Užitočné vlastnosti rôznych druhov mäty

mäta
mätaliečivá rastlina známa svojimi tonickými, protizápalovými, hojivými, upokojujúcimi, protistresovými a priaznivými vlastnosťami. Používa sa tak v ľudovej medicíne, ako aj v tradičnej medicíne. Používa sa aj v potravinárskom priemysle, kozmetike, voňavkárstve a jednoducho na úpravu záhrad a parkovacích plôch. Rastlina je absolútne nenáročná, rastie prakticky za akýchkoľvek podmienok a nevyžaduje špeciálnu starostlivosť a používanie mäty pre organizmus je skvelé. Kompetentné použitie rôznych druhov mäty prináša vynikajúce výsledky pri hojení a liečbe tela, zvyšuje imunity, aktivitu a pohodu.

Viete? K dispozícii je verzia, ktorá dostala svoj názov podľa mena mäta mäkkýš Pollock z gréckej mytológie, bohyne Persefona, ktorý sa obrátil do trávy, mstiť tým aj pre lásku svojho manžela Hades pre krásne dievčatá.

Hovorme o tom, ako užitočná je mincovňa každého druhu pre telo.

Užitočné vlastnosti a kontraindikácie citrónovej mäty

Citrónová medovka (citrónový balzam)
Citrónová mäta je tiež nazývaná citrónovým balzamom, ale v skutočnosti citrónový balzam nie je. Jedná sa o samostatnú rastlinu, ktorej druhé meno sa jednoducho zachytilo medzi ľuďmi. A chytil sa na to, pretože melíza vyzerá ako mäta, ale vyžaruje stabilnú citrónovú vôňu, mincovňa je mentol.
Rastlina je užitočná, aj keď obsahuje menej éterických olejov ako mäta. Ukazuje utišujúci, spazmolytický, analgetický, potenčný efekt. Normalizuje spánok, zmierňuje únavu a depresívne stavy, dokonca aj nízky krvný tlak.

Odporúča sa pri niektorých srdcových, respiračné, gastro-črevné ochorenia, ochorenia nervového a ženského reprodukčného systému, metabolické poruchy. Je indikovaný na anémiu, arytmia, bolesti hlavy, neuralgia, astma, nechutenstvo, zápcha. Lokálne podávané vo forme umýva, pleťové vody, obklady – na pomliaždeniny, poranenia kože, bodnutie hmyzom, poliartrite.Forma aplikácie – čajový odvar, infúzie.

Dôležité! Citrónová múčka (balzam) vykazuje svoje liečivé vlastnosti pri liečbe porúch menštruačného cyklu, zápalu vaječníkov, hormonálnych porúch, ale má kontraindikácie pre ženy – tehotenstvo.

Opatrne používajte pri trvalom nízkom tlaku – najlepšie pod dohľadom lekára. Kontraindikované melíza s individuálnou neznášanlivosťou, zlyhaním pečene, epilepsiou, vredom, deťmi do 3 rokov. Citrónová mäta napriek svojim liečebným vlastnostiam má kontraindikácie pre mužov. Má negatívny vplyv na plodnú funkciu, muži mladší ako 50 rokov nemusia byť unavení s príjmom citrónovej mäty vo vnútri. Externé je možné používať bez strachu.

Čo je užitočné pre pepermint

mäta pieporná
Peppermint má najširšiu škálu aplikácií na prevenciu a liečbu rôznych systémov a orgánov. Je predpísaný na zlepšenie chuti do jedla, trávenie, intestinálnu pohyblivosť, zmierňuje koliky a žalúdočné kŕče. Má dobrý laxatívny účinok, pomáha pri plynatosti. Čaj s mäsovou penou je považovaný za jeden z najúčinnejších diuretik a cholagogu. Esenciálne oleje z mäty piepornej sa aplikujú zvonka masážou na zmiernenie svalovej bolesti a napätia.

