Všeobecné rady pre rastúce a populárne typy celoročnej cibule

cibuľa
Ak chcete splniť recept, kdekoľvek boli zelené hlavnou zložkou, je to dosť ťažké, ale dáva jedlá jedinečnú chuť a arómu. A z toho istého dôvodu sa zeleň pestuje aj v krajine, aj keď na balkóne alebo prahu apartmánu. V tomto článku budeme hovoriť o celoročnej cibuli, najmä o zvláštnostiach jej kultivácie. Budeme tiež zvážiť jeho druhy, takže si môžete vybrať presne taký druh, ktorý vám vyhovuje ako chuť kvality a váš vzhľad.

Trvalé luky

Už od názvu môžete vidieť prvú charakteristiku rastliny – nie je potrebné, aby sa vysádzala každý rok, aby získala úrodu. Avšak nielen vďaka tejto žiarovky sa zamilovala so záhradkármi a farmármi. Ďalším dôležitým bodom je obdobie dozrievania rastliny, pretože zelené perie sa objavujú veľmi skoro, av marci budete môcť pridať čerstvé bylinky do vašej stravy. Okrem toho rastlina toleruje nízke teploty a odoláva chorobám. Nebude to veľa času potrebné, pretože sa nikdy nepoznal zvláštnym rozmerom.
cibuľa
Ďalším znakom rastliny je jeho vzhľad. Niekedy je možné vidieť zelenú cibuľu dokonca aj na kvetinových záhonoch a môžete si byť istí, že to bude nielen užitočná prídavná prísada do potravín, ale bude sa tiež vyrovnávať s úlohou dekorácie. Odporúčame vám venovať pozornosť odrôd, ktoré kvitnú. Cibuľové kvety priťahujú včely a hmyz opeľuje všetky rastliny, ktoré sa nachádzajú v blízkosti zelene, a to je dôležitá etapa pre získanie dobrého zberu, a to nielen cibule.

Viete? Archeológovia objavili obraz cibule na hrobke Tutankhamun, ktorá sa datuje do roku 1352 pred naším letopočtom. e.

Populárne druhy a odrody skupiny

Nepochybne, niekoľko majiteľov odmietlo pestovať luk na seba, po vypočutí o svojich zásluhách. Okrem toho v zelenom, aj najskoršie, obsahuje veľa vitamínov, najmä C, ktoré na jar telo tak chýba. Áno, a vyzdobiť záhradu alebo okenný paraplu s užitočným zariadením je vždy pekné. Uvažujeme o tých odrodách, ktoré už úspešne pestujú skúsení poľnohospodári.

Pozrite sa na najlepšie odrody okrasnej cibule.

Celkovo existuje viac ako päťsto odrôd a všetky pôvodne vyrastali výlučne vo voľnej prírode. V súčasnosti sa v poľnohospodárskom podniku nachádza dlhodobý lúč a výber závisí výlučne od preferencií majiteľov – aromatických aj estetických, pretože rôzne odrody majú iný vzhľad a je dôležité, že sa ľahko usadia v jednej oblasti.

pažítka

Názov tohto druhu tiež niekedy znie ako sekanie alebo rýchle, ale často sa používa na ozdobu domova. Tento reprezentant cibule trvalky je ideálny pre pestovanie na záhrade alebo v prednej záhrade, a na balkóne. Jeho charakteristickým rysom sú kvety – podobne ako malá guľa s priemerom asi päť centimetrov, ktorej farba sa pohybuje od ružovej až fialovej. Nachádzajú sa na rastlinách neskoro na jar a nezmiznú až do jesene.
pažítka

Dôležité! Hojnosť kvitnúcej cibule by sa nemala venovať veľkú pozornosť, pretože táto skutočnosť nemá vplyv na kvalitu výnosu.

