Všetky užitočné vlastnosti mandarínok a kontraindikácie

mandarínky
Mandarín je rozvetvený stálezelený strom strednej veľkosti (až do výšky 4 metre) alebo ker. Citrusové plody dosahujú obvod okolo šiestich centimetrov. Tvar ovocia je ako sploštený vrchný a spodný gulička. Kôra plodu je tenká, voľne rastúca do lobulov. Ovocie sa skladá z 8-13 lobúl, šťavnaté a sladké alebo sladko-chutné. Ovocné podiely sú od seba dobre oddelené, mäso má oranžovú farbu. Všetko bez výnimky má citrusové plody príjemný osviežujúci zápach.

Plody mandarínok sa konzumujú čerstvé, sú vyrobené z kompótov a džemu, džemov, kandizovaného ovocia, ovocných šalátov a tiež sa používajú ako korenie. Tsedra je široko používaná v medicíne na výrobu aromatických olejov, tinktúr, sirupov, liekov. Napriek ich užitočným vlastnostiam majú mandarínky kontraindikácie.

Viete? To je obyčajne veril, že rodisko Mandarin slnečná nebeská ríša.

Zloženie mandarínok: vitamíny, mikro- a makro prvky

Chemické zloženie mandarínov umožňuje vyrovnať ich s superfruitmi. Z tohto dôvodu sa považuje za pozoruhodný dietetický produkt a výborný akumulátor živín.

mandarínky
100 g buničiny má nasledujúce zloženie:

  • až 88% vlhkosti;
  • až 2% vlákniny;
  • 0,8% bielkoviny;
  • 0,3% tukov;
  • až do 12% uhľohydrátov.

Plody obsahujú nielen vitamíny, ale aj mikro- a makronutrienty. V rôznych pomeroch množstve v citrusových plodov obsahuje všetky vitamíny skupiny B, vitamíny A, K, D, P a S. buničina sa vzťahuje na kompozíciu, a organické kyseliny, a cukor, a prchavé. Z mikro a makro prvkov sú plody nasýtené železom, vápnikom, draslíkom, fosforom, sodíkom, horčíkom, cholínom a luteínom. Kôra mandarínky obsahuje étery. Zloženie esenciálnych olejov, mandarínky, vedci objavili prítomnosť karoténu, a-limonén, citral, aldehydy, alkoholy, antranilová kyseliny. Prítomnosť týchto zložiek dáva zvláštnu chuť a vôňu ovocím a listom stromu.

Dôležité! Užitočné vlastnosti mandarínok sú zďaleka neobmedzené a existujú kontraindikácie pre ich použitie. Všetko je dobré s mierou.

Používanie mandarínky

Predpokladá sa, že mandarínky majú dobrý účinok na trávenie a prispievajú k zvýšeniu chuti do jedla. V zime je najlepší zdroj vitamínov, ktorý nenájdete.
Mandaríny majú vplyv na priebeh metabolických procesov v ľudskom tele. Pravidelná konzumácia nielen ovocia, ale aj čerstvej šťavy pomáha posilniť imunitný systém.

Používanie mandarínok
Phytoncidy prítomné v plodoch majú antibakteriálny účinok. Mandarínová šťava spôsobená fytoncidmi znižuje rozšírenie patogénnych húb, ktoré spôsobujú kožné ochorenia. Šťavy a plody mandarínov sú ošetrené úplavicou. V menopauze alebo s ťažkým krvácaním sa mandarínky používajú ako hemostatické. Sušená mandarínová kôra má tiež užitočné vlastnosti. Pri varení v čaji má upokojujúci účinok. Používa sa tiež na prípravu inhalačných bujní na pľúcne a respiračné choroby.

Vedci v poslednej dobe preukázané, že použitie v potravinárskych mandarínky znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení, stabilizáciu hladiny inzulínu u diabetických pacientov prispieva k zníženiu hladiny cholesterolu, znižujú chuť pri zvýšenej telesnej teploty pri chrípke.

Viete? Z vyspelého mandarínkového stromu vo veku tridsiatich rokov môžete zbierať až sedem tisíc ovocia.

