Správne vysádzanie a charakterizácia paradajok “Rapunzel”

RapunzelPoľnohospodári dlhodobo ocenili paradajky za ich výživové vlastnosti a pomerne vysoké výnosy. Po mnoho rokov, chovatelia bojovali s chovom špeciálnych odrôd paradajok, čo by malo malú veľkosť, čo značne uľahčuje ich dopravu na miesto a zhromažďovania, rovnako ako ľahko pestovať doma, pri zachovaní organoleptických vlastností svojich veľkoplodých príbuznými. Nakoniec chovatelia uspeli – výsledkom ich práce boli čerešňové paradajky, ktorých jedným z odrôd je Rapunzel. V tomto článku nájdete informácie o paradajke “Rapunzel”, popisu odrôd, rovnako ako dozvedieť o funkciách výsadbu a starostlivosť o ne.

Popis a fotografia odrody

Táto odroda dostane jeho meno, pretože schopnosť tvoriť dlhé kaskády dole kefa, ozdobené ovocie pripomínajúce sliny hrdinka rozprávok bratov Grimmovcov Rapunzel.
Paradajky Rapunzel
Každá kefa obsahuje asi 40 úhľadne usporiadaných v symetrickom poradí plodov, veľmi malých. Hmotnosť priemerných paradajok tejto odrody nepresahuje 30 g. Chuťové vlastnosti sú podobné vlastnostiam iných odrôd a hybridov cherry paradajok.

Viete? Paradajky sa dlho považovali za nepožívateľné a niekedy dokonca aj katastrofálne pre ľudí. Európski záhradníci ich pestovali ako dekoratívne exotické rastliny.

Charakteristika Rapunzelu

Táto odroda bola prvýkrát prezentovaná na jednej z poľnohospodárskych výstav v USA v roku 2014. To ju stiahla anglická spoločnosť FloraNova. Relatívne malý vek tohto druhu cherry rajčiakov to robí neprístupný na nákup v našom regióne, pretože jeho semená sa jednoducho ešte nezačali dovážať do krajiny.
Druh Rapunzel
Rastlina dosahuje výšku 180-240 cm. Odroda je neurčitá, čo poukazuje na jej schopnosť neobmedzeného rastu. V takých odrodách rajčiakov môže hlavná stonka produkovať až 40-50 zberových kefiek za rok a odporúča sa odstrániť všetky sekundárne kefy.

Viete? Najväčšie paradajky na svete sa pestovali v americkom štáte Wisconsin. Jeho hmotnosť bola 2,9 kg.

Obdobie zrenia rajčiakov je asi 75-80 dní. Pestovanie tejto rajčiny sa odporúča vykonať po hrozbe prechodu mrazom so začiatkom jarného obdobia.
Paradajky Rapunzel

Ako pestovať paradajky

Tento druh ideálne pre pestovanie v kontajneroch, ale je ťažké si predstaviť, že taká vysoká odroda môže byť pestovaná na balkónoch. Technológia výsadby paradajok sa vo všeobecnosti veľmi málo líši od technológie ich veľkoplošných náprotivkov.

Zistite, aké sú výhody cherry paradajok a ako pripraviť džem z týchto malých paradajok.

Výber a príprava semien

Semená na pestovanie tohto druhu rajčiakov nemožno brať ručne, čo je spôsobené už spomínanou nízkou prevalenciou tejto odrody v našom regióne.

Preto by ste si mali objednať semená len v špecializovaných predajniach alebo na internete.

Bezprostredne pred procesom výsadby by sa semená mali uchovávať niekoľko hodín v teplej vode a potom sa ošetriť slabým roztokom manganistanu draselného na ochranu pred rôznymi chorobami a škodcami.
Semená rajčiakov

Začistenie a starostlivosť o sadenice

Najlepšie obdobie na výsev trvá od polovice marca do začiatku apríla. Semená sú osiate v plytkých drážkach, ktoré sú vytvorené s ceruzkou, v sadeníc. Ďalej pokryte zasadené semená plytkou (až do 4 mm) vrstvou úrodnej pôdy a hojne semiať semiačky teplou vodou.

Je potrebné vytvoriť priaznivé podmienky na klíčenie sadeníc, ktoré spočívajú v udržiavaní teploty okolia v oblasti +25-28 ° C a poskytnutie 10-12 hodín svetla. Pri vytváraní takýchto podmienok by sa prvé výhonky mali objaviť po 5 – 7 dňoch.

Dôležité! Po výskyte prvých výhonkov by mala byť teplota znížená na hodnotu +20 ° C, ešte viac ju neznižovať, čo môže viesť k zmrazeniu mladých rastlín.

Sadenice by mali byť napojená ako pôda zaschnutí, ale nie viac ako horlivý so zavlažovaním, pretože nadbytok vlhkosti je schopný trvalo poškodiť koreňový systém kríkov, ktoré v konečnom dôsledku povedie k smrti rastlín.
Sadenice paradajok

šerm

Optimálny čas na vyzdvihnutie sa môže považovať za obdobie, kedy sa vaša semenáčka objaví na 3-4 letáky na každom semenáku. Na vychystávanie by ste mali pripraviť nádoby s objemom 250-500 ml, ktoré musia byť naplnené úrodnou pôdou.

V podobnej situácii sa sadenice musia uchovávať počas celého obdobia až do času navrhovaného pristátia. Súčasne je potrebné pravidelne vodovať rastliny, ale znova, nemusíte preplňovať mladé paradajky – to môže viesť k ich smrti.

