Technológia pestovania svetlice v strednom páse

svetlice farbiarsky
Veľa užitočných rastlín, ktoré sa úspešne pestujú v určitých regiónoch a využívajú v mnohých priemyselných odvetviach, zostávajú neznáme a väčšina obyvateľov ich nevyžaduje.

V tomto článku budeme hovoriť o svetlice, budeme diskutovať, čo je to táto rastlina, aké sú jej použitie a vlastnosti.

Saflower: popis a biologické vlastnosti

Saflower je rastlina z čeľade Compositae alebo Astro, najčastejšie ročná, v kultúre rastú farbenie soflórovanej alebo divoký šafrán, ako sa to nazýva. Saflower rastie až jeden a pol metra, rastlina má priamy, rozvetvený, lesklý stonky. Listy podlhovasté, umiestnené striedavo, pozdĺž okraja listovej dosky – trní. Kvety rastliny sú nasýtené oranžové alebo červené, tubulárne, po kvitnutí tvoria ovocné semená bielej farby.

Priemyselný svetlicový olej
Svetlica je olejnatá plodina, olej zo semien nie je nijako horší ako slnečnicový olej. Prvý stupeň oleja sa používa v potravinárskom priemysle, druhá trieda sa používa na výrobu priemyselných olejov, lakov, lakov. V potravinárskom priemysle sa rastlina tiež používa ako prírodný farbivo bezpečný pre ľudské telo, ako aj pri výrobe margarínu a cukroviniek; farbivo sa používa aj v textilnom priemysle, pri lakovaní textílií, pri výrobe kobercov.

Saflower sa používa v medicíne a kozmeteológii. Prakticky všetky časti zariadenia prinášajú určitý prínos. Saflower je tiež medová rastlina. Med tohto závodu je mini lekárnička. Pozostáva z vitamínov B, E, C, A, PP; enzýmy a organické kyseliny; proteíny a dextríny. Zloženie medu z saflora zahŕňa takmer všetky makro- a mikroprvky nevyhnutné pre život ľudského organizmu.

S takýmito množstvami užitočných vlastností a vlastností je svetlica bezpodmienečne pestovaná. Kŕmenie semien rastlín je možné v dvoch stupňoch tepla, mladé výhonky vydržať mráz na šesť stupňov, to znamená, že výsadba závodu sa vykonáva na začiatku jari a na jeseň.

Odrody svetlice

V kultúre existuje len málo odrôd vhodných na pestovanie v strednom pásme. Zvážte najvhodnejšie z nich.

Semená svetlice
Najobľúbenejšia odroda je “Sunny” – rastlina je v suchom období dobre znášaná. Doba vegetácie je 127 dní. Rastú až 85 cm Kvety s priemerom do troch centimetrov obsahujú veľké množstvo semien, celkový výnos na hektár – jeden a pol ton. Obsah oleja v semenách je 34%. Odroda sa pestuje v mnohých krajinách vrátane Kazachstanu, Ruska a Ukrajiny.

Rozmanitosť svetlíka “Ahram” sa vyznačuje skrátenou vegetačnou dobou – od 90 do 120 dní. Zariadenie je nízke v porovnaní s “Sunny” svetlicou – 60 cm, rozvetvenou, listovou, s mnohými kvetmi (na jednom kvetenstve až šestnásť košov). Rastlina dozrieva, výnos 15 stoncov z jedného hektára. Obsah oleja zo semien – 35%, stupeň je považovaný za najlepšie pre spracovanie oleja, získaného z jedného hektára 300 kg oleja.

Variety “Krasna Stupinskaya” je rastlina so vzpriameným, rozvetveným stonkou bez okraja; silný kmeňový koreň, ktorý vyrastie až 20 cm hlboký, potom je tyčinka riedená a za priaznivých podmienok (v južných oblastiach) môže dosiahnuť hĺbku dvoch metrov. Listy tejto odrody sú oválne-eliptické, s zúbkovaným okrajom a slabými trnmi. Vegetačné obdobie rastliny je od 105 do 130 dní. Jeden krík môže niesť až dvadsať košov kvetenstva až do priemeru 3,5 cm. Plátky sú rúrkovité, žlté alebo oranžové. Plody: biele semená s hustou škrupinou, hmotnosť osiva je až 51 gramov. Je charakteristické, že semená nie sú rozpadnuté, keď sú zrelé.

Umiestnite sa do otáčania

ľan
Vhodné pre technológiu kultivácie pre svetlofarebné prekurzory sú okrúhle plodiny, zimné a jarné obilniny, repka, kukurica, ľan. Ak sa takáto rotácia pozoruje, pôda tvorí veľké rezervy vlhkosti a zlepšuje sa jej fytosanitárne pozadie.

Dôležité! Po slnečnici, cukrovej repy a krmivách, ciroku nemôžete rastnúť svetlicu. Tieto rastliny vyťahujú prakticky všetku vlhkosť z pôdy.

Nie je potrebné pestovať kultúru na jednom mieste niekoľko rokov za sebou, návrat na predchádzajúce miesto pristátia je možný najmenej o štyri roky neskôr. Soflóra je ideálnym prekurzorom obilnín, jarného a zimného jačmeňa a pšenice (za dobrých jesenných poveternostných podmienok).

Najlepším poradím rotácie plodín bude umiestňovanie svetlice s predposlednou očkovacou kultúrou, pary – pšenica zimná – svetlica – jačmeň; alebo para – pšenica ozimá – cícer – jarná pšenica – svetlica – jačmeň.

Pôda

černozeme
Veľmi uľahčuje pestovanie svetlice nenáročné na zloženie pôdy. To najlepšie pre neho sú černozemy a kaštanové krajiny, voľné piesčité hliny alebo hliny sú dobré, zatiaľ čo sa nebojí fyziologického roztoku a chudobných krajín.