Používanie mandarínok v medicíne

Mandarínová kôra
Vzhľadom na širokú škálu užitočných látok obsiahnutých v ovocí je mandarín široko používaný v ľudovej medicíne. Na liečenie a prevenciu mnohých ochorení sa používajú plody aj mandarínové listy, ktoré majú tiež svoje užitočné vlastnosti a kontraindikácie.
Na zmäkčenie kašľa a vykašliavania spúta použite odvar z čerstvej drvenej kôry mandarín. Dve polievkové lyžice kôry sa nalejú do 300 ml vriacej vody a varia sa pri nízkych teplotách počas dvadsiatich minút. Výsledný vývar je opitý celý deň.

Ako anthelmintickú liečbu si vezmite pohár mandarínovej šťavy trikrát denne počas tridsiatich minút pred jedlom. Liečba sa vykonáva počas troch dní. Na stiahnutie červov z tela pred lôžkom používa preháňadlo.
Nadúvanie sa ošetruje sušenou drvenou kôrou. 0,5 lyžičky pridajte k jedlu (tvaroh, kaša) a jedzte.

Dôležité! Konzumácia mandarínov sa odporúča ráno.

Výhody mandarínok pre nechty
Užitočné vlastnosti mandarínovej kôry sa používajú na liečbu nechtov. Čerstvé nechty si trixujú nechty až trikrát denne.
Ak chcete čelné krásne farby a odstránenie vrások použitá maska ​​zo smotany, sušené mandarínka kôru a žĺtok (všetko zmieša v pomere 1: 1: 1). Naneste masku na tvár a krk a držte ju až dvadsať minút. Priebeh liečby za 20 dní vám poskytne nádherný účinok proti starnutiu.
Ak chcete znížiť cukor, vezmite odvar z kôry troch mandarínok strednej veľkosti, vartete v litre vody na desať minút. Bujón je vysadený, vysadený a odoberaný počas dňa namiesto vody.

Ako prevencia prechladnutia a chrípky sa používa tinktúra: čerstvá rezaná mandarínová kôra (2 lyžice) naliať pohár vodky a trvať dva týždne. Potom sa tinktúra odfiltruje, stlačí sa kôra a dvakrát minút pred jedlom dvakrát denne užíva 20 kvapiek.

Zander Mandarin
Ak chcete zdvihnúť náladu, použite mandarínovú kôru, umiestnenú do sklenenej nádoby s vekom. Všetko, čo sa od vás vyžaduje, je otvoriť viečko niekoľkokrát denne a vdychovať príjemnú vôňu kôry.
Prínosné vlastnosti mandarínových listov neboli dôkladne študované, takže o nich je málo známe.
Mandarinové listy sa používajú na poruchy gastrointestinálneho traktu. Vezmite 4 listy mandarínky, nalejte vodu a varte asi pätnásť minút. Bujón sa ochladí a odoberie sa na 100 ml trikrát denne.

Pri nervových poruchách a migrénoch používajte odvar, pripravený z niekoľkých sušených listov a dvoch čajových lyžičiek sušenej šupky, varenej v litri vody.
Kontraindikácie: individuálnu neznášanlivosť produktu a gastrointestinálne ochorenia, ktoré môžu byť zhoršené príjmom mandarínok.

Viete? Mandarín je ovocie, ktoré neobsahuje dusičnany kvôli svojej nevyrovnanosti s kyselinou citrónovou obsiahnutou v citrusových plodoch.

Poškodenie mandarínok

Použitie a poškodenie mandarínok závisí od kvality výrobku a jeho množstva, kontraindikácie používania mandarínok v potravinách sú osoby s chorobou:

    mandarínka
  • gastritída, vred, kolitída, enteritida spôsobená vplyvom mandarínov na zvýšenie kyslosti a podráždenia sliznice gastrointestinálneho traktu;
  • cholecystitídy, pankreatitídy, pretože kyselina aktivuje tvorbu žlče. Pri týchto ochoreniach pečene je odtok žlče narušený;
  • akútna vírusová hepatitída, akútna nefritída.

Treba tiež pripomenúť, že citrusové plody sú silnými alergénmi. Potrebujú opatrne konzumovať ľudí s cukrovkou a postupne zavádzajú malé deti do stravy.

Dôležité! Deti do jedného roku konzumácie citrusov sú kategoricky zakázané.


Loading...