Starostlivosť o dekoratívne zmesi rastlín fittonia doma

Fitton
Fittonia je exotická okrasná rastlina, ktorá je viditeľná na uzavretých balkónoch alebo parapetoch kancelárií, rodinných domov a apartmánov. Táto kvetina získala širokú popularitu vďaka krásnym a neobvyklým žilám na lístie, kontrastujúcim s ich povrchom. V tomto článku budeme hovoriť podrobne o vzhľade zmesi fittonia a starať sa o to.

popis

Fittonia je členom rodiny Akantov, v ktorej je 10 druhov rastlín. Fittonia mix – to nie je samostatný typ dekoratívneho kvetu, ale druh “rozmanité” z rôznych druhov. Zmes je vyrobená s ozdobným účelom, aby miestnosť navrhla špeciálnu krásu a farebnú schému.

Kvetinové zmesi je možné vytvoriť z 3, 4, 5 alebo viac druhov fittonií. Pretože tieto rastliny sú príbuzné, starostlivosť o ne je rovnaká a môžu bez problémov rásť v jednom malom objeme pôdy.

Viete? Názov okrasných rastlín bol prijatý na počesť dvoch anglických sestier – Elizabeth a Sary-Maria Fitton, ktorí napísali prvú učebnicu botaniky na svete, ktorá sa stala klasickou.

Fitton

Vo voľnej prírode, tieto exotické kvety sa nachádzajú v dažďových pralesoch Južnej Ameriky. Fitton -. Viacročných bylín mať rozvetvený a husto plstnatý stopky 10 cm na výšku, a povrch koreňa systému husté výhonky liezť po povrchu zeme (bez zvláštnych problémov môže zakoreniť uzlov).

Listy majú oválny-eliptický tvar a sú tvorené na malých stopkách, dosahujú dĺžku 6-10 cm. Chýba na listoch je chýba. Sú matné a majú jasné žily rôznych farieb, jasne vyčnievajú na pozadí povrchu.

Váš domov je dokonale zdobia tieto izbových rastlín, ako sú muškáty tulipánu, anthurium, Zephyranthes, begónie koralov, Spathiphyllum, nematanthus, Radermacher, nematanthus, Kufa, crossandra, Adenium, Alokaziya, Guzman, Gloriosa, Drimiopsis, Euphorbia, hypoestes, Pentasa, Calceolaria, kolumneya a Vriesia.

Kvety tejto rastliny nepredstavujú dekoratívnu hodnotu. Sú zhromaždené v malom uchu, maľované v slnečnej žltej farbe.

starostlivosť

Ak chcete, aby sa zmes fittónie uspokojila krásou a dekoratívnosťou, mali by sa riadne postarať.
Fitton

Hlavné odporúčania pre starostlivosť o juhoamerické krásy:

 1. Režim teploty. V lete je teplota v miestnosti obsahujúca kvetinu v rozmedzí 24-27 ° C. V zime by sa mala teplota pohybovať od 18 do 20 ° C.

  V zime by sa nemal povoliť prudký pokles teplotného režimu, pretože exotická rastlina sa môže zhoršiť. Ostré kolísanie teploty s konštantnou prítomnosťou ponoru môže viesť k pádu listov. A pamätajte si, že fittonia je vnútorná kvetina. Prispôsobuje sa určitej mikroklíme, takže rastlina sa neodporúča vyberať na ulici ani v lete.

 2. Osvetlenie. Južná americká kvetina preferuje dobré osvetlenie. Hrnce s rastlinou sú najlepšie umiestnené na parapetoch západnej alebo východnej strany.

  Ak sa rozhodnete umiestniť Fitton premiešajte na južnej strane, to je najlepšie sa pohybovať pot do miestnosti, takže priame slnečné svetlo nespadá na listoch neustále (inak dekoračné možné výrazne znížiť). V zime nebude dostačujúci deň pre fittoniu, takže je potrebné zakúpiť špeciálne žiarivky. Fitton

 3. Zalievanie. Pôda v banke s kvetinou by mala byť neustále vlhká, inak by sa rastlina začala zbavovať listov. Ak sa však napájanie vykonáva príliš často, môžu začať hnilobné procesy v koreňovom systéme. Odborníci odporúčajú, aby sa pontón ihneď po zaschnutí vrchnej vrstvy pôdy. V zime je potrebné niekoľko dní vyplachovať, keď vrchná vrstva vysuší. Na vodné zmesi fittonium v ​​letnom období by malo byť 3-4 krát týždenne (približné údaje), v zime – 2-3 krát menej často.
 4. Vlhkosť a striekanie. Listy dekoračnej zmesi každý deň posypeme, pretože fittóny v prirodzenom prostredí sú zvyknuté na vysokú vlhkosť. Postrek by sa mal uskutočňovať najmenej raz denne, najlepšie dvakrát – ráno a večer.

