Spotreba Melissy: prínos a škoda

Melissa officinalis
Melissa officinaliséterická olejnatá bylinná bylina, patriaca do rodu Melissa. Rastlina je dôležitou súčasťou mnohých receptov tradičnej medicíny. Melissa sa používa už 2 000 rokov na liečbu rôznych chorôb. Medovka je tiež známy ako mäta citrón, lúh, Honey Apple, ženského tráve, roevnik, včelí mäty, včelí dom, medovka alebo citrónovej trávy. Napriek tomu, že populárny názov rastliny je citrónová mäta, v skutočnosti mincovňa je úplne odlišná kultúra patriaca do inej rodiny Yasnotkov.

Melissa officinalis

Melissa officinalis
Liečivá melíza je bylinná rastlina, ktorá vylučuje citrónovú príchuť. Úľa môže dosiahnuť výšku 30 až 120 centimetrov. Rastlina má silný, dobre rozvetvený koreňový systém a silný tetraedrický vzpriamený kmeň. Bush je obzvlášť očarený tým, že jeho stonky a listy sú pokryté malými vilkami, čo vytvára dojem, že celý kefák je pokrytý jemným chmýřom.

Viete? Z gréckeho názvu rastliny “Melissa” sa prekladá ako “včela”. Kultúra dostala svoje meno nie je bez rozumu: jeho vôňa priťahuje a má utišujúci účinok na včely. Starí včelári rýchlo našli efektívne využitie tejto vlastnosti citrónového balzamu: pri práci v včelí starostlivo trávili trávou rukami, takže ich včely nezasiakali. Tiež zaobchádzali s melískou šťavou s vnútornosťami, takže hmyz bol ochotnejší usadiť sa v novom dome. Okrem toho Gréci považovali mäkkýšov za silný afrodiziakum, a preto ho veľmi často používali na to, aby priťahovali pozornosť opačného pohlavia.

Kultúra je pokrytá jemnými voňavými dlho petilovými listami srvátko-oválneho tvaru, ktoré majú medzery. Počas kvitnutia sa na kríkoch vytvárajú malé biele alebo biele-ružové kvetenstvo, ktoré sa pretvárajú na veľké, suché, popraskané štyri orechové čierne plody.

Chemické zloženie a výživová hodnota citrónového balzamu

Melissa officinalis
Na 100 gramov byliniek melissa obsahuje 49 kcal, proteíny – 3,7 g, tuky – 0,4 g a uhľohydráty – 8 g. Kultúra obsahuje draslík, sodík, fosfor, vápnik, horčík, meď, zinok, železo, mangán, ako aj vitamíny B, C, PP a A.
Melissa má výrazné liečivé vlastnosti, ktoré jej umožňujú používať na liečenie nervového vyčerpania, chronickej únavy, nespavosti, hysterie a posttraumatických stresových porúch.

Užitočné vlastnosti citróna na ľudský organizmus

Melissa citrón má celý rad užitočných vlastností a malé množstvo kontraindikácií, ktoré umožňujú, aby bol použitý ako súčasť komplexnej terapie na liečbu väčšiny ochorení. Terapeutický potenciál umožňuje melisovi súťažiť so slávnym koreňom ženšenu.
Melissa officinalis má široké spektrum indikácií na použitie, čo je dôsledkom prítomnosti vyváženého komplexu vitamínov a minerálov vo svojom zložení, významné množstvo esenciálnych olejov, horkosť, triesloviny, saponíny, flavonoidy, stearíny a organické kyseliny.

Napriek tomu, že citrónová mäta má výrazné lekárske vlastnosti, jej kontraindikácie neumožňujú používať ju pod zníženým tlakom, pretože má silný hypotenzívny účinok. Liečivé vlastnosti citrónového balzamu boli známe starým liečiteľom, ale stále zostáva dôležitou súčasťou mnohých liečivých rastlín.

Melissa officinalis
Tráva sa spomína, keď je potrebné zmierniť emocionálne napätie, upokojiť rozbité nervy a obnoviť zdravý a zdravý spánok. Melissa perfektne zlepšuje imunitu v imunodeficientných podmienkach spôsobených avitaminózou alebo dlhodobým chronickým ochorením. Pomôže tiež obnoviť silu v prípade chronickej únavy, straty vitálnej energie, ľahko zvýšiť veselosť ducha a vrátiť dobrú náladu.

Viete? V Rusku sa dlho používala melíza ako najsilnejší sedatív. Používa sa na liečbu hystérie, mdloby, rôznych ochorení srdca, ochrnutia a chrípky.

