Výber skorých zrejúcich odrôd rajčiakov

paradajky
Každý trucker, pestovanie paradajok na mieste, aspoň raz premýšľal o tom, ako maximalizovať obdobie zberu zeleniny, že každý má toľko.Zrenie z rajčiakov sú považované mnohými za najcennejšie, pretože po prechladnutí a nedostatku vitamínov chcete urobiť šalát, ktorý bude nielen chutiť dobré, ale aj užitočné. Preto v tomto článku budeme hovoriť o raných odrôd rajčiakov na otvorenom teréne a na skleníkoch a na pestovanie na balkónoch a lodžiach.

Včasné dozrievanie odrôd rajčiakov na výsadbu v otvorenom teréne


Odrody rajčiakov sa môžu posudzovať podľa niekoľkých kritérií:

 1. Typ rastu pavúkov (determinant, neurčité a superterminačné druhy paradajok);
 2. Doba zotrvania (skoré, stredné a neskoré dozrievanie);
 3. Účel (šalát, na výrobu šťavy, na konzerváciu atď.).

Takže, okrem obdobia dozrievania, Je potrebné vziať do úvahy účel odrody a typ kešu (správne rastlín).

Ďalej poďme hovoriť o skorých odrodách, ktoré sú vhodné na pristátie na otvorenom teréne.

Viete?
Názov “paradajka” (z Talianska Pomo d’oro) je “zlaté jablko”. Slovo “paradajka” pochádza z aztéckého názvu “paradajka”. V súčasnosti sú obe mená rovnaké.

miláčik

miláčik

To je rajčiak, Odvodené domácimi chovateľmi v inštitúte. Vavilov.

Bush tejto odrody má výšku 55 cm nad zemou, dozrieva sa stý deň po vysiatí na sadenice. Paradajky v tvare podobajú veľkej slivke s hmotnosťou 75-80 g. Odroda má vynikajúci výnos – až 10 kg z jedného krbu!

Dôležité!
Maximálny výnos sa dosiahne zvýšením vzdialenosti medzi puzdrami. Množstvo použitých hnojív zároveň zohráva sekundárnu úlohu.

Účel odrody – príprava omáčok, štiav a iných konzerv.

Hlavnými výhodami odrody sú:

 • kompaktnosť kríkov;
 • odolnosť voči suchu;
 • prepraviteľnosť;
 • odolnosť voči chorobám;
 • nevyžaduje prerezávačov.

Mínus “Valentína” potrebujú podväzky rastliny. Ak máte veľkú plochu vysadenú týmto druhom paradajok, strávite veľa času na podväzku.

Variety “Valentine” sa používajú na predaj a ťažbu na zimu. Vzhľadom na ľahké pestovanie, nedostatok vysokých požiadaviek na pôdu a hnojenie, ako aj vysoký výnos, odroda sa stala obľúbenou u mnohých záhradníkov.

alfa

alfa

“Alpha” označuje veľmi skoré odrody paradajok a vhodné na pestovanie v oblastiach s chladným podnebím.

O trochu viac ako 80 dní prechádza od okamihu siatia až po dozrievanie ovocia. Kôrka určujúceho typu stonky až do výšky 55 cm. Alpha dáva drobné ovocie s hmotnosťou 60-70 g. Z bush môžete získať až 7 kg ovocia. Zrelé paradajky sú jasne červené, stredne husté buničiny s niekoľkými semennými komorami. Účelom odrody je príprava šalátov a rôznych jedál.

Dôležité!
Odroda sa považuje za superrannim, pretože pristátie v južných oblastiach ovocie dozrieva začiatkom leta (po 65-70 dní po výsadbe semená).

“Alpha” perfektne využíva bezsemennú metódu výsevu, čo je nesporný plus pre pestovanie veľkého množstva rastlín.

Pozitívne aspekty odrody:

 • vysoká kvalita ovocia;
 • jednoduchosť;
 • nie sú ovplyvnené hubovými chorobami.

Hlavnou nevýhodou “Alpha” je zlá prenosnosť a konzervovanie ovocia (rajčiaky trhať, keď sú zrelé, takže môžu byť uložené v tejto forme iba v mrazničke).

Amur vedierko

Amur vedierko

Rastlinné poddruhy rajčiakov, ktoré sú vhodné na otvorené pôdy a skleníky. Hlavným rozdielom odrody je odolnosť proti nepriaznivým poveternostným podmienkam a dobrá odolnosť voči mrazu.

