Vlastnosti rastúceho raže, výsadby a starostlivosti

raž
Keď ste sa rozhodli zasiať hlinený pozemok s ražou, nedopustili ste sa. Je to výhodná možnosť, a to len preto, že v agronómii je kultúra široko používaná ako zelené hnojivo a ošetrovateľka pôdy. Zberanej plodiny nájde aj aplikáciu – existuje veľa kulinárskych a lekárskych receptov, hlavnou zložkou sú zrná, otruby a dokonca aj stopky raže. Podarilo sa nám získať praktické rady od najlepších odborníkov z oblasti priemyslu o tom, ako organizovať prípravu, pestovanie a pestovanie tejto obilniny.

Viete? Ražné polia sa nachádzajú takmer na celej severnej pologuli sveta. Najväčšími výrobcami sú Nemecko, Poľsko, Rusko a Čína. V našej krajine sa každý rok zhromažďuje približne 640 ton.

Jarná a zimná raž: popis

Najprv určujeme, aký druh žita je, aké sú jeho vlastnosti a rozdiely.

Na poľnohospodárske účely sa pri rozsiahlej ťažbe krmovín zaberá mnoho rokov raže získanej pri prechode divých a kultivovaných druhov. Je zriedkavé. V severných regiónoch Ukrajiny sú populárne odrody “Tatyanka” a “Vesnyanka” av južných regiónoch – “Odessa trvalka”.

raž
Na uspokojenie potrieb potravy a ako siderata používajte žitný oocyt, ktorý roste jeden rok. Vo väčšine prípadov je táto skupina reprezentovaná diploidnými odrodami (“Amanda”, “Struggle”, “Boguslavka”), ktoré sú charakteristické odolnosťou voči mrazu a nešťastiu. Tiež sú nenáročné na podmienky kultivácie. Dlhodobé štúdie a pokusy chovateľov vyústili do vzhľadu tetraploidného žita, napríklad “Pukhovchanka”, typické pre ktoré je vytrvalosť pri ukladaní stoniek a veľkých obilnín.

Ročný koreň raže je silný koreňový systém. Vláknové korene sa prehlbujú o 1,5 až 2 metre a nezávisia od napájania. Okrem toho majú vysokú schopnosť absorbovať živiny. S hlbokým vysádzaním semien sú klastrové uzly položené na dvoch úrovniach: horné a dolné. Nadradenosť zostáva s nadradenosťou v hornej vrstve pôdy. Za priaznivých podmienok môže vyrastať viac ako 50 výhonkov z jedného zrna. Produktivita v rozmedzí 20-40 t / ha.

Ročné a viacročné bylinné zástupcovia obilnín sú rozdelené do dvoch rodov: jar a zima. Bez ohľadu na klasifikáciu sa raž vzťahuje na odolné agresívne rastliny a podľa popisu charakteristík prevažuje nad pšenicou. Po prvé, rastúce podmienky sú menej náročné, za druhé, len jej fytosanitárne vlastnosti sú neodmysliteľné a po tretie, rastlina dobre odoláva chorobám a škodcom.

Dôležité! Ak je v pôde málo draslíka, ražové listy sa vyvinú zle, intenzita húževnatosti a odolnosť voči usporiadaniu sa zníži. Pri nedostatku fosforu a draslíka sa rastlina stáva citlivou na pokles teploty.

raž
V praxi sú zimné odrody najčastejšie osiate (“Niva”, “Khakada”, “Drevlyanskaya”). Dávajú väčší výnos aj na chudobných piesočnatých pôdach, dobre znášajú vysokú kyslosť pôdy, jarné suchá a hrot v mäkkých zasnežených zimách. Bez krytu môžu prežiť 25 stupňové mrazy. Zimná raž sa vyznačuje biologickými vlastnosťami a dáva prvé výhonky pri teplote 1 – 2 ° C a pri teplote 12 ° C zelené plochy úplne utiahnite a rýchlo zhnite. V priemere vegetačné obdobie trvá od 270 do 350 dní. Zároveň je kultúra veľmi citlivá na vysoké teploty, môže sa zahustiť pri zahustení a pri použití ako stredná rastlina vysuší pôdu. Zasadené v tom mieste zeleniny potrebujú starostlivé zalievanie.

