Užitočné rady pre rastúci balzam v miestnostiach

Balzam na vnútorné použitie
Jednou z populárnych interiérových rastlín, ktoré sa dlho usadzujú na parapetoch našich apartmánov a domov, je balzam (v tomto prípade možnosť izby). Starostlivosť o túto kvetinu nie je ťažké, ale stále potrebujete vedieť, ako správne transplantovať, množiť, vodu a oplodniť vnútorný balzam doma.

Bežné typy vnútorných balzamov

V dnešnej dobe existuje viac ako 400 druhov tejto rastliny, ktorá sa v niektorých krajinách nazýva “plameň” (zásluha veľmi svetlých kvetov). Balzamín môže byť jednak ročná rastlina a viacročná rastlina, ale v našich domoch je často Waller alebo Waller balzam (najslávnejší), ampel balzámy a balsamíny novej Guiney, známe ako hybridy skupiny “Nová Guinea”.

S dobrou starostlivosťou, všetci môžu kvitnúť po celý rok a potešujú vás svetlé ružové alebo červené kvety. Napriek tomu existujú odrody s kvetmi žltých, oranžových, bielych a fialových kvetov, ale najoriginálnejšie sú dvojfarebné rastliny, ktoré majú kontrastujúcu strednú (“glazik”). Balzamové listy majú tiež širokú škálu odtieňov od štandardnej zelenej po červenú alebo hnedú.

Balzam na vnútorné použitie
V každom prípade, bez ohľadu na to, akú možnosť si vyberiete, rastúci balzam zo semien doma bude pre vás veľmi zaujímavý a vzrušujúci proces.

Viete?Ľudia nazývali balzam “dotyk”. Faktom je, že po opylení kvetín sa vytvárajú škatule so semenami, ktoré sa pri najmenšom dotyku okamžite roztrhli. Druhou, nie menej bežnou verziou svojho “mena” je “Vanka Mokry”.

Základné pravidlá pre výsadbu balzamu

Ak sa rozhodnete získať balzam doma, ale neviete, ako správne vysadiť rastlinu, musíte najprv zakúpiť kvalitné semená. Pri výbere je dôležité venovať pozornosť dátumu exspirácie, druhu, druhu (ročnej alebo viacročnej) a spoľahlivosti výrobcu. Ak ste ochotní využiť šancu a experiment, môžete zberať semená sami (na to musíte ručne zbierať z rastlín, ktoré sú už vo farme).

Pestovanie balsamíny
Pred priamym výsevom semien v kvetináčoch je potrebné ich umiestniť do slabého roztoku manganistanu draselného počas 10 minút a potom na ďalší deň namočiť v teplej vode.

Ďalšou etapou je správna príprava pôdy. Vzhľadom na to, že sadenice rastlín sú veľmi citlivé na svoj typ a zloženie, pôda pre balzam miestnosti musí byť ľahká a voľná. Najlepšie je použiť zmes rašeliny a listovej zeminy, vermikulitu a hrubého piesku v rieke (v rovnakých pomeroch). Ale ak nechcete strácať čas, potom môžete pripraviť pôdu pre sadenice, pridávajúc do nej jednu pätinu vermikulitu alebo piesku, čo pôdu uvoľní a prieduší.

Dôležité! Mnohí pestovatelia sa domnievajú, že optimálne pre balzam je slabá kyslá pôda pozostávajúca z rovnakých častí trávnika, perlitu, humusu a kompostu.

Výška nádoby na sadenice by mala byť 7 cm (alebo o niečo viac). Na tento účel môžete použiť plastovú nádobu, hrniec alebo veľký hrniec. V spodnej časti nádoby, ktoré bude treba vykonať niekoľko dier a aplikovať vrstvu expandovaného ílu s hrúbkou 2 cm. To neumožňuje vody zostať v pôde a zabrániť koreňovú hnilobu.

Namočte semená
Tesne pred výsevom semien, naplňte hrniec zem a hodiť ho do roztoku o “fitosporin”, ktorý pomôže zlepšiť mikroflóru pôdy a chrániť ho pred mnohými škodcami.

Ideálny čas na výsev semien je v polovici marca. V tomto prípade budú prvé kvitnúce kvety mladého balzamu obdivované v júni.

Významným bodom pri výseve je priestranné umiestnenie semien v hrnci, v rovnakej vzdialenosti od seba. Musia byť zasiate povrchne, jemne stlačiť vlhký špáradlo do pôdy, ale bez namáčania.

