Všetko o pestovaní Amaryllis belladonna

Amaryllis belladonna
Ak nemôžete vybrať správne kvety pre váš dom alebo záhradu, venujte pozornosť amaryllis. Rastoval ako na otvorenom teréne, tak aj v hrnci na parapete. Obzvlášť relevantná rastlina bude pre ľudí, ktorí majú okná na juh. Aby sa Belladonna radovala svojou krásou, je potrebné sa oboznámiť s niektorými zvláštnosťami, ktoré sa jej zaoberajú.

Botanický popis

Amaryllis belladonna je kvet, ktorý sa vzťahuje na jednoklíčnolistové cibuľovité rastliny. Priemer banky je od 5 do 10 cm. Listy amaryllis sú sfarbené do zelena. Ich dĺžka je 50 cm, šírka je 3 cm, objavujú sa v septembri alebo v marci v chladnom prostredí, žijú až do konca mája.

Navyše Amaryllis belladonna, rodina trieda Monocotyledones tiež obsahovať také miestnosti a okrasných rastlín: gladioly, narcisy, kosatce, spiderwort a aloe.

Amaryllis belladonna

V auguste vyrábajú žiarovky holé stopky s dĺžkou približne 60 cm. Kvetenstvo pozostáva z dvanástich bielych, ružových alebo červených šesťpalivých kvetov.

Zvláštnosti pestovania

Aj keď je amaryllia považovaná za domáci kvet, v otvorenej pôde, ak sa dodržiavajú pravidlá výsadby a ošetrovateľstva, taktiež sa pestuje.

V otvorenom teréne

Belladonna môže rásť iba v teplom prostredí v odvodnenej pôde na slnečnom mieste. V polovici leta potrebujete žiarovky. Hĺbka jamy musí byť 15 cm, intervaly medzi rastlinami musia byť dodržané na 30 cm, v budúcnosti budú musieť byť kvetinové stonky podopreté nárazmi vetra.
Amaryllis belladonna

Pre reprodukciu je lepšie vziať malé žiarovky a vysadiť do hrnca tak, aby amaryllia rástla. Na zimu sa žiarovky vykopajú a odvezú do chladnej tmavej miestnosti na uskladnenie.

Dôležité! Je lepšie pestovať nové žiarovky, pretože belladonna sa po transplantácii nedostane dobre.

Doma

Najvhodnejšie miesto na pestovanie belladony je domáce prostredie. Hrniec amaryllis by sa mal držať na slnečnej strane bytu na parapete. Dávajte pozor na pravidelné zavlažovanie rastliny, hnojte pôdu. Posledný postup sa však môže vykonať iba vtedy, ak sa žiarovka vyliahne a uvoľní. Čím väčšia je, tým viac kvetov bude rásť.
Amaryllis belladonna

Existuje spôsob umelého stimulovania druhého kvitnutia. Ak to chcete urobiť, odstráňte zvetrané kvety. Čoskoro sa kmeň začne klesať na zem. V tomto okamihu je potrebné ho vystrihnúť na úroveň nad hornou časťou žiarovky.

Správna starostlivosť o domáce rastliny – záruka krásy a zdravia kvetov. Prečítajte si, ako sa starať o Begonia elatior, beloperone, dizigotekoy, Rapis, Solanum, Livistona rotundifoliey, Fitton mix pereskia, koral Begonia, Spathiphyllum ‘Chopin’ a Spathiphyllum Wallis.