Jarná raž sa zasiela na jar, vo väčšej miere v Prykarpattya a hornatých oblastiach Karpát.
V strednej a severnej časti Ukrajiny sa často pestuje ako poistenie proti zimovaniu zimných plodín, ako aj v kŕmnych zmesiach. Populárne odrody sú “Onohoyskaya”, “Tulun”, “Kabardinskaya”. Ich charakteristikou je potreba zvýšiť rýchlosť očkovania v dôsledku zhoršeného otáčania. Napriek existencii rôznych ročných výsevných druhov sa domáca raž pestuje v domácom poľnohospodárstve.

Vlastnosti sadenia raže

Výsev ražnej záhrady, chrániť ju pred eróziou a obohacovať sa dusíkom, draslíkom, organickými látkami, ktoré podporujú uvoľňovanie a priepustnosť vzduchu v pôde. Okrem toho sa zároveň zbavte otravných škodcov a buriny. Dokonca ani trvalky typu pšenice a knotweed nemôžu stať.

Pre zimnú raž je žiaduce pripraviť pozemok vopred a organizovať jeho výsev po neskorých plodinách. Môže sa použiť aj ako prekurzor pre mŕtve a jarné obilniny alebo prechodnú rastlinu. Niet divu, že agronómovia nazývajú žito zelené hnojivo, ktoré nie je nižšie ako jeho kvalita humusu a minerálnych komplexov. Na tento účel je potrebné vypočítať výsev tak, aby sa medzivrstvy budúcich siderátov mohli vytvoriť pred prameňom.

pristávacia
V off-sezóny, kedy väčšina rastlinných flóry nemôže plne rozvinúť, raž korene uvoľniť pôdu, a s nástupom topenia kľúčik, ktorý rýchlo rastúce biomasy. Urýchľovanie výhonkov výhonkov, ktoré narúšajú lôžko hračiek. Wa niekoľko týždňov pred výsadbou hlavnou plodina raž výhonky odrežú, za predpokladu, že ich výška dosiahla 60 cm, a pochovaný na 3 – 5 cm do zeme tak, aby hmota pereprela a chované dážďoviek. V priemere za štvorcový meter plochy by mala zodpovedať asi 5 kg zelene. Na takejto zemine, zemiaky, cukety, paradajky, tekvica, kapusta, uhorky rýchlo rastú.

Dôležité! Neodporúča sa, aby sa po reži rastú rebarbora a šťovík a na mieste trvalých strukovín sa nemôže tvoriť raž.

Najlepšie je osievať obilniny po lupine, ovse, viacročných travinách s jednorazovým použitím, ľanových vlákien, krmovín na silážovanie, zemiakov. Mimochodom, po tomto koreňku je zem nemorodózna a veľmi potrebná sanitácia, pre ktorú je žiada potrebná.

Ako pripraviť pôdu pre žito

V závislosti od predchodcov a pôdno-klimatických podmienok sa vykonáva základná a predzviata kultivácia pôdy. Príprava sa začne jeden mesiac pred zasiatím. Najskôr osušte hornú vrstvu s pluhom alebo bez pluhu. V určitom mieste časti, kde rast kukurica, skorá zariadenie po primárnej ošetrení pôdy sa vykonáva podľa typu poluparovoy. Len jedna alebo dve diskové lúpané a radličkového pluhy, pluh pre orbu hĺbky 22 – 25 cm a dvoch – troch kultiváciou pri každom znížení hĺbky niekoľkých centimetrov.

Pri výseve raž po ľan, zemiakový čistý záhradné burín pôsobí rovine brány ihlu do hĺbky 10 -. 12 až 20 cm hlbší lôžok upchatiu – 22 cm.

