Užitočné vlastnosti ostružiny: aplikácia v ľudovej medicíne a kontraindikácie

ostružina
Sladké sladké bobule pochádzajú z Ameriky a rozšírili sa do mnohých krajín sveta. V procese rozširovania sa podarilo prispôsobiť sa rôznym klimatickým podmienkam a teraz sa používa v rôznych častiach sveta. Použitie nie je len o jedle. Blackberry má terapeutický účinok na ľudské telo.

Obsah kalórií a chemické zloženie ostružinov

Vyjadrite celý zloženie živín plody ťažké v rámci jedného výrobku, ale najmä cenil bobule pre veľké množstvo vitamíny P, C, A, B, bioflavonoidy, taníny, železo, organické kyseliny: jablčná, nikotínová, citrónová a iné.

ostružina
Vzhľadom na nízky obsah kalórií (v 100 g výrobku obsahuje 34 kcal), ostružiny sú považované za diétne bobule. Obsahuje 4,4 g sacharidov, 0,5 g tukov a 1,5 g bielkovín.

Pokiaľ ide o ďalšie zloženie bobúľ, zistil, že takéto látky: popol, mono- a disacharidy, voda, organické kyseliny, vlákniny, vitamíny (PP, E, C, B2, B1, A, beta-karotén), makroživín (fosfor, draslík, sodík, horčík, vápnik), stopové prvky (selén , meď, zinok, železo, mangán, železo).

Viete? Blackberry je malý špicatý kríž vo výške 1,5 m. Jeho ovocie je veľmi podobné plodom malín, ale po dozretí sa mení farba zo zelenej na strednú červenú a keď je úplne vyzretá – čierna. Odlišujú sa od maliny a chuti. Dnes existuje asi 200 druhov ostružin. Všetky sú menej odolné voči mrazu ako maliny, ale sú produktívnejšie.

Výhody ostružiny pre zdravie

Najprv Výhody černice sú v bobule, ktoré zachovávajú svoje liečebné vlastnosti v suchej i mrazenej forme. Pomocou týchto potravín môžete normalizovať metabolizmus, telesné funkcie, posilňovať imunitu, spomaľovať proces starnutia v tele.

Látky obsiahnuté v bobule majú dokonca preventívny účinok v oblasti rakoviny. Účinok sa dosiahne prostredníctvom polyfenolových zlúčenín, ktoré sú pri svojom pôsobení podobné antioxidantom – chránia telo pred voľnými radikálmi.

Blackberry zachováva
Čo iné je užitočné pre ostružinu? Toto je najstaršie známe antipyretickej a protizápalovej látky. Hlavnými aktívnymi zložkami sú v tomto prípade flavóny, ktoré spolupracujú s kyselinou salicylovou – známym prírodným aspirínom.

Katechíny, ktoré sú súčasťou flavonoidov, poskytujú absorpciu cholesterolu, využitie ťažkých kovov, ničenie škodlivých baktérií a pokles hladín cukru v krvi.

navonok používajú sa čerstvé listy na liečbu rôznych kožných ochorení. Na tento účel sú rozdrvené na kašu a aplikované na oblasti postihnuté odňatím, ekzémy, trofické vredy, modriny, rany, abscesy.

Viete? Rastlina je známa tým, že okrem plodov majú lekárske vlastnosti listy a koreň ostružinového. Sú tiež zozbierané a používané v surovej forme s rôznymi liečebnými a preventívnymi účelmi.

Užitočné vlastnosti ostružinových listov

Listy z borovice sú bohaté miritillinom Látka často nazývaná “prírodný inzulín”. Najvyššia koncentrácia sa pozoruje v listoch pred dozretím bobúľ. Preto sa listy odoberajú z odvaru predčasne z mladých rastlín. Odvar z nich znižuje hladinu cukru v krvi.

