Striedanie plodín zeleninových plodín: čo sa pestuje, ako plánovať plodiny správne

Otáčanie výhonkov
Každý leto obyvateľ vie úplne dobre, že ak niekoľko rokov za sebou budú pestovať rovnaké plodiny na tom istom mieste, a to aj pri zdanlivo identických podmienkach starostlivosti, budú každým rokom čoraz slabšie a budú horšie a horšie. Tento jav je spôsobený vyčerpaním pôdy, čo je následkom viacerých faktorov.

Význam dobrého plánovania plodín

Najprv sa v pôde hromadia patogénne organizmy a všetky druhy škodcov. Napríklad, zemiaky sú známe ako obľúbené liečenie Colorado chrobáky. Ak sa pestovanie tejto plodiny niekoľko rokov nezmení jeho poloha, škodca nemusí migrovať pri hľadaní potravy – po zimovaní sa okamžite ocitne v priaznivých podmienkach pre seba a okamžite začne zničiť rastlinu. Okrem zemiakového chrobáka z Colorada, sadenie zemiakov prispieva k hromadeniu patogénov neskorých hnilobných pôd, ako aj lariev chrobákov a mory.

Pri iných kultúrach sa situácia vyvíja podľa toho istého vzoru. Na lokalite zasadenej s rovnakou plodinou sa počet škodcov každoročne zvýši, ktoré sú pre ňu nebezpečné, a preto stojí proti takejto invázii do závodu, bude čoraz ťažšie a komplikovanejšie. Zvlášť ovplyvnené týmto faktorom kapusta, paradajky, uhorky, zeler, fazuľa, šalát.
Otáčanie výhonkov
Druhý – zvýšenie koncentrácie škodlivých látok emitovaných koreňov kultúry (tzv Kolja) a je toxický pre väčšinu z tejto kultúry. Niektoré rastliny sú veľmi citlivé na účinky týchto jedov (napríklad repa a špenát), iné sú odolnejšie (mrkva, tekvica, reďkev, petržlen), takmer tretina nereagujú Colin (fazuľa, pór, kukurica). Okrem toho rôzne rastliny produkujú rôzne množstvá takýchto škodlivých látok, napríklad najmä v pôde po uhorkách, mrkve a kapusty.

Treťou je vyčerpanie živín v pôde. Každá kultúra má svoj vlastný súbor živín potrebných na normálny vývoj. Je jasné, že to je ich rastlina, ktorá sa bude snažiť získavať z pôdy. Napríklad, ak kapusta veľmi potrebuje draslík, potom po vylodení bude tento prvok v pôde zostávať menej a menej, zatiaľ čo povedzme po reďkeve, zásoby draslíka nie sú vyčerpané menej rýchlo.

Otáčanie výhonkov
Je ľahké pochopiť, že je možné opraviť situáciu správnym striedaním plodín vysadených na mieste z roka na rok. Tento postup sa nazýva striedanie plodín a predstavuje celú vedu. Ak však nie je čas na riešenie komplexného teoretického výcviku, stačí sa naučiť niekoľko základných pravidiel a zber na vašich stránkach bude vždy rovnako bohatý.

Pravidlo č. 1

Navzájom nedávať nielen počet rokov rovnakú kultúru, ale aj k blízkym príbuzným (príslušníkmi rovnakého druhu), pretože majú tendenciu mať spoločný škodcu, rovnako citlivé na toxíny a spotrebujú rovnaké zloženie stopových prvkov.

Pravidlo č. 2

Priemerná doba, počas ktorej má pôda odpočívať po určitej kultúre, je dva roky (jeden rok zvyčajne nestačí na úplné zotavenie), ale pre niektoré rastliny je toto obdobie oveľa dlhšie. Takže, mrkva, uhorky, petržlen, repa by sa nemali vrátiť na svoje pôvodné miesto po dobu najmenej 4 roky, a pre kapustu je lepšie vydržať všetkých 7 rokov! Tieto obdobia môžu byť zvýšené, ale je nežiaduce znížiť.

