Typy a typy tisov s popisom a fotografiou

jarabiny
Hlavnou hodnotou tisu sú jeho jemné dekoratívne vlastnosti, ktoré boli zaznamenané v barokovej éry. Dnes sa používa ako živý plot, ako aj na vytvorenie obrubníkov a zdobenie záhrady. Dnes vám povieme o najpopulárnejších typoch tisu.

To bobule

To bobule – epotom pomaly rastúci ihličnatý strom, dosahujúci výšku 15 m, so širokou korunou, mäkkými vetviacimi výhonkami a kôrou červenkastého odtieňa.

Rastlina kvitne na začiatku jari, avšak jej kvety sa nelíšia zvláštnym odvolaním. Mužské kvety sú ako kužele umiestnené v axilách listov a ženské na obličkách. Na konci kvitnutia jasne červené plody vyjdú.

Tie bobule v jeho opise má tiež jeden veľmi dôležitý bod – absolútne všetky jeho odrody sú jedovaté.

Predtým bol v lesoch strednej Európy obyčajný tres ovčiak, ale teraz sa považuje za veľmi vzácny druh a je chránený zákonom. V súčasnej dobe existuje veľa odrôd trávových bobúľ, z ktorých najpopulárnejšie sú:

 1. Trochu “Elegantissima.” Jedná sa o trvalú stálezelenú rastlinu, ktorá za desať rokov rastie len o jeden meter. Korunný kríž dosahuje až 1,5 metra. Tie vetvy sa rozširujú a sú úplne pokryté ihlami. Ihly s dĺžkou od 1,5 do 2 cm zelenožltej farby so žltkastým odtieňom. Za prvých 6 rokov rast rastú veľmi pomaly a potom sa zvyšuje výška a šírka je 25 cm ročne. Starostlivosť o rastlinu je dosť jednoduchá. Rast dobre v tieni a toleruje mrazy. Elegantissima

 2. Druh “Samergold”. Táto odroda sa líši od vyššie uvedenej širokej a plochých kríkov. Výška a šírka nie je väčšia ako jeden meter. Ihlice sú žltkasté, a v lete sa stáva zlatej farby, 2-3 cm dlhé. V jemnú starostlivosť o rastliny nepotrebuje, pretože žiadny tieň, bez slnka alebo za studena nemajú vplyv na vývoj tejto odrody. Samergold

 3. Variety “David”. Berry tus tejto odrody rastie na 2 m na dĺžku a 70 až 80 cm na šírku. Tees “David” je trvalka a stálezelená rastlina. Ihly podlhovastého tvaru, nasmerované na koncoch. Rastlina sa vyvíja lepšie vo vlhkých, bohatých pôdach, avšak skúsenosti ukázali, že tis sa rastie aj v suchých pôdach. Berry tisa tejto odrody patrí k počtu okrasných a zdobí veľa záhrad. Táto viacročná rastlina môže žiť približne 1000 rokov. David

 4. Variety “Repandence”. Berry tisu triedy “Repandence” je trvalka, okrasná a stálezelená rastlina. Ihly sú rozvetvené a veľmi rozľahlé. Tvar koruny je asymetrický, ale vzhľadom na husté rozvetvené vetvy to vyzerá husto a nadýchané. Ihly zeleného odtieňa úplne pokrývajú vetvy. Tento rok rastú asi 10 cm. Dospelá rastlina dosahuje 4,5 m. Rastl to lepšie na jasných slnečných miestach, pretože sa stráca v tieni. Repandens

 5. Variety “Fastigiata”. Po desiatich rokoch vyrastie tuleň z odrody “Fastigiata” na 1,5 m. Korunkový tvar má tvar stĺpca. Rastlina má silne rozvetvené výhonky rastúce nahor. Hlavné vetvy sú tuhé a bočné sú malé a mäkké. Obe sú husto pokryté ihlami. Ihly majú malú veľkosť, líšia sa tmavozelenou farbou. Táto rastlina preferuje úrodnú vlhkú pôdu. Táto odroda je teplomilná, takže v zime musí byť izolovaná. fastigiata

 6. Rozmanitosť “Krzysztof”. Berry tis “Krzysztof” je poľského pôvodu. Rastá veľmi pomaly, po dobu 10 rokov rásť o 1,2 m. Tvar koruny vyzerá ako úzky stĺp. Výhonky rastlín sú rovné a pevné, rastú vertikálne. Ihly malých rozmerov majú zelenú vnútri a na okraji žltú. Práve táto vlastnosť dáva rastline ešte väčšiu nádej. Starostlivosť o neho je dosť jednoduchá, pretože nevyžaduje veľa úsilia. Rozvíja sa dobre na slnku av tieni.

