Užitočné vlastnosti kukurice, použitie jedovatých rastlín v rôznych oblastiach

záružlie
Bylinky sú jedným z najkrajších kvetov, ktoré vytvorila príroda. Zjednocujú nespojené: silu a slabosť, prospech a škodu, život a smrť, liek a jed. Jasne žlté kvety dlho priťahujú ľudí.

Kukurica (Ranunculus) spomenula Dioscorides (1. storočie nášho letopočtu) vo svojich pojednaniach. Staroveké mýty škandinávskych a Slovanov spájali kvety kukurice s bohmi Odinom a Perunom. V stredoveku bola odvar z trávy z mások považovaný za liek na malomocenstvo.

Buttercup s horkým Ranunculus acris
Z mláďat boli pripravené jedy (mladá Juliette si vzala spací lektár vyrobený z kukurice). Záhradný motýľ, ktorý prišiel z Turecka do Anglicka v 16. storočí, už dlhý čas spochybňoval ružou právo byť považovaný za symbol Osmanskej ríše. Asi 600 druhov rodu škvrnitosti sa teraz rozšírilo po celej Zemi.

Viete? Názvy motýľa sú úžasné. Latinský názov rodu “Ranunculus” pochádza z “rany” – žaby. Buttercup, ako žaba, si vzal módu do mokradí, mokrých črepov a môže žiť vo vode. Slovania ho nazývali “škvrnitosť” za virulenciu, “divokú”. Kvety majú iné názvy – jedovatý zub, nočná slepota, pupienky, prudká farba, zubný zub, atď.

Zloženie a liečivé vlastnosti škvŕn

Funkcia rodu škvŕn je, že všetky rastliny sú viac či menej jedovaté. Sú podobné v chemickom zložení, ale v každej jednotlivej forme môžu tieto alebo iné vlastnosti prevládať.

Buttercup s horkým Ranunculus acris
Listy a stonky škvŕn obsahujú protoanemonín (C5H4ach2) – horkú chuť prchavej zlúčeniny (alkaloidu).

Pri vysokých koncentráciách tohto jedu nebezpečné – má nervy (ovplyvnená sliznice, inhiboval kardiovaskulárny systém a dýchacie centrum, čo vedie k smrti, môže dôjsť k).

Pri požití pod kožou alebo do rany sa nekróza tkaniva stáva nekrotickou. Účinok tohto alkaloidu v malých množstvách má opačný účinok, hojenie:

 • stimuluje sa nervový systém;
 • zvyšuje imunitu;
 • počet červených krviniek sa zvyšuje;
 • deštruktívne patogény sú zničené.

Obsahovaný kumarín:

 • zriedi krv, neumožňuje tvorbu krvných zrazenín;
 • zabraňuje vývoju rakovinových buniek;
 • uzdravuje rany;
 • obohacuje vitamínom PP.

saponíny:

 • prispievajú k vyčerpaniu spúta pri kašli;
 • zníženie krvného tlaku;
 • mať choleretický účinok;
 • znížiť teplo.

flavonoidy:

 • zabrániť deštrukcii kyseliny hyalurónovej (poskytuje zdravie chrupavky);
 • odstrániť voľné radikály z tela;
 • chrániť kapilárne cievy.

Taníny obsiahnuté v škrupine, chránia pokožku a dávajú nádobám elasticitu. Okrem toho, semená škvŕn obsahujú oleje, stonky a listy – arginín, karotén, asparagín, kyselinu askorbovú atď.

Medzi liečivé vlastnosti patria anti-tuberkulóza, antibakteriálne (kolibacil, vírusové stafylokoky), hojenie kĺbov atď.

Viete? Buttercoke (druhý názov je kurčatá slepota) je najvyšší predstaviteľ druhu. Vo výške rastie na 1 m. Napriek tomu, že táto rastlina nespôsobuje slepotu u kurčiat, ale ak sa jej šťava dostane na sliznicu – môže to poškodiť.

Použitie motýľa v ľudovej medicíne

Buttercup jedovatý
Ľudia dlho využívajú liečivé vlastnosti kukurice na liečenie mnohých ochorení a porúch.

Najpopulárnejšie v ľudovej medicíne – motýľ jedovatý. Mäsité, lesklé a šťavnaté listy tejto rastliny sú bohaté na šťavu.

