Všetko o plemenách sliepok Grünlegger: popis, vlastnosti

Gryunleger
Kuracie mäso je najobľúbenejšia hydina, ktorú človek chová niekoľko tisícročí. Zdá sa, že o tom vieme doslova všetko a nie je nič, prečo by sme s ním mali prekvapiť. Toto tvrdenie sa však nevzťahuje na plemeno Grunleger, ktoré nesie jednoduché vajcia, ale je pestré.

Popis plemena

Rodiskom Grünlegger je Rakúsko. V tej istej alpskej krajine bol tento kríž najrozšírenejší. Po vystúpení na rôznych vtáčskych a poľnohospodárskych výstavách sa plemeno začalo v Európe tešiť z určitého úspechu a až potom sa objavilo na trhoch v Rusku.

Viete? V Rusku plemeno Grunlleger sa nazýva veľkonočné kura kvôli rôznorodosti vaječných farieb.

Grünlegger sa odvoláva na plemeno vajcia kurčiat. V podstate je tento kríž odvodený krížiacimi kohútmi Araucany a miestnymi hybridmi. V prvej generácii nosníc poskytujú vajcia jednej z farieb: modrá, zelená, ružová, hnedá. Nasledujúce generácie sú rozdelené do farieb a môžu priniesť vajcia všetkých uvedených odtieňov.
Plemeno Grünlegger

Externé charakteristiky

Toto plemeno má nielen jedinečnú kvalitu, aby prinieslo farebné vajcia, ale má veľmi krásnu farbu rôznych farieb a kombinácií. Ďalšou charakteristickou črtou – druh hrivy, ktorý obklopuje zo všetkých strán hlavu vtáka.

Najlepšie Zástupcovia nosníc sú také plemená: Livorno, Isa Brown, Lohmann Brown, High Line, White Russian, Ukrainian klapky na uši, Orol, Pavlovskaya, Menorca.

ženy

Charakteristické vlastnosti kurčiat:

 • Veľkosť trupu – stredná;
 • hmotnosť – 1,8-2,5 kg;
 • výroba vajec – cca 300 ks. za rok.

Vystupujú v rôznych farbách od modrej po čierne v úplne odlišných kombináciách. Kurčatá majú hrivu so zvláštnym vousom. Paws kurčiat sú priemerné, bez peria.

Malá hlava na malom krku je korunovaná rovnakým malým hrebeňom. Farba očí závisí od farby vtáka.

muži

Žena a muž
Kohúti majú priemernú veľkosť tela, hmotnosť od 1,8 do 2,8 kg. Nemajú výrazné vlastnosti kurčiat – chvostov a vousov, ale majú oveľa väčší hrebeň.

Dôležité! Gryunlegery, Rovnako ako ostatné plemená vajec potrebujú veľa vápnika – základný stavebný materiál vaječnej škrupiny. Práve z tohto dôvodu sú vo výžive mliečnych výrobkov, kriedy a vaječných škrupín extrémne nevyhnutné pečné a najmä nosnice.

Klady a zápory plemena

Medzi výhody charakteristické pre toto plemeno kurčiat môžeme rozlíšiť tieto:

 • Je to krásny vták vhodný na dekoratívne šľachtenie;
 • prítomnosť vajec zriedkavej farby;
 • vysoká produktivita (ako napríklad kurací vajíčok);
 • vtáky sú absolútne nenáročné v starostlivosti a kŕmenia.

Pre väčšiu objektivitu stojí za zmienku aj niekoľko nedostatkov:

 • plemeno je ťažké tolerovať chladu;
 • Vrstvy nemajú materinský inštinkt.

Sexuálne dozrievanie a začiatok produkcie vajec

Sliepky začínajú znášať vajcia asi šesť mesiacov. Napriek skutočnosti, že plemeno nerozlišuje predčasné dozrievanie, kvóty sú veľmi produktívne – 290-320 vajec za rok, s hmotnosťou približne 60 g.
Vajcia sliepok plemena Grunlleger

Produktivita plemena

Dospelé kurča môže priniesť 280 až 320 vajec za rok. Ako už bolo spomenuté, plemeno je zamerané na výrobu vajec, takže nie je potrebné očakávať od rakúskych vtákov veľké množstvo mäsa. Kuracie jatočné telá, po vystrihnutí a odstránení vnútorností, vážia v priemere asi 2 kg. Hmotnosť samcov je o 200 až 300 gramov viac.

