Rastúce japonské Peeris v záhrade

Akonáhle sa pozrie na japonský Pieris, je jasné, že môže slúžiť ako skutočný zážitok pre každého záhradníka v súvislosti s jeho neobvykle atraktívnym vzhľadom. Táto rastlina bude vynikajúcou voľbou pre každého záhradníka, ktorý chce na svojom mieste priniesť prvok exotiky. Tento článok odhaľuje rôzne aspekty kultivácie japonského Pierisa, jeho výsadbu a starostlivosť oňho.

Popis a fotografia

Piereris je ker pomaly rastúci, evergreen plant, niekedy rastúci vo forme trpaslíkov, ktorý patrí do rodiny Heather. V našom regióne má druhé meno – biely. Prírodná oblasť rastu je obmedzená na krajiny Severnej Ameriky, Japonska a Číny.

Viete? Rastliny tejto rodiny sú v úzkej symbióze s hubami, ktoré sú vo forme mykorizík. V tomto prípade kríky sa živia látkami, ktoré sa získavajú v dôsledku životnej aktivity húb a naopak.

Výškovo zrelé zástupcov sa pohybuje od 1 do 6 m, ale zvyčajne nie viac ako 3 m. Vo väčšine prípadov sú tieto kríky možno nájsť na horských svahoch, dobre osvetlené slnkom, rovnako ako v lese a kroviny. Listy podlhovasté kopijovité alebo eliptický tvar, zužujúci sa smerom ku špičke, podobne ako na dotyk koži, dĺžka krídla – 10 cm a šírke 4 cm Čerstvé listy často sú biele, ružové alebo červenú farbu ..
Pieris japonský

Budy sa začínajú vytvárať do konca novembra a zostávajú na pobočkách počas zimného obdobia. Kvety sa podobajú v štruktúre zvony s veľkosťou do 1,5 cm, sa zhromažďujú vo forme kvetenstvo dĺžke lata, ktorý je od 5 do 12 cm. Kvety sú často nesú bielu farbu, ale existujú prípady, červenej a ružovej farby.

Populárne odrody

Vizuálnu príťažlivosť a dobrá odolnosť voči rôznym nepriaznivým faktorom životného prostredia, vrátane rôznych parazitov, chorôb a chladnom klímy viedli k tomu, že chovatelia priniesol mnoho rôznych druhov významne líšia vo vonkajších parametrov:

  • Pieris Japonský plameň strieborný – stredne veľká odroda, ktorej výška dosahuje 80 cm. Listy majú tmavozelený odtieň, lesklý so strieborným lemovaním. Kvety – biela, niekedy s červeným odtieňom, zvonovitou formou, ktorá pripomína kvetinovú líniu údolia.
  • Pieris japonský

  • Malé zdravie – pomerne malý keb s hustou korunou. Výška nepresahuje 0,5 m. Má výhonky s ružovým odtieňom, ktoré nakoniec zmenia farbu na zelenú s bielymi pruhmi pozdĺž okrajov.
  • Pieris japonský

  • Horský požiar – hustý ker malých rozmerov. Môže vyrastať až do výšky 150 cm, ale tento proces bude trvať pomerne dlhý čas. Stín listov na výhonky sa mení od červenej až na červeno-hnedú.
  • Pieris japonský

  • Scarlet O`Hara – táto značka je pozoruhodná najmä preto, že je charakterizovaná oveľa rýchlejším tempom rastu ako pre iných zástupcov tohto druhu.
  • Pieris japonský

  • Pieris Japonský lesný požiar – stálezelený ker, ktorého výška dosahuje 1 m, sa považuje za jedného z najlepších predstaviteľov tohto druhu. Mladé výhonky majú jasne červenú farbu, ktorá sa postupne mení na ružovú a potom na smotanu, bielu a nakoniec zelenú. Prítomnosť výhonkov na bush v rôznych formách vývoja je pre záhradkárov extrémne atraktívna.
  • Pieris japonský

Viete? Názov tohto druhu rastliny pochádza z jednej z prezývok starovekých gréckych múzeí – Piirid. Ako hold, žili v jednom z regiónov Macedónska – Pieria, dostali inšpiráciu, uvažovali a konzumovali vodu z prameňa Piura.

Kde chcete pestovať?