Dôležité! Optimálna teplota na klíčenie semien balzamy je + 22-25 ° C.

Po splnení všetkých požiadaviek a zasadnutí semien do hrnca bude potrebné posypať plodiny iba vodou a nádobu umiestniť do plastového vrecka, ktorý je predtým naplnený vzduchom.

Odporúčania pre starostlivosť o vnútorný balzam

Teraz sa pozrime, ako sa správne starať o balzam. Mal by brať do úvahy iba niekoľko požiadaviek: súlad s teplotným režimom, udržiavanie požadovanej úrovne vlhkosti, znalosť vlastností zavlažovania, hnojenie rastlín, ako aj zovretie a prerezávanie.

Výber miesta a osvetlenia

balzam
Balzam je veľmi rád jasného svetla, ale priame slnečné svetlo môže ovplyvniť kvet veľmi negatívne. Preto, rastúci rastlina doma, musíte okienka tieňovať.

Súčasne v zimnom období bude vnútorný balzam potrebovať dostatočné množstvo svetla, čo prispieva k jeho rozkvetu po celý rok (v zime, slnko nie je tak jasné).

Aby korunka kefa bola rovnomerne krásna a rovnomerná, musí byť kvetináč s rastlinou pravidelne otočený, striedavo nahradzujúci slnko na každej strane. Nedostatok svetla často vedie k tomu, že rastlina prestáva produkovať pupeny a stráca svoju atraktívnosť.

Viete? Pokojový balzam je najvhodnejší pre ľudí, ktorí sa narodili pod znamením Lea.

Teplota a vlhkosť

Balzam na vnútorné použitie
Dodržiavanie ideálneho teplotného režimu a vhodnej vlhkosti v miestnosti je ďalšou dôležitou úlohou, ktorá stojí pred kvetinkou pri pestovaní balzamu. Na jar a v lete kvetina toleruje teplotu + 25 ° C a vyššiu, ale iba s dobrým prístupom čerstvého vzduchu a vlhkosti podkladu. V zime by teplota nemala klesnúť pod +10 – 15 ° C.

Rovnako náročné sú aj kópie izieb balzamu a vlhkosť. Je pravda, že aj keď sa im nepáči prehriatie, nie je vždy potrebné ďalšie navlhčenie.

Napríklad, ak teplota miestnosti neprekročí hodnotu 20-22 ° C, bude stačiť iba na to, aby sa uistil, že pôda v kvetináčoch nevyschne.

Zvýšenie teploty nad túto hodnotu vedie k rýchlemu odparovaniu vlhkosti a vädnutiu rastliny. Ak uvidíte, že teplomer prešiel značkou pri teplote + 25 ° C, je čas nasadiť sprej, ktorý sa dá použiť na rozstrekovanie listov niekoľkokrát denne.

Dôležité! Pri významných teplotách dochádza k vypadnutiu listov v dôsledku výskytu “skleníkového efektu” (vysoká teplota a vlhkosť). Preto je najlepšie nájsť chladnejšie, ale dosť svetlé miesto pre Bush.

Zalievanie a vrchný obväz rastliny

balzam
Balzam sa veľmi páči vode a napájanie je jednou z najdôležitejších agrotechnických požiadaviek na starostlivosť oň. V letných mesiacoch, keď vrchná vrstva pôdy často vysuší, zariadenie vyžaduje bohaté zavlažovanie. Pri zavádzaní vody do pôdy je však potrebné dbať na to, aby kvapalina nevnikla do koreňového krku rastliny. Za týmto účelom sa zavlažovanie vykonáva na okraji hrnca a po dokončení postupu sa nad paletou odvádza nadbytočná voda.

Ako voda na zavlažovanie je lepšie pripraviť mäkkú a nestabilnú vodu, inak čoskoro nájdeš biely povlak na povrchu pôdy, čo naznačuje jej vysokú zásaditosť. V tomto prípade sa odporúča, aby pestovatelia kvetov nahradili hornú vrstvu pôdy.

Na zabezpečenie prístupu čerstvého vzduchu k koreňom musí byť zem v banke pravidelne uvoľňovaná. Tento postup nepracujte príliš hlboko (nie hlbšie ako 1 cm), inak existuje možnosť poškodenia koreňového systému rastliny.

Ak chcete úplne vyvinúť balzam, potrebuje aj ďalšie hnojenie. Zvyčajne sa zavádza do pôdy v období jar-leto, kedy rastlina začne kvitnúť.