Schnitt-cibule sa vyrába len vo forme zeleného peria, ale časť, ktorá je priamo pod zemou, nie je vhodná na varenie. Perie sú dlhé, ich dĺžka môže dosiahnuť 40 centimetrov, hrúbka je asi 4-5 milimetrov. Vo vnútri sú zelené duté, perie vyzerajú ako tenké rúrky. Konzumácia potravy je najlepší na jar, pretože s nástupom kvitnutia cibuľa mení svoje chuťové vlastnosti a začína byť ostrý. Navyše, v lete, perie sú tvrdšie ako na jar.

waleský

Pravdepodobne ste videli tento druh na posteli – vášho suseda. Ďalším názvom odrody je tatár alebo klenutá cibuľa. Cibuľový obušok je cenený predovšetkým kvôli vysokému obsahu živín, vrátane vitamínu C, horčíka, draslíka a riboflavínu. Nie je možné zavolať cibuľu luku kompaktnú, pretože jej kefka rastie do značnej miery a zelená tráva samotná je bodkovaná rôznymi smermi. Vonkajšie, pero naozaj pripomína rúrku, ktorá je dutá zvnútra.
Bat Bowun
Na rozdiel od švitu, mosadz je pomerne veľký – zelená sa rozkladajú na dĺžku 60 centimetrov a priemer peria dosahuje 1,5-2 centimetrov. Ďalšou vlastnosťou sú šípky, s ktorými reprodukcia reprodukuje. Avšak vzhľad tých istých strelcov ovplyvňuje chuť zelene. Kvitnúca cibuľa je kategoricky kontraindikovaná, preto vám odporúčame rezať kvety, akonáhle sa stanú viditeľnými na rastline. Týmto postupom budete môcť pridať zelený lúč k jedlu dlhšie.

šalotka

Tento druh stálej cibule sa často pestuje na výrobu. Dôvodom je jeho schopnosť rýchlo pestovať zelené perie na mieste rezu. Okrem samotnej zelene môžete jesť aj podzemnú časť rastliny, ktorej chuť obzvlášť oceňuje šéfkuchár francúzskej kuchyne. Pokiaľ ide o vzhľad cibule, má podobnosť s cibuľou, s jediným rozdielom, že väčší počet peria rastie na jednom bush šalotky.
Bow of Shalot
Ďalšou rozlišovacou vlastnosťou sa stáva neuveriteľná vôňa, v ktorej nie je žiadna ostrosť charakteristická pre cibuľu. Ako ornament sa táto odroda nedá použiť a nie je to len vzhľad rastliny. Shalot je charakterizovaný istou zvláštnosťou, s ohľadom na ktorú ďaleko sa žiadna rastlina nemôže stať jej susedom. V opačnom prípade bude cibuľa jednoducho stratiť všetky tie chuťové vlastnosti, pre ktoré je tak vysoko cenená.

Slizunov

Tento zeleninový záhradník je často zbavený pozornosti, ale veľmi márne. Sliz, ktorý sa nazýva aj vôňa cibule, rýchlo vyrastie a na začiatku mája sa objavuje na stoloch. Vyznačuje sa vysokým obsahom železa a prekvapivou chuťou, kombináciou cibule a cesnaku.
Slizunov
Chuťové charakteristiky vône cibule sú variabilné. Mäkká chuť na začiatku sezóny zmizne do konca augusta. Zelení získavajú tuhosť a chuť cibule umožňuje používať perie ako náhradu za cesnak v ochrane. Kvôli veľkému množstvu železa v tejto odrode sa doporučuje slimák pre ľudí trpiacich anémiou, u ľudí – anémia.

Viete? Jeho francúzski zajatci boli vymenení medzi Saracens, platiaci osem žiaroviek na osobu.

Táto odroda je vhodná na zdobenie pozemkov, aj keď vonkajšie má kefa podobu cesnaku. Perie sú ploché, krátke a široké. Kvety slizkého majú vzhľad guľovej farby lila. K mínusom rastliny možno pripísať nízky výnos – perie sa obnovia po zničení.

