Tajomstvo pestovania Iberian evergreen vo vašej záhrade

Iberis vždyzelený
Iberis evergreen je jednoročná bylina rodiny krížencov (kapusta), s počtom až 40 odrôd. Druhé meno je Iberian, puncher, stenu, rôznorodý znak. V prírodnom prostredí rastie v hornatých oblastiach Ázie, stredomorských krajín, na Kaukaze, na Kryme av dolnej časti Donu.

Viete? Iberis dostal svoje meno od slova Iberia – staroveký grécky názov moderného Španielska, kde sú svahy iberských hôr husto pokryté.

Na záhrade sa Iberové podobajú malým okrúhlym bielym oblakom, ktoré sa nachádzajú medzi druhou vegetáciou. Iberis vyzerá esteticky a pôsobivo, je perfektne kombinovaný s mnohými druhmi kvetov a kríkov, cíti príjemne a rafinovane. V tomto prípade pestovanie Iberis na záhrade nevyžaduje žiadne zvláštne náklady ani čas.

Tajomstvo pestovania Iberian evergreen vo vašej záhrade

Už dlhé roky poznáme Iberis ako záhradu, park a kultúru trávnikov. Táto rastlina je nenáročná a má vynikajúce dekoratívne vlastnosti. Ale pre jeho chov, musíte vedieť nejaké jemnosti.
Iberis na záhrade

Popis a črty Iberis evergreen

Zdá sa, že je malý rozvetvený sférický ker 20-50 cm vysoký. Listy sú kožovité, podlhovasté, oddelené-zpeřené alebo jednoduché, lesklé a stále zelené. Iberis je rastlina, ktorá sa spája s listami a “sa prebudí” na jar už s listami. Kvety – strieborné alebo mliečne biele, malé v priemere -1-1,5 cm, zbierané v kvetoch až do 40 ks. v každom z nich. Ovocie je dvojzložková plochá struska so svetlými žltými semenami, ktorých klíčenie pretrváva už štyri roky. V 1 g semien – až 450 semien. Kvety dvakrát: prvý kvitnutie Iberis trvá asi 3-4 týždne v apríli až júni, druhý v polovici augusta. Pri kvitnutí je priemer jedného Iberského kríža 80-100 cm. Koreňový systém je kľúčový. Rastú až na 10 rokov na jednom mieste.

Dôležité! Vzhľadom na zvláštnosti jadrového koreňového systému sa neodporúča, aby dospelý iberis bol transplantovaný z jedného miesta do druhého.

Iberis nie je veľmi náročný na pôdne živiny, ale zakorenenie kvetov je lepšie na kamenných, piesočnatých, hlinených pôdach.

Najobľúbenejšie odrody Iberis evergreen

Snowflake (snehová vločka) – čisté malé kríky až do výšky 30 cm s snehovo bielymi kvetmi. Kvitnúce – v apríli.

Findel (Findel) – pyshnotsvetuschie guľovité puzdrá 25 cm na výšku.

Little Gem – trpasličími odrodami, miniatúrnym semikusom najviac 12 cm.

Výsadba Iberis Evergreen so semenami

Semená rastlín dvoma spôsobmi – priamo do pôdy alebo klíčením semien na vytvorenie mladých rastlín.

Výsev osiva na sadenice

Ak chcete získať sadenice, sadenice sú zasiate v kontajneroch v polovici marca. Za týmto účelom vyberte vodu priepustnú, mierne hustú, voľnú pôdu. Môžete si kúpiť pozemok pre sadenice. Používanie organických hnojív nie je potrebné. Pôda je napojená, semená sú rovnomerne posypané na seba a potom sú semená ľahko posypané zeminou (vrstva nie vyššia ako 2 mm) a pokryté sklom alebo fóliou. V uzavretej nádobe sa vytvárajú skleníkové podmienky – režim potrebný na klíčenie semien, keď sú optimálne a trvalo zvlhčené.
Iberské sadenice

Dôležité! Pri vytváraní skleníkového efektu je potrebné pravidelne odstrániť prístrešok na ventiláciu a súčasné vytvrdzovanie výhonkov, aby sa zabránilo hnilobe.

Nalejte mierne, najlepšie rozprašovačom, ako vysuší pôda. Po 10-12 dňoch sa zobrazia výhonky, ktoré by mali byť okamžite zriedené, ak je prítomná nadmerná hustota. Výsadenie sadenice Iberis – po dosiahnutí stonky 6-7 cm na výšku. Predtým vyskrutkujte hore a nakrájajte výhonky spolu s hnojom z nádoby na zem.

