Varenie a príprava brokolice

brokolica Dnes je veľa spôsobov, ako pripraviť brokolicu na zimu. Niektoré z nich sú navrhnuté tak, aby zachovali čo najviac užitočných vlastností kapusty, ďalšie – pripraviť sa na ďalšie použitie ako súčasť iných jedál a iné sú všeobecne samostatné jedlo. Takáto rozmanitosť umožní každému hostiteľovi vybrať si cestu, ktorá spĺňa jej potreby, príležitosti a náladu. Navyše domáce prípravky zachovajú užitočnosť stravy po celý rok.

Výber brokolice

Pri výbere zeleniny sa riadime mentálnym štandardom, ktorý nám diktuje, aký druh zeleniny by mal byť, čo treba venovať pozornosť.
brokolica
Pre brokolice sú tieto parametre nasledovné:

 1. farba. Prvá vec, ktorá vás upúta, je bohatá zelená farba. Ľahká zelenina pravdepodobne ešte nie je zrelá a zažltnuté vrcholy sú známkou prehnaného. Takéto zelené čiapky brokolice vytvárajú vysoký obsah beta-karoténu, ktorý sa nachádza v maximálnych množstvách v zrelej zelenine. Tiež fialový odtieň vrcholov hláv počas varenia sa zmení na zelenú.
 2. pružnosť. Brokolica, ktorú potrebujete, by mala byť elastická: mať pevné stopky a hustú čiapočku. Žlté škvrny na hlavách – znamenie začiatku vädnutia a mäkké, ohybné nohy svedčia o tom, že zelenina už nie je vhodná na konzumáciu.
Zistite, čo sa dá uvariť z rôznych druhov kapusty: biela kapusta, savoy, Peking, bag-choy, výkaly.

Ako zmraziť?

S príchodom chladničiek v každom dome s objemovými mraziacimi komorami sa metóda zmrazovania stala populárnou.

Takýto spôsob skladovania zeleniny má niekoľko významné výhody:

 1. Mrazená zelenina a ovocie zachovávajú maximálne množstvo užitočných látok a sú vždy pripravené na konzumáciu.
 2. Jednoduchosť procesu. Sloboda od všetkých druhov sterilizácie a varenia.
 3. Dostupnosť. Mrazené ovocie a zelenina dokonca aj dieťa môže robiť.

Existujú však aj nevýhody: najčastejšie sa hovorí o nedostatku voľného priestoru v mrazničke.

  mrazené brokolica
  Ako zmraziť brokolicu doma? Predtým, než si zeleninu položíte do mrazničky, potrebujete ju pripraviť:

  1. Najprv umyte brokolicu pod tečúcou vodou a uistite sa, že na zelenine nie sú žiadne nečistoty, trosky, parazity atď. Ak nájdete nejaký hmyz, najlepšie je, aby sa kapusta spustila do fyziologického roztoku počas 30 minút, aby sa úplne odstránila. Znížte kapustu do vody s hlavou nadol a roztok je pripravený v množstve 3 lyžice. l. soľ na 1 liter teplej vody.
  2. Po odstránení hmyzu môžete opäť opláchnuť kapustu, aby ste umyli zvyšky slaných vôd. Ak nebol hmyz, prejdite na ďalšiu položku.
  3. Rozdeľujeme kvetenstvo na časti vhodné pre vás. Najvhodnejšie je rozdeliť kvetenstvo brokolice na stopky, oddeľujúce každú časť hlavy od požadovanej veľkosti.
  4. Potom, čo sa zelenina umyje a rozdrví, príde čas tepelného spracovania. Zvyčajne to znamená dvojminútové varenie alebo parné čistenie (v dvojitom kotli) po dobu 5 minút. Pre blanching zeleniny by mali byť ponorené do už vriacej vody – takže môžete ušetriť viac vitamínov a vzhľad zeleniny.
  5. Po uplynutí času by sa kapusta mala odstrániť a vysušiť na papierovej utierke, až kým vlhkosť nezmizne úplne z jej povrchu. Počas zmrazovania sa zo zeleniny uvoľní určité množstvo vlhkosti, ktoré sa zmení na ľad a poškodí steny rastliny.
  6. Keď sú kvetenstvo suché a chladné, je čas začať zmrznúť. V ideálnom prípade sa na tento účel používa funkcia rýchleho zmrazovania, ale môžete to urobiť bez nej. Pre pohodlie rozdeľte celý počet kvetencov na časti s veľkosťou, ktorú plánujete použiť naraz. V opačnom prípade bude potrebné buď rozmraziť celú dostupnú hmotnosť, alebo odstrihnúť kúsky správnej veľkosti, poškodiť a rozbiť kvetenstvo.
  7. Umiestnenie zeleniny na mrazenie je lepšie v samostatnej krabici s mrazničkou, pretože je ľahko dostatočne impregnované vôňami iných produktov. Počas trvania procesu by teplota v mrazničke mala byť medzi -18 ° C a -25 ° C.