Rovnaký relaxačný a analgetický účinok sa dosiahne, ak sa kúpejte s niekoľkými kvapkami mätového oleja. Vzhľadom na veľký obsah mentolu je mäta užitočná pre srdce – má vazodilatačný účinok potrebný na liečbu angíny a vysokého krvného tlaku. Používa sa tiež na prechladnutie, bronchitídu, zápal pľúc. Má antiseptické vlastnosti vyjadrené mäsom – liečba rany, kožné vyrážky, akné, lupiny s odvarmi a tinktúry z mäty je veľmi účinná. Mäta sa upokojuje, pomáha vyrovnať sa so stresom, depresiou, veľkým emočným a duševným stresom.

Dôležité! Použitie mäty piepornej by malo byť mierne pre ľudí riadiacich dopravu, alebo tých, ktorých práca súvisí s koncentráciou pozornosti. Mincovňa môže spôsobiť zvýšenú ospalosť!

Výhody použitia Curly Mint

mäta pieporná
Synonymá kučeravé mäty – hruška, jarná mäta, kučeravé, nemecké, špicaté, záhrada. Všeobecne platí, že mätová kukurica sa používa vo farmakológii a tradičnej medicíne menej často ako mäta pieporná. Je to kvôli jeho mäkšiemu účinku a menej éterickým olejom a namiesto mentolu obsahuje karvón. Trávnatá múčka trávy má svoje užitočné liečebné vlastnosti v mierne menšej miere, ale je široko používaná vo varení a ako príchuť v mnohých odvetviach. Z dôvodu miernych účinkov na telo je jeho použitie pre deti povolené. Formy varenia sú rovnaké ako v iných typoch mäty – čajov, tinktúr, odvarov.

Dôležité! Môže byť čokoľvek iné škodlivé pre ženu? Áno, so zvýšeným obsahom testosterónového hormónu u žien a častou konzumáciou mentolky, možno pozorovať telesné vlasy a plnosť.

Terapeutické vlastnosti dlho-listovej mäty

Longleaf Mint
Dlhová listová mäta sa používa ako expektorant, diaphoretikum, antipyretikum, antiseptický, upokojujúci, analgetický a regeneračný. A taktiež sa používa na zlepšenie trávenia, zvýšenie chuti do jedla, zmiernenie žalúdočnej, črevnej koliky a bolesti zubov. Tinktúry a bujóny sa ošetrujú ranami, ktoré sa používajú na oplachovanie so stomatitídou, faryngitídou, tonzilitídou, otitídy. Pri kožných vyrážkach a dermatitíde sú znázornené kúpele s dlho-listovou mätou.
Okrem toho sa používa ako korenie na varenie a nápoje a ako aromatický komponent v kozmetike, voňavkárstve.

Viete? Staré ruské meno mincovne je dragoman, dig, bezhava. Naši predkovia používali mätu, ktorej použitie bolo prvýkrát známe v liečbe srdcových ochorení, poruchy spánku ako posilňujúceho a aromatického lieku.

Užitočné a škodlivé vlastnosti mincovne

Field Mint
Synonymá – mätová lúka, les, divoká, prasa, pes, oregano, kopanie, mäta-blcha, základná doska. Tento druh mäty má najväčší význam pre medicínu a používa sa na výrobu slávnej srdcovej drogy – Validolu. Pole mint je užitočné pre srdce – to má vazodilatačný účinok a uvoľňuje kŕče srdcového svalu. Čaj a bylinné čaje sú používané v patológií tráviaceho traktu – stomatitídy, nechutenstvo, vysokú kyslosť žalúdočnej šťavy zlepšovať vylučovanie a trávenie, nadúvanie a črevné kŕče. Sú tiež predpísané pre dyspepsiu, gastritídu, hnačku, atóniu a koliku žalúdka. Pôsobí ako choleretikum, zabraňuje tvorbe kameňov a cholelitiázy.

Testované činidlo pre pľúcne prechladnutie – bujónu mäty piepornej, používanie je mukolytický, expektorans, antipyretickými akcie. Indikovaný k laryngitída, bronchitída, čierny kašeľ, zápal pľúc, pľúcnej tuberkulózy, astma. Navonok infúzie mäty sa používa ako antimikrobiálne, hojenie, zlepšuje krvný obeh, zmierňuje bolesť a zápal liek na kŕče, reumatizmus, ischias, artritída, kožné rany, vyrážky a svrbenie, dermatitídy.