High-bay

Hlavným rozdielom tejto odrody od všetkých ostatných trvaliek je nezvyčajný vzhľad rastliny. Chov, tento lúč nerastie do šírky a šíri sa nad zemou, ale smerom nahor. Žiarovky, ktoré sú zvyčajne podzemným prvkom, sú zreteľne viditeľné v tomto lúči, pretože doslova plávajú vo vzduchu.
Cibuľa viacvrstvová
Kvôli tejto špecifikácii nie je viacvrstvová cibuľka používaná ako okrasná rastlina. Poznamenávame, že sú konzumované ako perie cibule a žiarovky, z ktorých roste perie. Zelená z mnohých stupňov cibule má chuť, ktorá je ostrejšia ako ostatní zástupcovia druhu, dokonca pikantná.

sladký

Vonkajšie je táto odroda veľmi podobná klesajúcej cibuli (slimák). Rovnaké ploché listy, ale rastúce nad 50 centimetrov. Chuťové vlastnosti druhov majú aj rozdiely: vôňa má rovnakú chuť na začiatku aj na konci sezóny. Navyše voňavá cibuľa je charakterizovaná vysokým obsahom kyseliny askorbovej a nízkym obsahom vlákniny.
sladký
Zber tejto cibule je možné zhromaždiť až do novembra, schopnosť pestovať nové perie namiesto rezu predchádzajúceho v tejto odrode je dobrá. Cibuľové žiarovky sa nepoužívajú na jedlo – sú veľmi malé, okrem toho sú pokryté špeciálnym povlakom, ktorý pomáha rastline prežiť ťažké mrazy.

Všeobecné pravidlá pre pestovanie semien viacročnej cibule

Dlhodobá cibuľa – rastlina nenáročná, ale niektoré pravidlá pre ošetrovanie a jej pestovanie sú stále k dispozícii. Ak chcete získať dobre vyvinuté kríky zeleniny, vyberte si na výsadbu pôdy, ktorá neobsahuje kyseliny. Je žiaduce oplodniť pôdu pred výsadbou žiaroviek. Na mieste, kde plánujete pestovať zeleninu, je potrebné odstrániť všetky veľké buriny tak, aby voda z polievania v dostatočnom množstve ponechala na cibuľu, nie na jej škodlivých susedov. Malé buriny nepoškodia chrobáka.

Získajte viac informácií o rôznych druhoch cibule.

Výber lokality

Okrem hnojív existuje aj ďalšie veľmi dôležité pravidlo: kefka zelene by nemala byť vystavená priamemu slnečnému žiareniu, pretože môže jednoducho vyschnúť. Odporúčame vám vybrať tienistý pozemok s prítomnosťou stromov alebo kríkov v okolí, ktoré by vrhli tieň nad zeleňou. Avšak takí susedia by nemali brániť vetraniu miesta, kde cibuľa rastie.
pristávacia
Prítomnosť vetra a vzduchu pre rastlinu je tiež dôležitá. Pripraviť pôdu pre ďalšie pestovanie zelene na to musí byť starostlivo, pretože na tomto mieste zelených bude rásť v najbližších troch až piatich rokoch. Potom je lepšie nájsť ďalšie miesto pre rastliny.

Podmienky výsadby

Dlhodobá cibuľka je odolná voči nízkym teplotám, takže ju možno zasiať už začiatkom marca. Ďalšou možnosťou pristátia je koncom júla a začiatkom augusta. Orientácia môže byť skorá zelenina, ako napríklad reďkovky alebo šalát. Hneď ako dajú ovocie – bezpečne vysadzujte trvalý lúč na vašom webe.

Prečítajte si tiež, čo oplodniť cibuľu, čo nasiaknuť cibuľu pred výsadbou a kedy to vykopať.

Shnitt je najlepšie vysadený začiatkom marca, koncom augusta a novembrom. Ak chcete jesť na jar, potom v auguste pristáť. Výsev v novembri alebo v marci prinesie úrodu v lete.

Video: pristávace pažítka

Cibuľa-batoon, pokiaľ ide o výsev, je rovnaká ako šnupina.

Video: Cibuľa-Batun

Shallots, ako si pamätáme, produkujú plodiny vo forme peria a vo forme žiaroviek. Ak pestujete túto odrodu v zeleni, potom je lepšie zariadenie vysadiť hneď, ako sa sneh topí. Ak chcete získať lahodnú žiarovku, na konci jesene si zažijete lúč.

