Správne pristátie a starostlivosť o alissum

Alyssum
Bude to ozdobná rastlina – alissum. Budeme odpovedať na otázku, ako zasiať alissum na sadenice a ako sa oň starať. V tomto článku nájdete nielen potrebné informácie, ale aj zaujímavé fakty o závode.

Viete?
V dávnych dobách, rastlina z rodu Alyssum použité proti besnote, o čom svedčí jeho latinského mena: lat.a – Nie (negácia) ilyssa – psie besnote.

Rastúce alissum v semenákoch

Allissoma sadenice
Stručne sa zoznámime s alissom.
Alissum je vysadený na kvetinových záhonoch, ktoré používajú ako obytný obrubník.
Alyssum alebo Burachok je rod rastlín z čeľade Cabbage. Rod obsahuje až 200 druhov, ktoré sa vyskytujú v Európe, Ázii a dokonca aj v severnej Afrike. Rastlina má výšku od 15 do 40 cm. Ovocie je krabica so semenami, ktorá nestráca svoje klíčenie po dobu troch rokov skladovania.
Ďalej uvažujme o pravidlách na očkovanie semien alissum v pôde.

Ako dobre sadnúť semená

Semená na sadenice sa zasielajú v marci alebo apríli. Pôda musí byť mierne alkalická (dosiahnutá pridaním vápna) a má pH 5,5-6,0.
Pôda je umiestnená v krabici, semená sú umiestnené na vrchu a mierne pritlačené k zemi. Môžete mierne prikopat rovnakú pôdnu zmes, ale nemusíte ju robiť.

Ako sa starať o sadenice

Mnoho ľudí sa zaujíma o otázku: ako dlho alissum a či je možné urýchliť proces?
Na to, aby semená klíčili, musia byť splnené tieto podmienky: vnútorné teploty +13 – 15 ° С, dobré osvetlenie (najlepšie nielen umelé svetlo), chránenie semien na vytvorenie skleníkových podmienok (používanie skla alebo fólie), pravidelné vetranie, zvlhčenie pôdy.

Sadenice alissum
Ak sú splnené všetky podmienky, potom alissum bude klíčiť do 7-8 dní.
Po výskyte prvého listu by sa mal rastlina oplodniť hnojivami, a keď si všimnete už 3 listy, nechajte ich v samostatných hrncoch.
Po transplantácii do hrnca je rastlina plne pripravená na výsadbu na otvorenom teréne. Musíte čakať na teplé počasie a pozemky na mieste.

Sejacie semená alissum v otvorenom teréne

Teraz budeme hovoriť o tom, ako a kedy zasiať alissum na otvorenom teréne.

Časovanie a hĺbka sejby osiva

Ak ste odhodlaní zasievať semená priamo na otvorenom priestranstve, musíte počkať na naozaj teplé počasie. Na rozdiel od skleníkových semien môžu byť semená vysadené na otvorenom pozemku najskôr v máji.
Sú zakopané v pôde nie viac ako 0,5 cm, ak sa vysadia hlbšie, výhonky nemajú dostatok sily na prenikanie pôdy.

Dôležité! Ak alsom na záhrade hrá úlohu živých hraníc, vzdialenosť medzi rastlinami môže byť čo najmenšia.

Pri výsadbe semien vypočítajte vzdialenosť medzi kvetinami tak, aby sa navzájom nezasahovali – je to asi 15 až 40 cm.

Aký druh osvetlenia miluje alissum

Alyssum
Pri výsadbe a starostlivosti o alissum musíte najprv zvážiť osvetlenie a polohu zariadenia v súvislosti so slnkom.
Rastliny alissum na slnečných miestach, ktoré sú chránené pred prievanmi. Ak takáto možnosť neexistuje, potom sa rastlina môže vysádzať do perličiek, avšak kvitnutie nebude tak silné a jednotné.
Pri výsadbe zvážte, že alissum dobre rastie medzi vyhrievanými platňami a kameňmi, ktoré nielen zahriajú kvetinu, ale aj vyzdobia vašu záhradu.

Ako pripraviť pôdu na výsev semien

Pripravte pôdu pre alissum: pridajte humus alebo kompost mesiac pred zasiatím. Je tiež potrebné zlepšiť odvodňovacie vlastnosti pôdy, položiť v nej hlinky, riečny piesok alebo malé kamienky. Potom je krajina vykopaná a vyrovnaná s hrádzami.
Ak je pôda kyslá, je potrebné pridať časť vápna, čím pH dosiahne hodnotu 6,0-6,3.
Pri príprave pôdy pre alissum nie je nutné opustiť korene buriny alebo nadzemnej časti na mieste, aby sa nezmizli.

Starostlivosť o proces pestovania alissumu

Ak chcete dosiahnuť jasný a krásny kvitnutie, musíte dodržiavať pravidlá starostlivosti pri pestovaní alissum.