Kapacity so sadením v tomto období môžu byť už vyvezené na balkón, ale iba ak teplota vzduchu už dosiahne + 16-18 ° C. Ale aj keď je ulica stále dosť chladná, týždeň pred navrhovaným pristátiem budete musieť začať ich vyberať vonku na vytvrdzovanie.

Prečítajte si tiež o pestovaní tamarillo – rajčiakov.

Vysádzanie paradajok na otvorenom teréne

Transplantácia na otvorenom priestranstve by sa mala uskutočniť najneskôr v druhej polovici júna. Neskoršia transplantácia zabraňuje vegetatívnemu rastu rastliny, v dôsledku čoho bude pravdepodobný výsledok, v ktorom dostanete skromnú plodinu alebo ju vôbec neuvidíte.
Klíčky po vyberaní

Miesto na pestovanie

Miesto na pestovanie môže slúžiť ako absolútne akýkoľvek dostupný pozemok alebo hrniec naplnený pôdou. Jedinou požiadavkou na hrniec je dostatočná hĺbka.

Pre normálny rast a vývoj potrebuje táto rajčiaka pomerne dlhý svetelný deň, a preto sa odporúča vylodiť v dobre osvetlených oblastiach. Paradajka, pretože jeho neobmedzenosť rastu, zlý zapúšťa korene v miestach vystavených nadmernej fúkania vetra: hlavného stonky, ktoré už majú, aby vydržali značnú váhu plodu, môže zlomiť pod vplyvom vzdušných prúdov.

Schéma pristátia

Pestujte túto rajčinu v samostatných hrncoch, alebo ak sa vysádzanie uskutočňuje v otvorenej alebo dlhej nádobe, vzdialenosť medzi jednotlivými kríkmi by mala byť aspoň 40-50 cm.

Nádoby, v ktorých bude pristátie vykonané, musia mať hĺbku minimálne 10 cm. Pri výsadbe sadeníc sa odporúča pokúsiť sa nepoškodiť koreňový systém. Na dne každého otvoru je potrebné umiestniť zmes pozostávajúcu z piesku, rašeliny a úrodnej pôdy v pomere 1: 1: 2.
Paradajky Rapunzel
Vedľa každej mladšej rastliny sa odporúča inštalovať silná a ľahká podpora, pretože rastlina má pomerne veľký rast v jej biologickej povahe. Vynikajúcimi spoločníkmi na pestovanie týchto paradajok budú foxglove, bazalka, tymián, mrkva, nechtík, citrón a špargľa.

Starostlivosť o odrodu

Táto odroda potrebuje pravidelné kŕmenie, čo sa musí robiť v intervaloch každé dva týždne. Hnojivo stojí striedavo organické a minerálne hnojivá. Organických hnojív najlepšie hodí rozvedení suspenziu alebo v čerstvej kalu v pomere 1:10, a minerálne je najlepšie použiť špeciálny balíček, ktorý je uvedený do stavu pripravenosti k zamestnaniu na základe priloženého návodu.

Tieto paradajky musia neustále štípať, držať len 1-2 main stonky a odstráňte mladé výhonky, pretože budú spomaľovať vegetatívny rozvoj hlavného stonky, pričom neprináša úplne zbytočné a nedovoliť aj minimálne úrodu. Keď vyrastáte, stonka musí byť starostlivo pripevnená k podperu, aby sa zabránilo jeho poškodeniu.
Paradajky Rapunzel
Plody, ktoré dozrievajú, sa pravidelne zhromažďujú, čo umožní rast a vývoj nového ovocia. Takže ak udržujete rastlinu v komfortnom a vhodnom prostredí na ovocie, môžete zozbierať 3-4 úrodu za jeden rok.

Dôležité! V priebehu celej doby kultivácie bude potrebných niekoľko preventívnej nástrekov s rôznymi roztokmi insekticídy, ako je Bordeaux tekutín a pravidelné spracovanie za použitia akejkoľvek fungicídy, napríklad manganistanu draselného.

Vlastnosti pestovania na balkóne

V súvislosti s jeho pomerne dosť veľkým nárastom rôznych paradajok nie je dobre hodí pre pestovanie v byte, ale ak máte stále v úmysle pestovať to za takých okolností – dať do hrnca s ním na podlahu, čo umožní rastlina rastie v plnej sile a rastú ich maximálna veľkosť ,

Paradajky RapunzelV prípade, že strop vášho balkóna je nízky – môžete tieto paradajky pestovať v kontajneroch zavesených z okrajov okenných rámov. Avšak pre komfortnú zbierku plodov bude horná časť kríža, ktorá takto rastie, musieť byť prerezaná nepretržite, kým nedosiahne požadovanú veľkosť.

Prísne kontrolované množstvo vlhkosti, ktorý vstupuje do hrnca s rastlinám v daždivých dňoch, v prípade potreby blok pôdu pod nimi s plastovými vrchnákmi alebo plastových vriec, pretože nadmerná vlhkosť môže dôjsť k poškodeniu koreňového systému rastliny, čo by nakoniec viedlo k jeho smrťou.

Dúfame, že teraz už bude ľahké sa rozhodnúť, či budete potrebovať riedenie “Rapunzel” paradajky, po prečítaní popisu typu a údajov o ich pestovanie. Majte na pamäti, že semená odrôd stále pomerne ťažké nájsť v našej oblasti, ale možno budete chcieť venovať pozornosť bežnejšie a zároveň celkom rád tento druh iných odrôd cherry paradajkami: “Supersvit”, “marhule snov” “Busiki” a “Cherry Black”.