  Zmrznutá brokolica

  Viete? Počas tepelného spracovania zeleniny pred zmrazením sa zničia špeciálne aktívne enzýmy, ktoré vyvolávajú vädnutie. Surová zelenina môže byť tiež zmrznutá, ale budú vyzerať oveľa horšie ako blanched zelenina.

  Sušené kapusta

  Ďalším spôsobom zberu zeleniny je sušenie. Predtým sušené hlavne ovocie a niektoré bobule, teraz táto metóda má širšiu aplikáciu. Pri sušení rastlín z tkanív sa odstráni všetka vlhkosť, čo zabraňuje akémukoľvek poškodeniu a rozpadu, ako aj vzhľadu formy.

  Ak je v sušičke zaznamenaný teplotný režim (asi 50 ° C), brokolica si zachováva všetky svoje užitočné vlastnosti a pri ďalšom používaní v potravinách nie je v tomto ohľade žiadna nižšia ako čerstvá kapusta.
  Sušená kapusta bude ideálnym doplnkom k prvému a niektorému druhému jedlu. Pri varení zelenina obnoví všetku stratenú vlhkosť a kuchár si to musí pamätať pri dodržaní pomerov.
  Suchá brokolica
  Existujú dva najdostupnejšie spôsoby sušenia kapusty: v rúre av elektrickej sušičke.

  Sušenie v rúre

  Sušenie kapusty v rúre je nasledovné:

  1. Najprv musíte pripraviť hlavu, umývať ju a rozložiť ju na malé kvetenstvo. Treba pamätať na to, že čím je kvetenstvo väčšie, tým viac času bude potrebné na sušenie a tým nižšia by mala byť teplota v kachle.
  2. Ďalej pripravíme panvicu: namazať dno rastlinným olejom alebo obložiť papierom na pečenie. Môžete tiež použiť silikónové rohože na rolovanie cesta.
  3. Misku na brokolicu umiestnite do studenej pece a nastavte teplotu v rozmedzí od 50 do 80 ° C. Pri sušení zeleniny je potrebné vybrať režim “konvekcia” na ovládacom paneli rúry, čím sa zabezpečí potrebná cirkulácia vzduchu.
  4. Doba schnutia trvá asi 4-5 hodín v závislosti od technických vlastností rúry a kvality kapusty.
  5. Po určenom čase sa môže kvetenstvo skontrolovať na pripravenosť.

  Znaky pripravenosti brokolice:

  • kvetenstvo kleslo takmer trojnásobne;
  • získali mierne žltý odtieň;
  • pri stláčaní kvetenstva prstami sa šťava z nich nevypúšťa.

  Sušená brokolica

  Dôležité! Ak sú brokolicové kvetenstvo výrazne zažltnuté a pri lisovaní sa rozdrvia alebo sa rozpadnú, zelenina je nadmerne vysušená. Nie sú vhodné na použitie, pretože strácajú všetky svoje užitočné vlastnosti a získavajú nepríjemný zápach.

  Sušenie v elektrickej sušičke

  Práca so zariadením prispôsobeným na určité úlohy je oveľa jednoduchšie a vyžaduje menej zodpovednosti a zručností. Ak používate elektrickú sušičku od kuchára, potrebujete len správne pripraviť kapustu, umiestniť ju na paletu a nastaviť vhodný režim, ktorý sa dá ľahko vypočítať podľa pokynov.

  Ak z nejakého dôvodu nemôžete zvoliť režim, teplota a čas možno nastaviť ručne (50-80 ° C / 4-5 hodín).

