Vlastnosti starostlivosti o nechtíka pri pestovaní na balkóne

Marigolds na balkóne
Nechránky na balkóne sú skutočnou dekoráciou, ktorá poteší jeho kvitnutie takmer celé leto. Ak chcete dosiahnuť bohatý kvitnutie, musíte vedieť, kedy sa nechať rastliny nechtíka na sadenice a ako sa o ne starať po vychystaní v kvetináčoch.

Pestovanie semenáčikov mesiacov

Výsadba nechtíkov na balkóne predpokladá zasadenie týchto krásnych kvetov na sadenice. To je tiež nevyhnutné na dosiahnutie čo najskoršieho kvitnutia a na uľahčenie vytvárania hrncov, ktoré sú skutočne atraktívne a nie sú zahustené.

Kedy zasievať semená na sadenice

Na výsadbu sadeníc na balkóne sa môžu vysievať čo najskôr, hlavne ak máte balkón glazovaný a ak je to potrebné, môžete zakryť krabice z mrazu. V tomto prípade môžete semiadať semená vo februári. Potom v polovici marca budete môcť potápať svoje nechtíky a na konci mesiaca ich premiestniť do balkónových boxov.
Semená nechtíka
V otázke výsadby semien pre sadenice, byť vedený tým, že od okamihu vysádzania týchto kvetín na začiatku prvého kvitnutia vo všeobecnosti, to trvá asi dva mesiace. To znamená, že ak chcete čo najskôr získať kvitnúce krabice, je potrebné častejšie zasiať semená. Zoberte do úvahy iba to, že napriek odolnosti voči chladu je teplota menej ako + 5 ° C pre nechtíkavé nechtíka, takže ich nemôžete udržiavať v takom počasí.

Dôležité! Všimnite si, že ak sa sadenice sú príliš skoro osiate, mladé sadenice semien nechtík môžu chýbať slnečnému žiareniu a budú vyzerať pomaly. Ak tomu chcete zabrániť, zasial semená buď začiatkom marca, alebo vopred zakúpiť fytocentu na osvetlenie sadeníc.

Výber pôdy

Ak chcete zasiať semená nechtíka, je potrebné pripraviť najplodnejšiu pôdu. Za týmto účelom si môžete kúpiť kúpu pôdy pre tento druh kvetov alebo ju rozmiešať sami v takých rozmeroch:

 • 1 časť humusu;
 • 1 časť trávnika;
 • 1 rašelinová časť;
 • 0,5 dielu piesku.

Spodok krabice, do ktorej chcete zasiať semená nechtíka, môže byť pokrytý vrstvou piesku alebo kameňov, čím sa vytvorí odvodnenie. Príprava pôdy
Navyše, samozrejmá zmes pôdy je dôležitá pre dezinfekciu. Na tento účel ho môžete jednoducho umiestniť do rúry na 20 minút a ohriať rúru na 200 ° C. Pôdu môžete tiež zalievať roztokom akéhokoľvek fungicídu alebo mangánu.

Domáci môžu byť pestované nielen kvety, ale aj zelenina, ovocie a zelenina: uhorky, paradajky, cibuľa, chilli papričky, kôpor, bazalka, medlar, hlávkový šalát, petržlen.

Príprava semien pred výsadbou

Reprodukcia nechtíka lekárskych predpokladá len ich rast zo semien, pretože žiadna iná cesta k týmto každoročným kvetinám nie je vhodná. Semená sa môžu vysádzať aj na otvorenom priestranstve, ale iba na začiatku jari, ako v semenákoch, ale na samom konci. Namočenie semien do bavlnených podložiek
Ale bez ohľadu na to, či osijete semená na otvorenom teréne alebo v kvetináčoch na získanie sadeníc, je dôležité ich pripraviť:

 1. Namočte semiačky a posypte ich tenkou vrstvou na rovnej doske.
 2. Zakryte vlhkou handričkou.
 3. Zbaliť dosku z polyetylénu, takmer úplne obmedziť prístup vzduchu.
 4. Ploché semená položte na teplé miesto 1-2 dni. Za prítomnosti slnečného počasia sa dá položiť na parapetu.
 5. Po 1 až 3 dňoch musia semená klíčiť a môžu sa už vysievať.
Dôležité! Pri pestovaní nechtíkov na balkóne vyberte najnižšiu postavu. Na tento účel sú vhodné trpasličí (odmietnuté) nechtíky, najmä odrody Bonanza Orange, Bonanza Bolero a Bonanza Flame. Ale miniatúrne pohľad na tieto kvety sú mesiačiky a robustná konštrukcia alebo Mexičan, vrátane svojho balkóna si môžete vybrať odrody “Paprika”, “Gnome”, “Lulu” alebo “Ursula”.

Ako zasiať semená na sadenice

Tak, ako rastliny nechtíka na sadenice? Pripravená pôda sa naleje do akýchkoľvek vhodných kontajnerov, trochu zhutní a na jej povrchu sa vytvoria plytké drážky. Vzdialenosť medzi nimi by mala byť aspoň 4 cm, potom sa do drážok rozliatia semená vo vzdialenosti 2 cm od seba.
Vytvorte drážky
Ak už semená vyklíčili, potom môže byť vzdialenosť zvýšená, ak nie – môže sa dokonca znížiť. Teraz sú drážky naplnené pôdou, ale silne ju neťahajte, aby nedošlo k poškodeniu.

Po zasiatí je dôležité, aby sa pôda navlhčila semenníkmi nechtíka, ale musí sa robiť opatrne, aby sa nečistili. Najlepšie je posypať z rozprašovacej pištole.
Distribuujeme semená drážkami

Podmienky na klíčenie semien

Na rozdiel od ostatných kvetov pri výsevu nechtík na semenákoch, krabice so semenami nemusia byť utiahnuté polyetylénom. Stačí stačiť ich na teplé miesto s teplotou vzduchu okolo + 25 ° C. Ak už boli semená vyklíčené, prvé plnohodnotné výhonky sa môžu objaviť aj druhý deň, hoci vo všeobecnosti trvá 2-3 dni (len v zriedkavých prípadoch môže proces rozkvitania trvať týždeň).
Prvé výstrely
Je veľmi dôležité, keď sa objaví klíčenie, presunúť nádoby s budúcimi sadenicami na chladnejšie miesto s teplotou nepresahujúcou + 19 ° C. To je potrebné, aby sa sadeníc nemohol spustiť v rýchlom raste a namiesto toho pokojne a s istotou získať silu.

Potápanie semenáčikov mesiacov

Pestovanie sadeníc nechtíkov si vyžaduje vychystávanie. To je spôsobené tým, že obvykle zasievame semená, aby sme zabránili neprítomnosti klíčenia. Avšak, ak ponecháte zosilnené plodiny, potom každá rastlina, namiesto toho, aby rýchlo získala silu, sa jednoducho roztiahne nahor. Súhlaste, v krabici na balkóne, také vysoké a jemné kvety nebude vyzerať veľmi atraktívne a kvet bude slabší.
šerm
V mnohých fórach sa často vyskytuje otázka: je možné nehmatnúť nechtíka? V skutočnosti sa to dá lepšie urobiť a potreba vznikne už v okamihu, keď sa na každom semenáči objavia 3 skutočné letáky. Pivovarské sadenice v oddelených pohároch umožňujú, aby koreňový systém nechtíka ležal silnejší a maximalizoval.
sadenice
Vy samým prekvapíte, že korene malých sadeníc za dva týždne budú ťažké zapadať do pohára. Týmto spôsobom, zbieranie nechtíkov je lepšie vykonané, a po dvoch týždňoch potom môžete vysadiť sadenice v krabiciach na balkóne.
Mesačné okuliare v pohároch