Podmienky pre amadellar belladonna

Belladonna je domácou kultúrou a v podmienkach miestnosti je možné dosiahnuť lepšie kvitnutie, ale pestovatelia kvetov môžu obdivovať luxusné kvety a na záhrade.

osvetlenie

Najlepšie je umiestniť kvetinu na juhozápadnú alebo juhovýchodnú stranu bytu. Amaryllis potrebuje priame slnečné svetlo v čase, keď rastlina aktívne rastie. Je potrebné nahradiť rôzne strany kvetu na slnku, potom listy rastú rovnomerne. Keď však žiarovky majú čas odpočinku, svetlo nie je potrebné. Ak listy amaryllis vyblednú a spadnú, mali by sa preniesť na tieňované alebo úplne tmavé suché miesto. Teplota vzduchu sa musí udržiavať pod +10 ° C.
Amaryllis belladonna

Dôležité! Zavlažovanie belladonky sa začína až po dosiahnutí výšky kvetu 10 cm. Ak začnete predčasné zalievanie, iba rastú listy, bude menej farieb.

Požiadavky na teplotu

Teplota vhodná na rast rastlín je v rozmedzí od 20 do 25 stupňov nad nulou. Pre zimu je žiarovka transplantovaná do hrnca a prenesená do miestnosti, teplota je udržovaná na +10 … + 15 stupňov.

Pôda na pestovanie

Pôda, v ktorej rastie belladonna, musí byť vlhká, ale nie mokrá. Počas obdobia kvitnutia by pôda nemala úplne vyschnúť. Podklad musí byť neustále navlhčený. Je povolené vyschnúť iba v hornej vrstve pôdy.
Amaryllis belladonna

Dôležité! Buďte opatrní s kvetinovými žiarovkami, pretože sú jedovaté.

Ako pestovať amaryllis belladonna

Existujú dva spôsoby, ako vysadiť belladonu: cibuľovité a semená. Viac populárny je prvý, ale obidve metódy zvážte podrobne.

Z cibuliek

Na pestovanie by ste si mali kúpiť novú (netransplantovanú) banku a zariadiť ju v samostatnom veľkom hrnci (pretože rastlina rýchlo rastie). Cibuľa by mala byť vybraná hladká, bez poškodenia, huby a hniloby. Mal by to vyzerať ako hustá suchá cibuľa, ktorej priemer môže byť 12 cm.
Žiarovka amaryllis belladonovejŽiarovka amaryllis belladonovej

Žiarovku vysajte tak, aby jedna tretina zostala nad zemou a dve tretiny pod ňou. Ak rastlinu celú žiarovku zahltíte alebo zastavíte rast.

Aby ste zlepšili dekoratívne vlastnosti belladonky, môžete v jednej banke položiť 3 alebo dokonca 4 cibuľky.

Pestovanie zo semien

Semená sa nalejú do vlhkej pôdy a umiestnia sa na teplé miesto v tieni. Prvé výhonky sa objavia štyri týždne po výsadbe, ak sú systematicky napojené. Keď rastlina vyrastie a stáva sa odolnejšou, sadenice sú oddelené v rôznych nádobách.
Semená Amaryllis belladonovejSemená Amaryllis belladonovej

Výrazný rys rastúcej amaryllie zo semien neskôr kvitne. To sa môže stať až po siedmich rokoch.

Vlastnosti starostlivosti o rastlinu

Aj keď amaryllis nepotrebuje komplikovanú údržbu, mali by sa dodržiavať niektoré pravidlá. Pozostávajú z včasného a dávkovaného zavlažovania, riadneho kŕmenia, transplantácie, liečby chorôb.

Ako vodu

Ak je Belladonna v pokoji, potrebuje minimálne zalievanie. Ale pôdna vlhkosť by mala byť kontrolovaná pravidelne, neumožňuje úplne zaschnúť, takže korene neumierajú. V lete môžete zvýšiť množstvo vody. Udržujte mierne. Pokiaľ ide o striekanie, neodporúča sa vyrábať.

Preskúmajte výhody používania kvapkajúcej zavlažovania, ako aj naučte sa organizovať kvapľový zavlažovací systém v prímestskej oblasti.

zalievanie

Čo a ako sa kŕmiť

Hnojenie žiaroviek, ktoré nemajú listy, je kontraindikované. Môžu zomrieť z kŕmenia.