Video: pristátie šalotiek

Pre lejaký luk (slug) je lepšie si vybrať letné pristátie – v júli. Potom dostanete zber hneď po pôde opustil zimné mrazy.

Video: luk strelec

Viacvrstvový lúč nevyžaduje konkrétne obdobie, kedy by bolo možné začať pristátie. Keďže žiarovky nie sú v podzemí, môžete zvoliť ľubovoľný čas roka na to, aby rastlina bola umiestnená. Zelená cibuľa, ktorú ukážete už 30 dní po pristátí na zemi.

Video: luk viacvrstvový

Pristátie voňavej cibule je lepšie produkovať buď v jarnom období, alebo na jeseň. Letné siatie je možné, ale je nežiaduce, pretože to môže ovplyvniť výnos rastliny.

Video: cibuľka voňavá

Ako pripraviť sadivový materiál

Aby sa semená repy čo najrýchlejšie usadili v pôde, postupujte nasledovne: umiestnite semená do nádoby, nalejte ich do mierne teplej (ale nie horúcej) vody a nechajte 24 hodín. Počas tejto doby môžete niekoľkokrát zmeniť vodu, aby zrnká neboli v chlade. Po tom všetkom by sa cibuľa mala dôkladne vysušiť a potom pokračovať k samotnému výsadbe.

Dobrí susedia cibule – repa, kapusta, mrkva, šalát, paradajky, zemiaky a uhorky. Zlé susedia pre cibuľu v záhrade – hrášok, fazuľa a šalvia.

Zo všetkých odrôd, ktoré sme uviedli, len šalotky a výrobky s mnohými stupňami sa podieľajú ako vo forme zelene, tak vo forme žiarovky. Multistorey plemená len vegetáciou, preto pre ďalšiu kultiváciu tejto odrody je možné zbierať novo pesto- vané výrastky.

Dôležité! Výhonky mnohovrstvovej cibule môžu vyschnúť, takže je treba ich skladovať na chladnom mieste a vysadiť na začiatku jesene, inak by klíčky stratili.

Funkciou šalotky je možnosť získať z rovnakej žiarovky rovnakú úrodu. K tomu, musíte sa dostať žiarovku, akonáhle sa závod bude poskytovať zeleným, cut to napoly a znovu dať na zem – to je najlepšie urobiť, keď rastúce šalotka v hrnci, pokiaľ ide o opätovné získanie zber je nutné posypať cibuľu s čerstvým krajine.

Kultivujte cibuľu-slizun, šalotka, batun, shnitt, rovnako ako voňavé a viaczložkové cibule.

Aby sa šalotky dobre rozvíjali v pôde, mali by byť pred výsadbou umiestnené pol hodiny na roztok manganistanu draselného. Táto metóda spracovania je vhodná na pestovanie žiaroviek a zeleného peria. Trvalý lúč nemožno zasiať hneď do zeme. Aby ste zabezpečili, že vaša záhrada je plná zelených plodín, môžete pripraviť kríky na pristátie na otvorenom pozemku. Za týmto účelom sa semená rastlín zasiavajú buď v hrnci v miestnosti alebo v pôde upravenej hnojivami.
semeno
Potom, čo ste zasadili semená, je potrebné ich posypať na vrchol pôdy. Aby ste to dosiahli, budete potrebovať sito alebo sito a samotná pôda musí byť najprv uvoľnená tak, aby bola nasýtená kyslíkom. Sadenice je potrebné transplantovať na konci jari, dva mesiace po zasadnutí semien. Takže je potrebné vysadiť sadenice na začiatku marca.