Paradajka má výšku 45-50 cm, určený keb a kešu. Od výsevu po dozretie ovocia trvá 90 dní. Plody majú okrúhly tvar a vážia až 130 g. Výnosová kapacita stonky Amur je 3,8 až 4 kg od puzdra.
Účel – čerstvá spotreba, použitie na varenie jedál a šalátov.

Výhody kultivaru:

 • jednoduchosť;
 • odolnosť proti vertikulóze;
 • mrazuvzdornosť;
 • nevyžaduje pasynkovaniya;
 • môžu byť pestované bez sejacieho zasiatia.

Ak spustíte nízka produktivita odrody, v centrále Amur neexistujú žiadne mínusy.

Viete?
Paradajky obsahujú cholín, ktorý znižuje hladinu cholesterolu v krvi, zabraňuje tukovú degeneráciu pečene, zvyšuje imunitu a podporuje tvorbu hemoglobínu.

Benito

Benito

Holandská odroda “Benito” sa vzťahuje na nadprirodzené odrody paradajok, pretože dozrieva po 68-70 dňoch. po zasiatí v otvorenom teréne. Rastlina je deterministická, má typ pečiatky, má výšku 50-55 cm.

Plody sú sladké, nie vodnaté, obsahujú minimálne množstvo semien, pripomínajú slivku v tvare a vážia 110-120 g.
“Benito” prináša vynikajúcu úrodu (až 90 ton / ha), nie je náročná na rastové podmienky. Z púšte na otvorenej ploche je možné prijať až 8 kg zeleniny. Účel je univerzálny. Vhodné na konzerváciu aj spracovanie, ako aj na čerstvú spotrebu.
Hybridný “Benito” F1 prináša ovocie, ktoré sa dá prepravovať na dlhú vzdialenosť. Chovajú sa dobre, bez straty chuti.

Z plusov môžeme rozlíšiť nasledovné:

 • (z Sibíri do Čierneho mora);
 • cieľová univerzálnosť ovocia;
 • má odolnosť proti vertikulóze, fusáriu, mozaiku;
 • Bush nepotrebuje podporu.

“Benito” nemá žiadne nevýhody, avšak v tejto triede vysadená v semenákoch a potrebuje ošetrenie preplantovaného osiva ako rastový stimulant.

Dôležité!
Plody tohto hybridu sa dajú dávkovať a zachovávajú si chuť.

Don Juan

Don Juan

Zaujímavá rozmanitosť rajčiakov, ktorá je nielen pretiahnutá, ale aj malinovú farbu zrelého ovocia. Rastlina má výšku 0,7 m, kruh je určujúci. Paradajky majú vynikajúcu chuť a vysokú obchodnú kvalitu, dlho sa skladujú a bežne sa prepravujú, vážia až 80 g. Od zasiatia až po ťažbu prechádzajú 95 až 98 dní. “Don Juan” má dobrý výnos – až 8 kg ovocia z jedného kefa. Účel odrody je univerzálny.

Hlavné výhody odrody:

 • pôvodné sfarbenie ovocia;
 • dobrá prenositeľnosť;
 • nenáročnosť.

K mínusom pripisujeme skutočnosť, že mrazuvzdornosť v “Don Juan” je nízka.

Viete?
V Kamenke-Dniprovej (región Záporožie) vznikla pomník “Sláva rajčiaku”.

parodista

parodista

Variety “Parodist” označuje zakrpatené paradajky (výška je od 38 do 50 cm). Výnos zodpovedá veľkosti rastliny a nepresahuje 3,5 kg z kroviny.

“Parodist” dáva zrelé paradajky 90 dní po zasiatí. Hlavným rozdielom odrody je jeho stabilné ovocie. Paradajky na “Parodistovi” sú zviazané aj za zlých poveternostných podmienok. Zariadenie prináša veľké výhody – až 160 g, ktoré majú plný tvar a jasne červenú farbu, keď sú úplne zrelé. Použite paradajky na výrobu rôznych šalátov.

Dôležité!
Odroda nevyžaduje pasynkovaniya alebo tvorbu kríkov, čo uľahčuje starostlivosť o ne.

Výhody tejto triedy zahŕňajú:

 • miniatúrne formy (6 búch sa môže vysádzať na 1 m2);
 • odolnosť voči náhlym zmenám počasia;
 • odolnosť voči fusáriu a cladosporiu;
 • nevyžaduje podväzok a pasynkovaniya.