Ak sú prekurzory ozimnej raž a kukurica boli bylinné trvalky, musí ísť tanierové brány do hĺbky 12 cm a 25 cm orba pluh tiež príslušné ošetrenie pôdy spojené agregáty AKP -. 2,5 s lietadlom alebo brány, kruh shporovymi valcov.

Zoradiť Zem
Po obilí je oblasť olúpaná a oraná v hĺbke 16-18 cm v severných oblastiach Ukrajiny a 20-22 cm v stredno-južných oblastiach. Súčasne stojí za to hromadiť sa a obťažovať. Berte do úvahy, ak je veľmi málo času pred zasiatím raže, je lepšie urobiť povrchovú úpravu disku loschilnikami.

Lupin, pestovaný na oplodnenie, je zakotvený v zemi na 25 cm, keď tvoril šedivý malý hrášok. Zem je oraná do hĺbky 18 – 20 cm.

Pri príprave oblasti nie je pred výsevom zarastený burinami, je pravidelne kultivovaný a búraný. Pred sejbou opäť kultivujete kultivátor do hĺbky znižovania zrna. Niektorí agronomisti odporúčajú alternatívu kombinovaných jednotiek typu RVK – 3,6, RVC – 5,4.

Dôležité! Pre zničenie patologických mikróbov upraveného osiva pred výsevom “Fundazol” (2,5-3Kg / t) “Tranozanom” (1 kg / t), “Baytanom” (2 kg / t). Kategoricky sa neodporúča na výsadbu čerstvého zrna, ktoré nie je korodované, pretože ešte nie sú pripravené na klíčenie.

Optimálne časy výsevu

Obdobie, keď je raž zasadený na zimu, závisí od charakteristík odrody, klimatických podmienok regiónu, pôdnej vlhkosti, predchodcu a počasia. Napríklad v raných plodinách potrebujú diploidné druhy a raž s chudobnými predchádzajúcimi obyvateľmi záhrady. Aby sa na jeseň vytvorilo priaznivé prostredie a zabránilo sa eskalácii kultúry a znížilo sa jej odolnosť voči mrazu, zimné plodiny by mali byť zasiate v druhej polovici odporúčaných termínov. V dôsledku toho sa pred chladením budú môcť vytvoriť najstabilnejšie vzorky pre ďalší vývoj.

Ukrajinské poľnohospodárske podniky v západnej časti krajiny, a lesné step pre bezpečné zimu osiate v polovici septembra, v Polesí – Prvý z nich, v stepi – v druhej – tretej desaťročia.

Keď viete, ako rýchlo raže rastie, je dôležité, aby ste nepremeškali moment. Priemerná výseva by sa mala uskutočniť 50 dní pred konštantným poklesom teploty (4 – 5 ° C). Počas tohto obdobia bude výhonky rásť a stúpne o 25 cm. Ak sa skôr alebo neskôr vysadí, kultúra nemusí prežiť.

Zimné odrody sa môžu vysievať na jar, ale úrodu by sa nemali započítavať. Aby kultúra mala čas na priblíženie, strávte jej vernalizáciou – semená vyklíčené na jeden milimetr sú posypané vlhkým podkladom a poslané mesiac do chladničky. Po uskutočnených manipuláciách prasnice. Existuje názor, že pri zbere raže pestovanej touto metódou je potrebné poznamenať zvýšenie jej výnosu.

Technológia výsevu (metódy)

Existujú tri spôsoby výsevu:

  • obyčajný bežný s technologickými meradlami (najefektívnejší, pretože umožňuje rovnomerné rozloženie osiva);
  • uzavreté vŕtačky;
  • kríž.

Bežné druhy diploidný plodín v klasickom vŕtačky siatie Polessye rovnajúcu sa 5,5 – 6 miliónov životaschopných obilia na hektár v stepi – 5 – 5,5 míľ / ha, Steppe – 4 – 4,5 mil / ha. Norma vysiatania tetraploidných odrôd je o 0,5 – 1 milión / ha menej. V prípadoch, kedy je siatie vykonáva s oneskorením, rovnako ako pri použití v blízkosti vrtáka a krížové technológia by sa mala zvýšiť očkovacích sadzby o 10 – 15%.