Vysádzanie sadeníc nechtíkov v krabiciach na balkóne

Transplantácia nechtíčikov je veľmi dôležitá úloha, pretože okrem toho, že sa v priebehu tohto postupu nesmie poškodiť sadenice, je potrebné ju vykonať v určitej dobe. Otázkou je, že sadenice vo všeobecných výsadbách nemôžu byť dlho držané, pretože budú roztiahnuté. Ale ak transplantujete príliš skoro – stromky nechtík môžu zomrieť.
Marigolds na balkóne
Pri výsadbe v krabiciach na balkón pripravte podobnú pôdnu zmes, ako pri očkovaní. V rámčeku označte miesto pre každú sadenicu, pričom vezmite do úvahy potrebnú vzdialenosť – 15 cm pre krátke odrodové odrody a 20 pre sredneroslyh. Po tom urobte jamky a presuňte semenáčky do nich spolu s pôdou, v ktorej rastú v pohároch. Vďaka tomu zabezpečíte rastliny maximálnu mieru prežitia a v raste sa dosiahnú doslova druhý deň.

Viete? Sušené kvety nechtíkov sa používajú aj v ľudovej medicíne. Je pravda, že liečia stomatitídu, bolesť v hrdle, bronchitídu a dokonca aj astmu. Infúzia sa pripravuje len z 1 polievkovej lyžice. l. rozdrvené kvety a 1 liter vody. Po trochhodinovej infúzii sa liek môže opiť a užívať 1 polievkovú lyžičku. 30 minút pred jedlom.

Vyberáme partnerov na pestovanie nechtíkov na balkóne

V otázke, ako pestovať nechtíky na balkóne, je dôležitý aj aspekt okolia týchto kvetov so svojimi príbuznými. Vo všeobecnosti sú nechtíky nechtov zvyknuté na akékoľvek iné farby, jediná otázka je, či sa s nimi dokážu dostať iné rastliny, pretože kvety, ktoré sme opísali, rastú dosť rýchlo a môžu utopiť ostatné sadenice. nechtík
Z tohto dôvodu spolu s nechtíčkami sa odporúča pestovať:

 • nechtík;
 • trpasličí dahlia;
 • hortenzie;
 • balzamy.

Všetky tieto kvety môžu nielen úspešne zostať spolu s nechtíčkami, ale budú tiež dobre chodiť so sviežimi a jasnými kvetmi. Ak však kombinujete rôzne druhy kvetov do jedného hrnca, nezabudnite zvážiť ich výšku. Ak to nie je urobené, potom niektoré kvety budú oveľa “zaseknuté” inými.

Ako sa starať o nechtík na balkóne?

Marigolds sú slnkom milujúce kvety, takže by mali byť pestované na južnom alebo západnom balkóne. Ak takáto príležitosť neexistuje, nestojí za to odmietnuť kvetinárstvo, ale na dosiahnutie dobrého rastu a kvitnutia, nechtné nechty budú musieť poskytnúť maximálne množstvo svetla.

Režim zavlažovania

Žraločie sa považuje za kvety rezistentné voči suchu, avšak v praxi nedostatok pravidelného zavlažovania môže viesť k tomu, že nižšie listy na rastlinách jednoducho žltnú. V prípade zakrývajúcich druhov balkónov je to neprijateľné, takže ich každodenne dajte do škatuliek, ale v malých častiach vody.
Marigolds na balkóne
V horúcich letných dňoch sa môže zvýšiť aj napájanie – každé ráno a každý večer. Nebojte sa vylievať kvety – vďaka odvodňovaniu v spodnej časti krabice, nadmerná vlhkosť sa vždy odkloní od koreňov.

Dôležité! Okrem vlhkosti nechtí aj nechtíka vzduch, ktorý musí byť vždy prístupný koreňom týchto kvetov. Ak to chcete urobiť každý týždeň v kvetináčoch s nechtami, je potrebné jemne uvoľniť pôdu. Takéto manipulácie zlepšujú aj intenzitu kvitnutia.

