Rozmanitosť hrozna “Timur”

Rozmanitosť hrozna

Hrozno je veľmi starodávna kultúra, ktorá sa však rýchlo rozvíja a rozvíja v priebehu všetkých storočí.

Obzvlášť veľký prielom bol umelý výber, ktorého výsledky už predstavujú tisíce rôznych odrôd.

Z tohto dôvodu môže dokonca aj veľmi skúsený vinár stratiť hlavu, keď spĺňa túto hojnosť.

Budeme sa snažiť, aby sme sa čo najlepšie oboznámili s aspoň jednou odrodou, ktorej názvom je “Timur”.

Naším cieľom nie je len popis hrozna a jeho plodov, ale aj úvod do procesu vysádzania a starostlivosti o kešu tohto krásneho hrozna.

Opis odrody “Timur”

Klastre

Táto odroda je výsledkom úsilia ruských vedcov, ktorí ju vybrali výberom. Rodičovské formy získaného hrozna boli také odrody ako “Frumoasa Albe” a “Delight”.

“Timur” získalo od nich len tie najlepšie vlastnosti a už dnes je obľúbeným veľa vínnych pestovateľov, ktorí sa usilujú o pestovanie stolového hrozna na svojom pozemku.

Súčasne vytrvalosť a stabilita opísanej odrody hrozna jej umožňujú rásť v mnohých klimatických oblastiach, najmä ak sa pestuje ako pokrývajúce kultúru.

Samozrejme, hlavnou charakteristikou odrody hrozna nie je osobitosť bush, a to jeho banda. V tejto odrode hrozna majú pomerne veľké veľkosti a hmotnosti v oblasti 0,4-0,6 kg. V tomto prípade sú charakteristické valcovým kužeľovitým alebo kužeľovitým tvarom, ako aj mierne drobnou štruktúrou bobúľ.

Zvláštnou pýchou odrody sú jej veľké a veľmi pekné bobule. Priemerná veľkosť jedného bobu je 2,9×2,1 centimetrov, zatiaľ čo ich priemerná hmotnosť je 6 až 8 gramov. Vo svojej podobe, bobule sú dva druhy: oválne alebo papillae s veľmi atraktívne špicaté špičky.

Pre externé farba farebný hrozna “Timur” je tiež z dvoch typov – biela, s elegantným jantáru alebo svetlo hnedé opálenie na slnečnej strane a ružovej. Prvá je však oveľa bežnejšia, takže o nej hovoríme (budeme tiež pamätať na ružovú, samozrejme, ale o niečo nižšiu a nie tak podrobnú).

Hrozno je vynikajúce

Zvláštna pozornosť by sa mala venovať chuťovým vlastnostiam hrozna “Timur”. Vzhľadom na hustú štruktúru, pri jedení vytvára krčivý účinok. A vzhľadom k jeho indikátora s vysokým obsahom cukru (17 až 22%, keď číslo kyslosti z bobúľ iba 6-9 g / l) a príjemné pižmo vôňa, chuť odrody popísané stáva jedinečný.

Je tiež potrebné poznamenať, že koža ovocia je veľmi tenká, preto keď je jedlo je ľahko roztrhané a prakticky nie je cítiť.

Po prvé, treba poznamenať, že táto odroda je charakteristická priemerná sila rastu kefa. Preto sa môže vyvinúť zle, ak je vysadená vedľa silného krovu.

Ak chcete zbaviť podobného problému, veľa rastlinných hrozna “Timur” na energickejšie kríky. Kvôli tomu sa zvyšuje nielen veľkosť samotného kefa, ale jeho plodnosť sa zlepšuje.

Jediný rozdiel od pestovania viniča na ich vlastných koreňoch sa uzavrú až v neskorších fázach zrenia úrody, ktorá sa zvyčajne vyskytuje v 105-115 dní vegetácie viniča. V každom prípade sa však odroda prejaví ako skorá.

Všeobecne platí, produktivita hrozno “Timur” vysoký.

Dôležitú úlohu v tomto je vynikajúci vyzrevaemost výhonky, z ktorých 75 až 95% je plodná, a vysoký koeficient Bush plodnosť, ktorá sa rovná 1,5-2 (tj., Jeden môže uniknúť zrieť 1 až 3 klastre). Navyše, dokonca aj výhonky na trvalé drevo majú dobrú spôsobilosť na ovocné ložisko.

