Tipy na chov mäsových holubov

holubník
Tradícia chovu mäsových holubov vznikla veľmi dlho, najmä v stredomorských krajinách. Mäso holubov vo vzhľade a chuti pripomína mäso voľne žijúcich vtákov – ide o diétny a ľahko asimilovateľný výrobok, ktorý vyhovuje aj malým deťom.

Dnes sa stále viac a viac milovníkov hydiny zaujíma o chov plemenných plemien, čo môže byť nielen záľubou, ale aj zdrojom doplnenia príjmov. Tento článok popisuje základné princípy, ktoré by mali vedieť začínajúci chovatelia hydiny, alebo tí, ktorí sa rozhodli chovať holuby ako ziskové podnikanie.

Viete? Aj starí Egypťania, Gréci a Rimania používali pri varení holubí mäso. Staroveký rímsky vedec Varro, v I. storočí pred naším letopočtom. e. ktoré obsahovali viac ako 5000 vtákov. Boli špeciálne vykrmované za to, že slúžili cisárskej rodine a aristokratickej šľachetnosti na stole. Skvelý vedec a doktor Avicenna ocenili vynikajúcu chuť a diétne vlastnosti holubíckeho mäsa, ktorý odporúčal, aby ho používali chorí ľudia.

Výber mäsových plemien (kvalita mäsových holubov)

kráľ
Chovné holuby mäsových plemien majú niekoľko zaujímavých charakteristík, ktoré by mali vedieť všetci, ktorí sa rozhodli riešiť tento druh chovu hydiny. Po prvé, stojí za zmienku, že holubice sú nenáročné a veľmi nezávislé vtáky, ktoré sa v lete dokážu postarať o to, aby našli potravu.

Aj holuby majú niekoľko rozdielov od ostatných predstaviteľov vtákov:

  • Po prvé, patria k školiacim vtákom, ktoré sa chovajú hlavne vo veľkých skupinách.
  • po druhé, holuby sú monogamné, to znamená, že kedysi vytvorený pár je veľmi silný a nikdy sa nezhrotne (nezahŕňa smrť jedného z partnerov);
  • po tretie, holuby sú jedinými predstaviteľmi ošípanej, pričom vyberajú takzvané “vtáčie mlieko”, ktoré kŕmia mláďatá. Jedná sa o druh kaše, ktorý je vylučovaný dospelými vtákmi epitelom hrudníka. Okrem toho sa látka vylučuje nielen u žien, ale aj u mužov, na rozdiel od cicavcov. “Vtáčie mlieko” je hlavným zdrojom potravy pre jednodňové kurčatá v prvých dňoch života.

Taktiež pred tým, než budete mať mäsové holuby, musíte sa zoznámiť s existujúcimi plemenami, aby ste si vybrali najvhodnejšie. Medzi najproduktívnejšie plemená mäsových holubov patria:
Strasser

