Vitamínová bomba Kohlrabi: všetko, čo potrebujete vedieť o výsadbe a starostlivosti

Zelená kapusta
Tento druh kapusty sa k nám dostal zo Sicílie. Je veľmi populárny v západnej Európe a Turecku. Miestni poľnohospodári tu vedia rásť kelanová kapusta, pretože je správne považovaná za vitamínovú bombu a chuť lepšie ako ostatní príbuzní.

Trochu o klapačke

kalerábto je ranná zrelosť kapusty, vysoká výnosnosť. Prvú zber s náležitou starostlivosťou je možné odstrániť po 2,5 mesiacoch od výsadby. Preukazuje vysokú odolnosť voči chorobám a škodcom. Má množstvo užitočných vlastností, je cenným diétnym produktom. Dokonale sa s ostatnými záhradnými plodinami. Bohužiaľ, v našom regióne nie je dostatok odhadovaných kamiónmi, a preto nemá veľkú popularitu ako rastlinná plodina.

Správne vysadenie kapusty z kapusty

Zelená kapusta
Pri správnych agrotechnických prístupoch môžete získať dve kapustové plodiny. Je dôležité dodržať lehoty, keď a to rastlina kohlrabi, na zabezpečenie vhodných podmienok na výsadbu a starostlivosť. Vzhľadom na všetky aspekty, ktoré ovplyvňujú vegetáciu a dozrievanie kapusty kapusty, budete ľahko jesť túto zeleninu.

Požiadavky na pôdu

Pre kahrrabi je dôležité svetlo, takže osvetlené plochy sú určené na výsadbu a špeciálne pripravené kapustové semeno. Pripravte sa na výsadbu a semená klavír. Sadenice kapusty kolrabi môžu rásť na akejkoľvek pôde.

Aby sa však získal veľký výnos a šťavnejšie ovocie, musí byť pôda dobre odvodnená a má neutrálnu kyslosť alebo môže byť mierne kyslá. Úrodná a pripravená pôda je bohatá na zeleninu a samotné ovocie bude väčšie. V zemi by mal byť dostatok dusíka, fosforu, draslíka a nemal by byť kyslý.

Pri absencii týchto podmienok bude lístie zlé a ovocie nebude šťavnaté, a preto nebude chutné. Bude to dobré, ak sa pestuje kohlrabi v oblastiach, kde pred tým boli pestované strukoviny, cibuľa, mrkva, zemiaky, uhorky a repa. Po zhromažďovaní týchto predchodcov je možné začať s prípravou pôdy na pestovanie sadenice kapusty z kohlrabu na nasledujúci rok.

Optimálny čas výsadby

Zelená kapusta
Vytvorenie prvého výsadba kapusta sadenice na otvorenom teréne, byť vedený o sviatky mája, takže určite nestratíte, keď potrebujete kukuricu. Vysádzanie sadeníc sa môže vykonávať niekoľkokrát od mája, potom v júni av júli.

Pri prvom vysadení kelan sa jeho sadenice majú dva páry listov a “vek” je 40-45 dní.

Po pristátí na začiatku mája môžete sklízet v prvých júnových dňoch. V máji, zasiať semená pre druhú výsadbu sadeníc. A semená zasiate na konci júna poskytnú sadenice, úrodu, s ktorou si môžete zberať v októbri.

Pestovanie kohlrabi v semenákoch a sejacie semená v pôde

Tento druhspustenie umožňuje nielen sadenie, ale dokonca semená robiť pristátie na otvorenom teréne.

Aby sa mohol pestovať doma, vhodný na pestovanie sadenice kahrrabí, je potrebné vykonať niekoľko úloh:

 • pripraviť pôdu;
 • spracovať semená a zatvrdnúť ich;
 • Zabezpečte optimálnu teplotu;
 • čas na potápanie sadeníc;
 • korenie sadenice pred výsadbou v otvorenom teréne.

Preto pripravujeme pôdu na pestovanie sadeníc. Za to, že sme rovnomerne rozdelili terčovú zem, rašelinu a piesok. Pred vysiatím semien na semenáči sa substrát spracuje so slabým roztokom manganistanu draselného na dezinfekciu pôdy. Začnite pestovať sadenice začiatkom marca.

semeno
Semená sa musia vysievať v drážkach, vzdialenosť medzi nimi je 3 cm a medzi semenami – nie menej ako 1 cm, prehĺbime sa do pôdy o 1 cm.

