Tajomstvo úspešnej kultivácie jabloní “Imrus”

Apple Tree
Kvôli genetickým vlastnostiam a biologickým vlastnostiam jabloní sú v zozname zimných druhov vedúci odrody “Imrus”. Jeho uznanie medzi záhradníkov postsovietskom území sa poluchiliza stabilný plodov, dozrievania, odolnosť za sťažených podmienok, chorôb a odolnosti škodcov. Harvest s sedemročných jabloní je viac než dosť pre potreby rodiny, tak aj na komerčné účely je potrebné zasadiť pár stromčekov. Ako preložiť do reality skutočný sen o efektívnej samozdržateľnej ovocnej záhrade na nádvorí, o tom budeme diskutovať neskôr v článku.

História dedukovania

Každý záhradník chce získať tvrdé jablkové plodiny s požadovaným chutným ovocím. Tieto sny vyskúšali po desaťročia vedúci špecialisti Vłrusko-ruského šľachtiteľského inštitútu s ovocnými plodinami.

Výsledkom dlhej a starostlivej práce bola elitná odroda “Imrus”. Bolo prijaté v roku 1977 s prechodom Antonovcov a štandardným hybridom zimného výberu.

Dôležité! Aby mohol jablonník získať viac plodín, na hlavné výhonky mladých sadeníc sa pripojí malé zaťaženie, čím sa vytvorí uhol medzi kmeňom a vetvou. Predpokladá sa, že čím viac je, tým je strom ešte úrodnejší.

Botanisti si stanovili za cieľ vytvoriť mrazuvzdorné jablko s vysokou odolnosťou a bohatým ročným výnosom. Dosiahnutie týchto vlastností z “Imus” bolo možné až po mnohých rokoch testovania a zlepšovania.

Pozrite sa na tieto odrody jabĺk ako “lekársky”, “Hercules”, “Spartan”, “candy”, “Lobo”, “Žiguli”, “Mantet”, “Dream”, “Severná synaptic”, “Sinap Orol”, ” Mena “,” Melba “.

Už v roku 1988 bola odroda zaradená do elitnej výberovej skupiny a po siedmich rokoch úspešne preukázala svoje vyhliadky na štátne overenie a bola zavedená do štátneho registra.

Charakteristika odrody

Špeciálna vlastnosť jabloní “Imrus” je bohatá intenzívna plodnosť, vytrvalosť, vysoká chuť a atraktívna prezentácia ovocia, čo dokazujú ich popis a fotografie.

Viete? Štvrtá časť jablka je vzduch, ktorý odhaľuje tajomstvo netečenia ovocia vo vode.

Popis stromu

Charakteristickým rysom hybridu je stredne zahustená rozpínacia korunka so zaobleným tvarom a šupinatá hnedozelená kôra na kmeni. Hlavné vetvy sú vzdialené od seba a smerujú smerom hore, opúšťajú kmeň pod ostrým uhlom a môžu sa silne ohýbať.

V záhrade stojí jabloň “Imrus” viac v šírke ako vo výške stromu. Kmeň sa nevyvíja nad 4-5 m. Vetvy sú tenké, ale pružné. Obličky sú kužeľovité, malé rozmery, husto pokryté hrebeňom.

Listy majú tvar podlhovastého oválneho oka so zúbkovanými okrajmi a špecifickou skrutkovitou špičkou. Nad lístie je hladké a lesklé, mnohé vrásky mu dávajú vrásky. Listy z listov antokyanínového odtieňa, husto pudrovité, husté a dlhé.

Kôra na všetkých častiach stromu má rovnakú farbu. Kvetenstvo “Imrus” strednej veľkosti sa objavuje ako na krúžkoch, tak aj na ovocných výhonkoch v prvom desaťročí mája. Biele kvety s jemným šarlátovým odtieňom sa zhromažďujú v kefke na 5-6 kusov. Plody začínajú trojročným vekom sadeníc.

Viete? Jablo stromy žijú pol storočia a začnú prinášať ovocie od piatich do siedmych rokov. Vzorky pečiatok sú neplodné po ich pätnástom narodenín, ale naďalej rastú.

Opis plodov

Na jabloní odrody “Imrus” existuje veľa pozitívnych recenzií: spotrebitelia sú spokojní nielen s genetickými vlastnosťami stromu, ale aj s kvalitou voňavého ovocia. Najmä existuje vysoká predčasná splatnosť hybridných a hojných výťažkov. Mladé štyri roky staré sadenice sú schopné priniesť každoročne z 5 až 22 kg lahodného ovocia.
Plody jablka
Vonkajšie sú jablká mierne rebrované, oválne a malé. Hmotnosť jedného ovocia sa pohybuje od 150 do 200 g. Počas odstraňovania zo stromu sú nasýtené zelené a počas spotrebiteľskej zrelosti sú jasne žlté.

