Vlastnosti starostlivosti o ibištek čínština


Rod Hibiscus malvianskej rodiny má stovky druhov. Najobľúbenejšie je ibištek čínština, tiež známa ako čínska ruža. Táto ozdobná rastlina je veľmi obľúbená pre udržanie v dome. Je to nenáročné v starostlivosti a poteší okolité krásne svetlé farby.

popis

Hibiscus čínština je stále zelená ozdobná rastlina, dosahujúca výšku asi jeden a pol metra. Jeho listy sú oválne, zubaté okraje, tmavo zelené a lesklé na vonkajšej strane.

Kvety sú hladké a dvojité, veľké, priemer až 16 centimetrov, rôzne svetlé farby teplých farieb: ružová, oranžová, červená, žltá. Kvitnutie každej kvetiny trvá nie dlho – len na pár dní.

Ak však čínska ruža poskytuje doma správnu starostlivosť, doba jej kvitnutia bude trvať od začiatku jari až do neskorej jesene.

Viete? V učení o feng shui sa verí, že čínska ruža je nielen výzdobou domu, ale aj jeho ochranou. Táto kvetina neutralizuje negatívnu energiu vo vzťahoch, posilňuje rodinné a obchodné väzby. Navyše jasné farebné kvety samotné vyzerajú ekologicky v miestnosti a animujú ju.

Mladé výhonky sú pestované v prirodzených podmienkach, čínsky ibištek jedlý a možno ich pridávať do šalátov, od kvetín produkujú rôzne farby, a vytvoriť populárny “Hibiscus” čaj vyrobený zo sušeného ovocia.

rozmnožovanie

Čínska ibištek dobre reprodukuje ako semená, tak rozmnožovaním.
Výsadba semien ibišteka sa najlepšie vykoná na samom konci zimnej sezóny, najneskôr na jar.

Pôdna zmes pre semená sa ľahko pripraví: stačí miešať piesok a rašelinu rovnako. Pred výsadbou sa musia semená namočiť po dobu pol dňa v roztoku “Epin”. Po vylodení musí byť nádoba so semenami pokrytá sklom a ponechaná na teplom mieste pri teplotnom režime približne 24-26 stupňov.

Ako rodina ibišteka Malvaceae patrí Pachira, marshmallow liek Abutilon, ricínu, Alcea, bavlna, ibištek.

Pravidelne by sa výhonky mali napojiť a otvoriť, aby sa zabezpečil prístup vzduchu. V jednotlivých kvetináčoch sa sadenice ponorí po tom, čo majú niekoľko mladých listov.

V priebehu roka môže rastlina množiť odrezky. Najlepšie je však vykonať tento postup od júla do augusta alebo od januára do marca. Rezy možno odobrať poloodurované alebo celkom zelené. Odrezávajú sa z vrcholov výhonkov a dbajú na to, aby zostali aspoň pár uzlov.

Plátky sa ošetria stimulátorom rastu. Koreňové výhonky vo vode alebo v zmesi piesočnatých pôdnych pôd. Dobrý účinok bude mať druh skleníka pre rastliny, vyrobené z pohára alebo celofánu.

Keď sa prvé korene objavia po mesiaci, rastliny sa môžu vysádzať v samostatných kontajneroch. Substrát sa pripraví nasledovne:

 • jeden kus piesku;
 • jedna časť sôchovej zeminy;
 • jedna časť listovej pôdy;
 • dve časti humusu.


Pridanie uhlia do pôdy má priaznivý vplyv na zdravie čínskej ruže.

Pestovateľské podmienky

Dodržiavanie jednoduchých pravidiel vám umožní veľa rokov obdivovať farebné farby tohto kríka.

teplota

Hibiscus čínsky označuje rastliny milujúce teplo. Počas aktívneho rastu by mala byť teplota medzi +20 a +30 stupňov. Pri príprave na zimu sa ibištek začína zvykať na chladnejšie podmienky už na jeseň, postupne znižuje teplotu vzduchu na +16.

Zníženie teploty pod +10 stupňov pre ibištek je veľmi dôležité: začína sa listy zbavovať.

Dôležité! Prehriatie koreňov v horúcich letných dňoch je pre čínsku ružu nebezpečná. Aby ste tomu zabránili, vyberte si hrnček svetlých tónov.