Na jar alebo v lete, párkrát za dva týždne, môžete kŕmiť hnojivá belladon, ktoré obsahujú minerály a organické látky.

Obohacovanie pôdy a vyživujú rastliny, ktoré používajú organické hnojivá: slama, holubieho trusu, granulovaný kuracie hnoj “florexu”, kostná múčka, rybia múčka, srvátka, zemiakové šupky, hnoj, vaječných škrupín, banánové šupky z hnojív a tabakového prachu.

V zimnom a jesennom období nie je potrebné oplodniť pôdu.
humus

Potrebujete prerezávanie?

Na jeseň belladonna odhodí listy. Do novembra všetci zomrú a padnú. Nevyrezávajte zažltnuté listy, pretože po zomretí prechádzajú svoje užitočné organické látky do žiarovky. To je potrebné na zabezpečenie úspešnosti ďalšieho kvitnutia. Ak niekoľko hárkov neklesne, môžu sa ohýbať, aby sa počas skladovania nedostali do priestoru.

O transplantácii kvetov

Belladonna by mala byť transplantovaná a naliata nový náter do hrnca každú jar mesiaca po prvom kvete. Koreňový systém by nemal byť poškodený alebo odrezaný. Môžete odstrániť len choré alebo suché korene. Tento postup by mal sprevádzať zrážanie sušených koreňov pomocou aktívneho uhlia.

Viete? Amaryllia sa používa na výrobu otrávených šípok. Teraz finančné prostriedky na jeho základe sa používajú proti záchvatom a kŕčom.

Ak zahradník vidí deti žiarovky, potom ich musí transplantovať do samostatných hrncov.
Amaryllis belladonna

Liečba chorôb a škodcov

Ak vidíte škvrny hnedej alebo šedej farby na listoch belladonky, potom kvetina zobrali hubovú infekciu v dôsledku stagnácie vlhkosti na dne hrnca. Na liečbu je potrebné protiplesňové činidlo a dodržiavať normálne zavlažovanie rastliny.

Medzi jednoklíčnolistými sú tiež kultivované rastliny. Ide o cibuľu, cesnak, ananás a dlaň.

Žltenie listov alebo ich deformácia môže hovoriť o vošiekoch alebo triasoch. Je potrebné umývať listy mydlovým roztokom alebo karbosidovou emulziou. Sprej okamžite ihneď po zistení infekcie.

Ak chcete zbaviť stonky kvetu z červených škvŕn a pruhov, musíte obmedziť zalievanie, použite zmes Bordeaux alebo “Fundazol”.

V prípade odhalenia červených škvŕn a ťahov na žiarovkách, vystrihnúť a zapáliť na miestach, kde sa nachádzajú.

Viete? “Amaryllis” z gréčtiny znamená “iskru”. Toto meno pochádza z názvu pastierky, ktorá bola povahou básne Virgila.

Možné ťažkosti pri pestovaní: prečo amaryllis nekvitne

Dôvodom nedostatku farieb v amaryllis môže byť:

  • nedostatok svetla. Ak kvetina nie je dostatok svetla, musíte ju umiestniť na južnú stranu bytu, ale je dôležité uistiť sa, že rastlina nie je spálená z priamych slnečných lúčov;
  • chýbajú dôležité organické látky. Amaryllis je potrebné napájať s mulleinom alebo organominerálnym komplexom “Emerald”, jasne podľa pokynov;
  • porušenie pravidiel udržiavania kvetu v stave odpočinku. Pre zimu je lepšie ho odviezť do suchého pivnice alebo spížky;
  • niekoľko “detí” na hrniec. V situácii hustého umiestňovania detí je lepšie ich usporiadať v samostatnom kontajneri;
  • vysadenie žiarovky úplne v zemi. Ak k tomu dôjde, jemne zdvihnite žiarovku tak, aby jedna tretina zariadenia bola nad zemou;
  • úpadok koreňov. Hniloba sa môže vyskytnúť z príliš hojného zavlažovania. Preto rez alebo dočasne vzdať vlhkosti;
  • nesprávne umiestnenie kvetu. Kvety môžu byť nepríjemné, pretože sú príliš horúce. Preto posuňte kvetinu do miestnosti, kde teplota vzduchu nedosiahne 18 stupňov Celzia;
  • príliš mladá žiarovka. V tomto prípade nepotrebujete nič konkrétne. Len nechajte amaryllis rásť.