Melissa je vynikajúci diuretikum, antispazmodikum a analgetikum. Infúzia citrónovej trávy sa odporúča systematicky používať pre tých, ktorí sú náchylní na poruchy srdcového rytmu, potrebuje zlepšiť motilitu čriev a žalúdka. Systematický príjem trávy urýchli trávenie a uvoľní meteorizmus a zápchu.

Vďaka vysokému obsahu esenciálnych olejov v rastline melída má príjemnú špecifickú chuť a citrónovú mätovú chuť. Pri izbovej teplote majú oleje v melíze kvapalnú konzistenciu a pri ohreve sa veľmi ľahko odparujú, takže nemôžete zariadenie vysušiť pri vysokých teplotách.

Ako používať citrónový balzam

Melissa officinalis
Vysoký obsah éterických olejov v obvazovom liste umožňuje jeho použitie na inhaláciu. Okrem toho, jeho zložky, majú výrazné protizápalové, proti kŕčom, antikonvulzívne, analgetický, dezinfekčný a antibakteriálny účinok, ktorý umožňuje, aby bol použitý na liečbu rôznych ochorení. Ale napriek tomu, že bylina medovky má vynikajúce liečivé vlastnosti, ale tiež má svoje kontraindikácie, a preto je nutné, aby rastlinu veľmi starostlivo a striktným dodržiavaním dávkovanie.

Zahrnuté do zloženia citrónového balzamu, zlúčeniny kyslíka a dusíka podporujú aktívne uvoľňovanie žalúdočnej šťavy, zvyšujú slinenie, stimulujú chuť do jedla. Rastlina sa často používa ako antiemetikum na toxikózu tehotných žien a ako vynikajúci cholagog.
Každá liečivá forma – čaj, vývar, tinktúra, infúzia – má svoje vlastné užitočné vlastnosti. Napríklad extrakt melissa byliniek má výrazné sedatívne vlastnosti, čo umožňuje jeho použitie pri liečbe hystérie, zvýšenej nervozity a zvýšenej úzkosti.

Čaj je vynikajúcim prostriedkom proti prechladnutiu, nespavosti a neurózam a je tiež prijatý, keď je potrebné rýchlo zbaviť nervového nadmerného tlaku, uklidniť a stabilizovať emocionálny stav. Okrem toho sa čaj z citrónovej trávy aktívne používa ako súčasť komplexnej terapie pri liečbe posttraumatických stresových porúch. Odvar sa užíva s ochoreniami gastrointestinálneho traktu, zbavuje sa nevoľnosti a zvracania, zlepšuje pamäť a normalizuje srdcovú frekvenciu.

Melissa čaj

Melissa čaj
Od Melissa pripraviť lahodný čaj, pretože tráva má mnoho užitočných funkcií a príjemnú vôňu, ale má aj svoje kontraindikácie, a preto, aby nedošlo k poškodiť ich zdravie, sa odporúča pred začatím liečby poradiť sa s lekárom. Melissa čaj zlepšuje cerebrálnu cirkuláciu, zmierňuje bolesti hlavy a závraty, užíva sa pri poruchách srdcového rytmu, melanchólií, depresii a anémii.

Dôležité! Muži by mali dávať pozor, aby používali čaj z melisy, pretože jeho nadmerný a dlhodobý príjem môže nepriaznivo ovplyvniť potenciu mužov. Je tiež lepšie prestať používať čaj z melisy, ak hneď po tomto bude vyžadovať zvýšenú koncentráciu pozornosti, pretože rastlina výrazne spomaľuje reakciu.

Ak chcete vyrábať čaj z melisy, potrebujete niekoľko čerstvých alebo suchých listov trávy. Jednoducho naliať pohár vriacej vody a trvali 15 minút. Ak chcete použiť tento voňavý nápoj, je lepší pred snom, pretože má vyjadrené spacie pilulky. Ale ráno je lepšie, aby ste tento voňavý nápoj nevylúčili, pretože vás zase premení na ospalú mušku. Vezmite si čaj z citrónového balzamu, odporúčame spolu s čajovou lyžičkou medu, čo pomôže zvýšiť nielen jeho chuť a arómu, ale aj liečebné vlastnosti. Tento liek sa používa aj na črevnú koliku, plynatosť a kolitídu.

Použitie

Infúzie citrónovníka
Melissa infúzie sú spotrebované, ak je potrebné rýchlo vrátiť vynikajúci zdravotný stav, emocionálnu rovnováhu s neurózou, zbaviť sa nespavosti a zmierniť stav s migrénami. Infúzia pomáha zmierniť stav pacientov s bronchiálnou astmou, znižuje dyspnoe srdcovej a pľúcnu insuficienciu.

