Vysádzanie a starostlivosť o zeler v záhrade

SSelderey
Pestovanie koreňového zeleru nie je ľahká úloha, ale vyžaduje si jeho pozornosť a prístup. Je veľmi dobré, aby si v zimnom období užívali výživné šaláty s koreňovou zeleninou pestovanou vo vašej vlastnej záhrade.

zeler
Niekto sa zdrží takých dlhých podmienok dozrievania zeleru, niekto nechce mu dať čas. Bude však oveľa príjemnejšie čakať na vašu žatvu, pretože pochopíte, že sily boli investované márne. Často kladieme otázky: kedy pestovať koreňový zeler na otvorenom teréne, ako sa voda, čo kŕmiť?

Odpovede k nim nájdete v tomto článku a začiatočník záhradník môže ľahko pochopiť všetky komplikovanosti vysádzania zeleru. Je možné, že aj skúsený záhradník objaví niečo nové.

Koreňový zeler: popis

Rodinou zeleru je Stredozemné more. Teraz je ťažké nájsť miesto na zemi, kde zdravá zelenina nerastie. Jedná sa o závod s výškou do 1 metra. Za prvý rok pestovania sa objaví veľa listov a samotný koreň, v nasledujúcom roku sa zeler začne kvitnúť. Rastlina má dobrú vlhkosť a ľahko toleruje mráz.

Koreňový zeler sa pestuje takmer vždy v sadenici. Plody rastliny obsahujú mnoho užitočných látok, ako je cukor, bielkovina, vápnik, draslík, fosfor. Aj zeler je veľkorysý pre vitamíny A, B6, K, E, B9 a obsahuje minerálne soli železa a horčíka.

zeler
Absolútne všetky časti závodu nájdu miesto vo varení: prvé a druhé jedlo, korenie, omáčky a dokonca aj nápoje. Koreň rastliny sa odporúča používať varené, pečené a ako doplnok k šalátom – vo svojej surovej forme. Je možné bez ťažkostí kultivovať zeler.

Viete? V starovekej mytológii bohyňa Aphrodite zvykala jesť korene celeru, pripisujúc mu vlastnosti večnej mladosti.

Ako pestovať zeler v chate: výberom miesta pre koreňovú zeleninu

Väčšina fanúšikov tohto produktu skôr či neskôr sa čudujú, ako pestovať koreňový zeler na svojich stránkach. Prvá vec, ktorú treba začať, je vybrať si miesto na výsadbu rastliny.

Koreňový celer uprednostňuje bezvetrové miesta s otvoreným slnečným žiarením. Potrebuje tiež úrodnú pôdu bohatú na minerály a určitú kyslosť. Ako však ukazuje skúsenosť, koreňová plodina môže poskytnúť vynikajúcu úrodu a v malej poloostrove na slabo kyslej pôde. Plody sa budú mierne líšiť vôňou.

Čo cíti zeler: svetlo, teplota a vlhkosť

Absolútne všetky odrody celeru milujú vysokú vlhkosť, ale v rozumu, bez stagnácie vody. Rastlina je nenáročná na teplotu a môže bezpečne tolerovať zmrazovanie, ale počas vegetácie je lepšie chrániť zeler pred mrazom, inak namiesto výživného ovocia dostanete nepožívateľný koreň s hojne rastúcimi listami.

Ako sme uviedli vyššie, rastlina sa cíti skvele ako na slnku, tak na svetlej polovici tieňa.

Pôda na pestovanie zeleru

zeler
Pôda pre rast celeru je potrebné pripraviť od jesene. Je dôležité robiť hlboké kopanie, bez toho, aby sme zabúdali na veľkorysé obohatenie pôdy superfosfátom a humusom. Aj pôda by mala byť mierne kyslá, inak najlepšie bude celá rastie nesprávne.