Veľkou výhodou opísanej odrody je vynikajúca zakorenenie svojich odrezkov, čo veľmi uľahčuje proces rozmnožovania hrozna. Treba tiež poznamenať, že odrody viniča “Timur” rýchlo prísť do uskutočnenia, a to aj pri 2 alebo 3-treťom roku po výsadbe na konštantný rast.

Niečo o najdôležitejších zásluhy hrozno “Timur”

 • Odroda hrozna má bisexuálnu kvetinu, ktorá zabezpečuje stabilný a bohatý výnos bez bobúľ.
 • Vysoký výnos a dobrý obchodný vzhľad hroznových zväzkov.
 • Schopnosť získať väčšie rozmery zhlukov a bobúľ pri rozdeľovaní puzdra na 20-25 očí alebo pri štepení na silnú koreňovú zásobu.
 • Dobrá kompatibilita s podnožami takmer všetkých vysokých kríkov hrozna.
 • Pri pestovaní tejto rozmanitosti hroznového pristennyh alebo povrchových útvarov puzdra je možné dosiahnuť mieru akumulácie cukru 25%.
 • Zaznamenáva sa vysoká odolnosť voči takýmto bežným ochoreniam vinohradov ako je plesne a sivá plesňa.
 • “Timur” označuje jednu z najodolnejších odrôd hrozna, pretože aj keď teplomer klesne na -25 ° C, jeho drevo je poškodené len v zriedkavých prípadoch.

V skutočnosti je jedinou nevýhodou tejto odrody hrozna slabá rastová sila jeho kríkov. Pretože je krík malý – a počet výhonkov na ňom je zvyčajne malý a dokonca aj pri veľmi bohatých zberoch nie je krík vždy schopný vytiahnuť ho na vysokú úroveň bez normalizácie.

Okrem toho je táto odroda veľmi náročná na podmienky rastu, typ pôdy a kŕmenie. Tak bez náležitej starostlivosti nebude mať ovocie ani sa nebude dobre vyvíjať ani ako okrasná rastlina, ba dokonca úplne zmizne.

Bush je obzvlášť silný pri pestovaní na ťažkých pôdach. V tomto prípade, aj napriek dobrému zberu, sa ich kvalita výrazne mení. Najmä pokožka bobúľ sa stáva hrubšou a získava neobvyklú kôru a bylinnú chuť. Našťastie, v čase úplného zrenia úrody a získania spotrebiteľskej zrelosti, táto chuť úplne zmizne.

Tiež zaujímavé čítať o pravidlách jesennej starostlivosti o hrozno

Hrozno “Timur” ružové: rozdiely a podobnosti s populárnejšou bielou

Tiež tu je ružová odroda

Tento druh hrozna sa v prvom rade líši v podmienkach a vlastnostiach ovocia.

Začína plodiť aj biele, ale do polovice augusta dozrieva svoje ovocie o niečo neskôr. Koniec koncov, vegetačné obdobie bush trvá nie menej ako 110 a dokonca niekedy 130 dní. Tak rodiť ružové hrozno nie je tak bohaté ako sú opísané vyššie, aj keď má ovocie väčšie: klastre priemernej hmotnosti 0,8 kg, majú veľký ružový ovocie. Štruktúra zväzku je voľná.

Na rozdiel od svojho bieleho príbuzného má ružový “Timur” sladšie chuťové vlastnosti bobule. Z tohto dôvodu a jeho kalorická hodnota je oveľa vyššia, asi 70 kalórií na 100 gramov bobúľ.

Takisto ružové hrozno má zvyčajne predĺžený tvar a hustejšiu kožu. Ale kôra je tiež zjedená a nie je žiadnym spôsobom zobrazená na chuti. Mimochodom, chuť týchto dvoch druhov hrozna “Timur” sa veľmi líšia.

Veľmi silná nevýhoda tejto odrody spočíva v tom, že jej krík je často ovplyvnený hroznovým klinčekom. Je veľmi ťažké bojovať proti tomuto škodcu, preto mnohí radšej vyberajú biely Timur na pristávanie na vlastnom mieste.