V dnešnej dobe je ľahké zistiť, čo kŕmiť balzam na kvitnutie, pretože na modernom trhu je pomerne veľa rôznych druhov hnojív. Avšak uprostred všetkej tejto rozmanitosti je najlepšie venovať pozornosť komplexné hnojivo pre dekoratívne a kvitnúce rastliny (pol dávka raz za dva týždne), aj keď každý pestovateľ rozhodne, čo kŕmiť “Vaňka mokré”, založené na konkrétnych podmienkach jeho zadržanie.

Dôležité! Po transplantácii balzamu sa hnojivá zavádzajú až o tri týždne neskôr.

Zovretie a prerezávanie

Orezávanie balzamu
Počas transplantácie balzamu (zvyčajne na jar) sa koruna rastliny “koriguje”. Takže ak búchus prevyšuje príliš veľa počas zimy, výplň balzamu (v interiéri) zabezpečuje stlmenie stonky o polovicu. V rovnakom čase, keď výhonky dosiahnu požadovanú dĺžku, ich vrchol prichytil, a tak stimuloval vzhľad a rast nových bočných výhonkov a hustého kvitnutia.

Prishchipkoy zavolal mechanické odstránenie špičky streľby, ktorá sa vykonáva nožnicami a len rukami. Vďaka tejto činnosti sa spánkové púčiky prebúdzajú, ale ak sú na určitom mieste nežiaduce, potom sú po pestovaní jemne rozdelené.

Prerezávanie pomáha omladieť rastlinu a pre následnú reprodukciu sa používa zastrihanie apikálnych výhonkov. Aby ste zlepšili dekoratívne vlastnosti balzamu, musíte odstrániť staré holé vetvy, rovnako ako umývanie listov a kvetov.

Ako správne transplantovať izbový balzam

Transplantácia balsamínu
Medzi kvetinármi môžete často počuť otázku: ako správne transplantovať “mokrú wank”. Po prvé, musíte vedieť, že balzam je transplantovaný na jar a len v prípade potreby vykonať transplantáciu v lete. Okrem toho všetky mladé rastliny potrebujú každoročnú zmenu biotopu. Dospelá rastlina alebo transplantácie alebo po 2-3 roky jednoducho aktualizovanom zakorenenie vrchole (to je veľmi dôležitá udalosť, pretože s časovým Impatiens izrastaetsya a stáva sa menej atraktívne).

Najvhodnejší čas na transplantáciu balzámov doma je koniec februára a koniec marca a sled vykonávania všetkých krokov je nasledujúci:

  1. Vezmite nádobu vhodnej veľkosti (najlepšie viac) a naplňte ju štvrtinovou drenážou.
  2. Nalejte pôdu pripravenú podľa vyššie opísaného receptu;
  3. Nalejte pôdu teplá, stojaca voda;
  4. Pred priamym premiestňovaním dobre navlhčite pôdu v banke, z ktorej budete transplantovať rastlinu (takže sa zem ľahko oddelí od koreňov);
  5. Veľmi starostlivo odstráňte rastlinu zo starého hrnca, ktorý ju vykopal zo všetkých strán (takže bude ľahké vytiahnuť s hlinenou hrudkou);
  6. Opatrne skontrolujte korene a odstráňte všetky poškodenia a rozstrihnite ich do zdravého tkaniva.

Úplne odstrániť staré pôdy nie je nutné, pretože existuje riziko poškodenia samotného kvetu. Priemer nového kontajnera by mal byť väčší ako predchádzajúci, ale len 2-3 cm, inak bude rastlina nútená dať všetkým silám vybudovať koreňový systém, kvôli ktorému kvet bude trpieť.

Viete? V Anglicku sa balzam nazýva “Hard Liza”.

Reprodukcia vnútorného balzamu

Reprodukciu vnútorného balzamu je možné vykonať dvoma spôsobmi: rozmnožovaním a výsevom semien.

výstrižky

Reprodukcia pomocou odrezkov
Rezanie je najobľúbenejšou metódou šľachtenia rastlín. Aktivne sa používa v jarnom alebo letnom období, odrezáva odrezky z balzamového kríža. Dĺžka odrezávacích častí je od piatich do siedmich centimetrov, pričom na každom z nich zostávajú najmenej dve vnútornosti. Listy a pupene umiestnené na dne by mali byť odstránené.

