Síran amónny ako hnojivo


Úspechy chemického priemyslu dlho a pevne zaujali dôležité miesto v ľudskej civilizácii. Síran amónny používajú ľudia v každodennom živote, používajú ho na pečenie roliek a pestovanie chleba na poli, výrobu syntetických tkanín a dezinfekciu pitnej vody.

vzorec

Vo vzorci síranu amónneho (NH4) 2S04 je jasne vidieť, že obsahuje dusík vo forme amónium. Dusík v tejto forme je jednoduchší a plnší na to, aby bol asimilovaný rastlinami ako vo forme dusičnanov. Na nerozvinutých, čistých pôdach pre ich prechod na ornú pôdu sa v tejto forme používa dusík.

A jeho prítomnosť v pôdnej vrstve má silný vplyv na budúcu úrody. Použitie amónnej formy dusíka na rozvinutých, kultivovaných pôdach neprinesie také pôsobivé výsledky, pretože prechádza z dusičnanov na dusičnany.

Fyzikálne a chemické vlastnosti

Síran amónny sa používa v rôznych odvetviach vrátane poľnohospodárstva. Pri pestovaní rastlín sa používa výlučne v zmesiach s rôznymi tukami, pretože vo svojej čistej forme nebude komplexné hnojivo.

Pestovatelia rastlín veľmi oceňujú amónne soli pre rýchly návrat.

Viete? Tufy sú látky, ktoré sa miešajú (pridávajú) do pôdy, pričom vyplňujú chýbajúce užitočné prvky na zvýšenie budúcich výnosov.

fyzický vlastnosti: transparentné kryštály, ktoré nemajú farbu a zápach. V brúsenej forme má konzistenciu prášku. Niekedy môže byť prášok svetložltý alebo ružový. Takmer žiadna zrazenina sa nerozpúšťa vo vode a kyseline mravčej. Absolútne nerozpustný v etanole, acetóne a dietyléteri.

Chemické zloženie: Síran amónny pozostáva z kyseliny sírovej, dusíka a vody. Kvantitatívny pomer týchto prvkov v sírane amónnom sa mení v závislosti od účinkov aplikovaných na látku.

Minerálnych hnojív tiež obsahovať fosfor, draslík, “Akvarin”, “Kalimag”, “Plantafol”, “Kristalon”, “Kemira”, “Amofos” dusičnan draselný “stimulačné”, “NPK”.

výhoda

Síran amónny je chemická látka s veľkým rozsahom použitia v rôznych odvetviach moderného priemyslu. Pri výrobe potravinárskych výrobkov v Rusku sa táto chemická látka používa od roku 1982.

V potravinárskom priemysle sa stabilné proteínové zlúčeniny štiepia pomocou amónnych solí. Táto chemikália nepoškodzuje zdravie ľudí a pomocou nej dokonca dezinfikuje vodu (chlorát) vo vodných zariadeniach miliónov miest.

V Rusku sa táto látka nazýva aj amónna soľ kyseliny sírovej, je označená podľa GOST: 9097-82. Okrem toho je všeobecne známy ako potravinový doplnok nazývaný E 517.

Pridáva sa do múky na pečenie pekárskych výrobkov (ako stabilizátor a emulgátor): E 517 je dobré živné médium na vývoj kultúr kvasníc.

Viete? Milovníci sviežeho chleba by mali vedieť, že táto krása je výsledkom pridania síranu amónneho do cesta.

Táto chemikália sa používa aj v textilných továrňach. Pomocou amónnych solí sa vytvára viskóza. V biochemickom priemysle sa na čistenie proteínov používa síran amónny. Zvlášť si však uvedomil, že agronomové používajú amónne hnojivá.

Pre pôdu

Síran amónny sa široko používa takmer vo všetkých regiónoch. Agrárni boli v praxi presvedčení: prítomnosť dusíka a síry v jej zloženíje to taký silný východiskový nástroj pri počiatočnom vývoji plodín, že keď sa nepoužíva amónia, časť budúcej plodiny sa stratí.

Agronomisti by mali vziať do úvahy, že používanie tohto minerálneho hnojiva je vhodné na pôde s alkalickými a normálnymi reakciami, pretože jeho prítomnosť v pôde zvyšuje ich kyslosť.

Pre plodiny

Rastlinné plodiny, rozveselený amónne obväzy, zvýšenie oveľa väčšie koreňovú a listovú hmotu než bolo pozorované v kontrolných plochách s rovnakou, ale nie hnojivo, výsadbu.

