Trachelium kvetu: popis a pestovanie rastlín, starostlivosť


Elegantný, krásny a neobvyklý trachelium priťahoval a upútal pozornosť jemným šarmom. Je to pripomienka, ako boli záhrady vyzdobené v minulých storočiach, kedy bola táto kvetina veľmi obľúbená. Možno preto v kvetinových kompozíciách zvyčajne vytvára krásne pozadie, ktoré nie je ich centrom.

popis

Táto rastlina je známa už od staroveku. Slovo “trachelos” v gréčtine znamená “hrdlo”. Jasne obsahuje náznak, že trachelium dokáže nielen uspokojiť svoju krásu.

Stále dokáže vyliečiť prechladnutie a ďalšie problémy spojené s krkom. Avšak v storočí pred posledným tracheliom bolo populárne presne ako okrasná rastlina. Po dlhú dobu naňho skoro zabudli, ale teraz získava svoju slávu.

Trachelium veľmi miluje slnko. A hoci jeho vlasť je Stredomorie, on tiež rastie na horúcom africkom kontinente.

Najznámejšie farby tracheliu sú modré (modré) a fialové. Hybridné odrody môžu byť biele, ohnivé červené alebo ružové. Jeho využitie je rozmanité – ako v kvetinových kompozíciách, ako aj v klenbe a ako samostatný kvetinový záhon.

Viete? Mladý muž v XIX. Storočí, ktorý dal dievčine kyticu s tracheliom, jej naznačil o svojom osobitnom postoji a vízii jej výnimočných čností.


Trachelium patrí do rodu Kolokolchikov. Kvety sú malé, zhromaždené v pomerne veľkých a nadýchaných kvetenstvách, tvar každého podobá malému zvonu s piatimi okvetnými lístkami. Sú umiestnené v hornej časti stonky.

Do Kolokolchikova tiež patrí lame ampel, zvonček s broskyňou.

Účinok “plynulosti” vytvára silne predĺžené trubice vaječníkov. Listy sú veľké (5-10 cm dlhé) a podlhovasté, stonka je rovná, jeho výška nedosahuje meter. Listy rastú pozdĺž celej dĺžky stonky.

Ak je trachelium vysadené na otvorenom teréne, potom sa začne kvitnúť v auguste. Ak je v skleníkoch – potom v marci. Obdobie kvitnutia je predĺžené – niekoľko mesiacov. Zasadenie otvorenej zeme poteší oko až do prvého mrazu.

Okrem krásy, táto kvetina napĺňa záhradu s vôňou – trachelium kvety silne a príjemne voní. Po kvitnutí sú ovocie – malé čierne semená, akoby balené v priehľadnej krabici.

Obe kvitnutia a plodnosť v tracheliu sa vyskytujú raz ročne.

typy

Existujú tri druhy tohto zariadenia: modrá, jasmennikov, jakena.

  • Modrá (Trachelium caeruleum) – najbežnejší typ trachelium v ​​našej klíme. Niekedy sa nazýva aj modrá. Toto je najvyšší člen tejto rodiny. Ale na rozdiel od názvu, môže to byť biela, vínna a fialová. Je pravda, že to platí len pre odrodové rastliny.

  • Yasmennikovy (T. asperuloides) – samotný kríž je malý, podobný rastlinnému hummuku. Jemne-ílové kvetenstvo spravidla dosahuje priemer 10-15 cm. Existujú výnimky – kvety s dvojnásobnou veľkosťou.

  • Jacques (T. jacquinii) – trpasličí rozmanitosť kvetu. Výška kroviny je maximálne 35 cm, ale samotné kvety sú rekordérom pozdĺž dĺžky medzi druhmi trachelium, dosahujú 1-1,5 cm, farba je bledomodrá.

Všetky ostatné druhy sú hybridné. Najpopulárnejšie sú Jemmy, WhiteUmbrella, BlueVeil.

  • páčidlo – veľmi hustý Bush, ktorý má veľmi málo lístia a veľa kvetenstvo bielej, lila, jemné ružové a fialové kvety.
  • BlueVeil – výška kroviny je až 80 cm, kvete v lilacovej farbe.

  • WhiteUmbrella – “biely dáždnik” – tak prekladá jeho meno, výrečne hovorí o tvare a farbe tohto hybridu.

Viete? Názov najpopulárnejších druhov, slovo “caeruleum », v latinčine znamená “modrý“Označuje farbu rastliny, aj keď odtiene tejto farby môžu byť veľmi odlišné.

rozmnožovanie

Existujú dva spôsoby šírenia trachelium – semená a delenie.

Osivo a rozdeľuje propagované a kvetín, ako orchidey, Heuchera, trúbku, uvularia, azalky, tricyrtis, Heliopsis.

Semená sa zasielajú vo voľnej vlhkej pôde, mierne stlačujú, ale nie sú posypané zeminou. Pre rýchle klíčenie je zásobník pokrytý priehľadným filmom s otvormi a vystavený slnečnému okennému parapetu.

Najlepší čas na výsev je od konca februára do marca. Po 2-3 týždňoch budú semená klíčiť. Keď sa na stonke objaví tretí list, horná časť rastliny sa vyberie tak, aby rástla v šírke.

