Rastúce orchidey: Ako sa množiť orchidea doma

orchidea
Existuje niekoľko spôsobov, ako propagovať orchidey doma. V závislosti od charakteru a rýchlosti rastu sa vyberie jeden alebo iný spôsob pestovania kvetov. Aj keď v zásade môžete vyskúšať všetky spôsoby akéhokoľvek druhu orchideí.

Ako sa orchidey násobia doma

Reprodukcia doma sa vykonáva pomocou semien, odrezkov, “detí”, ktoré rozdeľujú krík.
Pre orchidey monopodálne – bez pseudobulzov, rýchlo rastúce a s jednou stonkou, šírenie rozmnožovaním odrezaním a deťmi je vhodnejšie.

A orchidey – epifyty – s leteckými koreňmi a sympaticky – s koreňmi – pseudobulbami, množstvom vodorovných stoniek a menej rýchlym rastom, je lepšie vynásobiť rozdelením kefky.

Zoznámte sa aj s inými druhmi orchideí cymbidium, dendrobium, čierna orchidea, topánka Venuše

Vzhľadom k tomu, orchidey dobre reprodukujú, za predpokladu, samozrejme, že sú zaistené s normálnymi podmienkami – optimálna teplota, vlhkosť, osvetlenie, riešenie kvetov domu je vo väčšine prípadov úspešné.
orchidey

Preto názor, že orchidea je rozmarná, vyžaduje komplexnú starostlivosť a jej rozmnožovanie je ťažké, nie úplne pravdivé.

Dôležité! Nepestujte a neponúkajte orchidey na jeseň av zime ani v období kvitnutia. Najlepší čas na chov je jar pred alebo po kvete. V ottsvetshihastasteny nutne odstrániť stopky.

Správnym prístupom a výberom času vhodného na reprodukciu sú prakticky zabezpečené mladé rastliny, ktoré si zvykli a dávajú rast.

Ako rozmnožiť kvet rozdelením kefa

Kvety dospelé sú odstránené z hrnca a mierne otriasajú pôdu z koreňov. Potom pred rozdelením orchidey namočte jej korene na 20-30 minút v teplej (+ 30-35 ° C) vode a ďalšie oddelené (rezané) stonky s koreňmi od seba navzájom tak, aby každý nový Bush je aspoň tri pseudobulbs.
Rozmnožovanie divízie plemena

Miesta rezu na koreňoch sú posypané drevom alebo zbitým aktivovaným chemickým uhlím a dať určitý čas (2-3 hodiny), aby korene vysušili. Potom sadenice zasadzujte do varených nádob alebo nádob. Prvýkrát – 2-3 dni, oddelené rastliny nie sú napojené, potom zalievanie – v bežnom režime pre závod.

Dôležité! Pred tým, než rozdeľujete kefu, uistite sa, že rastlina je najmenej dva roky stará. Pred týmto vekom je žiaduce, aby sa kvety nezaradili.

Rozmnožovanie divízie plemenaReprodukcia koreňmi prináša životaschopné, silné nové rastliny, ktoré si zachovajú všetky znaky materského kríka.

Rozmnožovanie deťmi

Baby sú klíčky, ktoré sa objavujú z “spánku” obličiek koreňov, stopky alebo stonky. Ak chcete reprodukciu, zoberte si deti alebo deti. V takých klíčiach, ktoré sú už pri klíčení, sa vytvárajú vlastné korene, ale keď si všimnú vzhľad detí alebo detí, nie sú okamžite odrezané.

Pred vysadením kvetu deťmi, takéto klíčky dostanú čas na vybudovanie koreňového systému. To zvyčajne trvá 5-6 mesiacov, niekedy 7-8. Pre transplantáciu vložte 3-4-listové dieťa a 4-5 vlastné korene, ktorých dĺžka bude o 5 cm viac.
Reprodukcia deťmi
Keď sa korene stanú správnou dĺžkou, dieťa je odrezané. Miesta plátkov na materskej rastline a na dieťa sú postriekané uhlím – aktivované alebo woody. Po 2-3 hodinách sa dieťa vysadí do nádoby alebo hrnca. Klíček môžete pestovať v mierne navlhčenom pôde alebo jemne namočiť pôdu pozdĺž okraja kvetináča.

Viete? Deti sa môžu objaviť samostatne a je možné stimulovať ich vzhľad. Na použitie stimulácie pasta na báze cytokinínu. Liek podporuje obličku, aby sa dostala do rastu.