Blackberry Tea
Vývar a čaj z listov ostružin sa tiež užívajú na liečbu gastritídy, úplavice, zlého trávenia, vredov duodena a žalúdka. Má dobrý účinok vo všetkých druhoch krvácania: maternice, hojné menštruačné, pľúcne, gastrointestinálne.

Takýto nápoj pomáha pri výskyte adhezí po operáciách, má diaforetický a diuretický účinok, odstraňuje zápal v horných dýchacích cestách.

Dôležité! Z mladých listov a zrelých bobúľ rastliny pripravujú ostružinovú šťavu, ktorá sa opije v kombinácii s liečbou všetkých vyššie uvedených chorôb.

Pri príprave stomatitídy a iných ochorení ďasien infúzie oplachových listov. Pre túto 4 lyžice. l rozdrveného listu ostružiny naliať 2 šálky vriacej vody a trvať na pol hodinu.

Pri príprave odvaru nielen z listov, ale aj z rastlinných odrôd pomáha dobre so srdcovými neurózami, klimakterickými a inými neurózami a všeobecne posilňuje nervový systém.

Rovnako ako v ľudovej medicíne použite koreň černice

Od dávnych čias, liečivé vlastnosti koreňa ostružiny, ktorý je tiež široko používaný v ľudovej medicíne. jeho varenie sa používajú v kvapkaní ako kardinatíva, s ascitmi na odstránenie kvapaliny.

koreň
Osvedčená odvar z koreňa čučoriedky pri liečbe faryngitídy, tonzilitídy a tonzilitídy. Pre jeho prípravu vezmite 20 g rozdrveného odrezky a varte do pohára s vodou asi 20 minút. Bujón by mal trvať 3 hodiny a namáhať.

Viete? Blackberry, vďaka katechínom, ktoré sú v ňom obsiahnuté, pomáha pri vytváraní metabolizmu a pri boji s nadváhou, dokonca aj pri obezite. Neumožňuje telu akumulovať prichádzajúce nadbytočné tuky a zároveň zvyšuje spotrebu energie, čo je dôvod, prečo sa používajú predtým použité akumulácie. Okrem toho, bobule prispievajú k čisteniu tela. A dokonca aj mrazené ostružiny pomáha odstrániť trosky a iné usadeniny.

Obstaranie liečivých surovín z ostružiny

Každá časť závodu je užitočná, ale musíte každú pripraviť podľa svojich vlastných pravidiel. Napríklad, jarabiny sú zhromažďované iba v období s plnou splatnosťou. Práve v tom čase sú maximálne bohaté na užitočné látky.

Môžu byť použité čerstvé, zbierané vo forme džemu, džúsov, džemov. Väčšina jeho priaznivých vlastností udržuje bobule po zmrazení alebo sušení. V druhom prípade sa odporúča použiť umelé teplo. Bez ohľadu na to, ako zberáte bobule, si ponechávajú svoje užitočné vlastnosti dlhšie ako 2 roky.

Blackberry Root zozbierané koncom jesene. Vykopáva sa, umyje sa zo zeme, vyrezáva poškodené alebo vysušené časti, suší sa vonku, ale nie pod priamym slnečným žiarením. Potom sú korene obalené prírodnou tkaninou alebo papierom a uložené na suchom, chladnom, tmavom mieste.

kvasenie

olistenie z bush odstránené počas celej sezóny, ale sú považované za najcennejšie mladé, plne tvarované listy, ktoré sa odobrali pred tým, ako sa bobule dozrievali na krovine. Sušia sa v peci ihneď po zberu pri teplote do 40 ° C.

Pri príprave listov na čučoriedkový čaj sú vystavené kvasenie. Po zbere jemne presuňte drevený valček na drevenú dosku, až kým ju nedáte šťavu. Potom tesne zložené do hrnca a pokryté viečkom pod lisom. Počas 2 až 3 dní by mala hmota čierna. Akonáhle sa to stane, ihneď sa vysunie do sucha.