Vlhkosť vzduchu

Vysoká vlhkosť je prirodzený stav pre rast čínskeho ibišteka. V prírode sa cíti výborne dokonca pri vlhkosti 70%. Na udržanie zariadenia v domácnosti musia byť takéto podmienky zachované počas celého roka.

Na tento účel môžete jednoducho položiť misku s vodou vedľa nej alebo použiť zvlhčovač vzduchu.

Striekanie by malo byť časté a pravidelné. V jarnej a letnej sezóne je potrebné rozstreknúť ružu najmenej niekoľkokrát denne av chladnej sezóne pravidelne každých pár dní.

Teplá, stála voda je najlepšia na to.

V horúcej sezóne sa teplá sprcha vypestuje listami vodou, odstraňuje prach a pomáha zbaviť sa možných škodcov. Avšak, ak necháte kvapky padnúť na kvety, budú mať škaredé škvrny, a ony padnú.

osvetlenie

Jasné difúzne osvetlenie je predpokladom čínskej ruže. Je však žiaduce vyhnúť sa priamemu slnečnému žiareniu – lúče horieť listy, vyschnúť vzduch a vytvárať podmienky pre výskyt škodcov.

V tieni sa rastlina tiež cíti zle. Pri nedostatočnom osvetlení sa kvetiny vôbec nezobrazia. Najlepšou možnosťou jeho údržby možno považovať za západnú alebo východnú stranu domu.

V lete je žiaduce vytiahnuť ibištek na čerstvý vzduch. Ale mali by sme sa vyhnúť konceptom, pretože sú nebezpečné pre neho. Ale v chladnej sezóne musí byť zariadenie vybavené dodatočným osvetlením.

pôda

Pre zdravie čínskeho ibišteka je potrebný výživný substrát, ľahký a neutrálny. Zemný mix musí obsahovať dve časti trávnika a jednu časť piesku a humus. Výborným prírastkom bude kostná múčka a rašelina.

Pre dobré životné podmienky rastliny asi hodinu po zalievaní sa odporúča uvoľnenie pôdy.

starostlivosť

Hibiscus môže tolerovať krátke obdobia spustnutia a nevyžaduje zvláštne úsilie. Ale správne organizovaná starostlivosť pomôže rastline mať kvitnúci a zdravý vzhľad.

Viete? Tea carcade zo sudánskej ruže je nielen svetlá chuť, ale je to skutočný “nápoj života”. Antioxidanty, vitamíny a cukry obsiahnuté v extrakte ibišteka, zvyšujú silu tela, očisťujú vnútorné orgány, bojujú proti novotvarom a regulujú tlak.

zalievanie

Čínska ruža nie je schopná uchovávať vlhkosť. Preto nedostatok zvlhčovania má škodlivý vplyv na stav rastliny: listy rýchlo miznú a potom sa rozpadajú. Reagujte na takéto prejavy čo najrýchlejšie, inak kvet bude čoskoro zomrieť.

Na čistenie ibišteka čínština musí byť niekoľko dní udržiavaná vodou. Je žiaduce, aby voda bola čistá, mäkká a teplá.

V lete, kvetina by mala byť napojená často a hojne. Orientácia na to je sušenie hornej vrstvy pôdy. Na začiatku alebo do polovice septembra sa má postupne znižovať napájanie: teraz po vysušení hornej vrstvy zeme je potrebné po 2-3 dňoch vodu.

Nepriaznivá ibišteka je prebytočná vlhkosť: v prípade, že bola pôda nasiaknutá vodou príliš dlho, to sa začala rozvíjať hubových parazitov napadajúce korni.Chtoby až do večera mal čas vyschnúť rastliny, zalievanie sa najlepšie vykonáva v ranných hodinách.

V zimnej sezóne prechádza ibištek do stavu pokoja, takže objem a frekvencia zavlažovania sa znižuje. Ďalším dôvodom na zníženie zavlažovania je obdobie klesajúcich listov a chorôb.

Napriek tomu, že ibištek čínština vyžaduje zvýšenú vlhkosť, je potrebné vyhnúť sa akumulácii prebytočnej vody v panve.

Ďalšie hnojenie

Najviac náchylné na hnojenie je obdobie, keď čínsky ibištek aktívne rastie, ako aj jeho kvitnúca a jarno-letná sezóna.
Fosfátové hnojivá
Avšak konvenčné hnojivá pre kvitnúce rastliny obsahujú fosfor, a preto sa nemôžu priblížiť ani dokonca poškodiť.

