Sušenie repy: výhody a škody, populárne spôsoby, aplikácie

Sušená repaRepa je považovaná za jednu z najpopulárnejších zeleniny na Ukrajine a v blízkosti v zahraničí. A to nie je prekvapujúce, pretože červená zelenina je bohatá na vitamíny a minerály. Sušenie repy vám umožní maximalizovať užitočné vlastnosti produktu počas celého roka.

Výhody metódy obstarávania

Dlho si ľudia všimli, že ak sa čerstvé ovocie alebo zelenina suší, ušetrí sa to maximálne množstvo užitočných látok.
Sušená repa

  • Sušené ovocie a zelenina obsahujú veľa draslíka, ktoré vytvárajú prácu kardiovaskulárneho systému. Okrem toho je to skladisko organických kyselín a sacharidov.
  • Použitie suchých zeleniny, ovocia a zeleniny výrazne znižuje riziko aterosklerózy, zlyhania obličiek a mnohých ďalších chronických ochorení.
  • Táto metóda zberu vám umožňuje zjednodušiť prípravu jedál a ušetriť čas.
  • Sušenie zeleniny nevyžaduje prídavné prísady a zložité manipulácie.
Viete? V sušených potravinách je koncentrácia živín dvakrát vyššia ako v čerstvých produktoch.

Výhody a poškodenie sušenej repy

Celá užitočnosť sušeného repy nemožno opísať v niekoľkých slovách. Jeho použitie prispieva k eliminácii toxínov, zvyšuje náladu a zvyšuje chuť do jedla.

Červená farba je kvôli zakoreniť flavonoidov obsiahnutých látka, ktorá pomáha odstraňovať cievne kŕče, zníženie vysokého krvného tlaku, a zlepšenie pevnosti kapilár, krv prečistí karcinogénov a žiarenia.
Sušená repa
V sušenom ovocí obsahuje jedinečný betanín, alkaloidové zlúčeniny, ktoré urýchľujú vstrebávanie potravy a zlepšujú fungovanie pečene a zvyšujú životaschopnosť buniek. Okrem toho prispievajú k znižovaniu hladiny cholesterolu a tukov.

Vážne poškodenie tejto rastliny nemôže priniesť telo, ale stále je potrebné spotrebovať v primeraných množstvách. Bolo dokázané, že látky v koreňových plodinách zhoršujú stráviteľnosť vápnika v tele. Príliš častá konzumácia jedla môže poškodiť ľudí trpiacich chorobami kostí alebo poškodenými kosťami.

Použitie sušenej repy je teda zrejmé a môže spôsobiť škodu len vo výnimočných prípadoch.

Príprava repy na zimu môže byť tiež spôsob zmrazovania.

Ktorá repa je lepšie vybrať na sušenie

Ak sa rozhodnete vysušiť červený koreň, všimnite si, že nie každý druh vyhovuje. Pokúste sa vybrať repnú tmavú fialovú farbu bez krúžkov.

Tvar ovocia by mal byť okrúhly, plochý alebo plochý, so sladkým mäsom a bez hrubých vlákien. Dbajte na to, aby nedošlo k poškodeniu repy pred škodcami a poľnohospodárskymi strojmi, dĺžka stopky nie je väčšia ako dva centimetre.

Najvhodnejšie na sušenie sú odrody “Neporovnateľné” a “Bordeaux”.
repa

Ako pripraviť koreňovú plodinu

Pred sušením sa musí pripraviť zelenina.

  • Najprv sa zelenina umyje mäkkou špongiou pod kohútikom, nalejte studenej vody na pár hodín.
  • Potom vypustite kvapalinu a nalejte nové, vložte do ohňa tak, aby koreň bol varený správne.
  • Po 20 minútach sa zelenina vloží do studenej vody, táto “šoková” terapia umožní rýchlejšiu prípravu.
Dôležité! Pripravená na repu je kontrolovaná špáradlom. V hotovej zelenine ide veľmi ľahko.
  • Keď je repa úplne chladná, mala by byť odlúpnutá z kože, koreňa a hlavu.
  • Orežeme koreňovú plodinu akýmkoľvek vhodným spôsobom (plátky, slamky, kocky nie silnejšie ako 0,5 cm), v závislosti od toho, ako si myslíte, že sa používa.
  • Teraz by koreň mal položiť na plech na pečenie alebo sitko v jednej vrstve a poslať na miesto sušenia.
Existuje druh cukrovej repy, v ktorom len listy sú vhodné pre jedlo – to je šarlát, alebo listová repa, ktorá má mnoho užitočných vlastností.

Populárne metódy sušenia

Tam je tri hlavné spôsoby sušenia zeleniny. Poďme zistiť, ktorý z nich je najoptimálnejší a ako sušiť repu správne doma.

Sušenie vzduchom a slnečným žiarením

Sušenie zeleniny a ovocia na slnku prišlo s našimi predkami. Toto je najstaršia a prirodzená cesta, keď sú výrobky umiestnené v podkroví, v kôlne, pod prístreškom. Tento typ vyžaduje minimálny súbor zariadení, iba stojany a obrazovky.
repa
Je však potrebné vziať do úvahy objemnosť prípravných prác, ktoré budú potrebovať koša a sitá pre blanšírovanie zeleniny provarkoy kotly, vane vody na čistenie noža a rezanie, váha, obaly, papierové obaly a ďalšie.