Zdieľame špeciálne pravidlá pre pestovanie hrozna “Timur” a odpovedáme na otázky “ako?”, “Kedy?”, “Kde?” A “ako?”

Môžete pestovať hrozno v jarnom a jesennom období

Iba jedna túžba mať na vašich stránkach je vždy malá. Koniec koncov, musíte nielen pestovať ho, ale aj robiť to správne. Po prvé, je potrebné urobiť si výber, ako urobiť výsadbu hroznového kefa, pretože v skutočnosti existujú niekoľko spôsobov:

 • Reprodukcia hrozna s očkovanými sadenicami.
 • Odštepovanie hroznových odrezkov na podpníky iných odrôd.
 • Očkovanie semien hrozna.
 • Pestovanie nového kríža v zákrutách.

Ale pre rôzne druhy hrozna je vhodnejšie vybrať túto metódu štepenia pre populácie s vysokým rastom, ktoré majú veľké zásoby dlhodobého dreva. Vďaka tomu je možné pestovať dobré bush s dobrou rastovou silou. Tiež v tomto prípade môžete dosiahnuť menej fantazijné hrozno, ktoré má rôzne “Timur”.

Nemenej efektívne môžu byť výsadba a výhonky na vlastných koreňoch. Avšak v tomto prípade bude množstvo a kvalita plodiny o niečo nižšia.

Základným rozdielom je, či budete pestovať vinič na jeseň alebo na jar nie. Každá sezóna má svoje vlastné nedostatky, ako aj svoje výhody.

Je nevyhnutné zvážiť len to, že zelené sadenice a odrezky sú najlepšie vysadené na jar, pretože na jeseň môžu byť poškodené mrazom. Avšak na jeseň je oveľa väčší výber sadeníc samotných a ich výsadba v tomto čase je účinnejšia kvôli veľkému nasýteniu pôdy vlhkosťou.

Ak plánujete na jar vysadiť vinič, môžete to urobiť už od prvých teplých dní v marci. V tejto dobe si môžete vysadiť stromy zachránené od jesene alebo vakcinovať na staré zásoby.

V neskorších jarných dňoch až do začiatku júla zasadili sadenice, ktoré boli v zime pestované z hroznových odrezkov. Majú zelené výhonky, takže čím neskôr ich vysadíte, tým väčšia je pravdepodobnosť ich ochrany pred jarnými mrazmi.

Podzimné pestovanie hrozna sa vykonáva v menej dlhších obdobiach. Obvykle je to obdobie, keď sa sadenice hrozna už nachádzajú v pokoji. To má zaistiť, že len zasadený hroznový kebus nemal čas vstúpiť do rastu, čo je veľmi nepravdepodobné v súvislosti s prístupom zimných mrazov.

Pri výbere sadeníc je potrebné venovať pozornosť koreňom

Aj v súvislosti s tým istým mrazom sa nemôžete oddialiť vysádzaním. Najlepšie je to vykonať v druhej polovici októbra, v ďalších severných a studených regiónoch – koncom septembra alebo začiatkom októbra.

Hrozno má veľmi radi teplo a odroda “Timur” tiež vyžaduje úrodnú a ľahkú pôdu pre dobrý rast. V tomto ohľade nebude fungovať iba vysadenie krov na prázdnom mieste vášho letného sídla.

Stojí za to veľmi pozorne a zaistiť, aby bol kebus v žiadnom prípade nezastrešený štruktúrami alebo inými rastlinami a mal tiež dostatočné množstvo živín.

Hrozno “Timur” skúsených vinárov odporúčame pestovať v blízkosti domov, na ich južnej strane (dobre, alebo z juhozápadu). Z tohto dôvodu bude Bush nielen dostať veľké množstvo slnečného svetla, ale bude tiež dobre chránený pred vetrom.

Tie predstavujú osobitné nebezpečenstvo pre hrozno počas kvitnutia, pretože môžu odrezať všetky kvetenstvo. Navyše, hrozno sa najlepšie pestuje na malých kopcoch alebo kopcoch, pretože veľké prúdy studeného vzduchu môžu stagnovať aj v údoliach, čo spôsobuje hubové choroby.