Dôležité! Mincovňa akéhokoľvek druhu ukazuje svoje užitočné vlastnosti a výhody bez ohľadu na pohlavie, ale jej časté používanie má kontraindikácie pre mužov – mäta znižuje potenciu. Je to spôsobené zvýšeným obsahom ženských rastlinných hormónov v hlienoch – fytoestrogénoch, čo môže znížiť množstvo mužského hormónu v tele – testosterónu. Muži z mäty piepornej by nemal byť úplne opustený, ale používať ju vo forme čaju a vývaru vo vnútri by mal byť mierne. Dve alebo tri šálky denne nebudú ublížiť, ale viac ako päť šálok mäty – poprsie.

Na druhej strane používajte mätu, nie príliš silný varený čaj alebo čerstvú mäsovú šťavu pre mužov v určitých kurzoch alebo denne s malými prestávkami – dokonca užitočnými pre potenciu. Mäta pohodlne upokojuje, uvoľňuje, zmierňuje únavu, zabraňuje stresu a zápasí so súvisiacou sexuálnou impotenciou.

Ako užitočné je pena mäta

Doggystyle Mint
Mäsová mäsa, alebo tymusovité vedro, dushmyanka, garuchka, jahňacie, mäsožiarka, sorokaeduzhnik – užitočná liečivá bylina. Čo pomáha mäsovému psovi? Používa sa pri respiračných, močových a tráviacich ochoreniach. Má choleretické, antiseptické, liečivé, diaforetické, analgetické, protinádorové, protizápalové vlastnosti. Je predpísaný pre ochorenia kože a rany, sarkofúlu, stomatitídu, anémiu, stratu chuti do jedla, gastritídu, dyspepsiu, enteritídu, kolitídu. A pokiaľ ide o liečbu očných chorôb – slzenie, zápal spojiviek, nachladnutie z nosa, krku a bronchiálna astma, zápal močového mechúra, močových kameňov a žlčové kamene. Vonkajšie – s zlomeninami, zápalmi, dislokáciou kostí a kĺbov, akné, popáleniny, ekzém, psoriáza.
Budra sa používa pri varení, ako chuť a zložka na tvorbu tonizujúcich nápojov.

Užitočné vlastnosti a kontraindikácie pre catnip

Kokonová mäta, citrón alebo kokteil je pomenovaný tak, že má veľkú citlivosť na ich vôňu mačiek, v ktorej tráva spôsobuje nadmerné vyčerpanie.

Viete? Na catnip reagujú iba dospelé mačky – pohlavne dospelé, mačiatka do 6-7 mesiacov nie sú citlivé na to. Ale dokonca aj medzi dospelými zvieratami sú jedinci, ktorí sú imunity voči catnipu.

catnip

Tento druh mäty nemá vplyv na osobu tejto akcie, ale je používaný ako liečebný a preventívny prostriedok. Je predpísaný pre nervozitu, nespavosť, bolesti hlavy a migrény, nedostatok chuti do jedla, hnačka, žalúdok a črevnú koliku.

Čo je užitočné pre domácu mätu

Druhé meno pre mäsitú izbu je vkusné. Jedná sa o izbu dekoratívnu mätu, je chovaný v kvetináčoch v domoch a apartmánoch. Terapeutický účinok, ako je mäta pieporná alebo mäta poľa, nemá. Používa sa ako sedatívny mäkký účinok na rozrušenie, únavu – je varený v šálke vriacej vody. Na liečbu pediatrickej enurézy sa do vody určenej na kúpanie pridáva infúzia. V ostatných prípadoch je miestnosť na mincovne chovaná viac ako aromatické prísady do čaju, kompótu alebo pečiva, mäsa a rovnako ako domácej rastliny. Bude to užitočné v dome ako prostriedok proti komárom, mŕtvym, múrom, komárom – tento hmyz vydesí svoju vôňu.
Mäsová miestnosťRast, zhromažďovanie a správne skladovanie mäty nie je ťažké. Môžete si kúpiť hotovostný poplatok za lekáreň. Mincovňa je v mnohých prípadoch vynikajúcou alternatívou liečby drogami. Okrem toho je veľmi príjemné ochutnať, takže čaj s ním, najmä na jeseň av zime, je potešením!