Tajomstvo pestovania a starostlivosti o sadenice paradajok

Sadenice paradajok
Paradajky sú jednou z najobľúbenejších zeleniny. Bez nich, možno, nie na záhrade. Zelenina je veľmi chutná, dokonale sa hodí na zber na zimu a má veľa užitočných látok. Často zakúpené sadenice môžu byť slabé alebo nezodpovedajú odrode, ktoré ste chceli kúpiť. Ale sadenice rajčiakov je možné pestovať samostatne. Článok sa zaoberá základnými pravidlami pestovania paradajok pestovaním sadeníc zo semien.

Ako pripraviť semená paradajok pred výsadbou

Rajčiaky sa vysádzajú na otvorenom pozemku sadením a ich kultivácia doma môže robiť všetci. Určite to bude vyžadovať čas a úsilie, ale budete si istí, že nakoniec dostanete. Väčšina ľudí, ktorí pestujú sadenice, zhromažďujú semená zo zrelých plodov, ktoré sa im páčia, sušia ich a pred výsadbou sa namočia na pár dní. To je celý proces.

Avšak, ak chcete pestovať dobré silné sadenice, odolné voči chorobám a poskytujúce bohatú úrodu, semená musia byť pripravené pred výsevom. Tento postup prechádza niekoľkými fázami:

 • sušenie;
 • výber semien;
 • dezinfekcia;
 • maceráciou;
 • klíčenie;
 • kalenie.

Príprava osív
Semená sa musia odoberať zo zrelých plodov nepoškodených chorobami a škodcami. Musí sa sušia niekoľko dní v dobre vetranej a osvetlenej miestnosti (na priamom slnku). Ak chcete vybrať ten najlepší materiál na výsadbu, semená sa musia ponoriť niekoľko minút do fyziologického roztoku. Pre jeho prípravu lyžičkou stolové soľ sa mieša v pohári vody a trvať 10 minút. Semená sa potom ponorí do vody: tie, ktoré plávajú, je potrebné odstrániť, keď sú prázdne, alebo cez sušené a nie sú vhodné pre pestovanie sadeníc.

Dôležité! Väčšie a ťažšie semená obsahujú viac živín. Z tohto materiálu bude pestovať silné a podlieha sadenice rajčiakov.

Po odobratí vzoriek sa semená balí do vrecúšok a uchovávajú sa na tmavom mieste pri izbovej teplote. Ak boli semená skladované v chlade, mesiac pred ich výsadbou, odporúča sa pár dní na zahriatie batérie v textilných výrobkoch.

Hlavný počet ochorení paradajok sa zakoreňuje na semenách a môže tam existovať dlhú dobu bez ohľadu na klimatické podmienky. teda Odporúča sa dezinfikovať materiál pred výsadbou. Za týmto účelom sú semená ponorené počas 15 minút. v 1% roztoku manganistanu draselného alebo počas 7 minút. v 3% roztoku peroxidu vodíka, predhriateho na 40 stupňov.
Dezinfekcia osiva

Viete? Na zvýšenie výnosu sadeníc by sa semená mali pred nasiatím namočiť do živného roztoku pred jedením na jeden deň. Môže to byť roztok Immunocetophyte alebo šťavy z strúhaných čerstvých zemiakov.

Na zmäkčenie pokožky semien a na uľahčenie ich klíčenia musí byť výsadba pred sejbou namočená počas 10 hodín vo vode pri izbovej teplote. Semená sa rozložia do gázy a ponoria do nádoby. Množstvo vody by malo byť o 30% menšie ako objem osiva. Po piatich hodinách bude potrebné vymeniť vodu.

Na urýchlenie klíčenia výhonkov sa odporúča, aby sa semená ponechali po dobu piatich dní v zvlhčenom tanierovom tanieri pri teplote 20 až 22 stupňov.
Príprava na výsadbu

Dôležité! Počas klíčenia sa uistite, že gáza nevysuší a zároveň nie je príliš mokrá.

Aby sa zabezpečilo, že sadenice sú odolné voči teplotným zmenám, nočné teploty, doporučujeme, aby sa semená tvrdili. Okrem toho také sadenica bude kvitnúť skôr a prinesie oveľa viac úrody. Na tento účel sa semená objavujú v noci vloženej do chladničky (teplota by mala byť od 0 do +2 stupňov) a denne uložená pri teplote 20-22 stupňov. Manipulácia sa vykonáva niekoľkokrát.

Výber a príprava pôdy

Sadenice paradajok nie sú na pôde veľmi náročné. Pôda pre semenáčiky rajčiakov v domácnosti môže byť buď zakúpená, alebo pripravená samostatne. Pri nákupe by sa mala uprednostniť rašelinová pôda.

Koksový substrát
Ak chcete pripraviť pôdu sami, musíte vziať hlinitú pôdu a pridať trochu humus, kompost. Sadenice budú dobre rastúce vo voľnej pôde. Za týmto účelom sa do zmesi môže pridať rašelina alebo piliny.