Negatívnou stránkou “Parodistu” je nízka produktivita a nízka prenositeľnosť.

gina

gina

Veľkoplodé odrody paradajok, ktoré sa pestujú ako na otvorenom teréne, tak aj v skleníku. “Gina” sa v poslednej dobe chovala, tak veľa farmárov nie je s touto odrodou oboznámená. Rastlina má výšku 45 – 55 cm, ktorá je určujúca. O troch viac ako 100 dní prechádza od výsevu až po zber. Malý keš prináša hmotnosť ovocia 200-250 g a priemerný výnos je od rastliny 3-3,5 kg. Cieľový účel – univerzálny, ale pre celú konzerváciu ovocia nezodpovedajú veľkosti.

Výhody “Gina”:

 • veľké ovocie pravidelného tvaru;
 • dobre udržiavané;
 • odolné voči fusarióze a vertikulóze;
 • nevyžaduje podväzky a pasynkovaniya;
 • odolné voči praskaniu.
Dôležité!
Pri výsadbe rajčiakov tejto odrody v južných šírkach sa dá urobiť bez kruhového objazdu (no uistite sa, že v noci nie je mráz).

Nevýhody odrody – malý výnos a hustota výsadby (3 rastliny na 1 m2).

Marisha

Marisha

Reprezentant nízkych paradajok, ktorý je zahrnutý v štátnom registri pre región Severného Kaukazu.

Ovocie dozrieva 85. deň po výsadbe. Krov je 45-50 cm vysoký, určujúci, stredne veľký. Rastliny tejto odrody vyžadujú pasynkovaniya (ukazuje dve hlavné stonky). Zretie plodov má jasne červenú farbu, zaoblený tvar a hmotnosť 70-90. Chuť je sladká, s miernou kysnutosťou.

Výnos “Marisha” je porovnateľný s ostatnými nízko rastičnými paradajkami a je 8-8,5 kg na 1 km štvorcový. m. Paradajky “Marisha” sú prepravovateľné a dobre udržiavané. Paradajky sa používajú v rôznych šalátoch, ale sú tiež vhodné na domácu konzerváciu. Okrem toho môžu plusy obsahovať stabilné výnosy, ktoré nezávisia od poveternostných podmienok.

K mínusom si myslíme sadenice spôsob výsadby a nízky výnos odrody.

Viete?
Rodinou rajčiakov je Južná Amerika, kde stále existujú voľne rastúce formy rajčiakov. Zaujímavé je, že plody divých paradajok vážia len 1 gram.

Skoré dozrievanie odrôd rajčiakov na pestovanie skleníka

Po odpovedi na otázku, ktoré rajčiaky by mali byť vysadené na otvorenom teréne, prejdite na odrody rajčiakov na pestovanie skleníkov.

mýto

mýto

Vysoký paradajok “Blagovest” F1 sa nazýva jeden z najlepších skleníkových hybridov. Táto odroda má pôsobivú výšku 1,6 – 1,7 ma dáva veľkú úrody rajčiakov. O trochu viac ako 100 dní prechádza od výsadby semien až po zbierku zrelých produktov. Rastlina je rozvetvený, deterministický typ, vyžaduje pasynkovaniya (pre najväčšiu produktivitu necháva 2 hlavné výhonky). Paradajky majú zaoblený tvar, bohatú červenú farbu a dosahujú hmotnosť 110-115 g. Ovocie rastú na kefke, ktorá dokáže usporiadať 7-8 paradajok. Z jednej rastliny sa zberajú 6 až 8 kg paradajok, ktoré majú univerzálny účel (vynikajúce pre šaláty, uhorky a marinády).

Dôležité!
Na 1 štvorci. m. Nie viac ako 3 kroviny sú vysadené na zachovanie kvality ovocia a výnosu.

Hlavné výhody spoločnosti Blagovest:

 • dobrý výnos;
 • prenosnosť a dobré zachovanie ovocia;
 • odolnosť proti chorobám a škodcom;
 • rýchla tvorba kefiek;
 • vynikajúce klíčenie semien (asi 90%).

Negatívne aspekty odrody zahŕňajú potreba zviazať tak samotnú rastlinu a kefu, ako aj pasynkavku.