Zimné raž podľa podmienok a metód výsevu sa blíži k pšenici. Optimálne hĺbka zŕn v černozem pri dostatočnej vlhkosti 3 – 4 cm, na ľahkých pôdach – 5 – 6 cm v suchom počasí 7 – 8 cm Nezabudnite, že Zostava liace hubica v raže sa nachádza v blízkosti koreňov tak silný vybrania nikde. ,

Rozstup medzi riadkami je 15-20 cm.

Viete? V 100 g ražného zrna obsahuje 8,8 g bielkovín; 60,7 g uhľohydrátov; 1,7 g tuku; 13,7 g vody; 13,2 g vlákniny; 1,9 g minerálnych látok, ako aj v malom množstve, vitamíny B, PP, E a vlákniny.

Raž: pravidlá starostlivosti (kontrola plevelov, škodcov, kultivácia pôdy, hnojenie)

Celkovo je starostlivosť o žitné lôžka v porovnaní s pšenicou oveľa jednoduchšie a lacnejšie. Odolnosť tejto rastliny proti parazitom a patogénom je vysvetlením. Pred rastúcou ražou sa zoznámime s jej hlavnými požiadavkami, podmienene ich rozdeľujeme podľa ročných období.

Na jeseň je dôležité vytvoriť podmienky pre dobré klíčenie, zakorenenie, zvlnenie a zaplavenie obilnín. Za týmto účelom sa zasiatá plocha prevalí v suchom počasí, okrem siatia na ťažkých pôdach. V opačnom prípade riskujete sprísnenie zŕn a pôdy a získavate tvrdú kôru, čo sťažuje výhonky.

Zmes fosforečnanu draselného
Na zimu je žiaduce, aby bola rastlina pestovaná zmesou fosforu a draslíka, ktorá posilní a podporí tvrdnutie raže. V prípade mladých výhonkov sa dusíkové hnojivá ešte neodporúčajú – zničia vlastnosti odrody odolné voči chladu.

V zime je potrebné pomôcť tráve trávy na prekonanie chladu, vytvoreného ľadového koláča a iných prekážok rastu. Uložiť kultúru a zvýšiť jej výnos pomôže udržať sneh. Vo veľkých farmách sa vykonáva lesnými pásmi a doma môže byť obmedzená na usporiadanie krovín alebo štítov.

Od konca novembra do marca sú ostražité majstri rastúce vzorky na uplatnenie kompetentných opatrení na ďalšiu starostlivosť.

Na jar sa musíte uistiť, že sa voda nehromadí na poli. Ak zostane viac ako 10 dní v sejbe, všetko bude preč. Na piesočnatých pôdach, ktoré stále trpia nedostatkom vlhkosti, je potrebné udržať roztopené prúdy. A v podmienkach ostrého predčasného rozmrazovania, pohnúť pole valčekom, aby ste naň držali snehový kryt. Tento postup pomôže ražovi bezpečne prežiť následné mrazy. Nekondenzujte celé územie, nechajte medzi riadkami.

S nástupom tepla niekoľko dní po tom, ako zemský hmôt prestane držať, vietor brány zničiť hornú kôru a odstrániť objavené buriny. Žito agresívne presúva z rastliny iné rastliny, preto sa herbicídy vyskytujú zriedkavo v silne upchatých oblastiach.

Viete? Raž prišiel na pole ako burinu. Spočiatku bojovali proti nej a potom Ázijci ocenili jej vkus a začali sa kultivovať. Konečné pestovanie trávy vykonali Slovania.

Germs žita
Čoskoro budete musieť kŕmiť klíčky, ktoré prežili po zimnej dobe. Agronomisti odporúčajú dvojité minerálne hnojivá: pre základnú orbu a na jar. Normy sú vypočítané na úroveň nižšiu ako je úroveň zimnej pšenice, pretože veľké dávky vyvolávajú podanie stoniek. Okrem toho raž absorbuje živiny z neprístupných hĺbok pôdy oveľa intenzívnejšie. V priemere sa na hektár používa 45 až 90 kg dusíka, fosforu a draslíka. Úpravy sú charakteristické pre pôdu. Norma sa zvyšuje, keď prekurzory boli strnisko a pri pestovaní tetraploidných druhov raže. Ale po kukurici je potrebné zvýšiť množstvo dusíka, a naopak, znížiť po hrách, trvalé bylinné rastliny.