Pravidlo č. 3

strukoviny
Rastliny majú vlastnosť nielen konzumovať mikroelementy z pôdy, ale aj obohatiť ju o niektoré užitočné látky a vlastnosti. teda správne striedanie plodín môže nielen zachovať prvky, ktoré sú pre danú rastlinu zvlášť potrebné, ale aj zlepšiť zloženie a štruktúru pôdy bez ďalších postupov. Napríklad strukoviny uvoľňujú pôdu a obohacujú ju mnohými minerálmi. Melón a pohánka nasýtia pôdu vápnikom, trávou – fosforom, tabakom – draslíkom, dioidnou žihľavou – železom. Keď poznáme tieto jednoduché pravidlá a berúc do úvahy potrebu rôznych druhov plodín v určitých mikroživinách, je ľahké plánovať plodiny na niekoľko rokov dopredu. Mimochodom, tieto vlastnosti týchto plodín môžu byť plne využité tým, že sa po zberu nachádzajú v kompostu.

Rovnaké pravidlo platí aj pre škodcov. Existujú kultúry, ktoré nie sú len odolné voči týmto alebo iným ochoreniam, ale aj strach z patogénov. Napríklad vošky netolerujú rastliny ako cesnak alebo tabak. Colorado chrobák sa bojí tymianu. Ak sú takéto sestry vysadené po rastlinách vystavených týmto škodcom, existuje dobrá príležitosť ich vyhnúť z lokality a uvoľniť ju na výsadbu v nasledujúcich rokoch.

Pravidlo č. 4

Potreba rastlín v potravinách nie je rovnaká. Nemôžete pestovať jeden po druhom príliš náročný na zloženie pôdnej kultúry. Po pestovaní takejto kultúry je vhodnejšie fazuľovať rastliny na lôžku alebo vytvoriť potrebnú vrstvu hnojív.

Organické hnojivá
To znamená, že správne poradie plodín, aby sa zabránilo jednostrannému vyčerpania rovnakých prvkov v pôde, zvýšenie koncentrácie v nej niektorých škodcov a chorôb spôsobujúcich baktérií, ako aj nerovnomerné zaťaženie z dôvodu rovnakej koreňového systému rastlín.

Ďalším dôvodom, prečo je potrebné rotáciu plodín na mieste, je kontrola buriny. Existujú rastliny citlivé na také okolie (napríklad cesnak, cibuľa, mrkva, petržlen, pasienky), je lepšie ich pestovať po tých plodinách, ktoré zanechávajú minimálne množstvo buriny. Medzi takéto rastliny patria paradajky, hrach, zemiaky, kapusta.

Čo potom rast

Takže sme zistili, že striedanie plodín je potrebné a dostatočné ekonomické techniky pre zachovanie úrodnosti pôdy, a zaistiť rovnomerné vysoké výťažky. Ale aj potrebu rôznych kultúr v mikronutrientov, hnojív a iných podmienok sú rôzne, znalosť všeobecných pravidiel a zásad nie je vždy možné presne určiť, aké rastliny v akom poradí sa striedajú na mieste.

Viete? Existujú dve jednoduché pravidlá plánovania pristátia. Po prvé, nemali by sme zastupovať zástupcov tej istej rodiny. Napríklad rajčiaky a zemiaky sú Solanaceae; a mrkva a kôpor – je to dáždnik. Po druhé, striedanie medzi sebou nasleduje rastliny, v ktorých je horná časť konzumovaná, s tými, v ktorých je koreň cenný (“vrcholy a korene”). Musíme pochopiť, že ide o pomerne primitívne pravidlo a malo by sa používať len vtedy, ak sa nenašiel presnejší údaj z jedného alebo iného dôvodu.