Na obale so semenami môžete vidieť zaujímavé informácie: Táto odroda môže byť tiež vysadená na otvorenom priestranstve (výnos však klesne 2 alebo viackrát).

priateľ

priateľ

Skleníkový hybrid, ktorý bol chovaný chovateľmi “Sortsemovoshch”.

“Druzhok” dáva vynikajúcu úrodu (asi 15 kg z 1 m2) z lesklých červených paradajok za 80 dní po výhonkoch. Výstup výrobku je 85-90%. Paradajkový keb je vysoký 65-70 cm, super-určujúci, potrebuje viazanie a tvarovanie. Aby sa dosiahol maximálny výnos, puzdro sa formuje do jedného stonky a krotké deti sú ozdobené.

Dôležité!
Pri výsadbe na otvorenom teréne je potrebné ponechať 3 hlavné stonky pre maximálnu produktivitu.

Plody majú hmotnosť 0,1 kg (s dobrou starostlivosťou sa zvyšuje hmotnosť dvoch), 3-4 hniezda osiva, dobre zachované a nestrácajú prezentáciu.

Táto odroda je vhodná pre začínajúcich záhradníkov, pretože je nenáročná, dokonale toleruje kolísanie teploty a návod na starostlivosť kopíruje všeobecné pravidlá starostlivosti o paradajky. Odroda má univerzálny účel, ale je najlepšie ju používať v čistej forme na šaláty a marinády.

Hodnota hybridy:

 • vynikajúci výťažok;
 • jednoduchá údržba;
 • odolnosť voči chorobám;
 • dobrá prepravovateľnosť a zachovanie kvality;
 • možnosť vysadenia v skleníku av otvorenom poli / zeleninovej záhrade;
 • Schopnosť zberať v 2 prístupoch (je vhodné pri pestovaní na predaj).

Nevýhody – potrebujú podväzok a pasynkovaniya, ktoré trvajú veľa času.

Viete?
Ak počas skladovania vstupuje do paradajok, rýchlo strácajú vitamín C, ktorý sa nachádza v ovocí.

Zlatá kefa

Zlatá kefa

Zaujímavá odroda “Golden Brush” získala svoje meno vďaka žltej farbe ovocia.

Paradajky produkujú ovocie 95-100 dní po zasiatí semien. Výsadba sa vykonáva výhradne v skleníkoch. Bush je vysoký (1,5 m na výšku), neurčitý. Rastlina vyžaduje odstránenie nevlastných a podväzkov. Formuje kefy, na ktorých je až 10 paradajok.

Plody sú žiarivo žlté, lesklé, hruškovité a vážia 25-35 g. Účel ovocných šalátov, dekorácie jedál a konzervovanie ovocia.

Táto odroda je milovaná svojou stabilitou a bohatou plodnosťou, dobrým obchodným vzhľadom, vynikajúcou chuťou a odolnosťou voči chorobám.

Sladká partia

Sladká partia

Rozmanitosť rajčiakov, ktorá je odvodená výhradne na pestovanie v skleníkoch.

Dôležité!
Na obale s osivom je možné uviesť, že odroda je vhodná na pestovanie v otvorenom teréne, ale majte na pamäti, že rajčiaky prinášajú ovocie len v teplom podnebí (Krasnodar Krai a ďalšie územia tej istej zemepisnej šírky).

Rastú odrodu, zrelé plody môžu byť zozbierané 100. deň po zasiatí semien.

Bush rastie nad ľudský rast, až 2 metre alebo viac. Má neurčitý typ, vyžaduje vytvorenie kroviny (odstránia sa dva hlavné stonky), odstránenie nevraživovcov a viazanie. Na Bush sa tvoria obrovské zväzky, na ktorých môže byť viazaných až 50 paradajok. Z jednej rastliny môžete získať až 4 kg paradajok správnej formy. Ovocie je čerešňovo-červené, zaoblené, má hmotnosť do 25 g. Univerzálne v prevádzke, ale najlepšie je použiť čerstvé na šaláty a stolové dekorácie.

K pozitívnym vlastnostiam možno pripísať dobré dlhodobé ovocie, vynikajúca chuť a všestrannosť použitia.

Hlavná nevýhoda tejto odrody je zraniteľnosť pre neskorú plienku.

superstar

superstar


Jedná sa o rannú zrelú odrodu.
Paradajky majú viditeľné rebrá na ovocí, ktoré sú ako plátky mandarínky.