Použitie ostružiny v tehotenstve a dojčenie

Čo je užitočné pre černice pre ženy, tak to je hemostatická a utišujúce vlastnosti. Ale nie vždy žena môže použiť na jedlo všetko, čo potrebuje alebo chce.

Rovnaké pravidlo platí aj pre ostružiny. Na jednej strane jej bohatá kompozícia pomôže ženám počas tehotenstva a laktácie. Na druhej strane, toto je plné mnohých nebezpečenstiev, najmä nebezpečných alergické reakcie na bobule.

Preto je ťažké jednoznačne odpovedať na otázku, či tehotné ženy môžu jesť ostružiny. Ak žena nemá alergické reakcie na ňu, črevnú poruchu, cystitídu, bolesť alebo ťažkosti v obličkách, potom môže byť bobule bezpečne spotrebované.

Dezert s ostružinami Ak existuje aspoň jeden príznak z tohto zoznamu, mal by byť okamžite opustený a poraďte sa s lekárom. Pokiaľ ide o dojčiace matky, potom v tomto prípade existuje iné pravidlo – existuje ostružina môže až potom, čo dieťa zmení na 3 mesiace.

Zvyšok rastliny má priaznivý účinok na telo ošetrujúcej ženy a tehotnej ženy. Celá sada vitamínov, mikro- a makro-elementov prispieva k normalizácii metabolizmu, zvýšenej hladine hemoglobínu, hojeniu rán.

Vývar listov z ostružiny v tehotenstve prispieva k eliminácii zápalu, stagnácii v tele a vo všeobecnosti k regenerácii tela po pôrode.

Dôležité! Navyše, ostružina dokonale ovplyvňuje pokožku tváre. Použitie masiek z plodov a listov rastliny pomáha zbaviť sa zemského odtieňa kože, obnoviť jej sviežosť, odstrániť vrstvu mŕtvych buniek.

Ostružiny a včelárstvo

Blackberry je považovaný za vynikajúci med. Z jedného hektára rastliny môžete odstrániť až 40 kg medu. Prvé kvety na Bush sa objavujú v júni a posledné kvitnú v septembri. Každá kvetina je veľmi bohatá na nektár, takže ostružiny sú milované včelami.

kvitnúce
Z nej sa stáva priehľadný, ľahký, med medzitým so sotva žltým odtieňom.

Bohužiaľ, bobule je zriedka pestované, väčšinou rastú vo voľnej prírode, ale špeciálne vysadené plantáže poskytujú výnosy za desať rokov.

Možné kontraindikácie ostružiny

Keď hovoríme o výhodách rastlín, musíme spomenúť škody, ktoré môžu ostružiny urobiť pre zdravie. Znova by som chcel vedieť alergénnosť vysokých plodov. Reakcia na neho môže byť veľmi násilná, preto je vhodné pred použitím použiť alergikov.

Vzhľadom k tomu, bobule obsahuje veľké množstvo organických kyselín, mal by byť opatrný na použitie pre ľudí s diagnózou zápal žalúdka alebo žalúdočný vred alebo dvanástnikové vredy – môže dôjsť k zhoršeniu.

Ako miera individuálnej neznášanlivosti sa zaznamenávajú nevoľnosť a hnačka. Ale v každom prípade, ak chcete používať bobule alebo iné suroviny z ostružiny ako liek, je lepšie konzultovať s lekárom, ak máte akékoľvek kontraindikácie na konzumáciu ostružin.

ostružina
Ako môžete vidieť, černice sú len skladom rôznych vitamínov, mikro- a makro prvkov. A liečivé vlastnosti nie sú len bobule, ale aj iné časti rastliny, rovnako ako med, získaný z jeho kvetov. Suroviny (okrem medu) môžete pripraviť sami, ale mali by ste ich vždy používať ako liek s opatrnosťou, pretože ostružina má užitočné vlastnosti a kontraindikácie.