Koža je veľmi tenká, lesklá, bez voskovej tabule charakteristickej pre zimné odrody. Na ľahkej ploche je jasne viditeľná subkutánna subkutánna sekrécia. Telo krému “Imus”, jemnozrnné a šťavnaté. Chuť je jemná, sladká. Chemické zloženie plodov dominuje cukor, pektíny, vitamín C a vláknina.

Dôležité! V pivnici by mali byť krabice s jablkami umiestnené ďaleko od ostatnej zeleniny a ovocia. Je to spôsobené uvoľňovaním etylénu, čo urýchľuje zrenie rastlinných vlákien. V dôsledku toho nešťastné okolie ovplyvňuje zemiaky vyklíčené v zimných výhonkoch a starnutie jablkovej buničiny.

Podľa vkusu hodnotitelia hodnotili stupeň o 4,4 bodu a vzhľad o 4,3 bodov z 5 možných.

opelenie

Odroda je čiastočne samozložiteľná. Chovatelia sa snažili zabezpečiť, aby životnosť peľu “Imrus” zostala na úrovni 30-55%. To znamená, že za podmienok voľného opylenia sa na stromu vytvorí len 10-20% zelených kužeľov.

Z tohto dôvodu sú v okolí potrebné jablká neskorého dozrievania. Vedci stále študujú najlepších opeľovačov tohto druhu.

Doba dozrievania

Úrodu z elitnej odrody je možné získať už v druhej dekáde septembra, ale pre spotrebu ešte nie je dosť zrelá.

Preto yablokiochen opatrne strach mechanickému poškodeniu a pády, ktoré sú škodlivé pre kožu tenké, pretrhnutiu a skladajú do pripravených dezinfikované úložných boxov v pivnici. Niektoré ženy v domácnosti utierajú každé ovocie namočené v slabom roztoku manganistanu draselného.

Tento odtieň nemá vplyv na chuť ovocia vôbec, ale umožňuje ich uloženie až do mája. Najmä na “Imrus” nie je žiadna doska, ktorá by ho ochránila pred penetráciou mikróbov.

Za výhodných skladovacích podmienok jablká dosiahnu zrelosť spotrebiteľov za niekoľko mesiacov, tento proces trvá až do jari. Môžete rozoznať zrelé ovocie jasne žltej farby.

Dôležité! Stromy jabĺk sa nevyvíjajú dobre v kyslých pôdach. Opravte pH reakciu vápnom, ktorý sa opakuje každé 3-4 roky. Je tiež dôležité nepoužívať materiály na mulčovanie pôdy: drevo, piliny, ihly ihličnatých plodín.

produktivita

Je charakteristické, že prvé ovocie sa odlišuje malým počtom jabĺk, ale každý rok sa zvyšuje. Napríklad s trojročným chovateľom “Imrus” sa zhromaždilo približne tucet ovocia a v druhom roku už priniesol 9 kg. Až osemročný vek sadeníc dosiahol výnos 26 kg.

Odborníci často porovnávajú s “Imus” predkov “Antonovka”. Ich plodnosť je dramaticky odlišná: ak v masovom kultivovaní zrelé jablone prvej triedy prinášajú každoročne až 226 c / ha, potom v druhom variante táto hodnota sotva dosiahne 90 c / ha.

prepraviteľnosť

Hybrida nevyžaduje podmienky v skleníkoch, ale táto funkcia je kompenzovaná potrebou dôkladného zberu a prepravy plodov. Faktom je, že jedinou nevýhodou triedy je príliš tenká koža.

Niektorí spotrebitelia v tomto ohľade hovoria pozitívne, vysvetľujúc svoju pozíciu schopnosťou žuť bez kontroly a vychutnať si chuť jemného mäsa. Iní, naopak, si sťažujú, že počas prepravy sa ľahko poškodí ovocie s tenkou vrstvou.

Viete? Vo svetovom rebríčku výrobcov jabĺk majstrovstvá išiel do Čínskej ľudovej republiky, na druhom mieste bola zhotovená v Spojených štátoch amerických, a tretí – v Poľsku, ktorý, mimochodom, v rámci Európy na čele s objemom vývozu z týchto plodov.

Zimná odolnosť

Pri zatmívání všetky druhy skúšobných prác, kultiváciu a hybridizácia nového kľúča sa konala v drsnom prostredí, takže “Imrus” nebojí mrazu, dažďu a chladu.