Amaryllis belladonna

Samozrejme, belladonna potrebuje stálu pozornosť: včasné zavlažovanie, kŕmenie, pravidelné transplantácie, správne osvetlenie, teplota. Ale ako celok, keď zvládneme jednoduché pravidlá starostlivosti o rastlinu, je možné plánovať, čo a kedy treba urobiť, a potom nebudú žiadne problémy.

Recenzie užívateľov siete o amaryllis

Našiel som nasledujúce informácie. Aké kvety máme s nami (Ukrajina, juh) uprostred leta. Kvety niečo bez listov! Potom sa objavia listy. Transplantácia nemá rád, ale je potrebné dať v dome, a nie na chlad, a keď začnú žltnutie listov – (. 5-10 ° C) na suchom a chladnom mieste odpočinúť. tj nevykopávajte, aby s ňou strávil všetky tieto manipulácie. Skoro na jar: o znovu vykonávať v otvorenom teréne so všetkými deťmi (rada blízkosť) a slnečnom mieste. Počkajte, kedy kvitne. Len neviem, kedy listy budú žltej kvôli mojej kráse.
Okrem toho žiarovky dozrievajú pri vysokej teplote (20-25 stupňov.). Myslím, že môže rásť v oblasti batérií a potom spať?
Kuzma
http://homeflowers.ru/yabbse/index.php?showtopic=18225
Až do nedávnej doby, veril som, že rastú v ich na parapete gippeastrum.Do tak dlho, kým som nemal padol do oka veľmi podobným kvetu Podľa môjho, ale z nejakého dôvodu s názvom amarillis.I som sa rozhodol zistiť sami, čo rastie na mojom parapet naozaj? Ukazuje sa, že tieto dva kvety sú veľmi podobné navzájom, a neskúsený človek sa dá len ťažko odlíšiť vzhľad čisto vidu.No rozdiely ešte est.A často zamieňané, pretože obaja majú veľké žiarovky, ktoré vyžarujú silné stonky nálevkovité kvetmi. Amaryllis je zriedkavejšia; a rastlina, ktorá sa zvyčajne kúpiť pod názvom “Amaryllis”, je v skutočnosti Hippeastrum. Dôležitým rozdielom je, že po prvé ide o kvitnúci čas. Hippeastrum kvety niekde od konca zimy do jari, Amaryllis, približne, v neskorom lete a na jeseň. Po druhé, na rozdiel od kvete Amaryllis Hippeastrum duté ihly, a preto nie je schopný vydržať toľko kvetov, takže táto kvetina zriedka viac ako štyri alebo päť, v amarylis stopku mäsitú ruku a kvety môžu byť vyššie. Po tretie, kvety majú príjemnú vôňu Amaryllis, Hippeastrum a bez zápachu. Po štvrté, Hippeastrum, na rozdiel od amalilisov, nieto tvoriť dcérskou lukovichki.No gippeastrum mať stále bežnejšie, na rozdiel od svojho brata-bliznetsa.Est a ďalších rozdielov a ktorí majú záujem o to, čo oni sú vlastne rastie , ak chcete, môžete zistiť. Preto, aby skutočne kúpiť Amaryllis, Hippeastrum nie žiarovky lepšie kúpiť v špecializovaných obchodoch.
marta01
https://irecommend.ru/node/2263459

Video: amaryllis belladonna


Loading...