Užitočné vlastnosti saxifrage: použitie v ľudovej medicíne a kontraindikácie

Sapphire Cameloom
lomikameň je vytrvalá rastlina, ktorá uprednostňuje skalnatý horský terén po celý život. Kvety sú s piatimi okvetnými lístkami, biele, ružové a žlté, zvyčajne zhromaždené v kvetenských kvetenstvách. Značne známy svojimi liečivými vlastnosťami, rastlina sa často používa v dizajne krajiny.

Chemické zloženie saxifrage

Arnails saxifrage
Zloženie saxifrage obsahuje mnoho mikroelementov, pigmentov, vitamínov a organických látok: saponín, kumarín, alkaloidy, flavonoidy, mastné a organické kyseliny, glykozidové a triterpénové zlúčeniny, éterické zložky. Bunková šťava je bohatá na minerálne soli.

Liečivé vlastnosti saxifrage

Hojivé vlastnosti saxifrage sú spôsobené jeho rôznorodým chemickým a organickým zložením. Rastlina má analgetické, upokojujúce, protiinfekčné, baktericídne, protizápalové a anti-febrilné vlastnosti.

Predpokladá sa, že liečivá bylina v malých dávkach zvyšuje laktáciu u žien, krémy sa ošetrujú omrzlinami a odvar z saxifrage odstraňuje teplo.

Dôležité! Ak plánujete pestovať saxifrany zo semien, nechajte ich dva mesiace v chlade. Tento proces sa nazýva stratifikácia.

Zber a skladovanie liečivých surovín zo saxifrage (listy, korene, semená)

Saxifrage je stinná
Ako liečivá surovina sa používajú všetky časti rastliny: listy, stonky, semená a korene. Listy a stonky sa zberajú v máji. Zozbieraný materiál sa vysuší v tieni a potom sa rozomelie.

Šťavnaté listy môžu byť zmrazené na zimu. Zrelé suché semená sú na konci leta hnedo sfarbené. Korene rastliny sú vyťažené skoro na jar alebo neskoro na jeseň, umyté, rozdrvené a sušené vo vetranej miestnosti.

Suché liečivé prípravky saxifrage sa skladujú v sklenených nádobách v tmavých miestach. Pri zhromažďovaní surovín je dôležité nezabudnúť na saxifrage jedovatými rastlinami, ktoré majú podobný vzhľad. Z jednej skupiny saxifrage sa zhromažďujú suroviny, ktoré nepresahujú 80% svojej celkovej hmotnosti, čo umožní regeneráciu rastlín.

Viete? Kŕmenie kravy saxifrage, môžete výrazne zvýšiť výnos mlieka.

Používanie saxifrage v ľudovej medicíne pre rôzne choroby

Po dlhú dobu ľudia používali na liečbu drogy zo saxifrage. Najobľúbenejšie sú infúzie koreňov, semien a listov, koreňové bujóny, ako aj šťava stlačená zo saxifrage. Zvážte choroby, ktoré pomáhajú uzdraviť užitočnú rastlinu.

vysoký tlak

Na liečbu hypertenzie sa odporúča dve hrsť prášku zo sušených listov trvať dva týždne v 500 gramoch vodky. V prípade potreby použite 30 ml. Je tiež efektívne žuť čerstvé listy dvakrát denne počas dvoch týždňov.

Vredy a vredy

Zbavte sa abscesu alebo varu pomôže prekrývajúca bandáž impregnovaná rastlinnou šťavou alebo lisované listy pred vznikom šťavy. Tento obľúbený recept na použitie saxifrageu prináša rýchly výsledok.

Kašeľ, tonzilitída a astma

Boli liečené choroby ako kašeľ, tonzilitída a astma pitie čaju zo saxifrage s medom. Ak chcete urobiť čaj 1 lyžičku. Korene s pohárom vody vriec a vychladnúť. Musíte užiť liečivý nápoj trikrát denne. Heřmánkový kvet

Dôležité! Saxifrage sa môže pestovať doma v kvetináči a každoročná transplantácia na substrát čerstvej zeme je povinná.

Kamene a piesok v obličkách

Vyčistite obličky z kameňov a piesku saxifrage. Pripraví sa zo zmesi 1 polievková lyžica. l. korene a pohár vody, ktorý sa varí štvrťhodinu. Infúzia by mala trvať minimálne 3 hodiny pred použitím. Odporúča sa užívať tretinu pohára tejto infúzie 3-4 krát denne.

ušné zápal

Žuvačka zmierňuje bolesť pri zápale očí, na to sa aplikuje krém s čerstvým rastlinným džúsom alebo sa vankúšik vdýchne šťavou a vstrekuje do ušného kanálika.

anestetikum

Ľudskí liečitelia sa odporúčajú, aby užívali infúziu saxifranu 4x denne po jedle ako analgetikum. Infúzia 1 polievková lyžica. l. suché listy naliať pohár vriacej vody a teplé počas štvrtej hodiny vo vodnom kúpeli.

Žalúdočný vred

Saxifrage pomôže so žalúdočnými vredmi, ak sa pozoruje aj zodpovedajúca strava. K tomu 30 gramov listov naliať pohár teplej vody a trvať na hodinu. Tento liečebný nápoj sa užíva pol hodiny pred jedlom ráno a večer v pol šálke. Pravidelné používanie čerstvého lisovaného šľahačkového džúsu urýchľuje zotavenie.

Viete? Korenie z koreňov saxifrage môže meniť chuť mäsových jedál.

Kontraindikácie na použitie

Arnails saxifrage
Pri štúdiu rôznych liečivých vlastností rastlín sa používanie saxifrageu pre ľudské telo stáva zrejmým. S kompetentným prístupom je možné liečiť mnohé ochorenia. Príjem prípravkov tejto rastliny by sa mal uskutočniť po konzultácii s lekárom a ich prijatím deti do dvoch rokov a tehotné ženy sú zakázané.

Bradykardia a trombóza sú kontraindikácie pre použitie odvarov a infúziách saxifrage. Rastlina môže spôsobiť alergická reakcia niektorí ľudia.

Nastrebujte nenáročné v starostlivosti o saxifrage vo svojej vlastnej záhrade alebo v byte v kvetináči. To vám umožní mať liečiteľ na dosah ruky, čo vždy pomôže v prípade choroby a poteší roztomilé kvety.