Hybrida má najvyšší stupeň zimnej odolnosti.

Odolnosť proti chorobám a škodcom

Pýchou vedcov je očkovaný gén Vf, ktorý zaručuje absolútnu ochranu stromu pred chrastavou a ďalšími typickými chorobami jabĺk. Tento odtieň uľahčuje starostlivosť o jabloň, pretože nepotrebuje preventívny postrek.

Bude vám užitočné dozvedieť sa viac o hlavných škodcoch jabloní.

prihláška

Ďalšou pozitívnou charakteristikou odrody je univerzálnosť jej plodov. “Imus” jablká sa často zberajú na konzumáciu v zime. Po dozretí sa môžu použiť aj na všetky druhy domácich prípravkov, sušenie, plnka na koláče, čerstvú šťavu.

Tipy pre nákup zdravých sadeníc

Pred výberom sadenice jabĺk musíte starostlivo preskúmať koreňový systém, kmeňové a kmeňové vetvy.

Jeho korene musia byť silné, rovnomerné, pevné a hladké. Pozrite sa, či sú na nich formy, hnilobné zóny, hliny alebo akýkoľvek príliv.

Skontrolujte ich čerstvosť. Za týmto účelom stačí mierne poškriabať necht na konci jedného z procesov. Čerstvé drevo na mieste rany je jasným dôkazom kvality výsadby.

Dôležité! Štiepenie mulčovanie v kmeňoch jabĺk, vždy späť od stromu 15 centimetrov. To je nevyhnutné na ochranu kmeňa a koreňového systému pred patogénnymi mikroorganizmami, ktoré vznikajú počas rozkladu použitého materiálu.

Vyberte vzorky s integrálnou plochou trupu. Ak ide o problematiku očkovaných rastlín, pozorne si preštudujte miesto očkovania. Nesmie obsahovať praskliny a trhliny.

Odborníci sa domnievajú, že ideálnymi parametrami pre sadenice jabĺk je silný koreňový systém, rovný a životaschopný kmeň približne 1,5 metra na výšku s 4-5 kostrovými konármi a zdravým koreňovým krkom.

Výsadba sadeníc jabĺk

Nákup zdravého sadenice je len polovica úspechu v kultivácii “Imus”. Zvyšných 50% závisí od stránky, ktorú ste vybrali pre jabloň, od času výsadby a samotného procesu zakorenia.

Ďalšie informácie o výsadbe jabloní na jeseň.

Optimálne načasovanie

V miernom klimatickom pásme sa vysádzanie jabĺk často plánuje na jeseň alebo na jar. Najdôležitejšie je, aby bola zem dostatočne teplá a denná teplota by mala kolísať v rozmedzí + 12-14 ° С.

V prípade zakorenenia na jar je potrebné pripraviť na potrebu neustále navlhčiť dieru dobre pred chladom – to ušetrí strom od vysychania.

Bezprostredne pred výsadbou je potrebné nasiaknuť odrezky v nádobe s vodou na jeden deň a vložiť ju do jamy, vodu až do doby, kedy pôda absorbuje vlhkosť. Všetka práca je lepšie vykonať koncom apríla alebo začiatkom mája.

Na jeseň je lepšie pestovať jablká niekoľko týždňov pred chladom. V našich zemepisných šírkach toto obdobie často spadá do prvých dvoch desaťročí v októbri. Pri tomto zakorenení nie sú stromy vystavené riziku zničenia, ako v predchádzajúcom prípade. Vzhľadom na zimnú odolnosť odrody “Imrus”, môže byť zakorenená na jeseň.

Viete? Priemerné jablko je len 80 kilokalórií.

Vyberte miesto

Apple stromy milujú obohatené černozemové pôdy s neutrálnou kyslosťou, takže oxidovaná oblasť bude musieť byť na začiatku ošetrená známym konope alebo dolomitovou múkou.

Množstvo zavedenej látky závisí od reakcie na pH. Doma si ho môžete skontrolovať pomocou stolového octu – stačí pár kvapiek na hrstku zeme. Neprítomnosť hiss a malé bubliny naznačuje kyslé prostredie.

Aj pre tieto ovocné stromy je dôležité, aby bol terén chránený pred severnými vetormi a prievanmi. Vyhýbajte sa vyberaniu náplasti skalnatých, bažinatých miest, nížin, kde sa masy studeného vzduchu vždy usadzujú a slnko.