  • “Kráľ” – rodák zo Spojených štátov, sa vyznačuje vysokou plodnosťou svojich zástupcov. So správnymi holubov obsahu priberanie na váhe rýchlo: 45 dní, aby sa dosiahla priemernej hmotnosti 700 g Pre rok samica “kráľ” môže spôsobiť asi 18 dobre, dobre kŕmených kurčiat. Dospelí vtáky tohto plemena vážia v priemere 650-800 g a vystavené exempláre niekedy dosahujú hmotnosť jeden a pol až dva kilogramy. Korpus hmotnosť holuby sa pohybuje od 60% do 68%, v závislosti na podmienkach: v riedení vtákov mŕtvych tiel výlučne v bunkách, je oveľa menšia hmotnosť, než je obmedzený-rozsah;
  • Veľké mäso holubica “Strasser”, odvodené v západnej Európe, sa vyznačuje vysokou produktivitou. Hmotnosť muža tohto plemena môže byť až 1,2 kg. Vo veku 30 dní je hmotnosť holuba často 700 g. Mäso z “Strassers” je jemné vlákno. Jatočná hmotnosť tohto plemena dosahuje 60%.
  • rímsky“Roman” holub – plemeno bolo chované v Taliansku a vo Francúzsku sa zlepšilo. Hmotnosť dospelých mužov dosahuje 1-1,3 kg, ženy – až 1,1 kg. Jatočná hmotnosť s primeranou starostlivosťou môže dosiahnuť 70%.
  • “Mondenskaya” plemeno mäsových holubov pôvodne z Francúzska, Monde-Marsan. Hmotnosť dospelých holubov dosahuje 1,1 kg. Za 30 dní mladý rast tohto plemena môže byť vykŕmený až do 700 g. Výnos z mäsa je 61%. Holuby plemena Mondenskoye majú najväčší hmotnostný index medzi ostatnými plemenami hovädzieho dobytka, čo je 28,7%;
  • “Carnot” – najrýchlejšie plemeno mäsových holubov. Váha dospelého muža je v rozmedzí od 550 do 700 mesiaca mládež môže vykrmit na 330-340, kurz je trochu v porovnaní s inými plemenami, avšak v prípade hmotnosti tohto plemena nie je miesto. “Carnot” sú oceňované pre svoje najvyššie chuťové kvality mäsa, ktoré sú niekoľkonásobne lepšie ako ostatné plemená.

Carnot
Všeobecne platí, že mäsové plemená holubov nie sú toľko, ako napríklad plemená kurčiat alebo kačice. Preto je hlavným problémom výberu vtáka nájsť dobrého producenta. Najčastejšie farmári hydiny musia hľadať najlepšie predstaviteľov tej či onej plemena v zahraničí: v Poľsku, Českej republike, Nemecku, v závislosti od krajiny, v ktorej najviac a jesť holuby choval toto plemeno.

Pri výbere vtáka na chov musíte najprv venovať pozornosť jej zdraviu. Holub by nemal byť bezúhonný a bezfarebný, jeho oči by mali byť čisté a perie – dokonca ani nepoškvrnené. Je potrebné otvoriť krídlo vtáka a skontrolovať, či sú v periach nejaké otvory (známka infekcie vtáčikom), samozrejme nie je potrebné kupovať takého vtáka.

Je tiež veľmi dôležité získať holuby v pároch. Aby ste pochopili, kde je pár, dať vtáky do krabice v pároch. Ak holub čaká, a holubica sa dotýka peria a skloní hlavu, potom máte pár. Ak vtáky bojujú, znamená to, že sú rovnakého pohlavia.

Izba pre holuby

holubník

Keďže holuby sú mimoriadne nenáročné vtáky, pre výstavbu holubovskej farmy nebude veľa priestoru. Obytný priestor podkrovia alebo nadstavba v stodolách a skladoch. Samozrejme, ideálnou možnosťou je vybudovanie samostatnej miestnosti, kde budú držané holuby. To si však nevyžaduje veľké finančné náklady: bude to vhodné ako pre prístrešok s namáhanou sieťou rabítky, tak aj pre typický domek, v ktorom budú vtáky odpočívať a schovávať sa pred dažďom.

Bez ohľadu na výber priestorov, hlavná vec je, že mačky a iní malí predátori nemôžu vstúpiť do holubníka. Preto nie je nadbytočné zdvihnúť holubicu nad zem. Pri výpočte plochy pre holubník by sa malo brať do úvahy, že 12 m² môže ubytovať až 50 holubov. Po usporiadaní miestnosti musí byť dno holuba posypané pieskom, pretože to uľahčí čistenie v budúcnosti. Pozdĺž steny hrebene, musíte nastaviť bidlá.