Celá dávka draselných hnojív, 80% dávky fosforu, sa používa pri ošetrení pôdy, zvyšných 20 – 15% fosforu – počas výsevu. Ako alternatívu zvážte ťažko rozložiteľnú fosforitovú múku zmiešanú s hnojom a rašelinou. Na slabých substrátoch je pri vytváraní lôžka vhodné hnojenie dusíkom (30 kg / ha).

Pre hornú úpravu zelenej hmoty sa v tretej etape organogenézy zavádza 30 až 60 kg / ha dusíka a vo štvrtom štádiu 30 kg / ha. V kyslom prostredí, keď je pH nižšie ako 5, zimy nemajú dostatok vápna (3 – 5 ton / ha), a v solonchakoch – sadry (3-5 ton / ha).

Z organických hnojív pre raž, hnoj, zmesi kompostu z rašeliny a hnoja je dôležitá fosforitová múka s vápnom.

raž
V lete nie je potrebné pre ošetrenie pôdy, však nekončí starostlivosť. Teraz je čas bojovať proti škodcom, chorobám a preventívnym opatreniam. Cez stabilitu raže, z dôvodu určitých klimatických podmienok nemožno vylúčiť prípadov infekcie oziminy húsenice. Jeho húsenice zomrú pod vplyvom insekticídov. Rastlina ako chrobáky, obilie chrobákov, chyby, Turunen, Phillips kobylka. Zkazia stonky a zrno. Pravidelne kontrolujte záhradu a zaobchádzajte s ňou v tichom počasí špeciálnymi prostriedkami. Škodcovia zmizne z pôdy, ak je včasný upratovanie a zimné raž slama a pripraviť pôdu správne. Bolo by vhodné, aby sa sesvosmena.

Nezabudnite vyzdvihnúť vzácne buriny. Aby sa zabránilo ubytovanie stonky, v zavádzaní fáze, postriekajú “Kampazonom” 50% (3-4 l / ha) alebo zmes “Kampazona” (1, 5 – 2 l / ha) a “cesta” (3 l / ha). Mimochodom, posledné liečivo môže byť zmiešané s herbicídy, ak existuje potreba ich aplikácie.

Viete? Žito sa používa na výrobu škrobu, múky, sladu, alkoholu, kvasu, chleba ako lieku a stavebného materiálu pre strešné krytiny. Má expektorant, preháňadlo, imunostimulačné, stravovacie vlastnosti. Má blahodarné účinky na srdce a obehového systému, zažívacieho traktu, zlepšuje metabolizmus.

Ako správne zber raže

Žito dozrieva, keď je zrno dobre uchytené v hrotu a nerozpadá, ale suché látky sa do neho nedostanú. Čistenie chlebovej hmoty začína uprostred zrelosti vosku, čo neumožňuje stratu semien a ušká. Tento proces sa uskutočňuje najskôr pomocou valcov s optimálnou hrúbkou 20 cm, 15 cm – s prebytkom vlhkosti vzduchu a 25 cm – s suchom. Súčasne kombinácia nemení smer, uši sa zavádzajú do záhlavia. Zrúcanina zimy rastie rýchlejšie ako pšenica po dobu 7 až 8 dní.
rozdiely
Získané obilie sa najskôr vyčistí, triedi a potom padne na sušenie a skladovanie.

Na zeleninovej záhrade sa zberá strnisko a pôda sa rozorá do hĺbky 20 cm. V budúcnosti sa nebráni spracovávaniu v semipárnej technike, trojnásobnej kultivácii. Prijaté opatrenia zabránia budúcim plodinám pred parazitmi a hubami.