Infúzia medovky sa považuje za účinný prostriedok pre mnoho chorôb a patologických stavov, ktoré možno vysvetliť tým, že tráva označil liečebné vlastnosti, a jej kontraindikácie tak bezvýznamné, ktoré sú obmedzené len na niekoľko zabolevaniyami.Blagodarya skutočnosti, že časť rastliny obsahuje významné množstvo biologicky aktívnych látok , užíva sa ako všeobecné regeneračné, tonické a preventívne činidlo so zníženou imunitou a častými infekciami za studena.
V horúcej forme má citrónový balzam vynikajúce cukrárne a v chlade – ako osviežujúci, upokojujúci.

Ako používať citrónový balzam

Melissa vývar
Pri príprave balzamu je potrebné zobrať 0,5 lyžičky bylín, nalijeme pohár vriacej vody, varíme 15 minút v vodnom kúpeli a necháme naplniť ďalších 45 minút. Potom vyprázdnite vývar a priveďte teplú prevarenú vodu na 250 ml. Odvar má 0,5 pohára trikrát denne.
Napriek vytvoreniu obrovského množstva liekov v Litve až doteraz sa melissa s majoránkou považuje za účinný prostriedok na zmiernenie pamäti.

Dôležité! Melissa je neškodná bylina, ale aj keď nie je správne podaná, môže spôsobiť významné poškodenie zdravia. Melissa vývar je schopný posilniť zápalové procesy, ktoré sú v zanedbaných štádiách, preto je mimoriadne nebezpečné, aby sa vytvorili pleťové vody s furunkulózou, karbunkulózou a akné.

A ak zmiešate odvar z melisy s vývarmi z iných bylín bohatých na esenciálne oleje, môžete ju použiť na prípravu aromatických kúpeľov pri liečbe alergickej dermatitídy.

Tinktura melisy na alkohole

Melinda tinktúra na alkohol si môžete zakúpiť už v lekárni alebo sa pripraviť. Preto je potrebné vziať 5 dielov alkoholu alebo vodky a 1 diel melisovej byliny. Tráva trvala na alkohole 30 dní na tmavom mieste a pravidelne trasúvala kontajnerom. Potom je infúzia filtrovaná a odobratá o hodinu neskôr z poľa 15 kvapiek.
Vezmite si tinktúry citrónovej trávy odporúčanej pre bolestivé obdobie u žien, zvýšenú nervozitu, nespavosť, stratu pamäti a plynatosť. Tiež sa verí, že tento nástroj pomáha vyrovnať sa s migrénou a závratmi.

Melissa: kontraindikácie na použitie

Melissa officinalis
Melissa officinalis má menšie kontraindikácie, ktoré jej umožňujú používať takmer všetci. Jediná vec, ktorá by sa mala venovať pozornosť pri liečbe citrónovej mäty, je úroveň arteriálneho tlaku. Bylina má výrazný hypotenzívny účinok a jej podávanie v tomto prípade môže zhoršiť ochorenie a dokonca spôsobiť slabosť.

Dôležité! Ak dostanete komplexnú liečbu, potom predtým, než začnete užívať citrónový balzam, mali by ste sa poradiť s lekárom: rastlina je absolútne nezlučiteľná s určitými liekmi, pretože môže neutralizovať alebo posilniť ich účinok.

Melissa je schopná znížiť tlak. Preto, ak trpíte arteriálnou hypotenziou, musíte starostlivo liečiť používanie tinktúr, odvarov a čajov z tejto rastliny.

Ako pripraviť a uchovávať citrónový balzam

Melissa officinalis
Počas zberu sa puzdrá melissa rezu v nadmorskej výške asi 10 cm od zeme. Ak potrebujete zozbierať citrónový balzam z veľkej plochy, potom je pre tieto účely vhodný seno. A ak je plantáž malá, potom môžete plne použiť srp alebo záhradné nožnice. Zber listov spolu s apikálnymi časťami stoniek.
Suchá melí by mala byť v špeciálnych sušiakoch alebo vonku v tieni. V extrémnych prípadoch môže byť tráva rozložená na sušenie v dobre vetranej miestnosti. Hlavná vec pri sušení citrón balzam – to by nemal byť sušený pri vysokých teplotách, pretože v tomto prípade všetky éterické oleje sa odparí, a to stratí všetky svoje liečivé vlastnosti.

Po sušení je citrónový balzam uložený v papierových vreciach alebo v sklenených pohároch s tesne uzavretými viečkami.
Niekedy ani nemáme podozrenie, že rastlina má jedinečné liečebné vlastnosti, a aby sa zbavila choroby, stačí, aby ste neboli príliš leniví, zbierali liečivé byliny a urobili z nej lahodný a voňavý čaj.