Ako sa starať o pôdu

Hnojivá zavedené počas výsadby sú rýchlo vyčerpané a rastlina začína hladovať. Ak sa nedostatok minerálov zhoduje s obdobím kvitnutia, budete pozorovať niekoľko falošných kvetov na rastline, ktoré rýchlo spadnú.

Dusíkaté hnojivá
Nedostatok hnojenia spôsobuje, že alissum je viac náchylný na mnohé ochorenia, takže pôda musí byť nasýtená humusom a minerálnymi prísadami.

V období rýchleho rastu (pred kvitnutím) sa alissum kŕmi dusíkovými hnojivami. Za týmto účelom sa zriedi 10 litrov vody s objemom 1 polievková lyžica. l. močovina a Agricola-7; vodu rastlina večer, keď sa vlhkosť odparí toľko od pôdy.

Počas kvitnutia je potrebné zaviesť komplexné minerálne hnojivá. V podobe vrchného obväzu môžete tiež použiť humus.

Okrem hnojenia pôdy je potrebné vykonať uvoľňovanie a odstraňovanie buriny. Ak je pôda pokrytá kôrkou, potom alsus bude začať kyslík hladiť korene. Na dosiahnutie najlepšieho výsledku je potrebné zavlažovanie a uvoľňovanie buď večer, alebo skoro ráno. V tomto okamihu sa vlhkosť menej odparuje od zeme, takže množstvo zavlažovania môže byť znížené.

Ako správne prerezávať kvet

Voňavá trvalka kvetina musí byť z času na čas obmedzená, aby zachovala svoj tvar a zdroje.
Prerezávanie rastlín je nielen pre estetický účinok, ale aj pre odstránenie pacientov, suché a poškodené výhonky.
Akonáhle alissum vybledne, musíte odstrániť všetky stonky kvetov. To sa deje na ochranu rastlinných zdrojov.

Dôležité!
Ak máte v pláne získať semená pre sadenice, potom nemôžete rezať kvety kvetov!

Alyssum
Po 25 až 30 dňoch po tom, čo alissum odtiahol, prebieha ďalšie prerezávanie.
Každý výstrel, ktorý odchádza z hlavného kmeňa, sa skráti na 3-4 cm. Po takomto postupe rastlina uvoľní na jeseň veľa nových výhonkov a koruna sa stáva výrazne silnejšou. Navyše, obnovením výhonkov zabraňuje vzniku chorôb alebo poškodeniu škodcov.

Posledné prerezávanie sa vykonáva na jar. Rezané suché listy, choré alebo poškodené výhonky. Súčasne je možné ozdobiť zdravé výhonky, aby ste získali krásnejší tvar.

Viete?
Na Sibíri a Altai sa alissum používa vnútorne na inguinálnu herniu, prechladnutie a obličkové kamene.

Ako sa vysporiadať s možnými chorobami

Alissum začína trpieť v nepriaznivých podmienkach: pri absencii hnojív a hygienických prerezávaní. A v zamorenej pôde je priaznivé prostredie pre škodlivé baktérie.

Ak je vaša kvetina chorá, treba ju okamžite ošetriť, aby sa iné rastliny nestali infikované.

Alyssum
Neskoré plesne (alebo hnedá hniloba) je choroba, ktorá sa vyvíja s nadmerným napájaním. Korene a koreňový obojok začínajú rozkladať a samotná rastlina vyparuje. Samotný prípad, keď ochorenie vedie k nesprávnej starostlivosti. Vyliečiť alissum z plesni, rastlina má byť liečený (s výhodou naraz, že neexistuje žiadna recidíva), fungicídy ( “Horde”, “Kuproksat”), a upustiť od napájania.

Ďalším problémom pre alissum je múčnatka, ktorá ovplyvňuje listy (tvorí sa biely povlak). Choré listy prestávajú rásť, čierne a zomierajú. Ochorenie múčnatka alissum môže po nadmernej prerezávaní, zavedení veľkého množstva dusíkatých hnojív a silného teplotného rozdielu.
Prášková múka je ošetrená kvapalinou Bordeaux, fungicídom “Fundazol” alebo biofungicídom “Fitosporin-M”.

Kedy je lepšie zbierať semená

Ak chcete získať mladú zdravú rastlinu, potrebujete čas na zbieranie semien na výsadbu. Najvhodnejší čas je koniec septembra, začiatok októbra.
Vyberte semená na výsadbu od suchých kvetenstvo. Ruky trieť kvety alissum. Vysvetlite veľké trosky.

Potom sa semená vysielajú do sucha v teplej vetranej miestnosti.
Uchovávajte ich v tkanivových vreckách na teplom, suchom mieste.

Dôležité!
Dávajte si pozor na kvitnúce obdobie alissum tak, že semená nespadnú skôr, ako sa rozhodnete ich zbierať.

Alyssum nevyžaduje špeciálnu starostlivosť, preto sa pokúste dodržiavať popísané pokyny, aby vaša kvetina neublížila a bola vždy najlepšou výzdobou záhrady.


Loading...