Jabloň poskytuje plnohodnotný rozvoj osvetlenej zóny, kde sa podzemné vody nachádzajú nie menej ako 2 metre od povrchu zeme. Ak je strom v tieni, jeho výhonky sa značne roztiahnu a plody sa znížia.

Postup krokovania krok za krokom

Výsadbu sadenice jabĺk predchádza dlhý proces prípravy. Zahŕňa nielen výber lokality, ale aj prípravu pôdy, kopanie príslušnej jamy a vytvorenie podmienok na vytvorenie užitočnej mikroflóry v nej.

V určitej oblasti je potrebné vykonať priehlbinu 70 cm, priemer 1 m. Zároveň položte hornú vrstvu pôdy do samostatnej hromady, neskôr vám bude užitočná pri príprave zmesi pôdnych živín.

Potom položte spodok s expandovanou hlinkou, zhora nalejte pripravený podklad z rovnakých častí rašeliny, humusu, kompostu a pôdy. Keď sa vykonajú všetky vyššie uvedené manipulácie, jamka by mala byť pokrytá fóliou, upevňujúcou okraje.

Viete? Botanika tvrdí, že jabloň je každý druhý strom na našej planéte: to je najrozšírenejšou ovocnou kultúrou na svete.

Začnite výsadbu druhou kontrolou sadby a kontrolou čerstvosti koreňov. Po odstránení všetkých mŕtvych častí nakrájajte korene do hlinenej chatovej schránky.

Teraz môžete otvoriť pripravenú jamu a vložiť do nej sadenice. Nezabudnite narovnať korene.

Nalejte strom a posypeme vrstvou úrodnej pôdy. Ak chcete vyplniť dutiny vytvorené v koreňoch, pretrepte hlaveň dôkladne a znovu podložku.

Nepochovaj miesto prechodu do kufra podzemku – to by malo vzrásť o 4-5 cm v hornej časti je možné naliať malé hromadu pôdy, ktorý zaistí odtok vody pri zrážkach a zavlažovanie ..

Vlastnosti sezónnej starostlivosti

Po výsadbe záhrady je dôležité poskytnúť komplexnú starostlivosť. Jabloní odrody “Imrus” absolútne nie sú náročné a ľahko sa prispôsobia podmienkam kultivácie. Základná sezónna starostlivosť zahŕňa zavlažovanie, hnojenie, prerezávanie a obrábanie pôdy.

Pôda

Plný strom vegetácie je možné s voľným prístupom kyslíka ku koreňom, v pôdnej vlhkosti mierne a bez plodiny buriny, ktorý je odoberaný z hlbín živín a podporovať chov škodlivého hmyzu a mikroorganizmov.

Dôležité! Pri hromadnom pestovaní jabloňových odrôd “Imrus” pozorujte medzi susednými rastlinami vzdialenosť 2-3 metre.

Zavedenie tohto odporúčania do reality je potrebné bezprostredne po vysadení sadeníc. Poslednou etapou by malo byť mulčovanie kmeňov. Mulč vytvára prekážky pre rýchle odparovanie vody a neumožňuje vývoj buriny.

Pravidelne monitorujte stav kmeňov, pravidelne uvoľňujte podklad a upravte podľa potreby mulčovanie.

Zvláštny význam pre “Imus” je množstvo vlhkosti. Skúsení záhradníci radia, aby sa sústredili na stav blízkych vrtov mladých stromov a navlhčili ich do rozsahu sušenia hornej vrstvy.

Je tiež dôležité zohľadniť vek jabloní pri napájaní. Napríklad v rámci ročných kópií budete musieť vylejeť 2-3 vedrá vody na štvorcový meter blízkeho valcového kruhu. Dva-rok starý stačí pre 4-5 vedierka. Stromy až do 5 rokov bude stačiť 7-8 vedier, a skutočnosť, že staršie – 9-10 vedierka.

Prvé navlhčenie mladých stromov sa organizuje na jar pred otvorením obličiek a potom sa zopakuje každých 14-20 dní v závislosti od poveternostných podmienok. Staršie jablká by mali byť napojené až po začatí a počas tvorby zeleného oka hrášku.

Dôležité! Po zbere plodu a počas neho nie je nutné jablkové stromy napojiť. Pre nich je to plné silného rastu. Mladé výhonky ešte nemajú čas na to, aby sa zosilnili pred zimou a pravdepodobne zomrú. Pri ťažkých omráčeniach bude strom trpezlivo trpieť.

V suchom leto, aby sa vaječník predčasne neznížil, je potrebné znova napiť, keď rastú ovocie. Počas 14 dní pred zberom sa plánuje posledné navlhčenie langov v blízkosti kmeňa. Niekedy suché a teplé septembra môže vyžadovať dodatočné zalievanie, ktoré pomôžu stromu zimovať.

