plemien: najneobvyklejší, najväčší, dekoratívny boj; s chrumkavými labkami, trsy, najväčšími vajíčkami.

Kohút môže žiť bez hlavy

Stáva sa, že po porážke sa môže kuraj chvíľu pohybovať aj bez hlavy. To je spôsobené skutočnosťou, že telo odobratého vtáka naďalej vytvára nervové impulzy.
Kuracie mäso bez hlavy Mike
Podobné obdobie sa vyskytlo aj v roku 2009 1945 v meste Fruta v USA, na farme L. Olsena. Pri príprave večere sa majiteľ farmy rozhodol zaraziť kohút menom Mike, ale zmeškal a odsekol sekeru v nešťastnom vtáku iba fragment hlavy, pričom jedno ucho a časť mozgového kmeňa. Zranený kohút vyskočil a začal behať okolo dvora.
Chicken Mike
Vták zostal živý kvôli experimentu: koľko môže žiť týmto spôsobom. Kohút bol z pipety napájaný mliekom a kopol priamo do krku. Tento prípad zaujal vedcov z University of Utah, ktorý zdokumentoval tento jav a rozhodol, že kohút prežil v dôsledku skutočnosti, že počas nárazu sekery nebola poškodená krčnej tepny. Neznáma oblasť mozgu bola tiež zodpovedná za životné funkcie organizmu a umožnila penis prežiť.
Chicken Mike
Následne sa Mike zotavil z úrazu a mohol žiť ďalších 18 mesiacov. Počas tejto doby L. Olsen bol s Mikom vo verejných demonštrácií tohto javu, ale jeden deň potom, čo turné zabudol ho kŕmiť, a potom kohút je na konci životnosti (alebo dusil slzným priedušnice, podľa inej verzie). Prípad s Mikeom je jediný svojho druhu, preto si vzal čestné miesto v Guinnessovej knihe rekordov.
Deň bezobratlého kuracieho mäsaOslavuje Mikeho bezhlavý deň kuracieho mäsa
Následne sa bezhlavý kohút stal symbolom mesta Fruta a každoročne v máji sa konajú “Mike’s Day”, počas ktorého oslávili súťaž pre hádzanie vajíčok.

Viete? Napriek tomu, že väčšina ľudí sa dotýka nadýchaných malých kurčiat, niektorí ľudia majú elektrofóbiu – strach z kurčiat a kurčiat. Títo ľudia trpia touto poruchou a obávajú sa, že sa vtáky môžu správať agresívne a skrývať ich.

Čierne kohúty a kurčatá

K dispozícii je jedinečné plemeno kurací ayan khanini, kompletne maľované v ušľachtilej čiernej farbe. Čierne vtáky majú všetko – perie, oči, hrebenatka s náušnicami, ako aj labky a pazúry. Mäso je tiež čierne, ale nemá chuť ako obyčajné kuracie mäso.
Ayam zemani
Rodové čierne vtáky z indonézskych ostrovov sú v našich otvorených priestoroch veľmi vzácne, takže nie sú lacné. Zaujímavé je, že v ich krajine, v Indonézii, sa čierne kohúty používajú v náboženských rituáloch na zvýšenie pôrodnosti obyvateľstva. Tam je tiež viera medzi miestnymi obyvateľmi, že kohút vrhnúť ayam chtoani prináša veľa šťastia, a jesť pečené alebo varené mäso môže zmierniť bolesť svedomia.

Prečítajte si aj o najlepších plemenách kurčiat a základoch chovu a chovu kurčiat pre začiatočníkov.

Spôsobuje závislosť

Špecialisti v oblasti psychológie urobili objav: chov kurčiat môže spôsobiť závislosť u ľudí. K tomuto javu dochádza takto: začína sa zaoberať vtákov chovateľské kurča s malými rodinami 5-10 zvierat, človek sa môže stať závislými na tomto procese a následne môže mať, existujú až 200 jedincov rôznych plemien kurčiat vo svojom sektore, s radom ukazovateľov produkciu vajec a produktivity.
Kuracie farmy
V čase, keď hydinová farma rozhodne o svojom najobľúbenejších plemenách, sa jej farma môže premeniť na pevnú hydinársku farmu.

Dôležité! Kurčatá veľmi milujú pitnú vodu a to priamo ovplyvňuje ich produkciu vajec a ich pohodu. Preto znižovaním noriem pitia, chovatelia riskujú pokles produkcie vajec o viac ako 15%.

Vajcia nie každý deň

Baklažánka v každej kuriatke je individuálna a závisí od plemena, krmiva, denného svetla, zdravia a podmienok v stene. V priemere v tela nosníc sa každé vajce dozrieva za 25 hodín a každé nasledujúce sa vyvíja po určitej dobe po predchádzajúcej. Teda čas, kedy sa vajíčka pokladajú za denné posuny k neskoršiemu dátumu, v dôsledku čoho príde deň, kedy kurča nenosie semenník. Kurčatá mäsových plemien majú dlhší cyklus znášania vajec ako vajcia.

Zistite viac o vysádzaní slepačiek: obdobie kŕmenia vajíčok u kurčiat, koľko rokov leží nosnice; štruktúra, hmotnosť, kategória, použitie kuracích vajec; prečo sú vajcia získané dvoma žĺtkami, bez škrupiny, so zeleným žĺtkom.

Video: zaujímavé a vtipné o kurčiat

Ako môžete vidieť, kurčatá sú veľmi zaujímavé a jedinečné bytosti, ktoré majú určitý intelekt, charakter, pocity a emócie. Aj veľa domácich kurčiat má dekoratívny vzhľad a môže spôsobiť závislosť u ľudí. Dúfame, že keď ste sa v článku dozvedeli zaujímavé fakty o kurčiat, dozviete sa niečo nové o nich.