  Ak chcete minimalizovať požadovaný čas, môžete zakúpiť špeciálnu inštaláciu, ktorá vytvára umelú hmlu.

 5. Ideálna pôda pre kvetinu. Podklad pre exotické rastliny musí byť voľný a bohatý na rôzne užitočné látky. Najlepšie je, ak pôda pozostáva z listnatých pôd, zmesi rašeliny a riečneho piesku. Zloženie zmesi fittonii je možné zakúpiť v špecializovanom obchode alebo urobiť sami. Fitton
 6. Najlepšie obväzy a hnojivá. Dodatočné hnojenie kvetu si môžete zakúpiť v záhrade a ozdobných obchodoch. Príliš často kŕmené fittónie by nemali byť, pretože to môže nepriaznivo ovplyvniť ich zdravie. Výrobca často uvádza mieru aplikácie hnojív na balení. Najlepšie je znížiť odporúčané dávkovanie na polovicu. V zime je potrebné používať hnojenie nie častejšie ako raz za mesiac, po zvyšok roka – 2 krát za mesiac. Je tiež potrebné použiť tekuté hnojivá, ktoré sa aplikujú na listy. Kŕmia kvetinou užitočnými látkami a chránia ju pred parazitmi a škodcami.
 7. Orezanie. Omladzujúce prerezávanie fittonie sa koná v marci v niekoľkých etapách. Postupne by ste mali odstrániť niekoľko listov, kvôli čomu rastie tempo rastu a rast výhonkov. Okrem toho je potrebné zachytiť výhonky, pretože v čase je spodná časť závodu holá. Najlepšie je prerezávať v troch etapách v intervaloch týždňa, aby nedošlo k zmesi významného poškodenia.

Nezabudnite, že zmes fittónie by nemala byť na parapete s otvoreným oknom, v blízkosti ohrievačov s fúkaním alebo v miestnosti s veľkým prievanom. Takáto mikroklima negatívne ovplyvňuje juhoamerickú krásu a ona môže nakoniec začať zbavovať listy.

Dôležité! Veľké napájanie zmesi fittonia spolu so silnými prievanmi (v zime) môže viesť k smrti kvetu.

Transplantácia a rozmnožovanie

Pontónová zmes rastie intenzívne a rýchlo, takže potrebuje pravidelné transplantácie, ktoré by sa mali vykonávať ročne. Najlepší spôsob transplantácie je v marci alebo apríli. Ak je rastlina viac ako 5 rokov, potom by mala byť transplantovaná každé 3 roky.

Pôda pre transplantované rastliny by mala pozostávať z humusu, riečneho piesku a rašeliny v pomere 1: 1: 3. Na dne hrnca musí nutne vybudovať drenáž z expandovanej hliny alebo rozbité tehly. Môžete tiež pridať mokrý mach, ktorý udržia optimálny index vlhkosti v pôde.

Ihneď po nákupe rastliny je lepšie, aby sa transplantácia. Potrebuje nejaký čas na to, aby sa prispôsobil.

Existujú tri hlavné typy chovu fittonium:

 1. Rozmnožovanie podľa divízie. Počas transplantácie môže byť krík rozdelený na niekoľko častí a zasadený v rôznych kvetináčoch. Pritom by ste mali byť veľmi opatrní, aby ste nepoškodili koreňový systém. Ak máte niekoľko druhov fittonií, ktoré rastú v oddelených kontajneroch, môžete ich oddeliť podľa jednotlivých kusov a nakrájať ich do jedného hrnca. Takže dostanete kvetinové dekoratívne zmesi. Fitton
 2. Reprodukcia pomocou odrezkov. Ak chcete rozmnožovať rastlinu odrezky, potom to najlepšie urobíte vo februári až marci. Aby ste to dosiahli, je potrebné oddeliť stonku s tromi alebo piatimi listmi a umiestniť rezaný koniec do piesku. Pamätajte si, že pri normálnom zakorenení odrezkov by ich dĺžka nemala presiahnuť 8 cm. Pravidelne je potrebné čistiť nádobu, potom vodu a postriekať páčkou. Oddelená časť rastliny môže byť tiež rozmnožená vo vode, ktorej vrstva by nemala presiahnuť 1 cm.
  Rezne a množiť izbové rastliny, ako sú orchidey, crossandra, Ficus, Dracaena, azalky, petúnie, Dieffenbachia a kráľovského muškátu.