Viete? Iskerník má jedovaté semená, ktoré nemôže vlhký, plaváka a nepotopí do vody v dôsledku vilu pokrytie je vzduchom a kužele v odlupovanie semien.

Vzhľadom na vysoký obsah jedu sa kukurica používa len na liečbu vonkajších ochorení: šťava sa zriedi vodou a aplikuje sa na pokožku (boj s roztočom). Použije sa slabé riešenieUmývať jačmeň na oku, hnisavé rany.

V prípade abscesu dozrievania na pokožke pomôže pečivo z jemne nakrájaných listov – hnis sa bude rozťahovať von a absces sa otvorí.

Zbavte sa bradavíc môžete niekoľkokrát kvapkať na ňom šťavou z kmeňa jedovatého kukurice.

Použitie mliečnych krémov pri liečbe tuberkulózy kože (potrebujete 3 polievkové lyžice nakrájaných rastlín na nalievanie 0,5 litra vriacej vody a trvajú 3 hodiny).

Buttercup jedovatý Z bolesti svalov pomôcť alkoholom naplneným kvetom motýľa jedovatého (50 kvetov na 0,5 litra). Trvať na tom, že potrebujete tri týždne na tmavom mieste, potom stlačiť a filtrovať, urobiť kompresie.

Odvar zo zelenej škvrny liečiť ostrohy – Každý deň musíte stúpať nohy (pohár zelene na liter vriacej vody, varíme 3 minúty a trváme 30 minút). Buttercup funguje dobre pre reumatizmus.

Dôležité! Pri príprave odvarov a infúzií na požitie je potrebné použiť výhradne suché suroviny (alkaloidy by sa mali vyparovať a toxicita zmizne).

Tradičný liek používa aj odvar a infúzie na liečenie pneumónie, bronchiálnej astmy, ochorení žien, pleurisy, enterokolitídy atď.

Ak naplníte pol šálky sušených kukurice s 0,5 litrom vriacej vody a trváte na termose, dostanete tinktúru na oplachovanie pri tonzilitíde alebo pri umývaní rán.

Biela škvrnitka Ranunculus aquatica
Tinktura motýľa ako protipudľový prostriedok pripravené takto: 50 g sušených kvetov biela alebo bažina trvať na 0,5 litra vodky 7 dní v tme (každý deň, čo potrebujete pretrepať).

Vezmite si denne na lyžicu pred jedlom.

banewort Je to už dlho pomáhal v skorbut (vzhľadom na vysoký obsah kumarínu a gamma-laktónov): 2-3 kvapiek šťavy vylisované v pohári vody a piť trikrát denne po dobu jedného mesiaca.

Buttercup výplň môže zmierniť priebeh malárie (ráno musíte dať kašu zo zelených listov na miesta prechodu žíl (záhyby lakťov, zápästia) – a večerný útok nemusí prebehnúť.

Použitie masti z kvetov motýľa na liečenie zápalu lymfatických uzlín. Ak chcete pripraviť masť, časť kvety (sušené) a časť eukalyptu. Byliny je potrebné treť do prášku a miešať so štyrmi časťami roztopeného bravčového tuku. Zápalové lymfatické uzliny sa musia mazať dvakrát denne.

Dôležité! Samostatné podávanie liekov z vnútorných škvŕn vyrobených podľa predpisov tradičnej medicíny bez konzultácie s lekárom môže mať vážne dôsledky – všetky škvŕnky obsahujú jed!

Použitie kukurice vo veterinárnej medicíne

ranunculus flammula
Veterinárna medicína tradične používa lieky na báze škvŕn. Pozitívny terapeutický účinok sa zistil experimentálne na veterinárnych stanovištiach, keď sa použili veterinárni lekári (tinktúry, roztoky, vývar z kukurice, atď.).

Najúspešnejšia liečba podľahla hnisavým a purulentno-nekrotickým ochoreniam u koní, kráv, oviec – “Kopytnica”, nekrobacilóza, infekcie rany, vredy atď.

Viete? “Ľudové” kresťanstvo je bohaté na legendy o škrupinách: Kristus predstavil hviezdy Márii, premenil sa na škvrny, ako symbol ich lásky. Buttercup dostal jed zo Satana, ktorý sa ukryl medzi kvety a utiekol z Archanjela Michaela.

