Užitočné tipy na pestovanie sladkého voňavého hrachu v domácnosti

Sladký hrášok
Po mnoho rokov sovietskej minulosti boli vyhradené balkóny a lodžie na skladovanie odpadu a sezónnych predmetov. Dnes sa však tieto oblasti čoraz viac využívajú na vytváranie kvitnúcich záhrad, na výsadbu nádherných kompozícií na balkóne aj v boxoch.

Výber rastlín na tieto účely je dnes obrovský. V tomto článku vám predstavíme jeden z najzaujímavejších vzhľadov a nenáročný v starostlivosti – voňavý hrášok. O tom, ako pestovať sladký hrášok na balkóne, o jeho populárnych odrôd a rysov pestovania, prečítajte si nižšie.

Najlepšie druhy sladkého hrášku na pestovanie na balkóne

Sladký hrášok (Lathyrus odoratus) jednoročná kvetinová kultúra patrí do rodiny strukovín. Jeho názov bol prijatý kvôli tomu, že pri kvitnutí vyzařuje veľmi príjemnú arómu. Iné meno kvetu – hodnosť voňavé. Pôvod tohto závodu je ďaleko do staroveku a nie je s určitosťou známy.

Viete? Stopy sladkého hrášku vedú na Sicíliu, kde ho Briti priniesli do XV. Výber tohto kvetu prvýkrát začal v 19. storočí skotský vedec Henry Eckford. Odvtedy bolo chovaných niekoľko tisíc odrôd sladkého hrachu, zjednotených v 16 skupinách.

Sladký hrášok
Stonka voňavého hrášku je kučeravá, tenká, plíživá, mierne rozvetvená. Listy sú zelené s krásnym modrastým nádychom. Na koncoch sú antény, ktoré vám umožňujú priľnúť na podpery a rásť ako liana.

Malé kvety (2-6 cm) sa zhromažďujú v racemóznych kvetenstvách s 15 alebo menej kvetmi. Zároveň kvitne 5-6 kvetov. Doba kvitnutia každého z nich je 4-5 dní. Farbenie môže byť rôzne: biela, ružová, krémová, červená, fialová, modrá, atď. Doba kvitnutia je veľmi dlhá – od júna do októbra.

Odrody sú rozdelené na vysoké, stredné a malé. Najvyššie rastliny môžu dosiahnuť 2,5-3 m, najnižšie sú kvetiny, ktoré dosiahli 20 cm. Vysoké odrody sa pestujú v záhradách, v skleníkoch (na rezanie).

Asi 100 odrôd je vhodné na výsadbu na balkónoch, terasách, v altánkoch. Najobľúbenejšie odrody sú Spencer, Galaxy, Royal, Winter Elegance, Rufled. Na kultiváciu hrnca sa používajú odrody s nízkym pôvodom (Mammut, Bijou, Fantasy, Cupid).

Taktiež rôzne druhy hrachu sa líšia v tvaroch a farbách kvetov. Nie je to tak dávno, chovatelia boli odobratí už mnoho rokov.

Dôležité! Pri výbere rôznych druhov sladkého hrášku je potrebné vziať do úvahy veľkosť oblasti, pre ktorú sa plánuje pestovať rastliny, ich tieňovanie a prítomnosť iných plodín.

Sladký hrášok

Sladký hrášok je možné kombinovať s inými kvetmi. Ak plány len vertikálne terénne úpravy na balkóne, potom petunia a chmeľ bude robiť.

Pri zmiešanej teréne môžete pestovať ruže a pelargónie v okolí.

Pestovanie sladkého hrachu cez klíčky

Kvety sladkého hrachu sú propagované dvoma spôsobmi:

  • semená;
  • sadenice.

Pestovanie sadeníc má rad výhod. Po prvé, je možné hradiť hrach v najpriaznivejšom období pre jeho rast. Po druhé, na balkóne sa objaví hotová rastlina odolnejšia voči klimatickým podmienkam v porovnaní so sadenicami. Po tretie, výsadba hrachu cez sadenice, môžete dosiahnuť skoršie kvitnutie.

Pred vysadením sladkého hrášku na sadenice je potrebné dbať na prípravu pôdy a semien vopred.