Ďalej pokrývajú zásobníky alebo škatule so zasiatými semenami a vytvárajú skleníkový efekt. Teplota vo vnútri by mala byť až +20 ° С. Po zobrazení prvých výhonkov znižujeme teplotu na +9 ° C po dobu jedného týždňa. Potom udržiavajte teplotu pri + 15 … + 18 ° С.

kapusta kaleráb nevyžaduje veľké úsilie pri pestovaní a keď jeho sadenice na výsadbu, závisí od načasovania plánovanej výsadby rastliny v krajine. Keď naše výhonky majú prvý hárok, môžete vyzdvihnúť sadenice.

Dôležité! Po potápaní zvýšite teplotu na +20 ° C a udržiavajte ju až do okamihu, keď sa sadenice zakopnú.

Potom sa držíme na ulici. Rovnako dôležité je temperovanie sadeníc pred ich výsadbou do otvorenej zeme. Pred vysadením, ale nie menej ako 2 hodiny, by mali byť sadenice dobre napojené.

Pred zasiatím semien kahrabu v zemi musia byť pripravené. Vytvárame kontrastné kúpele na osivo: najskôr ich vložte do vody pri teplote 50 ° C počas 15 minút. Ďalej do studenej vody počas 1 minúty. Po takomto postupe sme namočili semená na 12 hodín vo vode, kde už boli rozpustené užitočné mikroživiny. Po namočení by sa semená mali opláchnuť a nechať na jeden deň v chladničke.

Zelená kapusta
Pred vysadením sa semená sušia. Teraz ich môžete zasiať. Najlepšie je to urobiť koncom apríla – začiatkom mája.

Zoradiť semená o 1,5-2 cm, vzdialenosť medzi radmi by mala byť 50 cm a medzi semenami 3-4 cm.Akonáhle sa listy na rastlinách objaví, vykonať riedenie a nechať výhonky každých 7-8 cm. potom, keď budú listy rastlín zatvorené, vzdialenosť medzi sadenicami by mala byť približne 20 cm.

Viete? 7 dní pred vysadením kohlrabi na otvorenom pozemku jej sadenice už nie sú napojené.

Schéma a hĺbka pristátia

Existuje mnoho tipov o tom, ako ako pestovať sadenice kapusty na otvorenom teréne. Chceme sa podeliť o osvedčené možnosti.

Pri výsadbe musia byť sadenice zasadené do hĺbky pred začiatkom rastu prvých listov. Určite pripravenosť sadeníc na výsadbu je možná počtom listov na rastline – mali by byť 5-6. Vysádzanie sadeníc lepšie na zamračený deň alebo večer. Tiež nebude zbytočné ju zatieniť pár dní po pristátí.

Pre skoré odrody kohlrabí je vhodný plán výsadby 60 x 20/70 x 30 cm, pre neskoré odrody – 60 x 40/70 x 45 cm. Môžu byť zasadené a hrubšie druhy kalerábov s menej listami.

Viete? S cieľom urýchliť proces dozrievania kaleráb, skúste sadenie po zasadení pokrytie fóliou alebo agrofiber. V tomto prípade by sa sadenica nemala veľmi prehlbovať.

Zelená kapusta

Ak sa rozhodnete zasiať semená ihneď do pôdy, potom sa to robí v brázdách, zatvára sa na hĺbku 2-2,5 cm. Ďalej vykonávame riedenie výhonkov a ponecháme najsilnejšie.

Odtiene kultivácie a starostlivosti o kapustu kapusty

kapusta kaleráb hoci je nenáročný, ale stále potrebuje právo výsadbu a starostlivosť.

Pamätajte na to, že klabiči milujú svetlo, takže ho umiestnite na južnú alebo juhovýchodnú stranu miesta.

Dôležité! V suchom počasí sa kaleráb zalieva teplou vodou a samotné uvoľňovanie a zalievanie pôdy sa vykonáva vo večerných hodinách.

Osivte semená na sadeniciach, aby ste čo najdlhšie zabezpečili prítomnosť kohlrabu na stôl.

Pri pestovaní kahrabí je dôležité dodržiavať všetky agrotechnické požiadavky, inak môže rastlina uvoľniť šípku, alebo sadenica vyrastie a nebude vhodná na pestovanie.

Zelená kapusta
Po výsadbe sadeníc musí byť pôda zhutnená, rastliny by mali byť napojené a posypané zeminou, aby sa znížilo odparovanie vlhkosti. Na záhrade je dôležité vykonať riedenie, zvlhčiť pôdu.

Dôležité! Hlboko výsadba sadeníc z kalerábie poškodzuje tvorbu plodu a môže vyvolať kvitnutie rastliny.

Zalievanie a vrchný obväz kapusty

Kohlrabi miluje vlhkosť a potrebuje pravidelné zavlažovanie. po kapustové sadenice musí byť napojená každé 2-3 dni. Ako ste rastú, môžete potom vodu raz týždenne, ale nie nadmerne navlhčiť pôdu, pretože to môže vyvolať rad chorôb.