Rastlinné plodiny
Čo je potom zasadené do postelí, môžete sa naučiť z mnohých tabuliek vyvinutých agronómami a amatérmi. Pre tých, ktorí nechcú študovať teóriu a hľadajú jednoduché odpovede na otázky týkajúce sa konkrétnych plodín – nižšie sú niektoré tipy na to, akú zeleninu možno zasadiť za čo.

Čo môžem vysadiť po kapuste?

Kapusta je náchylná na množstvo škodcov a chorôb, takže pri odpovedi na otázku, čo sa má pestovať za kapustu na budúci rok, každý záhradník povedať s istotou: jednoducho nie kapusta, aj keď je to o iných druhoch! Toto je najhoršia možnosť, ktorú si dokážete predstaviť, ale ak nie je iná, musí byť pôda veľmi dobre oplodnená kompostom.

Kapusta ako predchodca nie je vhodná pre plodiny, ako sú reďkev, rutabaga a okrúhlice, pretože tieto rastliny sú obľúbeným jedlom pre tých istých škodcov.

Je ideálne, aby ste po kapuste cibule alebo cesnaku. Mrkva, zeler, zemiaky, repa, uhorky, paradajky sú tiež povolené. S touto zeleninou, kapusta, navyše koexistuje v okolí, pretože v tomto prípade je menej poškodená chorobami a škodlivým hmyzom. Ale vedľa rajčiakov, fazule, petržlenu a paradajky kapusty naopak, nie rastlín.
kapusta
Dobrí predchodcovia kapusty sú zemiaky, reďkovky, uhorky, mrkva, hrach, cibuľa, cesnak, rovnako ako každoročné trávy.

Čo je potrebné pestovať po cesnaku

Cesnak, rovnako ako cibuľa, sa neodporúča, aby sa na dlhú dobu pestovali na tom istom mieste a striedali sa navzájom. Čo možno sadiť po cesnaku na záhrade je zemiaky, najmä predčasné dozrievanie. Prijateľnou možnosťou sú aj paradajky, uhorky, fazuľa, repa alebo kapusta.

Ale najlepšie je pestovať ročné byliny po cesnaku a cibuľke, ktoré sú určené na obnovu pôdy pre neskoršie použitie, načerpanie minerálnej rezervy a zničenie buriny. S touto úlohou sa dobre vyrovná s horčicou, Phacelia, niektoré odrody hrášku, raže, znásilnenia.

Čo treba pestovať po uhorkách

uhorky
Uhorky sú náročné na zloženie pôdy oveľa viac ako veľa iných plodín. Pozemok pred ich výsadbou je zvyčajne obzvlášť starostlivo oplodnený obidvomi organickými a minerálnymi vrchnými úpravami. Z toho vyplýva, že za výsadbou uhoriek na nasledujúci rok by malo nasledovať niečo menej náročné. Napríklad kapusta, ktorá potrebuje aj úrodnú pôdu, nie je pre tieto účely absolútne vhodná. Dobre sa cíťte na mieste, kde rastú okurky, rôzne koreňové plodiny – červená repa, reďkovky, okrúhlice, mrkva, petržlen, zeler. S cieľom zlepšiť zloženie pôdy po uhorku je možné vysadiť strukoviny a až potom použiť iné zeleninové plodiny, ako je cibuľa, zemiaky, paradajky, kukurica, šalát.

Dôležité! Pôda je úrodná nielen kvôli prítomnosti určitého súboru mikroelementov v nej. Nevyhnutnou podmienkou je aj vytvorenie prírodného komplexu všetkých druhov mikroorganizmov a rôznych druhov organických látok. Preto je veľká chyba je bytuyuschaya medzi autodopravcovia dôverou, že obnovenie vyčerpanie pôdy môže byť bezmyšlienkovite hodili na dne vedra kompostu a zavlažovanie to top zakúpiť v miestnom supermarkete komplexných minerálnych hnojív.

