Záhradníctvo: užitočné vlastnosti a škody


V rôznych zdrojoch je často možné nájsť názor, že kravská tráva, alebo “tráva Herakles” – je jedovatá rastlina. To však nie je úplne pravda. V skutočnosti niektoré z jej druhov nie sú vhodné na výživu a sú nebezpečné pri vystavení ľudskej koži, avšak väčšina druhov sa môže použiť ako okrasná rastlina, ako aj ako krmivo pre zvieratá. Niektoré druhy môžu ľudia konzumovať ako potraviny, ako aj vyrábať lieky z nich. Navrhujeme, aby ste sa zoznámili s kravským červom, dozvedeli sa, ako to vyzerá, čo je nebezpečné a aké užitočné vlastnosti má.

Botanický opis a biotop

Borshevik (Latinský Herakleum) patrí do rodiny dáždnikov. Táto rastlina je rokom dvojročných alebo viacročných bylinných rastlín, ktoré majú asi 70 druhov.

Medzi najznámejšie patrí sibír, obyčajný, Sosnovský, chlpatý, úzky listnatý, ázijský a iní.

Najviac sa môžete stretnúť s rastlinami na vysočinách východnej pologule, ako aj v strednom pásme Ruska, Uralu a Kaukazu. Lesné hrany, brehy riek a potokov – to sú miesta, kde kravi-jedlík obvykle rastie.

Viete? Vzhľadom na skutočnosť, že niektoré druhy korytnačky majú obrovskú veľkosť a rastú veľmi rýchlo, bola premenovaná na počesť hrdinov z mýtov antického Grécka Heracleum.

Opíšeme, ako to vyzerá kravička. Rastlina má pôrodnú stonku s bočnými stranami, ktorých výška sa pohybuje od 20 cm do 2,5 m. Veľké listy vychádzajú z bazálnej rozety. Sú zvonovité, pozostávajú z troch až siedmich oválnych listov.

Kvitnutie rastliny sa odohráva v júni až júli. V tejto dobe sa kvetenstvo objavuje vo forme dáždnikov s priemerom 40 cm od malých bielych alebo ružových kvetov. Majú príjemnú, mierne nápadnú vôňu. Po kvitnutí sa objavujú plody – červy. Semená dozrievajú v auguste až septembri a ľahko dostanú dostatok spánku.

Zbierka mladých listov na šaláty, stonky na boršu a pyré sa vyrába v čase, keď sa objavujú kvetenstvo. Odvar borschevik pre jeho chuťové vlastnosti sa podobá na vývar z kuracieho mäsa a listy sú podobné chuti mrkvy.

Vzhľadom na sladkú chuť podzemky môžu kravi-jedlíci nahradiť koreňovú zeleninu.

Medzi jedovaté rastliny patria aj kokleb, čierny liek, cyprus, horiaci kefík, vlk akonit, wolfberry, európsky plavky, jesenné uhorky, duder.

Chemické zloženie

Ak chcete zistiť, či je jedovatý kravský nosič alebo nie, odporúčame, aby ste sa oboznámili s jeho chemickým zložením.

Krava-tráva obsahuje:

 • cukor – až do 10%;
 • rastlinné bielkoviny – až 16%;
 • kyselina askorbová;
 • karotén;
 • éterický olej;
 • triesloviny;
 • niklu;
 • železo;
 • meď;
 • mangánu;
 • titán;
 • bor;
 • aminokyseliny;
 • kumarín.


Rôzne typy hogweed majú rôzne nutričné ​​vlastnosti. Niektoré z nich môžu mať negatívny vplyv na ľudské telo. Napríklad furanokumariny, ktoré sú súčasťou kravského červa, Sosnovsky, môžu pri dotyku pokožky spôsobiť ťažké popáleniny.

Viete? V dávnych dobách sa kravské bôby nazývali jednoducho boršč. Jeho meno je uvedené v dokumentoch zo 17. storočia. Zdá sa, že tráva je tak prezývaná kvôli tvaru listov, pretože v tých dňoch boršč bolo nazvané niečo, čo má zuby.