Výsev na otvorenom teréne

Výsev na otvorenom teréne
Na juhu, kde nie je žiadny mraz, semená môžu byť zasiate v zime na konci jesene. V iných oblastiach na jar, po zastavení mrazu a otepľovania. Pri výseve zohľadnite podnebie každého regiónu a intenzitu zimy, ktoré sa líšia v rôznych rokoch. V priemere ide o apríl alebo máj. Hĺbka výsadby je 6-10 mm, semená sú nalievané tenkou čiarou a pokryté zeminou. Nalejte mierne. Po klíčení (zvyčajne po 14-18 dňoch) sa výhonky zriedia, šírka medzi nimi musí byť 15-20 cm.

Viete? Ak budete pestovať rovnakú rozmanitosť Iberis s rozdielom 2-3 týždne, v záhrade bude kvitnúť celé leto.

Iné spôsoby reprodukcie Iberis evergreen

graftage

Rezy rastliny sú rezané už po kvitnutí, sú vysadené v kontajneroch alebo hrncoch, vytvárajú skleníkový režim a nechávajú ich na jasnom mieste. Odrezky sú odoberané z hornej minulého roka 5-8 cm na dĺžku, v jednom kontajneri môžete dať 3-4 odrezky. Výsadba Iberis stálezelenej v otvorenom teréne sa uskutočňuje na jeseň (potom sa rastlina zahreje na zimu) alebo na jar na budúci rok.

Oddelenie odrezkov

Oddelenie odrezkov
Táto metóda sa tiež nazýva divízia puzdra. Noste to na začiatku jari, oddeľte stonky kefu od seba a skráťte špičku asi o 1/3 – to pomôže rastline lepšie usadiť sa na novom mieste.

Vyberte najviac svieže a silné semi-kosti pre transplantáciu.

Vyberte miesto a partnerov pre Iberis

Vhodné pre alpské vrchy, skalnaté záhrady, kamenné múry, vyzerá skvele v kombinácii s divokým kameňom a dekoratívnym murivom. Láskavý vzhľad je okraje a hranice Iberis v kvetinových záhonov a kvetinových záhonov.
Kombinácia evergreen Iberis s saxifrage, hrebeň phlox, sedum, skalné alissum. Tiež vyzerajú rôzne druhy Iberis, vysadené spolu. Táto metóda nie je vhodná na kvitnutie, keď sa plánuje zber semien z rastlín na chov.

Dôležité! Iberis je fotofilný, pri výsadbe je potrebné to vziať do úvahy a vyhnúť sa tieňovaným miestam – vysokým kríkom a stromom. Ak je to kopec, potom je miesto pre Iberis vyberané z južnej alebo východnej strany.

Tipy pre starostlivosť o Iberians vo vašej záhrade

Iberis
Samotný Iberis je nádherný a rastie dobre, preto pri plánovaní vašej záhrady musíte najprv vypočítať miesto. A vo všeobecnosti starostlivosť o rastlinu je veľmi jednoduchá. Včasné spopolnenie, ktoré neumožňuje silné vysychanie pôdy, je zalievanie vždy mierne. Kŕmenie v pôde pre Ibery nemôže byť vykonané vôbec, ale ak ju budete kŕmiť pred kvitnutím, bude to viac priateľské a hojné. Je potrebné odstrániť sfarbenia sfarbenia a orezanie tretieho stonky po kvete. Za päť rokov je lepšie pestovať ibery – inak kvety budú maličké.

Príprava Iberis Evergreen na zimné studne

Zhromaždiť semená, odstrihnúť sušené kvety, vystrihnúť stonky – ak žijete v južných oblastiach, kde sú zimy mierne, nemusíte robiť nič iné. Ak je na severe, mal by byť chránený pre zimu, napríklad lapnika.

Stabilita Iberis vždyzelenej voči chorobám a škodcom

Iberes je celkom odolný voči chorobám. Ale môže to byť ovplyvnené kapusty vošky, mealybugs, blecha cruciferous a hubové ochorenia odznačku s zbytočným zalievanie. Na ošetrovanie škodlivého hmyzu sa používajú záhradné hmyzakaricídy, ktoré ničia škodcov Iberis. A keď hnijete koreňový systém, rastlina je vykoretá a spálená, potom je pôda ošetrená dezinfekčnými prostriedkami.

Vôbec nie je ťažké postarať sa o Iberis a estetické potešenie z jej kvitnutia je skvelé. Iberis tiež často zdobí domy a byty. Vo váze vyzařuje jemnú príjemnú arómu.