Schéma pristátia

Na pestovanie v zemi je dlhodobá cibuľka akéhokoľvek druhu najlepšia pomocou bežnej schémy, pričom medzi rastlinami v rade zostáva 20 centimetrov a medzi radmi je 70 centimetrov. Potom bude mať rastlina miesto pre rozvoj, pretože dobre rastie.
vykládka systému

Ako rozmnožiť cibuľu rozdelením odrezkov

Táto metóda rozmnožovania rastlín sa tiež nazýva vegetatívna. Môžete sa k nemu uchýliť, bez ohľadu na to, aký druh zelenej cibule ste si vybrali na výsadbu na vašom webe – shnitt, batoon, šalotka, slimák, voňavé alebo viacvrstvové. Všetci sa rozmnožujú rozdelením kefa. Všetky odrody, s výnimkou viaczložkovej cibule, sa množia podľa semien. Vo viacvrstvovej odrode chýbajú semená, takže rastlina sa môže rozmnožovať len vegetatívne.

Viete? Svetovým šampiónom jesť cibuľu na obyvateľa je Líbya, kde podľa OSN priemerný občan jedá viac ako 33 kg cibule ročne.

Princíp oddelenia odrezkov je jednoduchý: dospelý Bush, ktorý je starší ako tri roky, v marci – apríli alebo koncom augusta, by mal byť rozdelený na samostatné časti. Do tohto veku rastú všetky rastliny, takže postup nepredstavuje ťažkosti. Každá časť sa musí následne vysadiť ako samostatné puzdro.
Oddelenie odrezkov
Je dôležité venovať pozornosť časti, ktorú ste si vybrali: koreň musí byť dobre rozvinutý, inak lúč nebude jednoducho prežiť ani slabý. Ak je časť puzdra dobre rozvinutá, je umiestnená v zemi do hĺbky 10 centimetrov a vzdialenosť medzi rastlinami by mala byť medzi 20 a 30 centimetrov. Slabšie rozvinuté vetvy sú umiestnené do hĺbky nie viac ako 6 centimetrov, pričom medzi rôznymi kríkmi sú asi 10-15 centimetrov.

Vlastnosti a pravidlá starostlivosti

Napriek tomu, že dlhodobá cibuľa je nenáročná, existujú základné pravidlá starostlivosti o rastlinu. Od neho závisí vývoj žiaroviek a plodín. Budeme sa s vami podeliť o odporúčania týkajúce sa pestovania zelenej cibule.

Ako vodu

Trvalky odrody milujú vlhkosť, takže ich zalievanie by malo byť hojné. Pokiaľ ide o periodicitu zavlažovania, potom je potrebné ju vyrobiť po každom rezaní peria. Je dôležité, aby sa nenaplnili trvalé cibule, pretože nadmerná vlhkosť v pôde bude viesť k rozpadu koreňa.

Pravdepodobne každý vie o výhodách použitia zelenej cibule, ktorú možno pestovať aj na parapete. V tomto ohľade mala chalúpka mnoho spôsobov, ako ju pripraviť.

Kedy a ako sa kŕmiť

Kŕmenie žiaroviek je tiež dôležitým aspektom starostlivosti o rastlinu. Prídavok vo forme fosforu a draslíka sa vykonáva na začiatku jesene. Vďaka týmto látkam rastlina ľahšie prežije zimné mesiace. Po zbere odporúčame venovať pozornosť dusíkatým hnojivám. Tiež po zbere zelených môžete do pôdy pridať kompost, humus, draselnú soľ alebo superfosfát.
cibuľa

Dôležité! Na celoročný lúč päť rokov vás potešilo dobrou žatvou, krmili rastliny po každej zber.

Pôda

Trvalky odrody neprichádzajú do susedstva s veľkými burinami, takže pri odstavení záhrady s zelenými bude obzvlášť akútne. Malí škodcovia nepoškodzujú však burinu a pravidelne uvoľňujú pôdu niekoľkokrát za sezónu.