Liečivé vlastnosti

Borševik má množstvo užitočných vlastností, medzi ktoré patrí:

 • protizápalové;
 • kŕčom;
 • protisvrbivé;
 • prostriedok proti bolesti;
 • hojenie rán;
 • upokojujúce;
 • antikonvulzívum;
 • sťahujúce;
 • choleretic.

prihláška

Ako ozdobné rastliny, používané vo varení, ako aj na prípravu liekov v ľudovej medicíne sa používajú rôzne druhy huby.

V medicíne

Dlhodobá prax ľudovej medicíny prijala niekoľko lekárskych predpisov na liečbu, ktoré pomáhajú zmierňovať kožné ochorenia, reumatické bolesti, ochorenia nervového systému, problémy s obličkami, žlčníkom a pečeňou.

Prostriedky založené na cowwort sú dobré pre tráviace poruchy, eliminujú poruchy žalúdka a čriev a zlepšujú chuť do jedla.

Ukázala svoju užitočnosť pri liečbe bronchiálnej astmy. Tiež “Heracles tráva” sa používa ako pomôcka pri chorobách močového systému, a to u mužov i u žien.

Niekedy sa odporúčajú lieky vyrobené z hlbokej žuvačky na dezinfekciu hrdla s tonzilitídou, stomatitou, gingivitídou a inými ochoreniami ústnej sliznice.

V tradičnej medicíne ako homeopatickej rastline je uznávaný len jeden druh kravskej trávy – bežná. V ľudovej medicíne sa používajú aj sibírsky kravské jahody, rez a Sosnovský.

Pri varení

Či už je možné jesť kravskú kravu, už sme to zistili. Teraz dáme informácie, kde sa používa pri varení.

Skôr, “Heracles tráva” sa aktívne používa na prípravu rôznych jedál, najmä borsch bol pripravený z koreňov.

Dnes, okrem borska, šalátov, polievok, koláče sú pripravené zo stoniek a mladých výhonkov. Tráva je solené, marinované, používané ako korenie. Mladé stopky majú sladkú chuť, a tak aj džem, džem.

Kvitnúce varené v polievkach, dusené v dusených, pridajte ako korenie. Z mletého sušeného koreňa vyrábame múku na chlieb a pečenie.

Pri varení našli aplikácie také druhy kravských tráv ako rozrezané, sibírsky chlpatý. Perzský kravský chlpáč je obľúbený ako korenie na východe, ktorý je ochutený šalátmi, prvými kurzami, ako aj pokrmmi z zemiakov a fazule.

Recepty tradičnej medicíny

 • V prípade porúch tráviaceho traktu. Je potrebné pripraviť infúziu 30 g sušenej rastliny, 400 ml vriacej vody. Zmiešajte, podržte 1,5 hodiny. Infúzia prechádza cez plátno na filtrovanie. Pite 50 ml 15 minút pred jedlom.
 • S cholelitiázou. Je potrebné zvárať odvar z 15 g jemne nasekaných koreňov, pohár vriacej vody. Zmiešané prísady sa varia 10 minút. Potom stojeme v rovnakom čase a pijeme 20 ml 3 krát denne.
 • S rozpadom sexuálnych funkcií. Pripravte odvar z 70 gramov koreňa, liter vody. Zmes by mala byť varená 10 minút, potom 10 minút na trvanie. Za celý deň si vezme celý vývar.
 • Na zmiernenie bolesti zubov. Jedna čajová lyžička nakrájaného koreňa je naplnená pohárom 90% alkoholu. Po štyroch až piatich hodinách sa odporúča použiť na oplachovanie chorého zuba.
 • S neurózami a kŕčmi. Je potrebné pripraviť odvar z 20 g jemne nakrájaných koreňov a 250 ml vody. Zmes sa ohreje a varí, kým sa nevytvorí tretina kvapaliny. Potom nechajte vývar cez tkaninu. Pijeme 20 ml zo štyroch až šesťkrát denne.
 • S reumatizmom. Čerstvé listy sú pokryté vriacou vodou. Zbalíme sa obväzom alebo látkou a aplikujeme ju na bolestivé miesto na zmiernenie bolesti.
 • S ochoreniami kože. Pripravíme infúziu 50 g suchého trávy, 400 ml vody. Zmiešajte zložky 2,5 hodiny. Infúzia prechádza cez plátno. Pijeme dve polievkové lyžice štyrikrát denne pred jedlom.
 • S furunkulózou. Pripravte odvar z 15 gramov semien a pohár vody. Varíme 15 minút, ochladíme 1 hodinu, prefiltrujeme. Pijeme dve polievkové lyžice štyrikrát denne pred jedlom.