Táto rastlina vyžaduje osobitný prístup k problematike výsadby, pretože tak ako väčšina iných rastlín rodu Vereskova, nemôže rásť na žiadnej pôde. Navyše, napriek svojej odolnosti voči mrazu existuje niekoľko ďalších environmentálnych faktorov, ktorých dopad nie je taký úspešný.

Osvetlenie a miesto

Tento kefák uprednostňuje pre jeho rast penumbru, je veľmi žiaduce, aby jeho časť slnečného svetla, ktorú rastlina dostala popoludní. Toto je obzvlášť dôležité zvážiť pri pestovaní rôznorodých foriem, pretože nedostatok slnečného svetla môže viesť k tomu, že ich listy sa stanú monotónnymi.

Odporúča sa, aby bola lokalita budúceho pristátia chránená pred účinkami chladného vetra a rôznych ponorov, pretože pod ich vplyvom Pieris skôr bude môcť pustiť puky a listy. Dobrou pomôckou pri správnom raste a rozvoji púzdra bude prítomnosť zvýšenej vlhkosti vzduchu.

Pieris japonský

Pôda pre rastlinu

V súvislosti s už spomínanou skutočnosťou symbiózy s niektorými hubami je pôda vhodná pre túto rastlinu iba s kyselým pH, navyše je mimoriadne nevyhnutné, aby pôda mala dobrú vlhkosť a vzduchovú priepustnosť. Úloha takejto pôdy vynikajúcim spôsobom bude hrať konská rašelina alebo špeciálne okyslená pôda, ktorú možno kúpiť v špecializovaných predajniach.

Pôdu vhodnú na pestovanie tejto rastliny je možné vyrobiť samostatne zmiešaním 1 časti piesku a 2 častí kyslou rašelinou. K získanej zmesi sa potom môžu pridať prakticky akékoľvek zložky, napríklad: piliny, ihličia ihličnaté, listové. V podobnej pôde je veľmi žiaduce, aby sa minerálny vrchný obväz mal rýchlosťou 200 g na 1 kubický meter pôdy a asi 35 g síry.

Ako pestovať a ako propagovať Piereris

Proces výsadby rastliny je pomerne štandardný, ale má určité zvláštnosti. Jamy, v ktorých sa uskutoční pristátie, by nemali byť hlbšie ako 15-20 cm, pretože koreňový systém rastliny je pomerne plytký. Okrem toho by mal mladý Bush pred výsadbou chvíľu držať vo vode a pokračovať v bezprostrednom procese len vtedy, keď je hmota zeminy a koreňov dôkladne mokrá.

Rastlina reprodukuje dvoma hlavnými spôsobmi – pomocou semien a rozmnožovania pomocou odrezkov sú obe metódy rovnako dobré a rovnako používané záhradkármi na získanie zdravého potomstva.
Pieris japonský

semená

Osivá semená sú umiestnené v plytkých drážkach držaných s ceruzkami v akejkoľvek kyslej pôde. Ďalej sa sadenice pokryjú sklom, aby sa zabezpečila vysoká vlhkosť, umiestniť na miesto chránené pred priamym slnečným žiarením pri teplote 22-25 ° C. Napojená na pôdu. Prvé výstrely sa zvyčajne vyskytujú mesiac po zasiatí.

Dôležité! Po objavení sa na mladých rastlinách 3-4 tejto písomnej informácie sa vykoná ich odber v oddelených nádobách. Počas tohto obdobia sa odporúča vykonať profylaxiu s použitím niektorých fungicídov, aby sa zabránilo vzniku čiernej nohy.

Na jar môžete začať schnúť sadenice, pričom ich na čerstvý vzduch niekoľko hodín. Spravidla sa na trvalom mieste rastu mladí peerries transplantovaných po dosiahnutí 2-3 rokov veku.

výstrižky

Najlepším obdobím začiatku odberu odrezkov je obdobie pádu. Rezy sa odrežú a ustúpia o 6 – 10 cm od špičky strihu pri ostrom uhle. Ďalšie odrezky musia byť ošetrené uhoľným prachom a musia byť prilepené v predpripravených kontajneroch s riečnym pieskom alebo rašelinou, ktoré musia byť počas sucha neustále navlhčené.
Pieris japonský

Na jar po zasiahnutí posledného mrazu sa sadenice môžu transplantovať na trvalé miesto rastu.