Rozmnožovanie podľa divízie je vyrobené z dospelých rastlín, ktorých vek je 2-3 roky. Rozdeľuje “dieťa”, ktoré už má svoje korene. Robte to všetko starostlivo, aby ste nepoškodili ani dospelú rastlinu, ani “dieťa”.

Sekcie na dezinfekciu sa ošetria síranom meďnatým, drveným uhlím alebo popolom.

Naučte sa používať síran meďnatý a drevené uhlie v záhradníctve.

Výsadba a úprava, najmä zimovanie

Sadenice sú takmer pripravené na pestovanie na otvorenom pozemku koncom mája. Toto sa zvyčajne robí v čase, keď je ulica teplá a zem je dostatočne zahriata – až do 18-20 ° C.

Delenka je transplantovaná do samostatnej vopred pripravenej studne. Mala by byť plytká. Pred vysadením je pôda navlhčená. Po vysadení “delenka” sa zem okolo stopky mierne zatlačí a znova sa napoja.

Táto metóda reprodukcie je jednoduchšia a účinnejšia. Zvyčajne trachelium rýchlo zakorenie na novom mieste a začne kvitnúť.

Optimálna vzdialenosť medzi budúcim krovom je asi 30-40 cm. Tieto okrasné kríky sú preferované lôžkami umiestnenými na južnej strane. Pokánie toleruje aj dobré. Neutrálne alebo mierne kyslé pôdy sú vhodné; môžete použiť zmes rašeliny a piesku.

Získajte informácie o dôležitosti kyslosti pôdy, o tom, ako určiť kyslosť, ako a čo vyčerpať pôdu.

Odvodnenie je tiež potrebné, aby sa zabránilo stagnácii vlhkosti v pôde. Pri zavlažovaní je potrebné byť opatrný – rastlina netoleruje ani podmáčanie, ani sucho. Voda by mala byť každých 2 až 4 dni. Ale plivanie a uvoľňovanie pôdy je vítané.

Na vrchole letného horúčav sa vyskytuje najväčší kvitnutie. Pri vysokých teplotách sa trachelium cíti výborne – postihuje sa stredomorský pôvod.

Dôležité! Očarujúce trachelium vyžaduje bezpečnostné opatrenia: pri práci s ním bez ochranných rukavíc môžete dostať dermatitídu.

Pred kvitnutím ohnite raz za mesiac. V období kvitnutia – raz za dva týždne. Na tento účel je vhodné použiť akékoľvek minerálne hnojivo pre kvitnúce rastliny zriedené vodou na koncentráciu uvedenú na obale.

Minerálne hnojivá zahŕňajú napríklad Plantafol, Azofoska, Sudarushka, Kristalon, Ammophos, Kemira.

Vhodné a dusičnany – 1 polievková lyžica. lyžička na 10 litrov vody. 10 dní po prvom podaní sa uskutoční druhý roztok superfosfátu (25 g na kbelík vody). V zime, keď je trachelium v ​​pokoji, nie sú potrebné žiadne hnojivá.

Táto tepelne milujúca rastlina môže prežiť mrazy až na -9 ° C. Ak teplota klesne, potom sa dekoratívne bush môže stať ročným. Aby zachránil trachelium, musí byť transplantovaný do hrnca s hromadou zeme a prinesený do domu.

Potom bude zima pohodlná, a v lete voňavé a farebné kvetenstvo bude aj naďalej zdobiť záhony alebo záhradu.

Choroby a škodcovia

Najväčším nepriateľom tejto krásnej rastliny je vlhkosť, ktorá nevyhnutne vedie k rozpadu koreňov a radikálneho krku, ako aj k hubovým chorobám. Aby sa tomu zabránilo, je potrebné zmierniť, ak nie dočasne, zavlažovanie pri vysokej vlhkosti a uvoľnenie pôdy pre prístup k vzduchu a odvodňovaniu.

V daždivom lete sa odporúča aplikovať pristávacie špeciálne riešenie, ktoré je možné zakúpiť v obchode (napr., Je stimulátor rastu «HB-101″, ktorý obsahuje celý rad živín).

Ďalší útok – parazity, roztoče a vošky. Ich útoky nie sú dospelí, ale rastú strieľa.

Spása v insekticídy a malta mydla na pranie. 300 g mydla na veľkom strúhadle, pridajte 2 l teplej vody a rozpustite mydlo.

Medzi insekticídy patria lieky ako Fastak, Decis, Marshal, Alatar, Vertimec.

Potom pridajte studenú vodu na 10 litrov. A táto zmes je sprejované kríky.

Na tieto účely môžete použiť popol z dreva: pár hotových popola sa musí pridať do hotového roztoku mydla. To dráždi pokrytie hmyzom a necháva rastlinu sama.

Ak chcete zbaviť roztočov, je vhodné aj roztok mydla. A bojí sa rozmarínu. 5-10 kvapiek esenciálneho oleja na 1 liter vody ušetrí od tohto škodcu.

Dôležité! Že mladé rastliny nedostávajú opálenie, musia byť umiestnené pod vrcholom alebo pokryté agrovými vláknami.

Trachelium prinesie na záhrade nielen jas a krásu, ale aj nostalgickú poznámku a arómu. Je to jedna z tých farieb, ktoré vytvárajú atmosféru – sofistikovanosť, chuť a dobrá nálada. A keďže starostlivosť o neho nie je ťažká, aj keď pochádza z horúcich krajín, táto továreň sa pre vás nestane záťažou.