Čo je potrebné pestovať po jahodách

Strawberry má schopnosť značne poškodzujú pôdu, takže bezprostredne po transplantácii (a to lepšie každé štyri roky), posteľ, kde vyrastala, je potrebné starostlivo zdroj Minerálne a organické hnojivá. Urobte to lepšie už od jesene, vykopávajte pôdu dobre po pridaní prísad.

Obzvlášť veľa jahôd spotrebuje dusík, takže je najlepšie po tom, čo rastliny fazuľa, hrášok a iné strukoviny – ako už bolo spomenuté, obohatiť pôdu týmto prvkom.

jahody
Antifungálne a fytocídne vlastnosti cesnaku robia dobrú pomoc pri čistení pôdy škodcov, ktoré v nej zostávajú po jahodách. Súčasne s cesnakom môžete tiež pestovať petržlenovú vňať, zeler a iné voňavé zeleniny, aby ste vyhnali slimáky zo záhrady.

V skutočnosti sú možnosti výsadby v nasledujúcom roku po jahodách obmedzené. Ale po vyššie uvedených plodinách môžete pestovať zeleninu – uhorky, paradajky, cukety, tekvica atď.

Dôležité! Maliny a jahody by sa nemali vzájomne striedať, pretože tieto rastliny majú podobné škodcu.

Je dobré usporiadať kvetinovú záhradu na mieste bývalej jahodovej záhrady. Trvalé pivonky, narcisy, tulipány a fialky pomôžu pôde obnoviť po vyčerpaných plodoch.

Čo treba brať po zemiakoch

Zemiaky, na rozdiel od jahôd, konzumujú veľa draslíka a fosforu, takže pôda po zbere hľúz postráda tieto prvky. Doplniť stratu môžu byť minerálne hnojivá, a môžete sadiť ročné byliny, ktoré generujú draslík a fosfor po sebe. Túto úlohu môže vykonávať drogy, horčica, ovos, hrach, repka, phacelia.

zemiaky
Ak nie je žiadny spôsob, ako úplne uvoľniť miesto po zemiakoch po celý rok, môžete pristáť na ňom tekvicu. Ostatné plodiny vyžadujú predbežnú aplikáciu minerálnych hnojív na obnovu plodnosti v pôde. Avšak, ako bolo uvedené vyššie, rajčiaky, baklažány a iné pestrofarebné kultúry sa nemôžu vysádzať po zemiakoch. To isté platí aj pre korenie.

Predchodcovia zemiakov úspešne robia rovnakú dýňu, cuketu, uhorky, kapustu, cibuľu.

Čo robiť po rajčiakoch

Rozhodli sme sa, že po paradajkach nemôžete pestovať baklažán, zemiaky a papriky. Rovnako ako u iných plodín, Po rajčiakoch je ideálny na pestovanie jednoročných rastlín, ktoré plnia pôdu chýbajúcimi prvkami. Ak nie je žiaden taký luxus, nezáleží na tom! Hrášok, fazuľa a iné strukoviny pomáha odstrániť nedostatok dusíka v pôde, kale je tiež dobrý nápad, aby cítiť v záhrade, kde sú paradajky pestovaná ako škodcovia v týchto kultúrach sú odlišné. Neexistujú žiadne kontraindikácie pre uhorky, cuketu, tekvica, mrkvu, repu, zelený šalát, cibuľu, cesnak. Okrem toho, paradajky – to je trochu, po ktorom môžete sadiť mrkvu.

Čo treba pestovať po cukrovej repy

repa
Výber toho, čo môže byť vysadené za repu pre budúci rok, je dosť veľké. Pre tieto účely sú vhodné zemiaky, rajčiaky a ostatné tmavočíšne tuky, ale pred takýmto výsadbou musí byť pôda riadne hnojená humusom alebo rašelinou. Môžete tiež pestovať cesnak a cibuľu. Dobrou voľbou je mrkva. Mimochodom, predchodcovia mrkvy v záhrade, s výnimkou cukrovej repy a paradajky uvedené vyššie, sú tiež uhorky, cibuľa, cesnak a kapusta.

