Vlastnosti starostlivosti o medlar, ako pestovať exotické ovocie

mišpule
Loquat nie je veľmi populárna rastlina v našich zemepisných šírkach, ale niektorí exotičtí milovníci ju chcú pestovať. Najbežnejšie sú dva typy medlar – nemecký a japonský. Rastú na miestach s teplým podnebím a miernymi zimami, ale vzhľadom na vysokú prírodu, ktorá miluje teplo, nie je vždy možné ju pestovať na otvorenom teréne.

Viete? V krajinách post-sovietskeho priestoru je ľahšie pestovať nemeckú medlar, ktorá je odolnejšia voči zvláštnostiam miestneho podnebia. Japonský loquat je oveľa náročnejší z hľadiska náročných podmienok pre pestovanie.

Kde je lepšie pestovať loquat

mišpule
V prírodných podmienkach môže loquat dosiahnuť výšku 8 m. Ale rastie to v predmestí, nečakajte, že strom bude nad 3 metre. Avšak veľkosť rastliny je dôležité zvážiť pri výbere miesta pre to. Je žiaduce, aby bolo úplne na svetle, pretože v dobre osvetlených oblastiach bude výnos vyšší.

Kultivácia medlárov by mala byť vykonaná na slabo kyslej alebo neutrálnej pôde v oblastiach, kde nie je stagnácia podzemných vôd. Ak je stôl podzemnej vody 1 meter pod úrovňou pôdy, potom by ste na takom mieste nemali strom vysadiť. Je lepšie si vybrať miesto vyššie.

Pravidlá výsadby sadeníc medlars

Sadenice medlar môžu byť pestované z plodu plodu rastliny. Musí byť nevyhnutne čerstvý, nedávno odstránený z plodu. Faktom je, že po vysušení pravdepodobnosť klíčenia tohto kameňa niekoľkokrát klesá.

To znamená, že zárodok rastie medlar, a môže byť doma, a krajina je už 25-30 centimetrov závod na svoje letné chaty. Takáto sadenice medlar bude presadzovať rovnaké pravidlá výsadby a starostlivosti, a že kosti rastliny.

Pôda na výsadbu je pripravená tak, aby bola vhodná pre priaznivý rozvoj stromu. V rovnakých pomeroch sa odoberajú rašelina, humus, piesok a podklad, po ktorých sa robia studne. Otvory by mali byť o 1/3 väčšie ako veľkosť zemskej kómy, ktorá zostane na koreňovom systéme sadeníc. Po umiestnení sadenice do otvoru je pokrytá pripravenou zmesou zemín.

Viete?V podstate mladé rastliny medlars dať prvú farbu pre tretí rok života. Japonské kvasnice kvitnú v októbri až novembri a plody dozrievajú v máji až júni.

Vlastnosti starostlivosti o tepelne milujúci závod

Mexmash Germanic
Po vysadení exotického medaru je potrebné sa oň starať správne. V prípade pestovania z kameňa je po jeho klíčení potrebné zabezpečiť teplotu nie nižšiu ako +18 stupňov.

V skutočnosti, odpoveď na otázku “Ako sa starať o medlar?” nie je tak zložité, pretože samotný proces sa nelíši od starostlivosti o bežné ovocné bobule.

zalievanie

Loquat miluje mierne zalievanie. Je potrebné zabrániť nadmernej hydratácii pôdy v koreňovom systéme rastliny. Z tohto dôvodu sa pri výbere miesta na pristátie zohľadňuje hĺbka podzemných vôd a pravdepodobnosť vypúšťania dažďovej vody.

V období kvitnutia a tvorby ovocných medlarov je potrebné pravidelné zavlažovanie. Hoci je rastlina schopná tolerovať bežné sucho, môže to negatívne ovplyvniť výnos.

Obliekanie a odvodnenie pôdy

Mexický loquat
Sadenice tejto rastliny sú často svrbané – každé 3 týždne. Dobré hnojivo pre medlar je zmes močoviny a organických hnojív. Mullein je chovaný s vodou v pomere 8: 1.

Loquat nie je taký choosý na pôdu, ale jeho pravidelné hnojivo môže zvýšiť výnos. Dospelý medlar strom je zvyčajne hnojený dvakrát až trikrát za sezónu.

Prerezávanie rastlín

Rovnako ako je tomu u všetkých ostatných stromov, prerezávanie vyžaduje medlar (pre vytvorenie korunu). Je to skôr kozmetický postup, ktorý dáva rastline dekoratívny vzhľad. Ale pokiaľ ide o suché a poškodené konáre, potom sa ich zbaviť, je povinné, pretože tu nie je otázkou, o kráse, ale o zdravie rastlín.

Na jar je možné zjemniť korunu, aby sa zbavil nadmernej nadýchnutia, takže všetky sily rastliny sa dostanú do formovania ovocia.

Ako sa vysporiadať s škodcom medlar

Existujú také škodce ako medlar múčnatka a škrabka. Na ochranu stromu pred jeho nešťastím je potrebné ho sprejovať insekticídmi. Tento postup by sa mal vykonávať dvakrát ročne.