V krajine by nemala dôjsť k stagnácii vody, napriek tomu, že zeler miluje stálú vlhkosť. Ak narastáte koreň na hlinenej pôde, postarajte sa o to dobrá drenáž. Bude dobré pridať dusík a draslík na jeseň. Ale vyhnite sa hnojeniu pôdy čerstvým hnojom, to môže viesť k chorobám plodu.

Dôležité! V žiadnom prípade nerezajte veľa listov v lete, čo môže viesť k strate veľkosti koreňa.

Ako sadiť zeler

Ako pestovať koreňový zeler vo vašej záhrade? Aby ste získali najlepšiu úrodu, musíte najprv vysadiť semená pre sadenice. Je to preto, že zeler je veľmi slabý na začiatku rastu. Doba dozrievania koreňovej plodiny je 6 až 8 mesiacov.

Najprv musíte vybrať dobré semená, vysadiť ich, vyraziť na prvé výhonky a potom sadiť v záhrade.

Výber a príprava osiva na výsadbu

semeno Osobitná pozornosť by sa mala venovať výberu semien. Ak chcete získať ovocie v nasledujúcom roku, vezmite si semená s trvanlivosťou. Dávajte pozor aj na ich veľkosť. Čím viac semien, tým viac bude rast v koreňoch.

Väčšina záhradníkov dáva prednosť zahraničným odrôdam zeleru, ale existujú pozitívne reakcie na domácich výrobcov. Napríklad najobľúbenejšie značky sú ruská veľkosť a Aelita. Vzhľadom na našu klímu sa odporúča vybrať skoršie odrody, ktoré môžu dozrieť až šesť mesiacov.

Začnite pestovať sadenice okolo konca februára. Vezmite si semená, ktoré ste si vybrali, a ponorte ich do teplej vody. Je to nevyhnutné pre zmäkčenie semien a ich rýchle klíčenie. Vo vode by sa semená nemali zdržovať viac ako dva dni, po ktorých sú mierne vysušené a pripravené na pestovanie.

Viete? Takýto dlhý rast sadeníc celozrnného koreňa je spôsobený tým, že semeno obsahuje obrovské množstvo esenciálneho oleja.

Osivo zeler a starostlivosť o sadivá

Akonáhle sú semená pripravené, môžete ich už vysadiť v špeciálnej pôde. Ak chcete variť, rovnaké rozmery ako piesok, rašelina, kompost a humus. Takáto kompozícia sa považuje za jednu z najlepších pre pestovanie sadeníc zo zeleru.

Pri výsadbe semien ich neponárajte príliš hlboko. Potom, čo ste prehĺbili osivo, posypte otvor a povrch rašelinou. Za sedem dní sa klíčky nezobrazia a musia odolávať teplote 17 až 20 stupňov. Keď zistíte prvý rast, musíte znížiť teplotu na 15 stupňov.

mladý rast
Počas celého obdobia rastu sadeníc potrebuje zeler potrebnú včasnú a zodpovednú starostlivosť. Je potrebné dať dostatočné množstvo svetla, aby vydržali potrebnú teplotu a veľmi starostlivo na ošetrenie zalievania. To sú dôležité body v procese, ako pestovať dobrý zeler.

Dôležité! Ak po pristátí hrozí riziko mrazu, stojí za to pokryť výhonky rozrezanými plastovými fľaškami.

Pixie sadenice na otvorenom teréne

Kedy konečne prichádzajú teplé dni, bez rizika mrazu, môžete sadiť zelené sadenice v zemi. Zvyčajne tentokrát padá na tretí týždeň v máji. Pôda musí byť pripravená od jesene. Zeler by sa mal jesť aspoň 30 cm od seba.

Pri prehĺbení je žiaduce nezničiť hlinený hrudník a nesmú sa zakopávať hlboko do zeme. Vykopajte dieru hojne vodou. Bod, od ktorého sa klíčky začínajú rozťahovať, musí zostať nad zemou. To je záruka, že dostanete veľké, bez ďalších koreňov, zeler ovocia. Po vysadení sadenice zo zeleru do zeme by sa mal vhodne napojiť.