Zistite, aké vitamíny sú potrebné pre nosnice na zvýšenie produkcie vajec.

Údržba a starostlivosť

Toto plemeno nemá žiadne konkrétne požiadavky na obsah. Grunllegers nemajú radi zimu, nie sú dobre znášané a môžu sa ochladiť, ak izbová teplota klesne pod +12 …- 15 stupňov. Toto sa musí pamätať a spočiatku vziať do úvahy pri nákupe kurčiat. Inak vtáky nemajú špeciálne potreby.

Viete? Araukan (potomok modernej gryunlegerov v tele bol pigment biliverdin, vďaka ktorému boli vajcia vtákov modré. Táto kvalita bola zdedená bežným gruellegerom, ktorého vajcia už mali širšie farebné spektrum.

Zariadenie na bývanie

Nízka studená tolerancia je možno najvýznamnejší nedostatok plemena. Ak sa rozhodnete vykonať šľachtenie rakúskych, najprv oddeľte steny a podlahu družice. Vytvorte pohodlné podmienky pre zimovanie: zakúpte dodatočné ohrievače a špeciálne lampy na predĺženie denného svetla, odstráňte všetky kontúry.
Osvetlenie v komoreOsvetlenie v komore
Vyzdvihnite hniezda z výpočtu 20 cm dĺžky biskupa na 1 vtáka. Vzdialenosť medzi susednými hniezdami by mala byť aspoň 35 cm, vzdialenosť od steny – 50 cm.

Zoznámte sa s osobitosťami chovu kurčiat v zime.

Strava stravovania

Niekoľko pravidiel, ktoré treba dodržiavať pri zostavovaní stravy pre tieto nezvyčajné vtáky:

 1. Odporúča sa vtáčie vták dvakrát denne (ráno a večer) v teplej sezóne (kurčatá dostanú veľa pečene počas chôdze) a trikrát denne, keď je čas na chôdzu obmedzený.
 2. Je potrebné každodenne pripraviť mokré jedlo, pretože sa jeho vtáky učia najlepšie. Urobte tieto huby z rôznych zŕn, reverznej zeleniny a ich vývarov s vitamínovými a minerálnymi doplnkami (osobitná pozornosť by sa mala venovať doplnkom obsahujúcim vápnik).
 3. Pred pubertou sa používajú kombinované krmivá s vysokým obsahom bielkovín.
 4. V chladnej sezóne by sa dávka mala zvýšiť o 1/10 letnej normy.
 5. Tvarohový syr, jogurt, krieda, drvené vaječné škrupiny a olej z tresčej pečene dokonale dopĺňajú stravu a majú priaznivý vplyv na imunitu.
 6. Nezabudnite na každodennú výmenu vody (dobre čistite dobre studne, ale bez použitia chemických čistiacich prostriedkov).

Kuracie plemeno Grunleger

Teplota a svetelné podmienky

Teplotný režim zohráva veľmi dôležitú úlohu pri krížovej údržbe. Ako už bolo spomenuté vyššie, Rakúšania sú extrémne zlé v súvislosti s chladom. Z tohto dôvodu je v zime nutné pravidelne meniť podstielku tak, aby bola neustále suchá. Rašelinový vankúš je vhodný pre posteľné prádlo.

Ako viete, kura sa prenáša iba svetlom (prírodným i umelým). Preto ak očakávate dobrú produktivitu z vašich vrstiev, poskytnite im dostatočnú dĺžku denného svetla – 13,5-15,5 hodín.

Dôležité! Farba vajec grunlleggers nie je ovplyvnená farbou slepice, ako sa predtým predpokladalo, ale mnohými ďalšími faktormi: strava, zdravie, sezóna a vek.

Inkubácia vajec

Grunllegers majú extrémne oslabené materské inštinkty. Dokonca aj keď kura sedí na sedenie vajíčok, je nepravdepodobné, že bude schopná ukončiť záležitosť. Pre produkciu kurčiat je preto vhodnejšie použiť inkubátor.