Ako koreň správne mladú orchideu? Na vrchole rastliny pokrytej sklom alebo plastom (ideálne pre ľahké jednorazové) sklo. Tým vzniká skleníkový efekt potrebný na zakorenenie.
Reprodukcia deťmi

Pozorujte klíčky, pravidelne navlhčite pôdu – každé 2-3 dni, ako aj vetranie a zdvíhanie “strechy”; ak rastlina zostane zelená, nevyschne a začne rásť v pôde, potom sa odstráni skleníkový uzáver. A potom sa starajú o kvetinu ako obvykle.
Deti sa dobre rozmnožujú a orchidey dendrobia a phalaenopsis rýchlo rastú.

Tiež propagujte odrezky: petúniu, chryzantémiu, pelargonium azalea, klematis, brugsmansiyu, tui, vavrín, drieň, moruše

graftage

Hovoríme o tom, ako chovať orchidey doma odrezaním, treba poznamenať, že takáto metóda existuje. Je to časovo náročnejšie a trvalé ako predchádzajúce, ale mnohé druhy orchideí sa celkom dobre reprodukujú šírením.

Odpoveď na otázku, či je možné pestovať orchideu z listu, aby sa vytvorila silná silná rastlina, je určite možné. Len “z listu” nie je úplne presné – rezané ako vrcholy bočných výhonkov a kvetinová stonka rastliny.
Propagácia šírením odrezkov

Bočný výstrel by mal byť s 2-3 internódami – je odrezaný a rezané miesta sú ošetrené drevom alebo aktívnym uhlím, stáť proces 1,5-2 hodín a ležať vodorovne na dobre navlhčenom vode.

Pred pestovaním kvetu z stopky stopky musíte počkat, kým úplne kvitne. Potom rezané odrezky 10-14 cm s 2-3 spánok pupeny, rezy sú ošetrené uhlím, rezy asi dve hodiny sa nechajú vyschnúť. Potom sú rezy položené rovnakým spôsobom ako strihané výhonky – horizontálne.

Ďalšie odrezky vytvárajú skleníkové podmienky – zakryte sklom alebo priehľadným plastom, filmom a pozorne sledujte teplotu v skleníku – minimálne 29-30 ° C a vlhkosť.
Reprodukcia pomocou odrezkov

Rovnako často pôda znečisťuje pôdu každých 1-2 dní, zatiaľ čo vetrá a neumožňuje usadzovať kondenzáciu vo vnútri. Bude to zbytočné raz za 10-12 dní na kŕmenie rastlín hnojivami – organickými alebo minerálnymi.

Viete? K dispozícii sú špeciálne nádoby rôznych objemov s priehľadným plastovým viečkom a vetracími otvormi pre kvety. Vytvárajú optimálne podmienky pre skleníkový efekt, takže sú veľmi pohodlné a nie obťažujúce zakopávať výhonky.

Takže sa starajú o odrezky skôr, ako majú korene z obličiek. Akonáhle korene sú dostatočne dlhé 3-5 cm – môžete oddeliť stonku a koreň výhonky, vysadiť ich do pôdy.

Ako propagovať orchidey so semenami

Na rozdiel od všetkých uvedených druhov reprodukcie orchideí reprodukcia semenami nie je vegetatívna. Ide o generatívny spôsob chovu. Je to najdlhšie – trvá to až 4-5 rokov, kým z semien dostanete dospelú kvitnúcu orchideu.
Klíčky orchideí

Navyše doma to bude s najväčšou pravdepodobnosťou ťažké, ale na druhej strane je zaujímavé to skúsiť. Za týmto účelom sa semená nalejú na mokrú zeminu s tenkou vrstvou, pôda nie je posypaná na vrchu.

Vytvárajú na klíčenie semien skleníkový efekt s konštantnou vlhkosťou a teplotou – nie sú napojené, ale jemne rozprašujú teplou vodou.

Ak sa objavia výhonky, potom sa dajú skákať vo fáze prvého listu, druhá časť je vo fáze druhého listu a tretia v štvrtej fáze listu.
Klíčky orchideí

Potom sa sadenice transplantujú do hrncov a pestujú sa ako obvykle. Ako už bolo spomenuté, v tomto prípade rastú orchidey, ale až po niekoľkých rokoch.

Navyše neexistuje žiadna záruka, že výsledné kvety budú úplne podobné materskej kvetine – tej, z ktorej boli semená. Takže táto metóda pestovania kvetov je zaujímavá, ale nie praktická.

Chov domácich orchideí je dobrý spôsob, ako rozšíriť domácu kolekciu týchto krásnych kvetov. A ak chcete – je to tiež dobrý obchod, pretože orchidey majú neustálu popularitu a majú na trhu trvalý dopyt. Prajeme úspešný chov!