Vlastnosti rastúcich čiernych hľuzoviek

hľuzovka
Nazýva sa to “čierny diamant”. Nemá rovnakú cenu a chuť. Ale nie všetci gurmáni si môžu dovoliť túto drahú pochúťku. Pre väčšinu Ukrajincov je známy iba z filmov o francúzskej kuchyni alebo kulinárskych vystúpeniach. Dokonca aj zberač húb so skúsenosťami nevie, čo to tajomný hríb – hľuzovka vyzerá.

Čo to je?

hľuzovka sa vzťahuje na vačkovité huby. Jeho mäsité plody rastú pod zemou a vyzerajú ako zaoblené zemiakové hľuzy. Z vonkajšieho hľadiska nie sú veľmi atraktívne: tmavá koža je hladká, prasknutá alebo pokrytá pyramídovými bradavicami. Mäso v rezu sa podobá mramoru kvôli zvláštnemu vzoru striedavého svetla a tmavých žíl. Farba “mramoru” závisí od typu húb a môže byť biela, čierna, čokoládová a šedá. Veľkosť sa pohybuje od vlašských orechov po veľké zemiaky. hľuzovka
Hľuzovky sú veľmi zriedkavé huby a nie je tak ľahké ich nájsť. Rastú pod zemou v hĺbke 30 cm, iba staré huby príležitostne vyzerajú nad zemou. Navyše nepestujú vo všetkých lesoch. Potrebujú vápenatú pôdu a strom, v koreňoch ktorých budú žiť. Pre “spoločné bývanie” sú hľuzovky často vybrané z dubu alebo lieska a tvoria spolu s nimi mykorizy alebo užitočnú spoluprácu. Strom huba dodáva živiny a poter alebo mycélia zase obklopuje koreň, a tak pomáha ju absorbovať vodu a minerálne soli.

Kráľovské huby, ako sa nazývajú, majú charakteristickú hubovú chuť s ostrou arómou. Odfarbia špeciálnu príjemnú arómu, ktorá je taká silná, že kuchári môžu dokonca cítiť závraty. Z nich pripravujú nezávislé jedlá a omáčky. Podávajú sa s mäsom a morskými plodmi. Majú dobré výsledky so syrom, zeleninou a ovocím. Dokonca aj najbežnejšie jedlo, napríklad vareniki alebo sendvič, s prídavkom hľuzoviek sa stáva pochúťkou.

Viete? Predpokladá sa, že pralinky môže mať psychoaktívne účinky andamidov v ňom obsiahnuté, ktoré je podobné účinky marihuany.

Biele hľuzovky

Kde rastú huby?

Hľuzovky sa pestujú po celom svete: v Európe, Ázii, Severnej Amerike a severnej Afrike. Každý druh má svoj vlastný biotop. Čierna perigordová hľuzovka rastie v dubových, bukových a habrových lesoch v južnom Francúzsku, severnom Taliansku, Španielsku a vo Švajčiarsku.

Letný lanýľ (tiež čierny) je rozšírená v strednej Európe, Škandinávii, Strednej Ázii, Rusku a na Kryme.
Pole letné hľuzovka a niekoľko ďalších druhov plesní sa vyskytujú na Ukrajine: Zakarpatie, v Karpatoch, v Vinnytsia a Kyjev regiónoch, kde sú dubové a bukové lesy.

Truffle – veľmi vzácny nález hubár je oveľa pravdepodobnejšie, že k videniu bielej huby, líšky, svinushki, osika, huby, morels, huby, Mokhovikov.

Možno, že existujú v iných častiach našej krajiny, iba ľudia o tom nevedia. Kedysi to bolo, že z neznalosti týchto drahých exotických húb sa domáce zvieratá kŕmili.
Ak chcete nájsť podzemné huby, stále používajte starú metódu: špeciálne vyškolených ošípaných a psov.

Ošípané môžu cítiť korisť 20 až 25 metrov, ale zničia hornú vrstvu pôdy a často zožierajú nález. Preto sa psy dávajú prednosť častejšie, aj keď je potrebné ich dlhšie vyučovať. Môžete to urobiť bez týchto asistentov, so zameraním na červené muchy, ktoré položia vajcia blízko hľuzoviek hľuzoviek a roj sa nad týmto miestom.

Môžem rásť doma?

Otázkou je, či je možné pestovať hľuzovky nezávisle doma, je dnes dôležitá z dvoch dôvodov. Po prvé, to sú prohibičné ceny pre tento lahodný produkt: od 1000 hrivny na niekoľko tisíc eur za kilogram. Po druhé, na Ukrajine je hľuzovka uvedená v červenej knihe, čo znamená, že je zakázané zbierať ju vo voľnej prírode a predávať ju v našej krajine.

Biele hľuzovky nie je možné umelo vypestovať. Na rozdiel od toho, čierne druhy sa dlho pestovali v Európe a Číne. Preto, keď ste vytvorili potrebné podmienky, môžete získať hľuzovku plodiny doma.

Viete? Kým jesť hľuzovky boli najprv vo Francúzsku, ale na začiatku ich kultivácie začala v južnej časti ruskej ríše pod Petra I. Hospodárovi boli pestované a predávané do francúzštiny, a oni to dozvedel až oveľa neskôr.