Ako sa správne starať o zeler

Potom, čo ste kultivovali sadenice koreňového zeleru, výsadba bola úspešná, zostáva len starostlivo starať sa a čakať až do zberu. Jedným z dôležitých momentov starostlivosti je zalievanie. Pôda musí byť vlhká počas celého obdobia dozrievania koreňovej plodiny.

Striktne zakazuje vylúčiť zeler, pretože neskôr vzniká rast bočných koreňov, čo môže poškodiť vzhľad celeru a dokonca aj jeho chuťové vlastnosti. Pre dobré a čo je najdôležitejšie, rýchle dozrievanie odreže len horné listy.

sadenice
Keď koreň rastliny rastie v priemere, môžete jemne odstrániť postranné korene, zatiaľ čo odstránenie zeme z vrcholu ovocia. Tiež to nebude bolet odstrániť slabé rastliny, dávať miesto novým, silnejším. Samozrejme, že chcete pestovať dobré podvy, musíte sledovať, ako rastúci koreňový zeler.

Viete? Odrezané korene môžu byť zasadené do hrnca a rastú zelené počas zimy.

Ako plniť zeler

Skutočnosť, že celer potrebuje konštantnú vlhkosť, sme napísali vyššie. Požaduje vlhkosť nielen v lete, ale aj do jesene. Napriek odolnosti voči vlhkosti by pôda nemala byť vlhká a voda by nemala stagnovať.

Ak máte na hrade hlinku alebo inú ťažkú ​​pôdu, postarajte sa o správnu drenáž vopred. Zavlažovanie by malo byť pravidelné, na 1 m² potrebujete asi päť litrov vody.

Dôležité! Napriek užitočným vlastnostiam koreňov celery, ich použitie sa neodporúča pre tehotné ženy.

Ako nakŕmiť zeler

Celé obväzy by sa mali robiť dvakrát počas celej rastovej sezóny. Prvýkrát sa rastlina oplodňuje asi dva týždne po výsadbe. Re-hnojenie sa vykonáva jeden mesiac po prvom. Na aktívne pestovanie hľúz v hnojive musí prevládať draslík.
Bude tiež vhodné použiť minerály obsahujúce síru a sodík.

zeler
Ak pestujete rastlinu na vápenatých horách, môže to byť problém s nedostatkom bóru. To je možné pochopiť z tmavých škvŕn na koreňoch. Potom sa vytvoria dutiny a listy začnú žltnúť a pomaly slabnú. V tomto prípade je potrebné vykonať povrchovú úpravu vodným roztokom bóru.

Pravidlá starostlivosti o pôdu

Pravdepodobne nebude zbytočné spomenúť prevenciu sušenia pôdy. Pre správny rast zeleru je potrebné odstrániť čas od buriny. Ak chcete mať menej času na lôžka, môžete sa vrátiť do pôdy.

Mulčovanie vás dlhodobo chráni pred burinami a tiež pomôže udržať vlhkosť v pôde dlhšiu. Ale nezabudnite, že nemôžete kopať v hornej časti koreňa.

Kedy a ako získať plodinu koreňového zeleru

S nástupom jesene sa stáva dôležitá otázka kedy odstrániť koreňový zeler. Zber je potrebný pred začiatkom prvého chladného počasia. Samozrejme, každý rok je iný, ale zvyčajne tento čas prichádza začiatkom októbra.

zeler
Na uľahčenie vykopávania koreňov najskôr vyčistite krajinu. Ak chcete vytiahnuť najlepšie vidlice na použitie, ale aj s nimi musíte byť veľmi opatrní, aby ste nepoškodili jemnú škrupinu ovocia. Po zberu opláchnite koreňovú zeleninu a použite ju čo najskôr.