  Teplota v miestnosti pri reprodukcii fittonia by mala byť na úrovni 26-27 ° C. Keď majú rezne silné korene, môžu byť transplantované do vopred pripravenej pôdy. Stretnutie fittónu

 3. Rozmnožovanie podľa vrstiev. Už predtým sme už povedali, že výhonky môžu zakoreniť v uzloch. To je spôsob, akým sa fittonium najčastejšie vyskytuje vo voľnej prírode. V miestnosti sa môže tiež reprodukovať podľa vrstiev, ale je lepšie pomôcť. Prikopayte odňal z listov kvetnatých pukov a čakať, kým sa nezotaví. Potom opatrne oddeľte plod z materskej rastliny a transplantujte ju do nového hrnca.
Viete? Bioenergetika to verí uvedenie v miestnosti na pečenie s fittínovou zmesou sa môžete zbaviť zlých zámerov a podráždenosti.

Choroby a škodcovia

Táto rastlina je zriedka chorá. Zvyčajne sa to stane s nevhodnou starostlivosťou alebo parazitom. Najbežnejšími škodcami fittonie sú mrchožrout, mary, motýľ, roztoče, roztoče.

Najcharakteristickejším znakom vzhľadu scutes je prítomnosť čiernych bodiek na listoch. Na boj proti štítom by sa mal použiť organofosforový insekticíd “Actellik”. Roztoč roztočov sa môže objaviť iba v nadmerne suchej miestnosti.

Ak ignorujete kontrolu vlhkosti a zabudnete na postrek kvetu, klíšťadlo môže poškodiť. Charakteristickým znakom tohto škodcu je prítomnosť pavučiny na výhonkoch a listoch. V boji proti nemu pomôžu insekticídy “Derris” alebo “Fitoverm”.

Ak je rastlina ovplyvnená thrips, potom jej listy budú mať charakteristické žlté alebo bezfarebné škvrny – stopy miest, kde sa hmyz kŕmený na bunkovú šťavu. Môžete bojovať s thrips pomocou carbofos, “Vertimec” alebo “Intavir”.
Choroba fittónie
Práškové múky alebo chlpaté vši sa živia výhonkami a silne inhibujú rast rastliny. Prvým znakom týchto parazitov je vosk podobný vlnám na výhonkoch. Na prekonanie mealybugs možno vykonať pomocou “Biotlin” alebo “Mospilan”.

Okrem škodcov môže byť rastlina vystavená rôznym chorobám spôsobeným nesprávnou starostlivosťou alebo nevhodným mikroklímom v miestnosti. Najcharakteristickejšie príznaky a príčiny chorôb:

 1. Ak je rastlina úplne alebo čiastočne zažltnutá, je to prvý príznak nadmerne intenzívneho a hojného zavlažovania.
 2. Listy sa môžu pokrčiť v dôsledku jasného a dlhšieho osvetlenia. Tento faktor je navyše ovplyvnený príliš nízkou vlhkosťou.
 3. Ak sú stonky nahé, potom rastlina potrebuje omladenie. V takomto prípade by nemala paniku, pretože takýto proces je prirodzený.
 4. Listy môžu stratiť svoju farbu kvôli prebytku slnečného alebo umelého osvetlenia, ale nedostatok svetla môže tiež viesť k zmenám farby.

 5. Hroty fittonie môžu nájsť hnedý nádych kvôli nedostatku hnojív v pôde.

Fitton

Dôležité! Fbolo by výhodné, keby sa vedľa neho umiestnila vodná nádrž alebo zvlhčovač.

Teraz viete, aký je krásny mix fittonia, ako sa starať oň doma a ako sa vyrovnať s možnými škodcami a chorobami. Propagujte túto kvetinu a dajte ju príbuzným a priateľom, pretože dokáže priniesť exotiku a atmosféru juhoamerických lesov do každého domova.