Biele hľuzovky

Pestovateľské podmienky

Rastúce hľuzovky môžu byť úspešné doma. To si vyžaduje vhodné podnebie, pôdu a drevo, ktoré miluje húb.

Podnebie

Tento stav je dôležitý nielen pre huby, ale aj pre hostiteľský strom, napríklad pre dub. Kontinentálne podnebie Ukrajiny je priaznivé v tomto ohľade: je dosť teplé a vlhké. Požadovaná letná teplota je 22 ° C.

Príprava pôdy

  1. Pôda musí byť piesčito-hlina bohatá na minerály, ako je vápnik, dusík, železo a síra.
  2. Primer by mal byť oplodnený humusom.
  3. Zem sa musí vyčistiť od kameňov a burín a uvoľniť sa.
  4. Na zvolenom mieste by nemali existovať žiadne iné mycelium, budú si navzájom konkurovať.
  5. pH pôdy by nemalo byť nižšie ako 7,5.

pôda

Austrálska technológia kultivácie

Čo a ako robiť na pestovanie voňavých hľuzoviek doma, Austrálčania vedia. Ich technológia ostáva najúspešnejšia od roku 1995. Za rok bude 1 hektár produkovať plodinu 4 kg, a po 5-6 rokoch – až 20 kg.

Táto metóda bola úspešná viac ako 20 rokov v Austrálii, kde hľuzovky nikdy neboli, av iných krajinách. Najmä to bude produktívne na Ukrajine, kde huby rastú vo voľnej prírode. Samozrejme, vyžaduje si materiálne náklady a neustále úsilie, najmä v prvých rokoch. Ale potom sa všetko zaplatí so záujmom vzhľadom na súčasné náklady na huby.

Častejšie huby na pestovanie sú šampiňóny.

infekcie

Na tento účel, vhodné spoločné lieskové a dubové kameň a stopa, ktoré sú bežné na Ukrajine. Klíčky týchto stromov sú lepšie vhodné pre infekciu než mladé sadenice, pretože sa spočiatku rozvíjajú rýchlejšie ako stonka a koreň. Spolu s ním sa vyvinie mykorhiza.

Pre infekciu musíte kúpiť čierne hľuzovky z hľuzoviek a spracovávať ich sadenice. Sú ponechané niekoľko týždňov v sterilných podmienkach, čo dáva myceliu príležitosť usadiť sa. Potom sa sadenice vysádzajú na pozemku s pripravenou pôdou. Nakoniec mycorrhizas sa zakorenia do jedného roka, kým výhonky nedosiahnu výšku 20 cm a korene – 50 cm na dĺžku. Po celú dobu musíte dodržiavať karanténu. dub

Vysádzanie sadeníc

Infikované myceliom hľuzovky môžu byť vysadené na otvorenom teréne koncom jari. Pôda musí byť predbežne ošetrená herbicídmi s glufosinátom amónnym (rýchlo sa rozkladá v zemi).

Dôležité! Nemôžete zaviesť hnojivá pred výsadbou klíčky, pretože to je smrteľné pre mycélium.

Každá sadenica by mala mať dostatok priestoru, nie viac ako 500 kusov na hektár. Je žiaduce dodržiavať schému – 5 až 4 m. Hĺbka otvoru nie je menšia ako 75 cm, takže koreň stromu bude chránený pred mrazom a škodcami. Voda sa naleje do otvoru, výbežok je pokrytý zeminou, zhutnený a napojený znova. Pre každú rastlinu sa mulč z lesnej pôdy s lístkami z minulého roka v polomere 40 cm plní a potiahne filmom.

Starostlivosť o hľuzovky

Prvé dva roky po výsadbe je potrebné zachovať sterilitu miesta. Preto je potrebné bojovať s burinami. Nie je možné umožniť výskyt hlavných škodcov – králikov a ošípaných, ako aj nebezpečného hmyzu pre huby – huby a čierne šváby.

Hnojivo sa vyrába s komplexným NPK hnojivom a malým množstvom mikrofertilizátorov – železa, horčíka, zinku, bóru a medi.
Pestovanie hľuzoviek

Dôležité! Pre hľuzovky je nebezpečné byť obklopený vŕbami, topoľmi, gaštanmi, jedľkou, smrekom, borovicami a limetkou.

úrodu

Keď je čas zozbierať zrelé hľuzovky – môžete určiť tri funkcie:

  • Na správnom mieste sa objaví roj muchov;
  • vyvstáva zem nad vyspelou hubou;
  • tráva na tomto mieste vysuší.

Jedlé sú ovocné telá, ktoré obsahujú spóry. Môžu dosiahnuť hmotnosť 0,5-1,2 kg. Huby sa nachádzajú v rôznych hĺbkach. Z tohto dôvodu by praskliny na zemi mali byť posypané pieskom, aby sa nepoškodili plody, ktoré sú blízko k povrchu. Ručne vykopajte hľuzovky malou špachtľou.

Viete? V Taliansku vyrábajú hľuzovky make-up. Podľa štúdií výťažok z týchto húb výrazne znižuje hlboké vrásky

Ako sa snažiť pestovať hľuzovec s vlastnými rukami doma! Ale ak je všetko vykonané správne, potom je snaha odmenená: “čierna diamant” na stole poteší vás s neprekonateľnou chuť a vôňu, a dokonca pomáhajú doplniť rodinný rozpočet.