  Zistite, aké jedlá je možné vyrobiť z červenej kapusty a ako ušetriť zeleninu na zimu.

  morenie

  Existuje mnoho receptov na brokolicu: marinovaná kapusta je perfektne kombinovaná s rôznymi koreňmi a zeleninou, ako sú bulharská a horúca paprika, cibuľa, cuketa atď. Marinovanú brokolicu ocenia tí, ktorým sa jej nepáči v iných formách.

  Nie je žiadnym tajomstvom, že veľa ľudí konzumuje brokolica bez veľkej radosti, ignoruje všetky užitočné vlastnosti. Marináda tiež dáva pikantnú chuť a vôňu čerstvej zelenine. Z mínusu zimovania sa dá poznamenať, že zelenina stráca viac vitamínov počas dôkladnejšieho tepelného ošetrenia, ako napríklad pri zmrazení.
  Nakrájaná brokolica
  Zistili sme, ako marinovať brokolica bez prísad, zachovávajúc maximálne užitočné vlastnosti a krásnu zelenú farbu.

  Pre marinádu bude potrebné (zložky na liter vody):

  • 1 strúčika cesnaku;
  • 1 panenka z horúceho korenia;
  • 1 lyžička. semená feniklu;
  • 2-3 listy bobu;
  • 1 lyžička. sušené rasce;
  • 2-3 polievkové lyžice. l. soľ;
  • 2 polievkové lyžice. l cukru;
  • 100 ml. ocot;
  • 500 g egreše;
  • 1 kg čerstvej brokolice;
  • 1000 ml vody.

  Príprava brokolice na marinovanie je štandardná a je podrobne popísaná v časti “Ako zmraziť?” A zvážime, ako variť soľanku:

  1. Rozdrviť cesnak. Čím menšie sú figúrky – tým je jasnejšia chuť cesnaku.
  2. Potom rozdrviť papriku a zeleninu.
  3. Premyté a rozdelené na kvetenstvo, kapusta sa valčí v zmesi egreše a cesnaku, potom pripravíme nádobu na morenie.
  4. Semená kôpru, vavrína a rasca sú umiestnené na dno nádoby alebo inej nádoby.
  5. Kvasinky vložíme do zmesi bylín a kvetov cesnaku v pohári na suché prísady.
  6. Pridajte 100 ml octu.
  7. Varenie vody a rozpustenie cukru a soli v ňom, potom nalejte poháre s vodou tak, že voda úplne zakryje kapustu.

  Nakrájaná brokolica
  Sterilizácia jedál sa môže uskutočniť spolu s obsahom. Za týmto účelom po dobu 5 minút umiestnite plechovky s kapustou do rúry na teplotu 120 ° C. Ak sa sterilizácia vykoná bezprostredne po naplnení obsahu vriacej vody – plechovky sa môžu umiestniť do predhriatej rúry, ak sa banky podarilo ochladiť – do studenej.

  Viete? Sterilizácia plechoviek v rúre je oveľa účinnejšia ako sterilizácia nad horúcou parou. Existujú patogénne baktérie, ktoré zomrú len pri teplotách nad 110 ° C. Niektoré z týchto baktérií (napríklad botulizmus) môžu byť smrteľné.

  Po sterilizácii môžete obaliť a položiť západy slnka do teplej deky.

  Šaláty z brokolice

  Zvážime 5 receptov, v ktorých je hlavnou zložkou brokolica a ďalšie zložky sa ľahko nájdu v každom dome. Prvých päť bude obsahovať šaláty kombinujúce brokolicu s mäsom, čerstvou zeleninou, syrom a ovocím.

  Viete? V brokolici obsahuje takmer dvakrát viac vitamínu C ako v citrusových plodoch, ktoré sa považujú za lídrov v jeho obsahu.

  Brokolica s kuracím mäsom

  Kalorický obsah na 100 gramov je 286 kcal.
  Šalát s kuracím mäsom
  zloženie:

  • 2 ks. kuracie prsia;
  • 1 malá hlava brokolice;
  • 200 gr. horúce tvrdé syry;
  • majonézová omáčka na doplnenie paliva;
  • soľ;
  • paprika (na chuť).