Dôležité! Ľudové lieky môžu byť použité len ako doplnková terapia. Ak budete užívať odvar a tinktúry, mali by ste najskôr konzultovať s lekárom.

Príprava liečivých surovín

Na terapeutické účely sa používajú nadzemné časti a korene. Listy a stonky sú rezané v kvitnúcej fáze. Potom sú dobre vysušené. Zariadenie pre päť až šesť stoniek zviazané vo zväzkoch a zviazané pod vrcholom, na dobre vetranom mieste, kde slnečné lúče nespadajú.

Liečivé vlastnosti majú tiež yucca, scorzonera, kupena, javor, palina, Kalanchoe Degremona, jeruzalemský artičok, voňavý plectrum.

Je dôležité, aby sa tráva nevysušila – nemala by sa rozpadať v prachu.

Korene sa vykopávajú na jeseň, keď zomrú listy a stonky. Potom sa očistia od zeme a umyjú. Čisté korene sa nakrájajú na kúsky a sušia sa.

Môžu byť rozložené horizontálne v jednej vrstve na sito, panvicu, panvicu a umiestnené na tienistom mieste na ulici alebo v miestnosti s dobrým prístupom vzduchu.

Kontraindikácie a poškodenie

Borševik prináša nielen dobré, ale aj škodlivé. Hlavné nebezpečenstvo, ktoré táto rastlina predstavuje pre seba v kontakte s ním, je horieť. Popáleniny sa môžu vyskytnúť tak silné a nehoľujúce, že obeť už nebude dlho zabúdať na stretnutie s touto rastlinou.

Existujú prípady, kedy boli popáleniny také nebezpečné a obrovské, že z nich zomreli malé deti. Zvlášť nebezpečné je kontakt s trávou v horúcom počasí.

Dermatitída, ktorá spôsobuje “kožnú bylinku” na koži človeka, pokiaľ ide o šťavu, sa prejavuje ako prvý blister, potom sa zmení na tmavú škvrnu. Uzdravenie trvá tri až šesť mesiacov neskôr.

Niektoré typy rastlín môžu tiež vyvolať alergiu u ľudí tým, že inhalujú peľ, jednoducho z vône alebo keď sa jej džús dostane dovnútra. Tento stav môže byť sprevádzaný nevoľnosťou, vracaním, závratmi a bolesťami hlavy. Ak je kovboj vystavený oči, môže spôsobiť slepotu.

Aby ste sa chránili pred škodlivými účinkami trávy, nemali by ste sa pohybovať v blízkosti húštín s otvorenými oblasťami tela, neberte ich do rúk, nevdychujte vôňu.

Kontraindikácie používania finančných prostriedkov na báze hogweed sú individuálna intolerancia, alergia, hemoroidy, gastritída. Nemôžete ich brať tehotné, deti, dojčiace matky.

Prvá pomoc

Ak dostanete džús z krávy na pokožke, postihnutá oblasť sa má umyť čo najskôr vodou a tiež mydlom mydlom. Ďalšie opláchnutie by malo byť vykonané s obsahom alkoholu alebo s roztokom manganistanu draselného. Je tiež užitočné liečiť roztokom furacilínu pomocou Panthenolu.

Dôležité! Po požití šťavy z hovädzieho dobytka na ľudskej koži a pri ošetrení miesta poškodenia sa odporúča zdržať sa vstupu na ulicu do 48 hodín, aby sa zabránilo vystaveniu slnečnému žiareniu.

Ak dôjde k popáleniu, potom sa má liečiť sintomycínovou masťou alebo uschnúť sodík na jedľový balzam. Bandáže sa nemusia súčasne aplikovať.

Aby ste sa vyhli vzniku opuchov a alergií, musíte užívať antihistaminikum.

Ak sa džús alebo peľ dostane dovnútra, ak sa vyskytnú ťažké popáleniny, vyhľadajte lekársku pomoc.

Borshevik – užitočná bylinná rastlina, ktorá našla uplatnenie v dekoratívnej kultúre, varení, ľudovej medicíne. Liečba s ňou by mala byť opatrná, pretože počas vegetačného obdobia akumuluje nebezpečné látky pre ľudí, ktoré môžu poškodiť telo.


Loading...