Na porovnanie, koreňové plodiny alebo zelené kultúry využívajú oplodnené pozemky. Zvlášť reagujú na túto agrochemickú látku zemiaky, repa, mrkva, kapusta a zelenina.

Odporúčania na použitie

Nezáleží na tom, v ktorej klimatickej oblasti sa používajú sírany amónne sú vhodné pre všetky terény.

Obzvlášť úspešný je jeho využitie pri jarnom oraní pôdy, jeho zložka dusíka umožňuje rastlinám pestovať listovú hmotu na začiatku vegetačného obdobia.

Môžete stráviť 2 alebo 3 dodatočné hnojenie uprostred cyklu kultivácie. Budú obzvlášť dôležité, ak sú nepriaznivé poveternostné podmienky (chladné počasie, sucho). To má pozitívny vplyv na celkový výsledok pestovania záhradných a záhradných plodín.

Pre ktoré rastliny sú vhodné

Síran amónny je zbytočný na kŕmenie ovsa, ľanu, pšenice, pohánky alebo sóje, pretože toto hnojivo nie je univerzálne a pre tieto rastliny sa nezmestí. Použitie tejto chemikálie na topenie krížovej rodiny dáva úžasne vysoké výsledky.

Výťažok z kapusty, reďkovky, daikónu, reďkovky, krmiva z repy a jedálne výrazne stúpa.

Zemiakové polia

Na dosiahnutie vrchného obväzu rastú zemiaky rýchlo, čím sa zvyšuje veľkosť zemiakov a obsah škrobu v nich. Dusíková zložka hnojiva nedovoľuje, aby bol zemiak ovplyvnený chorobami, ako je hniloba srdca a škrabka.

Dôležité! Použitie síranu amónneho neprispieva k vyhnaniu hmyzu poškodzujúceho hmyz z polí, takže spoločne s pridávaním amoniaku je nevyhnutné vykonať povinné spracovanie zemiakov z chrobáka z Colorada.

Najúspešnejšou vlastnosťou amoniaku je, že sa nehromadí v hľuzách zemiakov a iných koreňových plodinách vo forme dusičnanov.

Zelné polia

Pri použití tejto chemickej prísady na kapustu musíte brať do úvahy skutočnosť, že spôsobuje rýchle nahromadenie vegetatívnej hmoty. Ak sa to stane, rastlina nebude mať čas na to, aby sa začala, a karfiol sa dostane do listov vôbec a neviaže hlavy.

Ale také dôsledky sa vyskytnú, ak agrárni strávili takýto vrchný obväz na začiatku vegetácie kapusty. Hnojivá sa môžu zavádzať do kapustových plantáží alebo na jarné orby alebo 10 dní po výsadbe 30denné výhonky kapusty na poli.

Zelené lôžka

Pre všetky zelené plodiny bude najlepším rastovým stimulátorom amónny vrchný obväz. Keď sú zavedené, zelenina ľahko vytvára veľkú listovú hmotu, ktorá je dôležitá pre dobrú úrodu pikantných bylín. Kôpra, petržlen, mäta, tymian alebo horčica hnojenie s amónnymi soľami sú užitočné v ktoromkoľvek štádiu rastu.

Po prvom hromadnom rezaní zelene je povinné kŕmenie amoniakom, potom druhá plodina nebude mať veľkú veľkosť ako prvá.

Viete? Amónne vrchný obväz sa aktívne používa na pestovanie komerčných produktov koreňových plodín (mrkva, repa, zemiaky, jeruzalemský artičok). To dodáva rastlinám chýbajúcu síru a korene rastú veľké a rovnomerné. Je to nedostatok siry, ktorý robí koreňové plodiny zakrivené a rozvetvené.

Minerálne hnojivo sa používa aj na hnojenie sadov, čo robí produkty pestované v nich viac šťavnaté a nasýtené cukrom. Plody sú dlhšie skladované dlhšie, bez rozkladu.

Dátumy a dávkovanie

Ak používate chemické hnojivá na získanie väčšieho množstva plodín, musíte prísne dodržiavať stanovené normy spotreby.

Síran amónny je tiež kŕmený hroznom, cesnakom, jablkom, ovocnými stromami a kríkmi.

Miera hnojenia:

  • na poliach kapusty: 10 metrov štvorcových. m – 300 g látky;
  • pre zemiaky: 10 metrov štvorcových. m pôda tvorí 250 až 400 g solí;
  • na zelené hrebene sa používa hnojivo v pomere: 10 metrov štvorcových. – 200 g solí.