Pri výsadbe semien sa používa aj koksový substrát. Obsahuje mnoho nutričných prvkov, zabraňuje hnilobe rastlín, podporuje rozvoj silného koreňového systému.

Viete? Rašelinové tablety sú vhodné na pestovanie silných sadeníc, môžu sa vysievať na 4-5 semien. Pri výsadbe v takejto pôde v budúcnosti nie je potápanie sadeníc nevyhnutné.

Kontajner na pestovanie sadeníc

Výber nádoby na pestovanie sadeníc nemá žiadny význam. Semená sa môžu vysievať v týchto typoch riadu:

 • prepravky na sadenice;
 • podnosy, kazety;
 • hrnce na sadenice;
 • rašelinové tablety alebo hrnce;
 • jednorazové poháre.

V tomto prípade má každá možnosť svoje klady a zápory. Krabice, podnosy a kazety sú pohodlnejšie a úspornejšie. Môžu pestovať veľké množstvo sadenice, zatiaľ čo sa starajú o všetky klíčky. V prípade, že takáto kapacita môže byť ľahko presunutá na iné miesto. Nezahŕňajú veľa priestoru a náklady budú lacnejšie. Avšak plytké nádrže sú vhodné na pestovanie sadeníc iba do okamihu vychystávania. V hlbokých zásuvkách a poschodiach môžu dospelé výhonky zapadať do koreňov, potom bude veľmi ťažké ich oddeliť bez poškodenia. V prípade poškodenia bude sadenica trvať dlho, kým sa usadí, alebo zmizne. Z týchto možností je najlepšie vybrať zásobníky s oddielmi alebo kazetami.
Kontajner na pestovanie sadeníc

Dôležité! Najoptimálnejšou možnosťou budú zásobníky alebo kazety s veľkosťou článkov 5-6 cm a výškou strán 10 cm. Pri nákupe určite uveďte, z čoho je kontajner vyrobený. Je lepšie zakúpiť podnos (kazetu) z polystyrénu. Nekupujte kontajner z PVC, obsahuje toxické látky.

Kvety na sadenice a jednorazové poháre sú najlepšou voľbou od lacných. V nich sa sadenice môžu pestovať až do transplantácie do otvorenej pôdy. Avšak takéto kontajnery zaberajú veľa priestoru a nie sú veľmi výhodné, ak sa musia sadenice presunúť na iné miesto. V spodnej časti očkovacích nádrží musia byť drenážne otvory.

Rašelinové pilulky sú ideálnou voľbou. Prispievajú k rozvoju silného koreňového systému vo výhonkoch, zabraňujú rozkladu sadeníc. Takéto potešenie však nie je lacné.

Sejba semien paradajok pre sadenice

Zasadenie semien rajčiaka pre sadenice by sa malo uskutočniť 15. – 20. marca. Prvé výstrely sa objavia za týždeň. Ďalšie dva mesiace prejdú pred kvitnutím paradajok rannej odrody a bude potrebný týždeň na obnovu rastliny po potápaní. Na začiatku júna budú sadenice pripravené na výsadbu na otvorenom teréne.
Zasievanie sadeníc
Pred vysadením by mala byť pôda mierne mokrá. Semená sú v pôde uložené nie viac ako 1 cm a vo vzdialenosti 5 cm od seba. Potom by mala byť nádoba pokrytá fóliou alebo sklom. Po zasiatí by mala byť nádoba umiestnená na teplom mieste s teplotou asi 25 stupňov. Za týchto podmienok sa výstrely objavia po týždni.

Starostlivosť a kultivácia sadeníc paradajok

Akonáhle sa objaví výhonky, sadenice musieť presunúť dovnútra a zapálil si chladnej miestnosti. Teplotný režim by mal byť od +14 do +16 stupňov. Izba je jasná. Ak nie je k dispozícii, je možné zabezpečiť osvetlenie stoniek pomocou lámp.

Po týždni by mala byť teplota mierne zvýšená na +20 stupňov a v noci znížená o niekoľko stupňov. Ak to chcete urobiť, môžete otvoriť okno, ale nedovoľte, aby bol koncept.

Viete? V prvých niekoľkých dňoch po vzniku výhonkov sa odporúča zabezpečiť osvetlenie sadenice nepretržite. To výrazne urýchli jeho klíčenie.

Posypanie sadeníc paradajok na pestovanie doma by malo byť mierne a vykonané pri izbovej teplote. Kým sa nezobrazí prvý dobrý list, pôda sa po úplnom vyschnutí mierne postrieka vodou. Po výskyte zalievania listov sa vykonáva raz týždenne a po vytvorení piatich dobrých listov sa sadenice napájajú každé 3-4 dni.