“Superstar” dozrieva 85. deň po položení semien. Paradajka je vhodná pre nízke skleníky, pretože má semi-determinované horné teleso 100-110 cm vysoko. “Superstar” musí odstrániť nevládky a kravatu, pretože plody sú dostatočne silné na ohnutie stonky. Zrelé paradajky sú mäsité, sladké s citlivou kyslosťou, vážia 220-250 g. Používajú sa na prípravu rôznych šalátov a predjedlá.

Táto odroda je milovaná za to, že on kombinuje krásnu chuť, veľké ovocie a má zaujímavú prezentáciu.

Yarilo

Determinant hybrid, ktorý je odvodený výlučne na pestovanie v skleníku.

“Yarilo” vyžaduje pasynkovaniya a vytvorenie Bush (nechať 1 stonku a rezervné nevlastné deti). Plody sú okrúhle, husté, majú hmotnosť 100 g. Priemerný výnos z 1 štvorca. – 4-4,5 kg.

Pozitívnou stránkou je rezistencia na fusariózu a cladosporium.

Nevýhody – komplexnosť starostlivosti, pretože pri naplnení prvých 5 kefiek “Yarilo” vyžaduje pravidelné organické hnojenie a zavlažovanie.

mandarínka

mandarínka

Ranná zrelosť odrody, ktorá sa vzťahuje na karpálne druhy.

“Mandarín” dozrieva 105 dní po výsadbe. Paradajka má neurčitý typ, rastie až na 2-2,3 ma dáva obrovskú plodinu. Paradajky sa vytvárajú na kefke, takže podväzok podlieha nielen samotnému krbu, ale aj kefám s vaječníkmi. Okrem podväzku je potrebné odstrániť nevlastných chrobákov a na konci vegetácie odstrániť rastový bod.

Z jedného metra môžete zhromaždiť až 10 kg (asi 5 kg z jednej továrne) vybraných paradajok. Ovocie je okrúhle, oranžové, má hmotnosť 105-110 g, má dobrú dezertnú chuť. Na jednej kefke môže prilepiť až desať paradajok. Paradajky tohto druhu sa používajú ako v čistej forme (šaláty, občerstvenie, stolové dekorácie), ako aj na spracovanie alebo konzerváciu.

Charakteristickým znakom odrody je zvýšený obsah beta-karoténu v ovocí.

Silné odrody:

 • odolnosť voči chorobám;
 • dobrý výnos;
 • stabilné plodenie za akýchkoľvek podmienok;
 • cieľovú univerzálnosť;
 • vysoká prenositeľnosť a udržanie kvality.

Nevýhody – mimoriadne skleníkové pestovanie, potreba vytvoriť kefu a výšku antény časti rastliny, ktorá nemusí byť vhodná pre každý skleník.

Poznaň

Poznaň

Odroda Carpal, ktorá bola chovaná na pestovanie skleníka.

Rajčiaky “Poznat” rýchlo spievajú (za 98-100 dní po natáčaní) a dávajú stredne ťažké ovocie. Zariadenie je neurčité, rastúce, má výšku nadzemnej časti viac ako 2 metre. Vzhľadom na výšku kefa je potrebné zviazať rastlinu a kefy s ovocím, odstrániť bočné výhonky (vytvorené je jedna stopka) a po raste sa zaseknúť bod rastu.

Ovocie je okrúhle, oranžové, dobre podopreté na pedicel, má hmotnosť 100-110 g. Výťažok jednej rastliny je 3,5 až 4 kg. Rajčiaky je možné zbierať a skladovať pomocou kefiek, čo uľahčuje proces zberu. Účel je univerzálny. Poznaňské paradajky majú sladkú chuť s kyslou a sú vhodné na nakladanie a marinády.

Dôležité!
Odroda sa môže pestovať v otvorenom teréne, ale len v regiónoch s teplým podnebím.

Paradajka je odolná voči chorobám, dobre zachovaná a nedeformovaná počas prepravy.

Včasné dozrievanie odrôd rajčiakov na balkóny a lodžie

Pestovanie rajčiakov môže byť nielen v skleníku alebo v prímestskej oblasti, ale aj na balkóne alebo lodžii. Existuje veľa odrôd, ktoré je možné zasadiť do hrnca na balkóne, a mať čerstvé, zdravé paradajky bez návštevy supermarketov. Optimálne možnosti pre paradajky na palubu na balkóne alebo lodžii sú uvedené nižšie.