Vyššie uvedené kultúry pracujú v opačnom poradí, to znamená s ohľadom na skutočnosť, po ktorej je lepšie pestovať repu. Do zoznamu na tomto zozname môžete pridať kapustu, uhorky, squash, tekvica, strukoviny, šalát, zeleninu – petržlen, kôpru, zeler.

Čo je možné vysadiť po korení

Koreňový systém sladkého korenia je v horných vrstvách pôdy, takže po tom, čo je najlepšie pestovať plodiny s hlbšími koreňmi. Môžu to byť koreňové plodiny (reďkovky, reďkovky, repa, mrkva) okrem zemiakov, ako aj cibuľa, cesnak, uhorky, fazuľa a zelenina.

Nemôžete pestovať po paprike žiadne kultúry čeľade Solanaceae.
Sladká paprika môže byť zasadená po hrách, cukety, tekvica, kapusta, repa, zeler.

Čo možno vysadiť po hrášku

Hrach, ako je uvedené vyššie, je dobrý východiskový materiál pre mnoho plodín. To znamená, že schopnosť tohto závodu obohatiť pôdu dusíkom je zvlášť priaznivý účinok na výnos zemiakov, paradajok, baklažánu, papriky, červenej repy, mrkvy, reďkovky, uhorky, cukety, squash, tekvica, melóny, rovnako ako rôzne druhy kapusty.

hrášok
Hrášok má však jednu nepríjemnú črtu: je veľmi náchylný na hubové choroby a koreňové hniloby, najmä v podmienkach vysokej vlhkosti. Preto, ak by na mieste, kde sa pestuje kultúra postihnutá takým ochorením, by sa toto miesto nemalo v budúcom roku vysádzať hrachami alebo inými strukovinami. Spory týchto chorôb môžu pretrvávať v pôde počas 5-6 rokov, takže celá doba lôžok sa najlepšie využíva na menej náchylné na tieto ochorenia.

Čo potom rastlín: tabuľka prekurzorov zeleninových plodín pri výsadbe

Čo sa týka žiaducich a nežiaducich predchodcov konkrétnych zeleninových plodín, existuje obrovské množstvo všeobecných a špecifických pravidiel, ktoré sú zhrnuté pre jasnosť v rôznych tabuľkách. S nimi môžete skontrolovať vždy pri plánovaní vhodných striedaní.

Môžete napríklad zoskupiť pravidlá striedania plodín nasledovne:

kultúra Dobrý predchodca Možný predchodca Zlý predchodca
zemiaky Lužiny, uhorky, kapusta Mrkva, repa, cibuľa Nosné sady (paradajky, baklažány, papriky)
Cesnak, cibuľa Zemiaky, mrkva, strukoviny, uhorky Zelná, paradajky, repa Cibuľa, cesnak, korenie, physalis
paradajky Zelná (najmä farebné), mrkva, cibuľa, uhorky, zelenina repa Každá solanaceous, physalis
Tekvica (uhorka, cuketu, squash, tekvica) Fazuľa, šalát (zemiaky, paradajky), kapusta, cibuľa Repa, zelená Akákoľvek tekvica
Fazuľa (hrach, fazuľa, fazuľa) Jahody, uhorky, zemiaky, kapusta, paradajky Trvalky bylinky
mrkva Cibuľa, uhorka Reďkovka, repa, kapusta
zeleň Zelná, uhorky Fazuľa, zemiaky, paradajky, cibuľa Mrkva, pasienky, zeler
baklažán Lužiny, okurky, rutabaga, uhorky, kapusta, cibuľa, melóny a keksy repa baklažán
korenie Opor, mrkva, uhorka, kapusta, rutabaga, fazuľa, Cibuľa, cesnak Nočná hviezda, tekvica
repa Zemiaky, uhorky, cibuľa Fazuľa, paradajky mrkva
kapusta Lušené strukoviny, nočné obrúsky, cibuľa, cesnak Šalát, kukurica Tekvica, rutabaga, mrkva, okrúhlica, reďkev, okrúhlica

Správne určiť predchodcov zeleniny, keď výsadba pomôže nielen tabuľky, ale aj pevne zvládnuť pravidlá.

