Scabióza: ako vyrastať zo semien

Scabious
Táto južná krása už dávno prestal byť majetkom obyvateľov afrických regiónov, čo dokazuje vynikajúcu schopnosť rásť v každom podnebí. Dokonca aj v oblastiach stredného pásma rastlina kvitne o nič menej luxusne ako vo svojej vlasti. Tieto nádherné kvety vyzerajú skvelo ako v kyticiach, tak na kvetinovom lôžku alebo v kvetináčoch. A nielen krása scabiosov ušívá pestovateľov kvetov, ale aj jednoduchosť výsadby a starostlivosti o neho, čo môžu dokonca aj nováčikovia robiť.

Pri pestovaní tejto kvetiny sa môže pestovať ako viacročná rastlina. Najčastejšie však pestovatelia kvetov dávajú prednosť násobeniu, čo umožňuje zachovať čistotu odrody a veľkolepý kvitnutie po dlhú dobu.

Sejacie semená priamo do otvorenej zeme

Scabiosa – pomerne pretrvávajúca kvetina a umožňuje vám ju používať niekoľko spôsobov rastu zo semien: výsadbou na semenáčiky alebo priamo na otvorenom teréne.

Scabious

Viete? Scabiosa prvýkrát popísal austrálsky botanik a horolezec. Po chvíli mal nasledovníkov, ktorí objavili niekoľko ďalších odrôd tohto nádherného kvetu.

Optimálne načasovanie

Na otvorenom teréne sa na jar – začiatkom apríla osijú semená scabiózy.

Výber miesta pristátia

Vzhľadom k tomu, že táto kvetina má južné korene, bude to vyhovovať otvorené, slnečné miesto. V takom prípade by sa pôda mala tiež dôkladne priblížiť. Optimálna pôda pre výsadbu je vápenatá, bohatá na rôzne výživové prvky.

Metóda semien sa tiež šíri: streptokarpus, oregano, petúnia, klematis, chryzantém, maceška, magnólie.

Schéma a hĺbka výsevu

Všetky Scabious vytrvalá pestuje rovnakou technológiou: semená rozložený do vlhkej pôdy v dostatočnej vzdialenosti a pokrytá vrstvou (8-10 mm) piesku alebo kompost. Ak chcete vytvoriť mini-skleníky, sadenice sú pokryté filmom na vrchole.

V tomto prípade, nerezávajte sadenice, a pri dostatočne vysokej teplote môžete fóliu odstrániť niekoľko hodín.

Po niekoľkých týždňoch sa sadenice vyklíčia, môžu sa odstrániť a 25 cm medzi rastlinami.

Dôležité! Nemôžete vysadiť škrabák na kyslé pôdy – zomrie.

Kombinácia s inými rastlinami

Táto južná krása je charakterizovaná vzpriamenými alebo rozvetvenými stonkami rastúcimi na meter, jej kvetenstvo zhromaždené v hustých zväzkoch. Dekoratívne sú kombinované prakticky so všetkými rastlinami. Napokon sa zobrazuje veľa druhov so širokým rozsahom farbív.

Kvitnutie tejto rastliny nenecháva nikoho ľahostajného, ​​ale s tou správnou kombináciou môžete získať pohádkové kvetinové záhony:

  • Biele a modré kvety vyzerajú skvele pri pobreží lobularia.
  • Fialové druhy sa kombinujú s perličkovým phloxom, mačkou, niviánom.
  • Scarbio môže byť kombinovaný s gypsophila, astra, rakve, dúhovka.

Tipy starostlivosti

Každý, kto vie, čo vyzerá ako scabióza, zaujíma otázka: nie je ťažké sa o to postarať. Skúsení záhradníci hovoria: starostlivosť o túto krásu nie je ťažké, pretože táto kvetina je skôr nenáročná.

Scabious

Zalievanie, pletenie a uvoľňovanie

Scabióza je suchá rastlina odolná voči suchu. Zalievanie by preto malo byť mierne. Horná vrstva v intervale medzi zavlažovaním by mala suchú.

Dôležité! Nadmerné napájanie môže byť smrteľné pre korene: začnú hniť, čo povedie k smrti kvetu.