Boj proti chorobám a škodcom

Zelení sú pestované človekom na konzumáciu, takže je dôležité sledovať zdravie rastliny. Len zdravý keš môže poskytnúť dobrú úrodu a priniesť úžitok vášmu telu. Najlepším spôsobom, ako bojovať proti chorobám zeleného kríka, je včasná prevencia. Potom choroba nemôže zasiahnuť rastlinu a zostanete s dobrou žatvou.
cibuľa
Medzi opatrenia prevencie patria:

  1. Výsadba rastlín prísne v stanovenom období. Z tohto dôvodu bude lúč čoskoro zvyknutý na zem, bude sa vyvíjať lepšie. Koniec koncov, trvalé odrody sú atraktívne pre svoju odolnosť voči chorobám.
  2. Semená alebo sadenice sa musia pred výsadbou v pôde ošetriť.
  3. V období, keď zelené začnú stúpať, môžete použiť riešenie kvapaliny Bordeaux. Musia posypať rastliny.
  4. Na jednorazové spracovanie cibule môžete ošetriť puzdra chloridom medi (0,5% roztok) alebo použiť roztok “Zineb” (0,04%).
  5. Z biologických prípravkov je možné spracovať dlhodobú cibuľu “Alirinom”, “Gliokladin”, “Fitosporin-M” alebo “Gamair”.
  6. Počas vegetačného obdobia je potrebné skontrolovať stav cibule a ihneď zbaviť postele infikovaných rastlín tak, aby sa choroba nerozšírila.

Nanešťastie niekedy cibuľka je náchylná k napadnutiu škodcom: cibuľové mory a muchy, roztoče, cibuľovité výhonky, kmeňové nematódy. Avšak, je možné vyhnúť ich vzhľadu na rastline, ak je použitie prevencie. Sú to isté ako choroby cibule.

Dôležité! Po ošetrení rastlín so špeciálnym prípravkom, neponáhľajte sa jesť zeleninu. Je potrebné počkať dva dni a až potom sa cibuľa stane vhodnou na jedlo. Z liekov, ktoré sú organické, odporúčame používať fitoverm alebo Agrovertinom.

GliokladinPríprava Gliokladinu
Ak stále nájdete na cibuľke jeden z týchto škodcov, použite len biologické prostriedky, aby ste sa ich zbavili. Chemikálie môžu odstrániť nezvaných hostí, ale jedenie zelených po takejto liečbe nie je pre vaše zdravie nebezpečné.

Naučte sa, ako pestovať cibuľu cibule, a čo je rocambol, indická a cibule viper.

Kedy a ako zberať

Väčšina trvalky luchkov neposkytuje jednu zber za sezónu. Rovnaké šalotky sú pestované na predaj, pretože nové perie rýchlo rastú na mieste rezaného peria. Môžeme zberať skoré odrody uprostred jari, odporúčame vám zamerať sa nie na mesiac, ale na dĺžku peria. Keď sa zelená rozkladajú na dĺžku 25 až 30 centimetrov, môžete bezpečne odrezať perie čerstvej zelenej cibule.

Je možné pestovať trvalé cibuľa v skleníku?

Skleník alebo hrniec na parapete v dome sa môže stať miestom na pestovanie trvácnej cibule. Najčastejšie sa takéto metódy pestovania rastlín používajú v chladnej sezóne. Následne je možné zozbierať zelenú perie po celý rok.
Mnoho rokov cibule v skleníku
Ak kompetentne pristupujete k výberu trvalých druhov cibule, môžete si zabezpečiť vitamíny od skorého jari až do neskorej jesene, a to ako zeleninu, tak aj okrúhlice. Veľa druhov celoročnej cibule je v starostlivosti, je odolné voči chorobám, poskytuje trvalý vysoký výnos. A pravidelná konzumácia tejto zeleniny bude mať pozitívny vplyv na stav vašej imunity.

Recenzie zo siete

Mám dlhé roky cibuľu. Veľmi pohodlné, jar je vždy čerstvá zelenina. Rozmnožené semená a rozdelenie keša. Šípky so semenami sa neodlomia a nechám ich na semenách.

tatyanka
http://indasad.ru/forum/62-ogorod/2334-mnogoletnij-luk#2334
Pestrujem pažítku. Ale my ju nejíme, rozhodli sme sa, že je dekoratívne, je to naozaj krásne a dlhé kvety. Po kvitnutí som úplne odrezal Bush a on sa podarí rásť a kvitnúť druhýkrát počas leta.

ru-ta-san
http://indasad.ru/forum/62-ogorod/2334-mnogoletnij-luk#2489