Dôležité! Kategoricky zlé predchodcovia sú: repa, reďkovka, okrúhlice a reďkovka na kapustu (a naopak); mrkva, paradajky a kapusta – pre cibuľu, fazuľa – pre mrkvu a uhorky, mrkva pre uhorky a repu.

Ale potom môžete pestovať mrkvu a iné koreňové plodiny, takže je to po cesnaku alebo cibuľke. Rovnako koreňové plodiny rastú dobre po zelenom a naopak.

Susedné kultúry

Okrem odpovede na otázku, čo sa má potom pestovať, je rovnako dôležité vedieť, na čo treba pestovať, to znamená, čo môžu plodiny a ktoré nie je možné vysadiť ďalej. Faktom je, že rastliny pôsobia navzájom, čo môže byť pozitívne aj negatívne. Keď poznáte základné pravidlá, môžete sa vyhnúť chybám a vyriešiť mnohé problémy, ktoré zabraňujú stabilnej plodine.

Napríklad, ako bolo uvedené vyššie, koreňový systém rastlín uvoľňuje toxické látky, ktoré chránia plodiny pred chorobami a škodcami. V takomto prípade môžu takéto jedy poškodiť susedné rastliny a naopak im môžu poskytnúť dodatočnú ochranu. Takže kolíny, pridelené horčicou, majú priaznivý účinok na hrášok, mrkvu a cesnak, ale zle tolerované kapustou. Keď poznáte túto funkciu, je ľahké určiť, s akou môžete rastlinami hrachu a nemali by ste pestovať kapustu.

Ktoré plodiny by mali byť vysadené vedľa seba?

Preto je spoločné vysadenie dôležitým pravidlom rotácie plodín, čo umožňuje optimálne využitie obmedzeného priestoru lokality a tiež zlepšenie výnosov plodín.
Dobrí susedia
Napríklad, zemiaky a fazuľa sú nádherné susedmi. Chráni ju pred takýmto škodcom ako zrná, a doplňuje svoju potrebu dusíka a odrádza od chrobáka z Colorada. Okrem zemiakov, zemiakov, kukurice, špenátu, baklažánu, chrenu, mrkvy, reďkoviek, kôpru, hlávkového šalátu sú u zemiakov užitočné. Všetky tieto rastliny majú priaznivý účinok na zemiakovú plodinu a odstraňujú prebytočnú vlhkosť z pôdy. Luk a cesnak, ktoré sa pestujú v okolí, chránia zemiaky pred neskorým pustnutím.

Mimochodom, cesnak má priaznivý vplyv na mnoho plodín, takže možnosti, s ktorými ho pestovať, to stačí. Je považované za klasický jahoda, pretože tieto rastliny sú rovnako užitočné pre seba: cesnak chráni rozmarné jahody pred škodcami a chorobami, jahodové podporuje tvorbu viac strúčikov cesnaku v. Rovnaký účinok na rastlinu zabezpečujú enzýmy uvoľňované mrkvou: pod ich vplyvom sa žiarovka cesnaku zväčšuje.

Viete? Ak rastíte množstvo cesnaku a chrenu, množstvo vitamínu C sa zvyšuje v obidvoch a druhých.