Pôda na pestovanie opísanej odrody je lepšie vybrať plodnú. V prípade, že na vašom mieste nie je takýto, je potrebné ho oplodniť veľkým množstvom organického materiálu. Napriek tomu však stojí za zváženie, že “Timur” plodí a rastie najlepšie na ľahkých a teplých pôdach.

Schéma výsadby tohto hrozna musí brať do úvahy rastovú silu jeho kríkov. Z tohto dôvodu je možné ustúpiť medzi krúžkami v jednom rade iba v 1 metre, ale medzi riadkami – od 1,5 do 2,5.

Rezy by mali byť ponechané na chvíľu vo vode

Správne očkovanie je kľúčom k úspechu budúcich výnosov hrozna. Z tohto dôvodu, skôr ako začnete, stojí za to zoznámiť sa s týmto procesom, ktorý vám navrhujeme urobiť.

Po prvé, musíme pripraviť odrezky. Zvyčajne sa pripravujú na jeseň, takže je logickejšie vakcinácia súčasne.

Je však celkom možné udržiavať odrezky až do jari, ak sú pokryté pieskom a udržiavané v miestnosti, kde teplota neklesne pod 12 ° C. Zároveň by malo byť najlepšie rezanie nie menej, nie viac ako 2-3 oči.

Pri štepení musí byť spodná časť rezu odrezaná z oboch strán, čím sa vytvorí klin. To umožní, aby sa stlačilo tesnejšie na podnoží, čím sa urýchlilo jej zakorenenie.

Tiež je potrebná spodná časť držte nejaký čas vo vode, takže stopka je nasýtená potrebnou vlhkosťou a v ňom je väčšia vitalita. Na ten istý účel sa doporučuje, aby bola horná časť odrezkov, teda oči, voskovaná.

Potom by sme mali začať pripravovať zásoby, v prvom rade, odstránenie starého krovu. Povrch ľavej penechky, približne 10 centimetrov na výšku, sa prispôsobí rovnomernosti.

Tiež je veľmi dôležité odstrániť všetky nečistoty z neho, čo môže spôsobiť výskyt chorôb. Potom môžete rozdeliť v divízii. Robte to opatrne a nie hlboko, aby nedošlo k poškodeniu.

V štiepení je umiestnená predtým pripravená stopka, ktorá je namočená iba na odrezanú časť. Ak je koreň dostatočne široký – môžete naočkujte niekoľko odrezkov naraz.

Pre efektívnosť štepenia by sa zásoba mala utiahnuť čo najtesnejšie a zabezpečiť odolnou textíliou. Potom je koreň rozmazaný mokrou hlinkou a hojne napojený. Je tiež dôležité vybudovať alebo zakrútiť podporu pre budúce Bush blízko neho, a tiež vyčnievať pôdu okolo.

Starostlivosť o hrozno “Timur”: najdôležitejšie aspekty

 • Je veľmi dôležité, aby ste pravidelne navliekali keš z tejto odrody hrozna. To je obzvlášť dôležité pred kvitnutím a počas tvorby budúcej úrody. Počas sucha je tiež nemožné ponechať kefu bez dodatočnej vlhkosti.
 • Každé zavlažovanie musí byť sprevádzané mulčovaním pôdy: okolo stonky je položená 3 cm vrstva pilín alebo machu.
 • Pre dobrý ovocný keb si vyžaduje pravidelné prerezávanie. Zvyčajné zaťaženie puzdra je asi 30 očí, aj keď na zväčšenie veľkosti zväzkov sa normalizuje na 20-25. Každý výstrel sa skráti o 10-12 očí.
 • Táto odroda, napriek jej stabilite, by mala byť chránená počas zimy, bez ohľadu na vek a veľkosť.
 • Kŕmenie hroznového kríka by malo byť tiež pravidelné a dostatočné. Kŕmenie môže byť štandardné, organické a minerálne, ale je veľmi dôležité, aby sa nepreháňal dusíkatými hnojivami.
 • Preventívne postrekovanie púšte sa vykonáva každý rok pred kvitnutím a pri jeho ukončení.