Síran amónny sa významne líši od ostatných minerálnych komplexov tým, že bude dobre asimilovaný rastlinami vo forme kvapalných aj suchých hnojení.

Potrava vo forme vodného roztoku sa ihneď asimiluje a hnojenie suchými granulátmi sa asimiluje za niekoľko dní.

Celková aplikačná dávka pre amónne soli je 300 až 400 g na 10 m2 m.

Aby sa zabránilo “okysľovaniu” pôdy, chemikália sa používa spolu s vápno-tlačenkovou alebo mletou kriedou. Síran amónny sa zmieša s vápnom (kriedou) v pomere 1: 1.

Dôležité! Pri aplikácii tohto minerálneho hnojiva nie sú žiadne prísne obmedzenia, hlavnou podmienkou, ktorá musí byť splnená, je ukončenie jeho aplikácie 2 týždne pred očakávaným zberom. V opačnom prípade v nadzemnej časti rastlín dôjde k zvýšenému obsahu dusičnanov.

Do výslednej kompozície sa môžu pridať ďalšie minerálne zložky. Nezahrňte do zmesi prvky, ako sú tomshlak a popol z dreva.

Výhody použitia

Táto agrochémia na pravej strane patrí medzi prvé medzi minerálne hnojivá.

Je to úžasná vec:

  • Nepoužíva koláč a nepotrebuje špeciálne skladovacie podmienky;
  • bez zvyškov a rýchlo sa rozpúšťa vo vode;
  • nie je nebezpečný pre ľudský život a zdravie;
  • zachováva dusík v pôde.
Dôležité! Síran amónny musí byť uskladnený na dlhodobé skladovanie pod ochrannými krytinami, kde chemikália nezaberá sneh a dážď.

Nie je náchylnosť ku spekaniu Agrochemický prípravok uľahčuje jeho rozmiestnenie na zemi pri kopaní na jar (orba).

Z tohto dôvodu sa granuly alebo prášok jednoducho rozptyľujú približne v rovnakých množstvách (na základe normy) nad pôdou.
V prípade nerovnomerného použitia suchej hmoty sa situácia koriguje ihneď po orbe.

Amónne soli rýchlo vstupujú do difúznej reakcie so zemou a všetky ich zložky sú rovnomerne rozptýlené v pôde.

Táto vlastnosť, ako je rozpustnosť vo vode, dáva príležitosť rýchlo kŕmiť plantáže a ďalšie hnojenie môže byť vykonané ako koreňom, tak aj listom.

Vzhľadom k tomu, že v súvislosti so zemou sa amóniové ióny stávajú prakticky nehybnými, dusík nenecháva hornú vrstvu pôdy dlhú dobu, nevyparuje sa a sa nevyprázdňuje zrážaním. To prispieva k úplnej spotrebe hnojív rastlinami.

K dusíku zo síranu amónneho neprechádza do formy dusičnanov, rastliny by mali byť lepšie oplodnené roztokom dusičnanu amónneho. To zabráni vstupu dusíka do reakcie nitrifikácie so zemou. Amónne soli sú dobré v tom, že dusičnany sa v plodinách nezhromažďujú ani pri úplnom nedodržiavaní aplikačných dávok.

Pri hnojení pomocou hnojenia môžu pracovníci vyňať pracovné obleky a masky, pretože táto látka nevypúšťa toxické výpary a nie je škodlivá pre ľudské telo.

Ako dôkaz možno predpokladať, že sa chemikália používa pri výrobe potravinárskych výrobkov s jej pomocou pri štiepení proteínu.

Viete? V ťažobnom priemysle sa používa síran amónny ako prostriedok na zníženie možnosti spontánneho spaľovania kyslíka v baniach. Za to sa pridáva k výbušninám. Očakávaným účinkom je následná tvorba héliovej látky, ktorá nasleduje po výbuchu a vyplní dutinové dutiny.

Ostatné dusíkaté hnojivá, aj keď o niečo menej síran amónny za cenu, ale nie tak ľahko skladovať, pretože stráca tekutosť a stať stlačený (močovina), niektoré z nich môžu pri prehriatí explodovať (dusičnan amónny). A amónne soli zvýšia výnosy na veľkých plochách poľnohospodárskych podnikov a na malých domácich pozemkoch.


Loading...