Potápanie semenáčikov paradajky

Potápanie je presádzanie sadeníc do samostatných kontajnerov. To prispieva k tvorbe koreňového systému. Existuje rast bočných koreňov, výživa rastliny sa zlepšuje. Sadenica sa stáva silnejšou a ľahko sa usadí na otvorenom teréne, prinesie dobrú úrodu.
šerm
Nakladanie sadeníc paradajok sa vykonáva desiaty deň po objavení prvých výhonkov. V každom prípade je však potrebné pristupovať individuálne. Všeobecným pravidlom je, že sadenica sa ponorí druhý deň po výskyte prvého skutočného listu.

Dôležité! Pri potápaní sa vyberajú iba tie najlepšie a zdravé výhonky a zvyšok sa musí zlikvidovať. Aj na chrbtici každého klíčky by mala byť malá hlinená hrudka.

Počas niekoľkých dní pred vyberaním musia byť sadenice ľahko naliate, aby sa stonky mohli ľahšie vytiahnuť. Aby ste vyňali sadenice zo zeme, potrebujete veľmi opatrne, aby ste nepoškodili ani slabé korene. Odporúča sa ich vykopať pomocou hokejky alebo špáradla. Musíte transplantovať do hlbšieho kontajnera. Na to môžete použiť hrnce, jednorazové pollitrové šálky alebo plastové fľaše s odrezaným krkom.

Po vychystávaní sa klíčky hojne polievajú a prenesú sa na chladné miesto s vlhkým vzduchom. Semená by nemali byť vystavené priamemu slnečnému žiareniu. Po týždni sa stromky vrátia na svoje bývalé teplé miesto.

Zakalivanie sadenice paradajok

Harden sadenice sa odporúča pri pestovaní v otvorenom teréne nezamrzla, bolo odolné voči teplotným zmenám, ktoré sa často vyskytujú v lete. Pozrime sa podrobnejšie ako odstrániť sadenice paradajok.
Kalenie sadeníc
Keď sa ulica ohreje a teplota dosiahne 15 stupňov, kontajnery so sadenicami sa odoberú na ulicu alebo balkón. Pred tým sa rastliny zalievajú. Počas vytvrdzovania je potrebné monitorovať teplotný režim. Keď teplota klesne pod 8 ° C, nádoba by sa mala uviesť do teplejšej miestnosti. Vykonajte sadenice lepšie po štyroch až piatich hodinách večera, keď slnko mierne klesá. V opačnom prípade sa môže stlačiť. Musíte tiež monitorovať pôdu, nemal by vyschnúť. Ak je pôda suchá, je potrebné ju trochu naliat ‘. Nenechávajte nádoby na priamom slnečnom svetle. Doba vytvrdzovania je dva týždne.

Prevencia a ochrana sadeníc paradajok pred škodcami a chorobami

Pestovanie sadeníc paradajok je často zatienené hubovými chorobami a škodcami. S cieľom zabrániť takýmto problémom by mali byť sadenice paradajok ošetrené fungicídmi, insekticídmi alebo ľudovými prostriedkami.

Najčastejšie choroby paradajok sú:

  Phytophthora
 • neskoré plesne;
 • macrosporiosis;
 • špinenie;
 • hnedá hniloba;
 • Septoria mieste;
 • vírusové ochorenia.

Takmer všetky uvedené choroby majú hubovú povahu. Boj s nimi je ťažké. Preto je lepšie prijať preventívne opatrenia. Patria medzi ne nasledujúce:

 • pravidelne uvoľňovať pôdu;
 • zabrániť hrubému výsadbe sadeníc;
 • nevyplňte sadenice;
 • odlomte spodné tmavé listy;
 • Pred vysadením na otvorenom teréne ošetrite sadenice 0, 5% kvapalinou Bordeaux;
 • ošetrujte rastliny a pôdu s popolovým popolom (niekoľko popola by sa mala rozptýliť pozdĺž vetra smerom od teba);
 • pri prvom hnojení sadeníc sa odporúča pridať trochu síranu meďnatého (2 g na 10 litrov horúcej vody).
Viete? Aby sa znížilo riziko hubových a vírusových ochorení, neodporúča sa pestovať rajčiaky vedľa zemiakov, papriky, baklažánov alebo na miestach, kde takéto plodiny vzrástli v minulom roku.

Najbežnejšími škodcami sú:

  Škodcovia paradajok
 • Colorado chrobák;
 • strapky;
 • vošky;
 • křískovití;
 • molica;
 • roztočov;
 • medveď.

Aby sa predišlo poškodeniu rastlín škodcami, je nevyhnutné zabrániť nadmernému nanášaniu dusíkatých hnojív. Je tiež užitočné na ošetrenie pôdy a rastlín popolom, odstráňte spodné žlté listy. Pri prvých príznakoch poškodenia sadeníc škodcami musí byť ošetrené insekticídmi.

Teraz viete, ako pestovať sadenice paradajok zo semien, hlavné tajomstvá, s ktorými môžete chrániť rastliny pred nepriaznivými klimatickými podmienkami, chorobami a škodcami. Dodržiavanie opísaných pravidiel tiež zaručuje vysoký výnos rajčiakov.


Loading...