Vlastnosti starostlivosti

Táto rastlina vyžaduje špeciálnu starostlivosť, odporúčania, ktoré nájdete nižšie.

Dôležité! Pamätajte si, že kvôli povrchnej polohe koreňov Pierera nie je možné uvoľniť pôdu vedľa neho, namiesto toho sa odporúča zakryť zem okolo neho.

zalievanie

Rovnako nebezpečný pre Pieris je tak nedostatok vlhkosti a jeho prebytok, čo vedie k hnilobe koreňov, čo vedie k smrti rastliny. V letných horúcich dňoch sa ker sa napojuje 2-3 krát týždenne na jeden vedro. Ak vidíte, že listy rastliny začínajú klesať, napriek dostatočnému napájaniu, môžete sa pokúsiť začať postriekať listy studenou, pretrvávajúcou vodou ráno a večer.

umelé hnojivo

Len vysadené a transplantované kríky sa neodporúčajú oplodniť po dobu dvoch mesiacov, ale po tomto období bude potrebné použiť hnojenie každé dva týždne. Ideálne hnojivá pre Pieria sú kvapalné organické látky, napríklad riedené vtáčími výkalmi v rozmedzí 1:10.

Treba mať na pamäti, že takéto hnojivá v čistej forme sú extrémne agresívne a ich aplikácia môže viesť k poškodeniu koreňového systému rastliny a jeho ďalšiemu zničeniu. Je veľmi nežiaduce používať hnojivá obsahujúce vápno na hnojenie tohto puzdra.

transplantácia

Pestovanie na otvorenom priestore Pierries nevyžadujú transplantáciu. Ak sa rastlina pestuje v hrnci, potom z času na čas, a to každé 2-3 roky, je potrebné urobiť jej transplantáciu do veľkého hrnca. Pri transplantácii úplne nevystavujte koreň kríkov, musíte ich nevyhnutne transplantovať s hrdlom zeme.
Pieris japonský

Choroby a škodcovia

Rastlina má dobrú odolnosť proti rôznym chorobám a škodcom, ale niekedy môže byť ovplyvnená rôznymi hubovými chorobami a chlórou za nepriaznivých podmienok. S cieľom boja proti prvému, dvojitý postrek s roztokom akéhokoľvek fungicídu by sa mal aplikovať s intervalom 1 týždeň a z druhého by sa ušetrila ďalšia časť chelátu z rašeliny alebo železa.

Z škodcov, najčastejšie Pierce sú postihnuté roztočom, čo dokazuje, že na listoch a stonkoch rastliny belavých lepkavých pavučiny. Na prekonanie tohto útoku sú navrhnuté liečby roztokmi rôznych insekticídov.

Tiež by vás mohlo zaujímať takéto dekoratívne kríky pre vaše stránky ako: cordillera, kozák jalovec, ihly, chamelacium, tabernemontana, yucca záhrada.

Pieris ako rastlina

Bush je často umiestnené ako izbová rastlina, hoci jej pestovanie v domácnosti je často plná ťažkostí. Pri pestovaní je v byte majitelia nemajú možnosť zvoliť ideálne pre kvety svetelných podmienok, čo má za následok stratu nich ich pestré vlastnosti.

Rastúce Pieris ako izbové rastliny, majte na pamäti, že je potrebné zalievať častejšie ako náprotivky rastúcich v uliciach, pretože obmedzenie zemského povrchu a umiestnenie koreňov im bráni riadne absorbovať dostatok vlhkosti.

Pot, kde sa rastlina pestuje, musí byť o rád väčší ako je priemer puzdra, ktoré je v dôsledku štrukturálnych rysov koreňového systému, ktorý má povrchovú umiestnenie a rozvetvenú štruktúru.
Pieris japonský

Takže dúfame, že tento článok vám pomohol dospieť k jasnému záveru o tom, či je potrebné pestovať túto kvetinu v danej oblasti alebo v byte. Jeho skromný charakter a jednoduchosť starostlivosť by mala byť dokonalým doplnkom k už bohaté prasiatko pozitívnych vlastností rastlín. Veľa šťastia pre vás a vaše kvety!


Loading...