Aplikácia hnojív

Prvý horný obväz jabloňového sadu sa vykonáva na jar, na začiatku aktívnej vegetácie. Počas tohto obdobia stromy potrebujú látky obsahujúce dusík, ktoré im pomôžu rýchlo vybudovať zelenú hmotu.

Za týmto účelom vložte slanú misku, infúziu kuracieho hnoja alebo zmes nitroammonfoski a dusičnanu amónneho (1 polievkovú lyžicu).

V období formácie vaječníkov hnojivá použitie 150 g superfosfátu, 40 g chloridu draselného, ​​10 g dusičnanu amónneho, kompost lopaty 30 g NPK.

V druhom desaťročí augusta prestúpia pobočky na jablone. V tomto období je potrebné vyrábať jesenné minerálne komplexné hnojivá alebo humus.

Pre zlepšenie kvality mrazuvzdornosti sú tiež želané superfosfátové obväzy. Pracovný roztok sa pripraví z výpočtu 50 g látky na 1 liter vody.

Viete? Ak chcete vyrobiť pohár jablkového muštu, potrebujete 36 jabĺk.

Preventívna liečba

Najlepšou prevenciou pre “Imrus” je príslušná agrotechnika kultivácie. Strom má jedinečnú odolnosť voči chorobám a škodcom, a preto nepotrebuje chemickú dezinfekciu.

Ak nevyvolávate vzhľad plesňových mycélií a patogénnych mikróbov nesprávnym zvlhčením a vrchným obväzkom, strom nebude chorý.

Preto časom vyčistite padlé listy na záhrade, sledujte stav pôdy, odstráňte burinu, uvoľnite a zamiešajte kmeň stromu.

Na jar môžete bezpečne posypať korunu s tinktúrou papriky alebo horčicou.

Orezávanie vetví

Hlavnou úlohou každoročného znižovania počtu konárov na jablone je odstránenie starých, chorých a poškodených častí. To sa robí pre správnu cirkuláciu šťavy. Okrem toho postup stimuluje strom, aby prinášal ovocie.

Vzhľadom k šíreniu veľkej koruny “Imru” nezabudnite na odstránenie výhonkov, ktoré smerujú dovnútra, vytvárajúc tieň, zanechávajúci najsilnejší. Pri rezaní vždy nechajte 3-4 oči.

Jablká často vyžadujú 2 zrážky za rok: na jar odstránia všetky suché a zbytočné, a na jeseň – neprospešné a slabé. Posledné prerezávanie je plánovať, keď všetko listy padá a šťava prestane tečie. Prvý sa dostane na začiatok marca.

Po vytvarovaní orezania by spodná vrstva koruny mala pozostávať z trojročného prírastku a celá koruna by mala byť rovnomerne osvetlená. Ponechajte len tie jednoročné výhonky, 30 cm dlhé, a hrot končí kvetenstvom.

Všetko o správnom prerezaní jabĺk na jar a na jeseň.

Nezabudnite, že jadro koruny si vyžaduje aj pravidelné omladzovanie. Preto ho vždy očistite od nemotorných, silno zahuštených výhonkov. Pri rezaní vždy ponechajte malé uzly, ktoré čoskoro poskytnú nový záber.

Nezabudnite ošetriť veľké časti so záhradným šetričom.

Príprava na zimu

Zimné odrody v prvých fázach života musia pomôcť zimy. Za týmto účelom je nadzemná časť mladých sadeníc pokrytá lopatkami alebo inou hustou látkou. Pôda v kruhoch kmeňov je pokrytá silnou vrstvou humusu.

Niektoré z nich sú posypané čerstvou pôdou zhora, len to musí byť odobraté mimo záhradu, aby sa nevystavovali odhalenie ostatných rastlín pri kopaní.

Od hlodavcov sú kmeňové stromy skryté pod pol metrovú vrstvu strešných plstencov alebo sú obchádzané ihličnatým lapnakom.

Viete? Najstaršia jabĺňka je stará 370 rokov: rastie na Manhattane a dosť podivuhodne naďalej prináša ovocie.

Staršie stromy nepotrebujú také prístrešky, pretože majú dostatok prostriedkov, aby odolali krutým zimám.

Zahradníci medzi sebou vtipkujú, že “Imrus” bol chovaný špeciálne pre lenivých ovocných podnikateľov, pretože táto odroda vám umožní získať dobrý zisk z vašej záhrady bez veľkého úsilia.