Pre svetlicu je dôležitá hlboká kultivácia pôdy, Najlepšie výnosy vznikajú pri výseve na hlbokom orbe. Kultivujte orné a podzemné vrstvy pôdy. Napriek tomu, že svetlica sa neboja buriny, pred sejbou sa vykonáva hlboké čistenie buriny. Pri výseve po obilí pre saflora je dobré, ak po zbere predchodca na poli opustiť tenkú vrstvu rozptýlené slamy a plevy.

Metódy výsevu a sadzba osiva

Zasadenie svetlice sa môže uskutočňovať súčasne s rastlinami obilnín, pretože semená môžu stúpať pri nízkych teplotách. Pri neskorom výseve môže byť úroveň vlhkosti v hornej vrstve pôdy nedostatočná na dobré klíčenie.

Na ochranu proti chorobám a zvýšenie výťažku sú v prípravkoch vyleptané semená “Premis” alebo “Cardon” pridaním stimulátorov pre vývoj koreňového systému.

svetlice farbiarsky
Výsev sa uskutočňuje do hĺbky šiestich až ôsmich centimetrov, medzi riadkami zostávajúcimi na 60 cm. Rýchlosť očkovania osiva svetlice je 30-40 kg / ha. Norma je určená podmienkami pôdnej vlhkosti, za priaznivých podmienok sa výsev uskutočňuje pri maximálnej hodnote, pričom nižšia je – norma sa znižuje.

Viete? Už v roku 1061 Číňania liečili srdcovo-cievnou chorobou srdca a krvi. V staroveku sa svetlica používala aj na prerušenie nežiaducich tehotenstiev, takže ženy, ktoré očakávajú dieťa, by mali produkt lepšie opustiť.

Starostlivosť o svetlice poľného

Starostlivosť o saflora je hlavne v starostlivosti o pôdu: uvoľnenie vrchnej vrstvy, zriedenie a opadávanie z buriny.

Pozor prosím! Znečistenie plantáží svetlice po osvetlení zníži výnos o sedemdesiat percent.

Saflower môže dlho dávkovať bez zalievania kvôli univerzálnemu koreňovému systému, ktorý rastie ďaleko do vnútrozemia. Zavlažovanie sa vykonáva podľa potreby, najmä pri dlhodobej neprítomnosti zrážok a úplnom vysušení horných vrstiev pôdy.

Hnojivá na báze dusičnanov a draslíka
Pri výseve kultúru v úrodných pôdach obväzu môže stať, že sa pôdy sú chudobné, je lepšie ich hnojiť s organickými alebo minerálnymi hnojivami, dusíka a fosforu-draslíka. Môžete to urobiť pred obdobím kvitnutia, skúsení pestovatelia rastlín sa odporúča, aby oplodnili pôdu pri spracovaní pred zasiatím.

Rastúca svetlica zo semien je ľahká, zanechanie nie je zaťažujúce. Najdôležitejšou vecou je udržať očkovanie, búranie pred prvými výhonkami a keď sa na výhonky objavia dva alebo tri silné listy, kôra sa zničí na povrchu pôdy. Starostlivosť o rastlinu je ukončená počas tvorby púčikov.

Ochrana pred ochoreniami a škodcami svetlica

Saflower môže byť ovplyvnený nasledujúcimi ochoreniami: fusárium, hrdza, septoróza a broomrape. Najnebezpečnejšou chorobou svetlice, schopnou ničiť plodiny, je hrdza. Choroba je húbovitá, zasahuje výhonky a lístie so zaoblenými formáciami – pustuly hnedej farby. V prípade chorôb sa pestovanie plodín vykonáva chemickými spôsobmi: AltaZol, Alto Super, Acanto Plus, Alpari, Atlant.

Škodcovia, ktorí útočia na plodiny rastliny, sú svetlicu svetlice, morušové, vošky a mora. Nebezpečný a samotný hmyz a jeho larvy. Dospelí jedinci odšťavujú stonky a lístie, kladú vajcia, z ktorých larvy poklopu, sania zo šťavy rastlín a nielen. Svetlice poľovačka poletí do svetlíkov svetlice, larvy, ktoré sa následne objavia, sijú semená. Na ničenie škodcov používajte insekticídy: “Confidor-Maksi”, “Kruiser”, “Puma Super-100”.

Ako profylaxiu pre svetlicu pred výsadbou sa semená ošetria rôznymi obväzmi.

Zaujímavé! Pri razbe egyptských hroboch archeológovia zistili, že starí Egypťania náterom z požltových lístkov, zafarbený obväzy pre mumifikáciu. Podľa mnohých písomných svedectiev krásy arabských krajín používali drvené okvetné lístky ako ružové a rúžové.

sklizen

svetlice farbiarsky
Zberanie svetlicy nespôsobuje ťažkosti, pretože pri dozretí semien sa nerozpadajú. Môžu sa rozpadnúť len v prípade predčasného zberu z rany na čepeľ záhlavia stonkami. Čistenie svetlice sa začína pri úplnej zrelosti, čo je podmienené žltými košmi a zažlúpanými stonkami. V oblasti upratovania je kombajny na stonky rastlín nie sú navinuté na bubne, zvýšiť výšku kosenia. Obsah vlhkosti v semenách počas zberu by mal byť približne 12%. Po zbere sú semená očistené od plevy a sušené.

Svetlica ako užitočná plodina si zasluhuje pozornosť v poľnohospodárskom sektore. Na rozdiel od všetkých týchto odvetviach aplikácie (lekárske, textilný a potravinársky priemysel, výroba farba) svetlica pestuje čoraz ako krmoviny ako zelené siláže pre hovädzí dobytok a drobného zvieratstva.