Príprava pôdy

Ak máte v úmysle vysadiť sadenice v záhradnej pôde, potom je potrebné zozbierať na jeseň. Vzhľadom k tomu, sladký hrášok je vysadený na začiatku jari, počas tohto obdobia bude otvorená pôda stále zmrznutá. Potrebné množstvo pôdy je prenesené na balkón a skladované až do jari na chladnom mieste.

semeno
Prvé týždne v marci – najoptimálnejší čas, kedy by ste mali sadiť rastlina so sladkým hráškom. Za 6-7 dní pred zasiatím musí byť pôda uvedená do bytu pre vykurovanie. Potom sa musí miešať s rašelinovou zmesou na pestovanie sadeníc (predávaných v špecializovaných predajniach).

Ak máte v pláne na pestovanie hrachu v kúpenej krajine, potom bude pôda “Universal”, “Pre vnútorné kvety” bude robiť.
Na výsadbu semien môžete použiť bežné plastové poháre, ktoré majú predtým vyrobené do nich drenážne otvory alebo špeciálne kontajnery na sadenie. Nádrže musia byť naplnené zeminou a hojne sa naleje.

Príprava a vylodenie semien

Po manipulácii s pôdou je potrebné pripraviť materiál na osivo. Na stanovenie ich klíčenia sa slnečnicové semená denne (možné niekoľko hodín) namočia v teplej (50-60 ° C) vode. Môžete tiež vykonať postup ich dekontaminácie.

Dôležité! Iba semená tmavej farby sú vhodné na namáčanie. Osivá ľahkej vody sa nepáči.

sadenice
Nasledujúci deň sa tie semená, ktoré plávajú na povrchu, sú zlikvidované. Zostávajúce na dne, opuchnuté, dať na mokrej utierky a kryt s plastovým obalom. Predtým, pre väčšiu šancu na klíčenec, semenný náter môže byť prepichnutý nožom alebo nožnicami na manikúru. Hoci je tento postup lepšie uskutočniť už skúsených pestovateľov kvetov.

Kontajner so semenami je umiestnený na teplom mieste počas troch dní, pravidelne ich vetranie. Po tejto dobe musia začať hýbať (môže trvať dlhšie obdobie) a môžu byť zasadené do zeme. Za týmto účelom sú v pohároch v zemi vytvorené malé otvory (2,5-3 cm), v nich sedí jedno semeno a je pokryté zeminou. Kapacity musia byť pokryté filmom.

Ak nie sú semená vysadené v samostatných kontajneroch, ale v jednej nádobe, mali by byť vysadené vo vzdialenosti 8 cm od seba. Po výsadbe semien by mala byť pôda napojená.
Akonáhle sa zelené klíčky dostanú, musí byť film odstránený. Okuliare alebo podnos na vystavenie na slnečnom mieste.

Starostlivosť o osivo

Sladký hrášok
Starostlivosť o sadenice sladko-vôňového hrachu predpokladá dohľad nad teplotným režimom. Miestnosť by nemala byť príliš horúca. Optimálna teplota je 20 ° C. Miestnosť by mala byť pravidelne vetraná a sadenice – mierne napojené (1-2 krát týždenne). Možné hnojenie sadeníc s dusíkatými hnojivami.

Po výskyte prvých listov na sadeniciach v zásobníku je potrebné ich odstrániť, pričom vzdialenosť medzi výhonkami je 14 cm, ak sa objavia púhy pred výsadbou, mali by byť odstránené.

Vylodenie sadeníc

Na balkónových boxoch a kvetináčoch sa klíčky po vysadení teplého počasia vysádzajú spolu s hrdlom zeme. Postup vylodenia by sa mal vykonať veľmi opatrne, aby nedošlo k poškodeniu ešte krehkého klíčka a slabo vyvinutého koreňového systému.

Najlepším spôsobom, ako to urobiť, je, ak predsezáš osivo dobre a potom vyrežete pohárik, do ktorého je zasadený, narežte ho nožnicami a vytiahnite celú zem. Zároveň sa v pôde na balkónovom kontajneri vyrábajú priehlbiny, ktoré dokážu ustáliť výhon spolu s celým brodom zeme.

Ak sa vysadí niekoľko rastlín, medzery medzi nimi zostanú najmenej 20-25 cm dlhé, v závislosti od zvolenej odrody. Vysoké rastliny rastú 4 kusy na 1 štvorec. m.