Z rôznych chorôb a škodcov (vošky, krtonožka, chrústa), cesnak ušetriť nielen zeleninu, ako sú paradajky, repa, uhorky, mrkvu, ale aj kvetiny – mečíky, karafiáty, ruže, atď A tu cesnak z nebezpečenstva .. pre neho cibuľové muchy môžu zachrániť nechtík a čakanku.

Koprel a kukurica – to je to, čo môžete pestovať vedľa uhoriek, mrkva dobre spolu s hráškom, hrášok sami – so zemiakmi, paradajkami a baklažánom. Melóny by mali byť vysadené samostatne.

Ďalšie pravidlá, ktoré sa týkajú toho, čo rastliny na lôžkach, si môžete predstaviť vo forme tabuľky:

kultúra Dobrí susedia Zlé susedov
fazuľa uhorky, zemiaky, kapusta, hlávkový šalát, reďkovka, repa, paradajky, baklažány, melóny a tekvice hrášok, cesnak, cibuľa
hrášok kapusta, hlávkový šalát, mrkva, reďkovka fazuľa, zemiaky, cesnak, cibuľa, paradajky
jahoda cesnak, cibuľa, šalát, reďkovka
uhorky fazuľa, cesnak, kapusta, hlávkový šalát, zeler, cibuľa, zelenina paradajky, reďkev, zemiaky, cukety
zemiaky fazuľa, cibuľa, cesnak, kapusta, baklažán, chren, mrkva, kôpor, šalát paradajky, hrach, slnečnica
kapusta hrášok, uhorky, zemiaky, šalát, reďkev, repa cesnak, cibuľa, paradajky
repa uhorka, hlávkový šalát cibuľa, kapusta
paradajky cesnak, kapusta, hlávkový šalát, pór hrášok, uhorky, zemiaky
cibuľa jahody, uhorky, hlávkový šalát, mrkva, repa fazuľa, kapusta, paradajky
korenie uhorka, kaleráb paradajky, strukoviny
cuketa fazuľa, repa, cibuľa uhorky

“Susedov nepriatelia”

Ako možno vidieť z vyššie uvedenej tabuľky, okrem úspešného susedstva je tu aj extrémne nežiaduce okolie. Rastliny sú spravidla “zosmiešňované” z dôvodu nezlučiteľnosti látok, ktoré vylučujú. Napríklad, čierny orech má depresívny efekt na väčšinu zeleniny kvôli pridelenému Yuglonu. Zelenina nie je dobrá a pelyň do susedstva. Pokiaľ budú nasypané viaceré fazule a cibuľa, obe sa budú vyvíjať zle. S fenikelom, doslova všetky kultúry sú depresívne, takže táto rastlina by mala byť vysadená oddelene od ostatných. Zemiaky a uhorky, paradajky a jahody sú tiež zle kompatibilné.
Zlé susedov
Baklažán a paradajky nepáči susedstve druhej ľuľkovitých, niektorí nemajú vyjsť papriky a červenej repy, kapusty a jahody.

Viete? Je zaujímavé, že tak krásne a milovanej všetkými ihličnan, smrek, má nepriaznivý vplyv na takmer všetky stromy, a tento účinok pretrváva po celé desaťročia po tom, čo boli vyrúbané sám smrek.

Niekedy sa stáva, že rastliny majú navzájom rôzne účinky v závislosti od ich počtu. Čo sa nazýva, v lžíci liek a v pohári – jed. V tomto prípade je možné usporiadať okolie takej plodiny v malých množstvách, napríklad pozdĺž okraja lôžka. Napríklad, taký experiment môže byť vykonaná s valeriány lekárskej, rebríčka a žihľavy, rastlín, je v malých skupinách okolí zeleniny.

Preto každá záhradník je dôležité vedieť, že pred výsadbou a správne plánovanie plodín pri výsadbe – je spôsob, ako chrániť pôdu pred vyčerpaním a pomáhajú rastlinám prirodzenou cestou podporovať sa navzájom za najlepší rast a vývoj.


Loading...