 7. Variety “Fastigiata Aurea”. Odroda “Fastigiata Aurea” je trvalka, stálezelená rastlina. Korunkový tvar, podobne ako predchádzajúci, vyzerá ako úzky stĺpec. Tento tis sa rastie pomaly. Ihly na mladých výhonkoch sú žlté, ale s vekom sa stáva zeleným a žltá ostáva len na okrajoch. Pre rast, táto odroda preferuje polo-tmavé miesta. Fastigiata Aurea
Viete? V staroveku bol tisus považovaný za strom smrti. Vetvy tejto rastliny boli použité na pohrebe. A vo starom Egypte z dreva sarkofágy. Slovania považovali tento strom za magický a verili, že chráni ľudí pred chorobami a zlými duchmi.

Hrozí tis

Hnedý tiso je uvedený v červenej knihe. Rastú 20 m na výšku, ale rastie veľmi pomaly. Za tridsať rokov roste tisa len 1,5 m. Tento druh môže žiť približne 1,5 tisíc rokov. Crone má vajcovitý tvar. Kôra má červenohnedú farbu so žltými škvrnami. Ihlice sú špicaté, s trnom na koncoch. Zhora je matne zelená farba a zospodu je svetlozelená so žltkastými pruhmi. Ihlice na vetvách trvajú približne päť rokov.

Špicatý tis je jedným z kríkov s mrazom a suchými odrodami. Nemá žiadne požiadavky na pôdu. Rastú dobre v tieňovaných, plynných a dymových miestach. Pri nepriaznivých podmienkach rastu má rastlina plazivý tvar.

Aby ste si vybrali špičku tisu pre vašu záhradu, tu je popis populárnych odrôd:

 1. Variety “Dwarf Bright Gold”. Semi-trpasličí odroda so zlatými ihličkami, ktorá je pomaly rastúca rastlina vysoká až 1,2 m. Korunná forma je nepravidelná, zaoblená, hustá. Pobočky rastú. Snímanie krátke, hrubé. Ihly majú jasne žltú hranicu. Dwarf Bright Gold

 2. Odroda “Monloo”. Desať rokov svojho života rastlina rastie len 0,8 m vysoká a 3 m široká. Tvar koruny je malý, rovný a má vzhľad vankúša. Vetvy rastú horizontálne, skôr zahustené. Listy majú tmavozelenú farbu a pokrývajú výhonky rovnomerne. Monloo

 3. Rozmanitosť “Nana”. Odroda patrí medzi pomaly rastúce, pretože za 30 rokov vo výške dosahuje rastlina len 1,5 m a šírka 2,6 m. Korunkový tvar je kompaktný. Vetvy sú krátke a smerujú šikmo nahor. Ihly sú malé, dvojradové a vyčnievajú. nana
Dôležité! Tus obsahuje taxín, jedovatý alkaloid. Najviac toxickými časťami tisu sú ihly a semená, po kontakte s ktorými je veľmi dôležité dôkladne umyť ruky.

Zuby stredné

Tento druh tisu má podobnosť s bobuľovitou a špicatou formou. Rastú rýchlejšie ako bobule. Vetvy majú olivovozelenú farbu a na slnku majú červenavú farbu. Zábery majú tendenciu narastať. Ihly sú podobné ihličkám špicatého tisu, ale ihly sa nachádzajú v dvoch radoch. Ich dĺžka je 1,3-2,7 cm a šírka je 0,3 cm.

Každý rok rastlina plodí. Semená dozrievajú do konca leta – na začiatku jesene. Priemerný tis sa vyznačuje odolnosťou voči suchu a mrazu. Výhodou zariadenia je jednoduchosť reprodukcie odrezaním.