  Príprava:

  1. Kuracie prsia a brokolica na varenie, až kým sa nedrží.
  2. Kuracie mäso môže byť roztrhané v smere vlákien a kapusta sa rozpadne na malé kvetenstvo.
  3. Orezajte syr na repy alebo mrkvu a pridajte do mäsa a kapusty.
  4. Sezóna s šalátovým dresingom a korením.
  5. Pre ostrosť, môžete pridať trochu jemne nakrájanú alebo dokonca zem v miske mixéra. Ale to nie je potrebné.

  Brokolica s krabovými tyčinkami

  Obsah kalorií na 100 g je 170 kcal.
  Šalát s krabovými tyčinkami
  zloženie:

  • 200 g krabových tyčiniek;
  • 300 g brokolice;
  • 100 g zelenej cibule;
  • 50 g syra;
  • 2 ks. paradajky;
  • 4 polievkové lyžice. l. kyslá smotana;
  • soľ, korenie.

  Príprava:

  1. Brokolica na varenie.
  2. Nakrájajte paradajky na kocky a rozdeľte kapustu na kvetenstvo. Stonky jemne nakrájané.
  3. Rozdrviť tyčinky krabov, kombinovať všetky ingrediencie dohromady.
  4. Zrežte syr a pridajte do šalátu.
  5. Podávame šalát so zakysanou smotanou a korením.

  Brokolica v čínštine

  Obsah kalorií na 100 g je 232 kcal.
  Brokolica v čínštine
  zloženie:

  • 700 g brokolice;
  • 300 g mrkvy;
  • 3 strúčiky cesnaku;
  • 1 chilli paprička;
  • 10 g sezamových semien (podľa chuti);
  • soľ;
  • slnečnicový olej na plnenie

  Príprava:

  1. Ak chcete rozložiť kapustu na kvetenstvo, prerežte stopky a variť vo vriacej vode počas 5 minút.
  2. Mrkva rošt na rezačke alebo veľkú slamu a hnedú v panvici.
  3. Cesnak a paprika.
  4. Zmiešajte ingrediencie dohromady a sezónu s sezamovým alebo slnečnicovým olejom, ak je to potrebné, pridajte soľ.

  Šalát s brokolicou a jablkami

  Kalorický obsah na 100 g je 290 kcal.
  Šalát s jablkami
  zloženie:

  • 400 g brokolice;
  • 1 červené jablko;
  • 40 g mandlí;
  • 1 strúčika cesnaku;
  • 1 biela cibuľka;
  • 2 polievkové lyžice. citrónová šťava;
  • 2 polievkové lyžice. l. olivový olej;
  • mleté ​​korenie.

  Príprava:

  1. Varenie a rozloženie kapusty zvyčajne.
  2. Apple nakrájame na tenké plátky.
  3. Mandle sa preruší v mixéri alebo sa rozsekne pomocou kuchynského kladivka. Frakcia orechov by mala byť dostatočne veľká.
  4. Cesnak jemne nakrájaný.
  5. Cibuľa nakrájajte na stredné kocky.
  6. Zmiešajte ingrediencie a ochutnajte korením, maslom a citrónovou šťavou.

  Šalát s brokolicou a mozzarellou

  Kalorický obsah na 100 g je 362 kcal.
  Šalát s mozzarellou
  zloženie:

  • 1 hlava brokolice;
  • 200 g zeleného hrášku;
  • 2 polievkové lyžice. l. borovicové orechy;
  • 150 g mozzarelly;
  • 4 polievkové lyžice. l olivového oleja;
  • 2 polievkové lyžice. l. ryžový ocot alebo 1 polievková lyžica. l. jedáleň;
  • 1 chilli paprička.

  Príprava:

  1. Varíme kapustu a zelený hrášok.
  2. Rez mozzarellou s tenkými plátkami alebo pásikmi.
  3. Kombinujte kapustu a syr s nakrájaným hráškom, orechy a paprikou, potom očistíme ocotom a olejom.

  Ako môžete vidieť, užitočné produkty môžu byť tiež vynikajúce. Keď sa venujete veľmi málo času, je možné ľahko vytvoriť nové návyky jednak v jedle, jednak v živote. Jedzte správne, milujte sa a buďte zdraví! Bon appetit!


  Loading...