Ako správne rezať balzam? V skutočnosti tento postup nie je taký zložitý, ako by sa to mohlo zdať na prvý pohľad. Pripravené stonky je možné umiestniť do nádoby s vodou, až kým sa nevytvoria korene alebo ihneď nevysadia do zeme. Ako ideálny variant pôdy je lepšie používať rašelinu, vermikulit a perlit a miešať ich v rovnakých pomeroch. To je v tejto krajine a dať odrezky, a potom mierne kompaktné pôdy okolo nich. Potom sa zem v nádobe navlhne a samotná nádoba sa umiestni do plastového vrecka.

Ak odrezky vyklíčia v teplej a svetlej miestnosti, potom za pol mesiaca pevne zakorenia a po troch mesiacoch vám prinesú krásne kvety.

semená

Balsamové semená
Na rozmnožovanie semien balzamínu budete musieť pripraviť mletú zmes perlitu a rašeliny (1: 2) a po výsadbe semien udržiavajte teplotu v rozmedzí +20-25 ° C. Nemusíte kopať veľa semien do zeme, bude stačiť mať hĺbku 0,7-1 cm. Po zasiatí je pôda posypaná vodou a umiestnená pod sklo. Semená by mali vystúpiť 8-10 dní po výsadbe (časový rámec je približný).

V žiadnom prípade by nemalo byť povolené prehnojenie pôdy, pretože to môže spôsobiť poškodenie sadeníc s “čiernou nohou”. Potom, čo klíčky vzrástli, bude možné pomaly zvyknúť na čerstvý vzduch. Keď sadenice dosiahnu výšku 1,5-2 cm, dochádza k vyberaniu rastlín.

Dôležité! Otázka, ako usporiadať balzamovú miestnosť oddelenými hrncami, by mala vzniknúť, len ak každá sadenica bude mať 1 až 2 súčasné letáky.

Problémy, choroby a škodcovia balzamu, boj proti nim

Vysádzanie balzámu v kvetináčoch a vytvorenie najpriaznivejších podmienok pre rast a vývoj nikdy nemôžete byť istí, že rastlina je poistená proti všetkým druhom chorôb a problémov. Napríklad príliš vysoká teplota v miestnosti so zníženou vlhkosťou nemá najväčší účinok na stav kvetu: listy kvitnú a kvet výrazne spomaľuje. Ak chcete zariadenie obnoviť do predchádzajúceho stavu, je potrebné znovu vytvoriť optimálne podmienky pre jeho rast. Nezabúdajte však, že rovnaké hojné zavlažovanie môže poškodiť balzam, pretože prispieva k vzhľadu huby a vývoju plesní.

Choroby balzámu
Pri objavení sa prvých príznakov hubovej choroby je potrebné prijať vhodné opatrenia: kvetina sa okamžite odstráni z hrnca a opatrne trasie korene nahromadenej zeminy, je transplantovaná do nádoby s novou, voľnejšou pôdou a dobrým drenážnym systémom.

Keď nájdete hnilobu na povrchu pôdy, mali by ste hornú vrstvu nahradiť čerstvou zeminou. Prebiehajúce ochorenie, časom znižujete šance na záchranu rastliny.

Keď kvety klesnú, je potrebné prehodnotiť podmienky balzamu. Najmä príčinou pádu listov je často suchý vzduch, nedostatočné zavlažovanie, znížená vnútorná teplota, zlé osvetlenie a nadmerná hnojenie.

Nedostatočné osvetlenie v miestnosti a nedostatok slnečného svetla môžu nepriaznivo ovplyvniť farbu listov pestrých odrôd, ktoré sa pri nedostatku svetla stávajú bledými a nevysvetliteľnými. Tento faktor tiež spôsobuje príliš veľa strečových výhonkov, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú dekoratívne vlastnosti balzamu.

Choroby balzámu
Slabý kvitnutie rastliny alebo jej úplná absencia možno vysvetliť nedostatkom živín alebo predsudkom voči dusíkatým hnojivám, ktoré stimulujú rast listov. Často základ pre vznik takýchto problémov môže slúžiť ako neoprávnene veľký kvetináč doplnené o nepravidelné zavlažovanie.

Medzi zostávajúcimi ochoreniami balzamu nemožno pomôcť vyzdvihnúť porážku roztočom, ktorý je uľahčený nízkou vlhkosťou vzduchu. Ak chcete zbaviť kvetu z neho, môžete použiť insekticídne roztoky.

Okrem toho, pomocou špeciálnych liekov, môžete bojovať a vošky (alebo whitefly).