Druhy stredného tisu sú asi štyridsať. Najbežnejšími druhmi tisu tohto druhu sú:

 1. Druh “Hatfieldii”. Zariadenie má strednú výšku približne 4 m a šírku 3 m. Tvar koruny je pyramídový. Vetvy rastú vertikálne a ihly na nich sú radiálne a dvojradové. Hatfieldii

 2. Stupeň “Hicksii”. Klony mužského a ženského pôvodu. Rastú 4 m vysoká, 3 m široká. Koruna stromu vyzerá ako stĺp, ale mierne sa rozširuje. Ihly na vertikálnych výhonkoch sú radiálne a na bočných dvojradoch. Hicksii

 3. Stupeň “Hillii”. Výška rastliny dosahuje 4 m a šírka je 3 m. Tvar mladého krtka je oválny, ale počas rastu sa stáva široký. Kostrové ramená rastú vertikálne, postranné vetvy sú krátke. Hillie

 4. Rozmanitosť “Taunton”. Rastlina je trpaslík. Jeho výška je 1 m, šírka 1,5 m. Krone má kruhový, plochý tvar. Vetvy sa mierne rozširujú a smerujú nahor. Ihly majú jasne zelenú farbu. Táto odroda patrí k zimnej odolnosti. Taunton

Tees Canadian

Tees Canadian rastie v bažinatých lesoch a roklinách severnej Severnej Ameriky. Za 15 rokov svojho života ker dorastá do 1,3 metra, zatiaľ čo priemer koruny 1,5 m. Pri pohľade na to, koľko rokov žijúcich tisu kanadského forma týchto stromov je rekordný, ktoré možno nájsť na zemi svojich zástupcov vo veku 1500 rokov.
Tees Canadian

Kanadský tis kôry a má akútne hnedastú žltozelenej mierne zakrivené ihly 2,5 cm dlhý a 0,2 cm široký. Kvety v skoro na jar. Plody majú guľovitý tvar, podobne ako bobule. Výhodou druhu je vysoká odolnosť voči mrazu.

Viete? V dávnej minulosti domorodci používali drevené drevo na výrobu vesiel, lukov a iných výrobkov. Indiáni sa podarilo nájsť liečivé vlastnosti v kanadskom tisu. Z ihiel pripravili odvar a použili ich na liečbu reumatizmu, horúčky, skorbutu a ako analgetík.

Kanadský tis má povrchný koreňový systém. Mycorrhiza sa nachádza na koncoch koreňov. Výhonky sú väčšinou pevné, silné, rastú rovno. V dospelých stromoch sú výhonky ležiace a pobočky stúpajú.
kvitnúce

Viete? Drevený tis je veľmi cenný. Je charakterizovaná takými vlastnosťami, ako je pevnosť, odolnosť a odolnosť voči vlhkosti a mikroorganizmom.

Tvoj krátkosrstý

Korotkolistnye tisy možno nájsť na západe Severnej Ameriky pozdĺž pobrežia Tichého oceánu a po horských hrebeňoch, rovnako ako na brehoch potokov, riek a jazier, hlbokých roklín. Vyrastá jednotlivo a skupinovo.

Tvoj krátkosrstýto je pomaly rastúca rastlina s výškou od 5 do 15 m. Krone má tvar širokého kolíka. Vetvy sú tenké, rastú horizontálne alebo hore, mladé výhonky visí. Ihly sú žltozelené, dvojradové, majú dĺžku 1 cm a šírku 0,2 cm, na koncoch sú špicaté.
Tvoj krátkosrstý
Krátky listnatý tis je nenáročný, môže rásť v akejkoľvek pôde, ale uprednostňuje hliny. Tis môžete pestovať na slnku a v tieni. Tento druh je veľmi dobre tolerovaný silnými mrazmi.

Viete? Počas posledných troch generácií sa veľkosť vysadenia tisu v prírode znížila o takmer 30%. Obviňovať za všetko je odlesňovanie, požiare a ťažba dreva tisu.

To je veľmi nenáročná rastlina, preto nebude ťažké zdobiť záhradu s touto rastlinou. Rôzne formy tisu vytvoria rôzne dekoračné kompozície, ktoré vašu záhradu urobia jedinečnú.