Pre striekanie, sú vhodné prípravky, ako je “Fitoverm”, ktorý sa zriedi v pomere 2 ml na 1 liter vody, “Insegar” – 5 g na 10 litrov vody a “Lepidocide” – 30 g na 10 litrov vody. Je tiež možné použiť iné podobné formulácie používané pri kontrole hmyzu.

Reprodukcia medlar

mišpule
Rôzne druhy medlárov sa odporúčajú šíriť rôznymi spôsobmi (vzhľadom na zvláštnosti tohto druhu), aj keď každý z nich môže byť pestovaný v semenárskom spôsobe.

Nemecký loquat je dobre vynásobený vrstvami. Tento postup sa vykonáva bezpečne v jesennom období. A japonský loquat sa často šíri odrezaním.

Dôležité! Medlar obsahuje rôzne mikro- a makro prvky. Medzi ne patria jód, draslík, železo, fosfor, horčík, vápnik. Nadbytok ktorúkoľvek z týchto látok v ľudskom tele, negatívny dopad na jeho fungovanie, tak v niektorých prípadoch musia byť veľmi opatrní pri používaní tohto exotického ovocia.

Metóda osiva

Kosti, pred umiestnením do zeme, je potrebné vydržať v chlade s vysokou vlhkosťou. Toto sa dá dosiahnuť umiestnením semien do chladničky pred umiestnením do mokrého piesku.

Ak neviete, ako vysadiť metódu osiva loquat, aby sa rýchlo vyklíčila, potom sa pokúste vopred navlhčiť zeminu. Kameň by mal byť umiestnený v hĺbke 2-4 cm. Pôda na priaznivú klíčivosť sa môže pripraviť nasledovne: Vezmite humus, piesok, trávnik, listovú pôdu a premiešajte všetko.

Po vylodení kameňa musí zabezpečiť pravidelné zvlhčenie. Treba však pripomenúť, že voda by nemala stagnovať. Aj urýchlenie vzniku rastliny pomôže polyetylénové fólie, ktoré pokrývajú miesto výsadby.

mišpule
Môže sa úplne odstrániť, keď klíček dosiahne výšku 2 cm. Denne je žiaduce odstrániť fóliu a odstrániť kondenzát, inak bude pôda na tomto mieste pokrytá plesňou.

V regiónoch s teplým podnebom môže byť kameň ihneď vysadený na otvorenom teréne. V oblastiach s miernou klímou sa pestuje sadenica v uzavretých podmienkach, ktoré sa v dôsledku toho vysádzajú v otvorenom teréne.

S pomocou semien je najlepšie sadiť loquat koncom októbra – začiatkom novembra. Na jar je tiež možné vysadiť exotický strom, ale až po povinnej stratifikácii, ktorá bola opísaná vyššie.

Dôležité! Pri pestovaní medlar doma na okennom parapete, po objavení kľúča, hrniec s rastlinou je potrebné odstrániť z jasného slnka, pretože je to škodlivé, ktoré majú byť vystavené priamemu slnečnému žiareniu.

Vegetatívna metóda

Medzi vegetatívne metódy reprodukcie patria reprodukcia vrstiev a odrezkov. Nemecký loquat sa množí na jeseň. Preto je štandardné ohýbanie konárov a ich pripevnenie k zemi. Na kôre určenej na rozvetvenie vetvy sa urobí rez.

mišpule
Pôda pod vrstvou by mala byť navlhčená, čo podporí rýchlejšie klíčenie nových výhonkov. Samozrejme, to nie je rýchly proces a trvá asi 2 roky. Ale počas tejto doby rastlina tvorí silný koreňový systém a výstrely sa objavujú. Oddeľte veveričku materskej rastliny a transplantáciu na iné miesto, je to možné až po páde listov.

Japonský loquat sa množí odrezkami. Aby ste to dosiahli, potrebujete mať stonku s dĺžkou 15-20 centimetrov, ktorá má 2 vyvinuté uzly. Na zníženie odparovania vlhkosti sú listy na rez škrtené na polovicu a rezy ošetrené popolom.

Ak chcete zakopať hrniec v banke, musíte zorganizovať dobrú vrstvu drenáže. Striktne stojatá, stopka je prehĺbená k zemi o 4 až 5 cm, po ktorej je dobre napojená.

Nemecká a japonská medlarka sa môže vysádzať aj na ostatných ovocných stromoch – dule, hrušku, hlohu.

Mexmash Germanic
Ako vidíte, na to, aby sa popísalo exotické ovocie, je potrebné vynaložiť určité úsilie. Hlavnými problémami sú starostlivosť o sadenice a ich premiestnenie na otvorenom teréne.

Dôležitým faktorom je aj podnebie, v ktorom sa strom pestuje, pretože jeho výnos závisí od toho. Napriek tomu plody bohaté na vitamíny stojí za to, aby sa stalo stromové stromy.