Medzi hnojivá, ktoré obsahujú aj fosfor, patria “dvojnásobný superfosfát”, “ammofos”, monofosfát draselný, “sudarushka”, “majster”.

Predpokladá sa, že najlepšou voľbou pre hnojenie ruží budú univerzálne hnojivá s veľkým obsahom dusíka a draslíka. Pridávanie horčíka bude tiež mať dobrý účinok na stav rastliny. Žlté listy môžu naznačovať nedostatok v zemi.

V lete urobte hnojenie len pár týždňov. V zime je horný obväz povolený iba vtedy, ak kvitne ibištek a len polovica odporúčanej dávky.

Aby sa zabránilo popáleniu koreňov, hnojenie sa môže uskutočniť až po rozsiahlom zavlažovaní. Najlepšie je to urobiť v čase, keď je slnečné svetlo minimálne.

Dôležité! V období odpočinku alebo po transplantácii nie je možné kŕmiť čínsku ružu!

prerezávanie

Minuloročné výhonky ibištek kvitnú nedávajú. Prerezávanie môže stimulovať rast nových výhonkov a kvetov na nich.

Existujú tri príčiny prerezávania čínskeho ibišteka:

 • prenos rastlín v období odpočinku;
 • poskytnutie požadovaného tvaru rastline;
 • Omladenie.

Transplantácia rastlín alebo nahradenie časti substrátu v hrnci je najvýhodnejšími podmienkami pre jeho následné prerezávanie.

Zdravé výhonky by sa mali skrátiť o polovicu a natiahnuté a suché výhonky si vyžadujú úplné odstránenie.

Na miestach rezu sa vyžaduje spracovanie so záhradnou fritézu. To zabraňuje toku šťavy a infekcie rastliny parazitmi.

Odrezané výhonky sú celkom vhodné na rozmnožovanie.

Na omladenie dospelého ibišteka sa výhonky odrežú vo vzdialenosti 15 cm od základne. Na tejto lokalite musí byť zachovaná aspoň jedna oblička. Staré a slabé vetvy sú odstránené až po mladých výhonkoch začína rásť.

transplantácia

Transplantácia raz ročne je nevyhnutnou podmienkou zdravia mladých čínskych ruží.

Transplantácia dospelých rastlín sa však vyžaduje menej často – len raz za dva až tri roky.

Hlavným signálom, že je čas na transplantáciu rastliny kvôli potrebe zmeniť hrniec alebo pôdu, je vyvinutý koreňový systém, ktorý úplne preniká a viaže zemský kóma.

Dôležité! Ak vylejete ružu v palete, jej korene sa môžu rýchlejšie rozrásť na novú pôdu a ustúpiť.

Iba zakúpená rastlina potrebuje povinný transplantát. Pri predaji sa používajú najčastejšie nízko kvalitné pôdy a je žiaduce ich čo najskôr nahradiť.

Choroby a škodcovia

Pri poskytovaní normálnej domácej starostlivosti sa čínsky ibištek bude cítiť dobre.

Niekedy nenáročná čínska ruža nekvasená z niekoľkých dôvodov:

 • tvorba príliš veľa listov na stonke;
 • dusíkaté hnojivá nepriaznivo ovplyvňujú kvitnutie;
 • nadmerné nasýtenie minerálnymi látkami;
 • nedostatok vody, vysychanie;
 • nedostatok svetla (žlté listy to naznačujú);
 • prievan.

Vtáky a roztoče sú parazity, ktoré najčastejšie poškodzujú čínsku ružu.

Porušenie pravidiel starostlivosti a nadmerného sušeného vzduchu – to sú príčiny vzniku týchto škodcov.

Pravidelné postrekovanie rastliny stojacou vodou pomôže zabrániť ich výskytu.

Ak sa už objavili paraziti, pomoc by mala byť poskytnutá včas: ibištek by mal byť dobre opláchnutý teplou mydlovou vodou.

Dôležité! Ak je infekcia príliš silná, pripravte si liek na ružičku: 15 kvapiek aktellik na 1 liter vody a ošetrujte rastlinu výsledným roztokom.

Hibiscus čínska alebo čínska ruža je krásna, pomerne nenáročná rastlina. Ak poznáte základné jednoduché pravidlá starostlivosti o neho, radi Vám veľa rokov s jasnými farbami a hustou zeleňou.