Aby sa zabezpečilo, že produkty sú lepšie vyfúknuté vetrom, sú regály zdvihnuté zo zeme a pečenie naklonené na juh. Suché repy na slnku potrebujú štyri dni. Pripravenosť na tuk je indikovaná krehkosťou a ľahkou elasticitou.

Prečítajte si viac o zložitosti sušených paradajok, mrkvy, papriky, cukety, tekvica, baklažán, cibuľa, cesnak, paštrnák, zeler, brokolica, šampiňóny (hlivy ustricovej), tekvicové semienka, orechy.

V elektrickej sušičke

Sušenie repy v elektrickej sušičke je považované za najmodernejší a najpohodlnejší spôsob zberu sušeného ovocia a zeleniny. Elektrické spotrebiče sa stanú tyčou pre tých, ktorí majú vlastnú záhradu a veľa zberu na spracovanie. To vám pomôže ušetriť čas a energiu, prijme čistú obrobku bez konzervačných látok, oxidu siričitého, glutamát sodný a ďalšie škodlivé chemické prísady, rovnako ako neuveriteľné množstvo soli, cukru a octu.

Jednou z hlavných výhod metódy v porovnaní so sušením na slnku je to, že nebudete závisieť od rozmary počasia. Obvykle je to faktor, ktorý zabraňuje sušeniu ovocia v správny čas a dobrej kvalite.
Sušenie v sušičke

V rúre

Sušenie potravín v rúre je považované za najobľúbenejší spôsob, ako pre ľudí žijúcich v bytoch. Sušené na slnku nikde a nákup elektrickej sušičky na malé množstvo zeleniny nemá zmysel.

Dôležité! Na rozdiel od iných druhov zeleniny sušená repa vyžaduje vyššiu teplotu a viac času.

Pripravte cukrovú repu, pripravte ju a položte na rošt. Dávajte si pozor, aby sa kúsky nekladali príliš blízko seba, takže teplý vzduch bude lepšie cirkulovať v celej rúre. Vysušte červené plody pri 85-90 stupňoch. V tomto procese niekoľkokrát premiešajte. Okrem toho ponechajte 2-3 cm v elektrickej peci, v plynovej peci – 20 cm. Nechajte zeleninu na 6-7 hodín, kým nie je pripravená.

Nesnažte sa preexponovať, inak bude koreň crack.
pripravenosť

Ako určiť pripravenosť

Po určitom čase, v závislosti od zvoleného spôsobu prípravy, musí byť produkt skontrolovaný, či je dostupný. Dostatočne sušená zelenina bude hnedá. Na dotyk sa stane krehkým, ale zároveň pružným a pružným.

Ako a kde uložiť sušené repa

Sušenie zeleniny uskladnite na temnom, chladnom mieste. Umiestnite hotový výrobok do sklenenej alebo plechovky s pevným viečkom. Taktiež dobrý výrobok bude uložený v polyetylénových vreciach.

Odporúčame prečítať o zber a sušenie zelených: petržlen, kôpor, rukolou, bazalka, koriander, špenát, zelenej cibule, cibule, cibuľu waleské a byliny pre čaj: tymián, mäta pieporná, malinové lístie, čerešní a čučoriedok.

Na čo môžem použiť?

Použitie sušenej repy je rovnako rozmanité ako čerstvá zelenina. Takáto úroda repy sa zvyčajne používa na prípravu prvých riadu, boršč. Po namočení sušenej zeleniny vo vode, môže byť pridaná do rôznych šalátov, čo robí vinaigrette.
boršč
Okrem toho je produkt ideálny na prípravu osviežujúcej kvety kvety. Domáce sušenie je chutné a užitočné jesť práve tak, obzvlášť zaujímavé je také jedlo pre deti.

Viete? V starovekej Perzii bola repa považovaná za symbol hádky a spory.

Prečo a ako sušiť vrcholy

Užitočné vlastnosti nie sú len samotný koreň, ale aj vrcholy repy. Táto časť závodu je vhodná pre zimné obrobky. Na sušenie repy topánky na zimu je umývaný zo zeme, sušený uterákom, rezaný a sušený na drevenom povrchu.

Potom sa tretí na prášok a pokryje sa sklenou nádobou, zapečatenou. Uchovávajte repný prášok, ktorý je potrebný aj na polotuhom, suchom mieste. Tento produkt sa pridáva ako korenie, pripravuje liečebné odvarky a nápoje.

Od dávnych čias sa jej repa a jedlá považovali za neuveriteľne užitočné pre ľudské produkty. Sušená repa na zimu v sušičke, v rúre alebo na slnku bude rovnako užitočná. Je schopný naplniť telo potrebnými stopovými prvkami a nahradiť čerstvé ovocie a zeleninu v chladnej sezóne. Pravidelná konzumácia tohto chutného produktu zvýši vaše zdravie a silu.