Inkubácia kurčiat tohto plemena je mimoriadne zaujímavá a zábavná lotéria. Faktom je, že človek nedokáže odhadnúť, aké farebné kurčatá sa narodia a aké farby budú v budúcnosti znášať.

Naučte sa pestovať mláďatá v inkubátore.

V domácej inkubácii hybridy v druhej generácii často strácajú dedičné znaky. Dôvodom sú vlastnosti selekcie a dedičnosti génov.
Domáca inkubácia
Na to, aby plemeno nebolo degenerované, chovatelia hydiny prišli s jednoduchým riešením – využitie otcovských funkcií plnokrvného kohúta Araucanu.

Všeobecné pravidlá výberu inkubačného materiálu, jeho označovanie v inkubátore, etapy inkubácie – sú úplne rovnaké ako u iných plemien.

Starostlivosť o mladé zvieratá

Po vyliahnutí kureniec (v deň 22), pre normálny vývoj a rast by sa mali dodržiavať jednoduché odporúčania:

 1. Keď sú kurčatá suché, mali by byť transplantované do vhodnej škatule a prenesené do predhriatej miestnosti pri + 35 ° C.
 2. Zatiaľ čo kurčatá nedosahujú desaťdňový vek, kŕmia sa zmesou zelených, rozdrvených kukurice a vajec.
 3. Ako vrchný obväz použili mliečne výrobky, droždie, varenú zeleninu, vitamínové a minerálne doplnky a rybí olej. Začínajúc od 1 mesiaca sa do stravy zavádza malý mletý vysoko bielkovinový zmiešaný krmivo, krieda, vaječná škrupina.
 4. Zatiaľ čo kurčatá nedosiahli vek 15 dní, sú sprchované teplou sladkou vodou a glukózovým sirupom s prídavkom vitamínu C.
 5. Od prvých dní života je potrebné udržiavať vysokú izbovú teplotu, čistotu a suchosť na mieste zadržania kurčiat. Postupne sa zníži teplota vzduchu (o 3 ° C za týždeň).

mláďatá

Starostlivosť o dospelých vtákov

Grunler neradi uzamkne. Pre normálne pokladanie vajec musia nosnice zaistiť aspoň krátky úsek aj v zime, ak to povoľuje počasie.

Je potrebné dávať pozor na takýto prvok vtáka ako možné zníženie alebo úplné zastavenie znášania na jeseň. Toto správanie označuje začiatok obdobia premeny. Jeho trvanie je zvyčajne 6-8 týždňov.

Toto obdobie v živote vtákov je mimoriadne dôležité, všeobecný stav a zdravie sliepok závisia od toho. Vták mení svoje krytie peria, pripravuje sa na zimnú zimu, potrebuje v tom pomôcť. Slepica v takom čase potrebuje správne vybranú stravu. Počas chovu môžete použiť špeciálne krmivo pre vtáky. Ak ste zvyknutí na prípravu jedla sami, potom by malo byť obohatené o všetky vitamíny a minerály užitočné pre kurčatá.
Gryunleger
Keď vták dosiahne vek troch rokov, ukladanie vajíčka prudko klesá a doba produktivity sa končí. Nesuški prinesie vajíčka, ale v oveľa menších množstvách.

Choroby a spôsoby, ako s nimi bojovať

Keď chov pracuje na odstránení plemena, väčšina charakteristických a dedičných ochorení bola porazená. Očkovanie spoľahlivo chráni vtáka pred niekoľkými možnými chorobami.

Zoznámte sa s najčastejšími chorobami kurčiat.

Rizikom v kontexte odolnosti voči chorobám je slabé alebo nesprávne vybrané jedlo a chlade, čo Rakúšania veľmi zle tolerovali.

Tiež by sa mali dodržiavať všeobecne známe normy a hygienické požiadavky platné pre všetky plemená kurčiat.
Ak sú potraviny a starostlivosť na požadovanej úrovni, potom sa vtáky nebojí choroby.

Výhody tohto ozdobného plemena sú oveľa viac ako mínusy. Ak chcete mať vo svojej domácnosti originálny, krásny a absolútne nenáročný plemen kurencov, okrem toho, že ste nosili nezvyčajné vajíčka v dostatočne veľkom množstve, potom vás budú pekné dravce dokonale hodiť.