Buttercup a včelárstvo

Ranunculus repens
Záružlie kvitnú v máji a júni je hrozbou pre včely, pretože prítomnosť v nich na glykozid laktónu a ranunkulina pronoanemonina obsiahnuté v peľu a nektáru. Včely sú návnady, nemôžu lietať, oni sa točia okolo zeme, veľa mŕtvych ľudí leží okolo úľa, celá rodina včiel sa môže stratiť.

To sa nazýva toxoze peľu, “May disease” atď. Ak sú v okolí včelárstva húštiny škvrnitosti, je potrebné:

 • odstrániť sotoramki z úľov a 2 dni na kŕmenie včiel so sirupom z cukru;
 • včely sa zhromažďujú na rovnom povrchu s tenkou vrstvou, miesto na tmavom a teplom mieste, posypeme na nich teplým sirupom (3 časti vody, jeden cukor);
 • kosiť húštiny kukurice, ak je to možné, zmeniť umiestnenie úľov.

Ako preventívne opatrenie vedľa včelárstvo medu rastliny sú zasadené v predstihu, v kvete Buttercups v okrese včiel kŕmených cukrového sirupu (200 až 300 g na rodinu).

Ako sa pestujú v poľnohospodárstve

Porovnanie rôznych druhov
Pre farmu nepredstavujú škvrny škvrny hodnotu. Naopak, keď pasúce sa zvieratá (kravy, ovce, menej často kone) v zaplavených lúkach, na bažinatých a vlhkých miestach môžu zvieratá otráviť škvrnami.

Vzhľadom k otrave vplyv na tráviaci trakt a obličky, objavia nervové poruchy (zviera spadne do kŕče), bez začiatku liečby (odstránenie toxínov z žalúdka za použitia alkalické roztoky), môže nastať smrť.

Jedovaté toxíny prostredníctvom mlieka sa môžu prenášať na teľatá. Aby ste zabránili otráveniu pred pastvinami, mali by ste skontrolovať pastvinu na škvrnitosti.

Pri seno, keď sa tráva suší na slnku, sa odparujú jedovaté alkaloidy a suché kukurice sú vhodné na kŕmenie dobytka.

Ako uchovávať liečivé suroviny z kukurice

Buttercup multiflorous Ranunculus polyanthemos
Mäsiarka sa zberajú na lekárske účely v júni (počas obdobia kvitnutia). Reznú časť rastliny vyrežte ostrím (ponechajte 5-7 cm nad zemou). Získajte lepšie nosiť rukavice.

Neodporúča sa trhanie škvŕn (môžete rozstrihnúť šťavu a poškodiť koreňový systém kvety). Pri rezaní kukurice by ste sa mali pokúsiť vyhnúť tomu, aby sa džús dostali na sliznicu, nenechajte pokožku v kontakte dlhšie ako 15 minút (môžete mať kožné lézie).

Rezané rastliny sú usporiadané v jednej vrstve a sušené na suchom mieste (v podkroví, v prístave alebo pod ochranným krytom). Pred vyschnutím by sa rastlina nemala uzemniť. Suché kukurice sa ľahko tretia na prášok. Skladujte liečivú surovinu z kukurice v papierovej nádobe na suchom mieste najviac jeden rok.

Dôležité! Suché motýle na otvorenom slnku nemôžu byť – slnečné lúče zabijú všetky účinné látky a predovšetkým protoanemonín.

Kontraindikácie a preventívne opatrenia

Kontraindikácie pri užívaní liekov z výhonkov:

 • tehotenstvo a dojčenie;
 • vek detí;
 • individuálna intolerancia látok obsiahnutých v škrupinách.

Ranunculus repens
Iskerník jed ľahko: ak sa po predložení infúzie kvetín iskerník prudký nevoľnosti žalúdka, nevoľnosť, srdcový tep sa začal “cval” – zrýchľovať alebo spomaľovať, že je naliehavo potrebné, aby zavolal sanitku (tieto príznaky môžu byť kŕče a strata vedomia).

Pred príchodom lekárske potreby čo najskôr vyvolať zvracanie, výplach žalúdka manganistý vodu a vziať uhlia.