Najvyššie obliekanie kapusty kapusty sa vykonáva 3-4 krát za sezónu v intervaloch 10-12 dní. Prvé kŕmenie sa vykonáva s kuracieho vrhu, druhé – s hnojom a potom sa pridávajú minerálne hnojivá a oxid z rašeliny.

Dôležité! Kukurica kapusta je veľmi dôležitá pre napájanie v júni.

Uvoľňovanie pôdy

Pre klavír je veľmi dôležité, aby pôda dýchala. Na to je potrebné na mieste, kde ste vyrobili výsadba kapusta sadenice, pravidelne uvoľňujte pôdu. Po každom napájaní je dôležité zamiesť pôdu do hĺbky 8 cm.

Výhody uvoľnenia sú viac ako zrejmé:

 • robí štruktúru pôdy;
 • zvyšuje jeho nasýtenie kyslíkom;
 • urýchľuje rozklad organických látok;
 • podporuje akumuláciu užitočných prvkov pre rastlinu;
 • zabraňuje nadmernému odparovaniu vlhkosti;
 • zabraňuje vzniku buriny, pretože pomáha zničiť ich výhonky.

Ochrana pred škodcami

Starostlivosť o kapustu Kohlrabi nie je zložitý, je podobný tomu, ktorý používame pre biele kapustu, ale škodcovia sú rovnakí.

Zelená kapustaChoroby z kapusty kapusty:

 • čierna noha;
 • prietrž;
 • slizničná bakterióza;
 • múčnatka (peronosporóza).

Škodcami škodcov:

 • krížové blchy;
 • kapustová muška;
 • slimáky a slimáky;
 • vošky, kapusta a treska belasá.

Kohlrabi je veľmi citlivý na chemikálie, pretože jej ovocie je na vrchole, takže v boji proti škodcom a chorobám kapusty bude vhodné používať ľudové metódy.

Osvedčená metóda, ako je spracovanie popola a rozprašovanie roztokom dechtového mýdla. S kapustou múka sa vyrovnať s tabakovým roztokom, alebo pripraviť strašnú zmes s popolom, korením a tabakom.

S takou chorobou ako kýl, môžete sa vyrovnať s vápnenie pôdy.

Dôležité! Ak bola oblasť rozšírená na kýl, potom nemôžete pestovať kapustu ďalších 5 rokov.

Zber a skladovanie plodín

Zelená kapusta
Zbierať kapustu môže byť už 2 mesiace po výsadbe, ale najneskôr v priemere plodu dosahuje 6-10 cm Optimálne sa považuje za ovocie s priemerom 8 cm. Mnohí pestovatelia zeleniny radi zbierajú a menšie ovocie. Ak prehliadnete zber kohlrabí, potom sa ovocie znečistí a nebude mať dobrý chuť, väčšina živín sa stratí.

Kuchárku môžete uložiť zo záhrady do chladničky. Tam ho môžete uchovávať až 1 mesiac bez straty všetkých užitočných a aromatických vlastností. Listy musia byť zabalené do vlhkej ubrousky a vložené do plastového vrecka, ktoré by nemalo byť zviazané.

Pri dlhodobom skladovaní sa zhromažďuje neskorý kaleráb. Urobte to približne v tom istom období, kedy je kapusta odstránená. V tomto prípade by teplota vzduchu mala byť aspoň 3-5 ° C a až do mrazu.

Dlhodobé odrody kohlrabí ako Giant, Delicate Blue, Violetta po opakovaných plodinách v júni sú vhodné na dlhodobé skladovanie. Kaleráb potrebný pri teplote 0 ° C a 95% vlhkosti.

Viete? Je to fialové ovocie, ktoré sa skladuje dlhšie ako svetlo zelená.

Po zberu kohlrabí zo záhrady sme odrezali listy a nechali sme 2 cm blízko ovocia. Rastliny sú vytiahnuté z pôdy spolu s koreňmi. Koreň je najlepšie ponechaný a nie orezaný. Ovocie sa dáva do škatúľ alebo do vetraných košov a naleje sa pieskom, ale nie riekou.

Zelená kapusta
Ak sa výťažok z kohlrabího ovocia naleje do vlhkého piesku a uskladní sa v pivnici, skladovateľnosť bude 5-8 mesiacov. Tiež existuje spôsob, ktorý umožní udržať kohlrabi a až 9 mesiacov. Táto metóda je mrazom. Umyte kohlrabi, vyčistite, nakrájajte a oštepujte 3 minúty. Potom nechajte vychladnúť, zabaľte do vreciek a zmrazte.

Použitím týchto tipov môžete ľahko rásť vo vašej kapusty kaleráb a získať užitočné vitamíny až do budúcej sezóny.