Okrem toho, pôda okolo kvetu by mala byť vždy voľná a bez buriny.

Aplikácia hnojív

Aj keď je pôvabný a nie príliš náročný na pôdu, pred jej výsadbou je zem oplodnená hnojom (kbelík 1 metr štvorcový).

Po vývoji koreňového systému by sa mala rastlina aj počas sezóny oplodniť. K tomu sa kvapalné hnojivá používajú na trvalky (20 g na meter štvorcový).

Škroby dobre reagujú na aplikáciu fosfátovo-draselných hnojív: síran draselný, superfosfát, draselná soľ, dusičnan draselný.

prerezávanie

Ak chcete kvitnúť s jeho krásou až do pádu, je to pravidelne potrebné odrezať vyblednuté pupene. To tiež pomôže zabrániť tomu, aby sa rastlina sama vynásobila.

Scabious

Boj proti chorobám a škodcom

Tieto kvety sú imúnne voči rôznym škodcom, ale môžu byť ovplyvnené plesňovými ochoreniami a múčnatkou. Aby ste sa ich zbavili, znížte zalievanie a naneste špeciálne chemikálie (“Topaz”, “Tilt KE”).

Viete? Trvalé druhy Scabiosa môžu byť transplantované kedykoľvek, dokonca aj počas aktívneho kvitnutia.

Zber a skladovanie osív

Semená skobiózy sa zbierajú v plnej zrelosti na jeseň.

Semená zachovávajú klíčky počas troch rokov. V tomto prípade, ak sa stratifikácia vykoná, koeficient klíčenia bude o rád väčší. Na jeseň sa zozbierané semená umiestnia do látky (najlepšie bavlny), zakryjú sa vo vlhkom piesku a uskladnia sa v chladničke alebo v pivnici. Semená sa udržiavajú až do výsadby.

Škrobové semená

prezimovanie

Pre túto kvety Neprítomnosť snehu pri nízkych teplotách je nežiaduca. Preto pozemok okolo zariadenia na zimné pokrytie. K tomu použite mulčovanie z listov alebo veľkých vetví.

V niektorých prípadoch je rastlina vykopaná na jeseň a udržiavaná vo vnútri av apríli sú opäť zasadené na pozemku.

Iné spôsoby reprodukcie

Metóda semien nie je jediný spôsob, ako rozmnožiť škabbiózu. To sa dá dosiahnuť pomocou sadeníc alebo rozdelením odrezkov.

Prostredníctvom výhonkov

Keď je čas zasiať scabbio a vzduch a pôda nie sú dostatočne zahriate, ušetrená možnosť pre vás bude reprodukcia prostredníctvom sadeníc.

Metóda sadenice môžu byť tiež rozšírená: karafiát Chabot, turecké klinček, levkoy, Clark, sladký tabak, baklažán, paradajky, papriky, tekvica, kel, kapusta a Savoy.

Vo februári alebo na začiatku marca pripravte nádobu s pôdou a rastlinnými semenami. Potom je nádoba pokrytá fóliou alebo sklom umiestneným v akejkoľvek miestnosti, kde teplota nebude nižšia ako + 15 ° C. Sadenice sú pravidelne napojené a “vetrané” (najmenej 60 minút denne).

Po výskyte prvých výhonkov na semenáči je kryt odstránený. A po výskyte prvých listov sa môžu sadenice ponoriť do samostatných nádob.

V otvorenom prostredí sú sadenice vysadené na začiatku mája, pričom medzi kvetmi zostávajú vzdialenosti 20 cm. Je potrebné transplantovať spolu s hlinenou hrudkou a potom hojne oplachovať.

Oddelenie odrezkov

Niektoré druhy scabia sa môžu rozmnožovať rozdelením koreňov. Pre tento jar starostlivo vykopať korene, snažiť sa nepoškodiť podzemku.

Veľkolepé scabbio s riadnou výsadbou a starostlivosťou dlho poteší záhradkárov na otvorenom priestranstve a bude slúžiť ako vynikajúca dekorácia pre akúkoľvek kyticu.