Potrebujem vrchný obväz

Pri pestovaní na kvetinových záhonoch sa zriedka kŕmia nechtíka, oplodňujú len raz – počas jesennej alebo jarnej prípravy kvetinového záhonu. Ale keď rastú v krabiciach, kŕmenie je stále užitočné, pretože pre dobrý rast a kvitnutie, nechtíky potrebujú dostatočnú výživu.
Ďalšie hnojenie
Prvé hnojenie sa môže uskutočniť už dva týždne po zasiatí semien, druhé – v čase výskytu prvých púčikov na dospelých rastlinách a posledné – keď kvety kvetnú. Pri hornom obliekaní je najlepšie použiť komplexné minerálne hnojivo, pretože kompost alebo iné organické látky môžu poškodiť vzhľad aj vôňu kvetov.

Prerezávanie vyblednutých kvetení

Každá kvetenstvo, ktorá už mala čas potešiť svojim kvitnutím, je dôležité okamžite odstrániť. To je potrebné, aby rastlina mala silu na rozpustenie iných púčikov. Navyše, ak nechty, ktoré ste zasadili veľmi skoro a do júla už máte čas vyblednúť, môžete sa pokúsiť oreznúť každý keš. Za priaznivých podmienok umožní takýto jednoduchý postup dosiahnutie opakovaného kvitnutia do konca jesene.
Prerezávanie kvetenstva

Dôležité! Nie je potrebné odstraňovať vyblednuté kvetenstvo len vtedy, ak chcete zberať semená z nechtíka na siatie v nasledujúcom roku. Ak to chcete urobiť, musia poskytnúť dostatok času na dozrievanie. Zvážte len to, že takmer všetky druhy krátkodobých a stredne veľkých nechtíkov sú hybridné, takže ich budúce generácie sa môžu mierne líšiť v farbe kvetov.

Možné ťažkosti pri pestovaní

Pri pestovaní týchto kvetov v krabiciach na balkóne je dôležité mať na pamäti, že choroby nechtík a škodcov ich môžu za takýchto podmienok zasiahnuť. Najčastejšie sú ovplyvnené sivými hnilobami alebo slimáciami. Ak chcete bojovať proti nemu v zahusťovaní nechtíkov, môžete dať pohár so zriedeným bieliacim, ktorý bude strašiť škodcov.

Ale keď kvitnú kvety, je lepšie odstrániť kvety, pretože ich nemožno zachrániť, ale infekcia sa môže ďalej šíriť. Okrem toho, aby sa zabránilo tejto chorobe a slimáky by nemali pretekať kvety, a za daždivého počasia sa odporúča odstrániť z balkóna.
Spider roztoč
Ďalší škodca, ktorý zasiahne nechtíka v suchu, je roztoče roztočov. Odstráňte z kvetov môžete striekať špeciálnym roztokom z cibule, červenej papriky a tisícročia. A že sa v ťažkých suchách ani nepodarilo objaviť nielen vodu, ale aj postrek mäkkýšov.

Viete? Napriek tomu, že pri nepriaznivých podmienkach môžu byť nechtík zasiahnutí slimáciami alebo roztočom pavúkov, iní škodcovia sa im nebojí, čo je možné kvôli špecifickej vôni týchto kvetov. Z tohto dôvodu môžu byť nechtík pestovaný aj okolo lôžok s záhradníckymi plodinami ako druh preventívnych opatrení.

Ak včas osijete semená nechtíka a splníte všetky potrebné podmienky, potom tieto kvety môžu potešiť vás svojimi jasnými kvetenstvami počas celého leta. Ale po poslednom kvitnutí nie je ponáhľať vyzdvihnúť kvety a vyhodiť – nechajte aspoň jednu škatuľu tak, aby vo svojich kvetenstvách zrelé semená, ktoré môžu byť použité pre budúci rok.