Izba prekvapenie

Izba prekvapenie

Táto odroda slúži nielen na ozdobenie lodžie alebo balkóna, ale tiež dobre plodí, keď sa vysadí do hrnca. Rastlina nesie ovocie 80-85 dní po výsadbe. Krov je rozhodujúci, falošný. Izba “Surprise” má malé horné telo (50-60 cm), vďaka čomu je vhodné ho umiestniť do interiéru.

Dôležité!
Odroda môže byť vysadená ako zo semenáčikov, tak zo semenáčikov.

Paradajky dávajú malé plody, ktoré nepresahujú 30 g. Malé zaoblené paradajky nevyzrcujú, keď sú zrelé, obsahujú malé množstvo semien a mierne kyslá chuť. Tiež “Izba prekvapenie” môže byť vydaný, ak ovocie nie je úplne zrelý v Bush. Zrelé paradajky ležia dlhé, môžu byť prepravované na krátke vzdialenosti.

Odroda má dobrý výnos – 2,3-2,5 kg na rastlinu. Paradajky sa používajú na šaláty a občerstvenie. Silnou stránkou odrody je odolnosť voči chorobám a nedostatočná potreba tvorby kríkov.

Mínus odrody je citlivosť na pôdu (substrát musí byť výživný).

Balkónový zázrak

Balkónový zázrak

Odroda bola chovaná nemeckými chovateľmi špeciálne pre výsadbu v hrncoch na balkónovej lodžii. Paradajkové paradajky s nízkou hmotnosťou majú výšku približne 45 cm a dávajú šťavnaté chutné rajčiaky už 90. deň po výsadbe. Malé formy rastlín nepotrebujú podväzok, formovanie alebo pasynkovaniya.

Bobule “zázrak balkóna” jasne červené (možno so žltým sudom), lesklé, zaoblené, váži nie viac ako 55-60 g. Jeden krík dáva až 2 kg paradajok. Môžete ju použiť ako čerstvé (na výrobu šalátov a omáčok), ako aj na konzervovanie alebo spracovanie na šťave.

Odroda ľahko toleruje zmeny teploty a nedostatok svetla, má odolnosť voči chorobám a škodcom.

Dôležité!
Paradajky tohto druhu sú vhodné na skladovanie v mrazničke. Súčasne strácajú chuť a nevytvárajú.

Minibel

Minibel

Dekoračné paradajky, ktoré viac ako malý strom s miniatúrnym ovocím. Ranná odroda (90 dní) dokonale cíti na balkóne alebo v interiéri. Rastlina dosahuje výšky 35-40 cm, má kompaktné tvary a nepotrebuje ďalšie prerezávanie alebo tvarovanie.

Plody sú maličké, červené farby, bežného tvaru, vážia iba 20-25 g. Z jedného krbu je možné získať hmotnosť 1,6 až 1,9 kg. Odporúča sa používať ovocie v čerstvom stave, pretože chuť sa stráca počas spracovania. “Minibel” je nenáročný, môže bezbolestne trpieť náhlymi teplotnými zmenami, slabým osvetlením a nízkou vlhkosťou.

Dôležité!
“Minibel” môže byť vysadený na otvorenom teréne, ale len v regiónoch s teplým podnebím.

Tiny Tim

Tiny Tim

Kompaktná paleta paradajok, ktorá nielen vyzerá pekne, ale prináša aj vynikajúce ovocie. Drobný Tim bol stiahnutý v roku 1945, ale dnes je stále relevantný. Anténne teleso má výšku len 35-40 cm. Puzdro je kompaktné, nevyžaduje prerezávanie ani tvarovanie korunky. Plody jasne červené, mierne pretiahnuté, majú hmotnosť až 15 g. “Taini Tim” dobre toleruje nedostatok svetla, nie je vystavený chorobám, je odolný voči teplotným zmenám a dobre skladovaný.

Majte na pamäti, že “Taini Tim” prináša ovocie iba raz počas vegetačného obdobia.

Viete?
V USA je rajčiak najobľúbenejšou zeleninou a rastie na 93% všetkých domácich pozemkov.

Florida

Florida

“Florida Petite” je kultivar trpasličích paradajok, ktorý sa pestuje ako v skleníkoch, tak na balkónoch.