Príprava na hniezdenie holubov

Pred hniezdnym obdobím v holubníku je potrebné opatrne vyčistiť a vybaviť hniezdiace zariadenia a parné boxy. Je nevyhnutné, aby počet parných boxov bol väčší ako dvojica holubov v holube. To umožní holubom vybrať si vlastné miesto na párenie a nie kvôli nej bojovať.
hniezda

Pri párení je vhodné použiť hniezdo s dverami. Krabice by mali byť umiestnené čo najďalej od seba tak, aby si vtáci mohli spomenúť na miesto svojho hniezda. Akonáhle holuby vytvorených rodiny, boxy pre spojenie by mala byť otočený do hniezda, na tento účel v každom boxe je umiestnený na dvoch otvorov na pravej a ľavej strane.

V malých dovecotes môžete umiestniť hniezda bez škatúľ priamo na regáloch. Potom budú musieť byť hniezdne od seba oddelené vertikálnymi stenami. Malo by sa vziať do úvahy, že hniezdne debny by mali byť umiestnené tak, aby boli dostatočne osvetlené, ale priame svetlo sa nedostalo do hniezd. Pred párovaním holubov sú krabice pokryté jemným vrhom sena alebo slamy. Keď vtáky usadia hniezda, musíte pod nimi naliať popol alebo pyrethrum.

Pestovanie mladých holubov

Ak chcete pestovať holuby pre mäso, je veľmi dôležité správne urobiť stravu pre mladých vtákov. To priamo určuje množstvo a kvalitu mäsa na výstupe.

Rozširovanie mladých zvierat

GolubenokMladé zvieratá sú najviac vystavené rôznym chorobám počas rastu. Krmivo by preto malo obsahovať dostatočné množstvo vitamínov, živín a minerálov. Prvé týždne po odvytovaní mladých zvierat potrebujú mladí holubi veľké množstvo krmív. Znížte dávky, keď sa dúhovka očí mladých jedincov stane rovnakou ako u dospelých vtákov. V dopoludňajších hodinách dostávajú vtáci malú dávku krmív a vo večerných hodinách sa zvyšujú.

Pred kŕmením sa odporúča zvlhčiť zrno malým množstvom rybieho oleja. Pre mladých holubov, aby dobre rástli, sú kŕmené veľkým množstvom pšenice s jačmeňom a hráškom. Potom, čo mladí začína lietať vo svorke so staršími vtákmi, znížiť množstvo pšenice 2 krát, nahradí ju rovným dielom a hrachu wiki. Najbežnejší vzorec na kŕmenie mladých zvierat: pšenica 20%, hrach a kukurica 10%, jačmeň 20% a jablko 30%. Denná norma takej zmesi na 1 mladého vtáka je 40 g.

Pre oslabených mladých jedincov, ktorí zaostávajú v raste a rozvoji, je výživnejšia Zmes pšenice, kukurice, lúpanej ryže, pšeničnej kaše a kŕmnych kvasníc. Do zmesi by sa tiež malo pridať 5 kvapiek rybieho oleja a do pitnej vody by sa mal pridať 5% roztok glukózy.

Mladí budú vyžadovať pridávanie do stravy a vo forme šťavnatých zelených krmiva rýchlosťou 10 g na 1 vtáka denne. Vo forme prísad sú vhodné varené zemiaky, kaša a chlieb. Fatten mladé zvieratá počas 12-14 dní. Tiež sa uistite, že pred každým jedlom je krabík vtáka prázdny.

Dôležité! Nepribližujte mladých ľudí s prísadami do hlavnej zmesi, čo vedie k porušeniu čriev a k strate hmotnosti.

Zabíjanie hydiny

zdochliny
Vtáci mäsového plemena holubov sa zvyčajne usmrtia vo veku 28 až 35 dní. Pred tým je vták vykrmený semenom kôpru, rasca, anízu, aby sa mäso stalo pikantnou chuťou zveriny. Aby bolo mäso biele a jemnejšie, môžete poraziť vták so soleném mliekom pred porážkou. V deň pred zabitím je vták zastavený, zjednodušuje evakuáciu jatočných tiel a zlepšuje kvalitu mäsa. Holuby môžete holubiť rovnakým spôsobom ako iná hydina.


Loading...