Zvyknúť si na nové miesto hrachu bude asi dva týždne, v tom čase môže mať nedostatok rastu. Počas tohto obdobia sa klíčky odporúčajú odstávať od slnečného žiarenia.

Výsev osiva sladkého hrachu priamo v škatuliach na balkóne

Sladký hrášok
Stáda kultivácie klístu sladko-voňavého hrášku môže byť vynechaná a začať rásť zo semien hneď na miesto, kde bude kvetina potom rásť. A ak hodláte pestovať hrachovú škatuľu vedľa iných rastlín v balkónovej krabici, potom bude táto metóda jediná možná.

Jednou z jeho významných nedostatkov je, že kvetina bude kvitnúť neskôr – v júli až auguste. Aj keď je tento problém riešený – dosť týždeň pred zasadením semien na pokrytie krabice s plastovým filmom. To sa deje tak, aby sa pôda dobre zahriala.

Príprava pôdy a semien pri výsadbe priamo v balkónových boxoch sa nelíši od tohto postupu pri chove sadeníc.
Pre normálny vývoj voňavého hrášku je potrebná hlboká (nie menej ako 60 cm) a nie veľmi široká kapacita.

Dôležité! Výsadenie sladkého hrášku sa najlepšie robí so semenami zakúpenými v špecializovaných predajniach.

Semená na výsadbu vyberajú čerstvé, skladovateľnosť nie je dlhšia ako jeden rok.
Po výskyte tretieho páru listov sa odporúča štípl rastliny, bude to stimulovať vývoj bočných výhonkov.
V raných odrodách kvitnutie prebieha 60 dní po zasiatí.

Ako sa starať o voňavý hrášok v lete na balkóne

Sladký hrášokRastlina je nepostrádateľná v starostlivosti, ale stále si vyžaduje malú pozornosť a dodržiavanie niektorých agrotechnických pravidiel. Najmä táto kvetina netoleruje: Sladký hrášok

  • priame slnečné svetlo;
  • plné tieni;
  • nadmerná vlhkosť;
  • ostrý pokles teploty.

Preto je pre jeho normálny vývoj najprv potrebné chrániť ho pred týmito nepriaznivými faktormi.

Viete? Sladký hrášok je len okrasná rastlina, nemali by ste si myslieť, že z nej môžete pestovať korenie. Rovnaký názov pre kvetinu a korenie je len náhoda.

Dôležitým postupom pre starostlivosť je okamžité odstránenie zvetraných kvetov, aby sa zabránilo tvorbe plodov. Koniec koncov, keď hrášok prináša ovocie, jeho kvet spomaľuje.

Správne zalievanie

Na získanie voňavého hrachu je potrebné mierne. Najlepšie je vykonať tento postup ráno alebo večer. Je vhodné rozprašovať ju z rozprašovača a zároveň zabezpečiť, aby rastlina nebola v tejto dobe na slnku, inak by mohlo dôjsť k popáleninám listov.

Sladký hrášok
Prúd vody počas zavlažovania by mal byť nasmerovaný do vzdialenosti 20 cm od stonky.

Po napájaní pôdy pod rastlinou sa výhodne uvoľní kvôli lepšiemu prístupu kyslíka k koreňom.

V mimoriadne suchých a horúcich obdobiach by malo byť zalievanie bohaté a časté.

Raz za dva týždne môžete pridať hnojivá do vody na obliekanie listov.

Najlepšie obväzy a hnojivá

V období aktívneho rastu a pred kvitnutím sa kvetina kŕmi raz za dva týždne minerálnymi a dusíkatými hnojivami. Počas kvitnutia môžete použiť minerálne hnojivá “Flower”, “Agricola” (dvakrát). Nepreháňajte ho horným obväzom. Existuje riziko, že to môže viesť k spomaleniu kvitnutia a rastu listov.

Podväzky podväzkov

Sladký hrášok Zastrešujúca rastlina sa uskutočňuje po výskyte prvej antény na konci listov. Na balkóne potrebujete vytiahnuť lano a prilepiť hrášku k nemu pomocou motúzu.

Bude to druh tipu pre kvetinu, potom si zvolí podporu pre výhonky. Budete musieť upraviť svoj rast správnym smerom.
Kvôli tomu, aby bola kvetina pohodlná, môžete položiť mriežku alebo koľajnicu.

Pestovanie sladkého hrachu na balkóne nie je ťažké a dá vám farebný dlhý a dlhý kvitnutie.