Paradajka dozrieva za 90 dní. Môže sa pestovať ako v semenákoch, tak aj v sadenícich. Malý raziaci kefka nevyrastie nad 30 cm a dáva veľmi malé plody (15-20 g). Súčasne je možné získať až 1 kg mäsového ovocia z jedného puzdra. V jedle je lepšie jesť čerstvé. Bobule nemajú príliš výraznú chuť, takže nie sú vhodné na marinády alebo konzervy. Petit nepotrebuje podväzok alebo korunu formácie, vyzerá skvele v úlohe okrasných rastlín. “Florida” nevyžaduje osobitnú starostlivosť, dobre prechádza nedostatkom svetla, nízkou vlhkosťou a nie je chorá.

Pinocchio

Pinocchio

Determinačné trpasličí odrôd rajčiaka, ktoré rastú na 20-25 cm. Po zasiatí trvá oveľa viac ako 90 dní, kým plody úplne dozrievajú. Z diaľky je Bush ako jedna veľká partia, ktorá je posiata bobuľami. Vďaka svojej štruktúre môže mať rajčiak 1-1,5 kg ovocia. To je vynikajúci výnos pre takú malú rastlinu. Mini-paradajka nevyžaduje podporu alebo prerezávanie, pretože rastú v podobe miniatúrneho stromu so silným kmeňom.

Plody “Pinocchio” sú malé, bledo červené, keď dosiahnu hmotnosť 20-25 g. Má jasnú chuť, takže môže byť použitá ako čerstvá, tak aj spracovaná na šťavy a omáčky.

“Pinocchio” má priemernú odolnosť voči chorobám, nie je náročné na osvetlenie, cíti sa skvelé ako s vysokou vlhkosťou, tak s nízkou vlhkosťou. Rastlina netoleruje postrek z rozprašovača (akumulácia vlhkosti na listoch ju zničí).

Dôležité!
Keď paradajka dosiahne svoju maximálnu výšku a viaže hrozno, nové kvetenstvo sa už nebude formovať. Po dozretí paradajok rastlina rýchlo mizne a kohúti.

Pygmy miestnosť

Pygmy miestnosť

Paradajky tejto odrody sa cítia skvelo ako v skleníkových podmienkach (plochý alebo skleníkový), tak na otvorenom teréne.

Trochu viac ako 80 dní prechádza z výhonkov na príjem zrelých bobúľ. Paradajka Shtambovji, určitý, dorastá až 25-30 cm. Plody dobre zaoblené, hladké, jasne červená, s hmotnosťou 20-25 g Berry má vynikajúcu chutnosť a veľké percento z celkového množstva pevných častíc. Bohužiaľ, “Pygmy room” má nízky výnos. Z jedného krbu sa nevybralo viac ako 300 g ovocia. Mini-paradajky sa môžu konzumovať v čerstvej forme, ako aj pri konzervovaní celých plodov.

Dôležité!
Odroda môže byť vysadená neosievaným spôsobom.

Okrem dekoračného odvolania, “Pygmy room” má ešte niekoľko výhod:

 • môžu byť pestované vo vnútorných i vonkajších priestoroch;
 • nevyžaduje vytvorenie puzdra;
 • nie sú ovplyvnené chorobami.

Garden Pearl

Garden Pearl

Rastúca odroda “Garden Pearl” je tiež trpasličím paradajkom. Od zasiatia až po zber nesmie prejsť viac ako 90 dní. Perla sa líši od predchádzajúcich odrôd v menej výraznom stromovom type, ale skôr pripomína vinič s obrovskými zväzkami bobúľ. Výška rastliny nepresahuje 40 cm. Typ je určený s stopkou stopky. Paradajky nevyžadujú prerezávanie nevlastníkov a viazanie.

Rastlina môže byť vysadená ako v otvorenom priestore, tak aj v skleníkoch. Keď pristanete vo váze, slúži ako vynikajúca dekorácia.

Plody záhradnej perly majú guľatý tvar, s hmotnosťou od 15 do 25 g. Paradajky môžu byť červené, žlté a svetlo ružové. Na sezónu môžete získať 2-3 kg rajčiakov. Používa sa na nastavovanie stolov, zdobenie riadu a konzervovanie ovocia. Perla je prepravovateľná a skladovaná dlhú dobu. Odroda je vynikajúce ovocie a je odolná voči chorobám, takže sa mi páčilo množstvo záhradníkov.

Veľké množstvo odrôd a hybridov paradajok vám umožní nájsť najlepšiu možnosť pre každého záhradníka, záhradníka alebo len pani, ktorá chce na svojom balkóne položte mini paradajky.