Rastúca smreková kužeľ v otvorenom teréne

Smrekový kužeľ
Smrek “Conic” alebo “kanadský smrek” podľa botanického opisu sa týka druhu rodu El rodiny Pine. Táto dekoratívna stálezelená rastlina v kvetinových záhonoch a terasách dosahuje výšku 0,5 metra av záhrade 2 metre. Rodina tejto krásnej rastliny sa považuje za Severnú Ameriku, kde sa prvýkrát používa na dekoratívne účely na začiatku dvadsiateho storočia. V tomto článku budeme hovoriť o tom, ako správne vysadiť kanadský smrek a starať sa oň.

Miesto na pestovanie

Miesto na výsadbu by malo byť maximálne chránené pred vetrom. Kvôli zvláštnostiam koreňového systému môže byť smrk zabitý, ak je vysadený na mieste so silným vetrom. Tento strom má jednu zvláštnosť: v pravý čas koreň jadra zomrie a rastlina sa zachytáva v pôde len na úkor povrchových koreňov. Vietor je obzvlášť nebezpečný pre staré rastliny, ktorých vek prekročil 12-15 rokov.

Miesto na pestovanie

Tiež zvážte skutočnosť, že táto dekoratívna rastlina má rád veľa slnečného svetla. Na výsadbu môže prísť aj poltón. Ak však rastlinu namočíte v tieni, potom môže stratiť všetku svoju dekorativitu. Okrem toho strom bude rásť pomalšie a nakoniec môže zomrieť a zomrieť.

Najlepšia pôda pre smrek Kónická bude piesčitá pôda alebo pôda, ktorá má dobrú priedušnosť vody a vzduchu. Organické látky by mali byť mierne, kyslosť pôdy by mala mierne prekročiť normu. Mladé sadenice reagujú zle na podzemné záplavy, preto zvážte tento faktor pri výsadbe.

Kanadský smrek je vysadený v blízkosti jalovca, thuja, cyprusov, borovíc. Môžete tiež použiť smrek ako zabezpečenie. Obzvlášť krásna je smrek, kužeľovitý pohľad na krátky orezaný trávnik v blízkosti záhrade.

Najlepší čas na pestovanie

Tento druh okrasných rastlín môže byť vysadený v otvorenej pôde prakticky kedykoľvek počas roka. V južných oblastiach našej krajiny môže byť strom zasadený aj v zime, keď je v pokoji. Ale najlepší čas na výsadbu bude stred – koniec jari, alebo začiatok – uprostred jesene.

Smrek kužeľ v hrnci

Existuje veľa sporov a argumentov týkajúcich sa spôsobu, ako v lete ležať smrek smrti a či by sa malo robiť v horúcich dňoch. Vo väčšine prípadov odborníci neponúkajú, že to robí v stredu leta, ale ak sa stále rozhodnete vysadiť strom v lete, potom je najlepšie to robiť v zakalenom a chladnom počasí. A po výsadbe by mala byť rastlina napojená dvakrát do týždňa (8-10 litrov teplej vody by sa mali naliať na jeden strom).

Požiadavky na sadbu

Pri kúpe vianočného stromčeka dávajte pozor na farbu ihiel, ktorá by mala byť intenzívna. Ak v škôlke zakúpite sadenice, ktorá rástla v kontajneri, otočte kontajner: ak sa z nej nevysunie zem, potom je výsadbový materiál dobrý. Korene zakúpených sadeníc musia byť zabalené do vlhkej hmoty alebo do oka.

Viete? VPrvý botanický popis kanadského smreka vytvoril anglický vedec Philip Miller (1691 – 1771). V botanickej záhrade BIN RAS, jednej z najstarších v Rusku, bol v katalógoch v roku 1816 označený kanadský smrek.

Niekedy rastlina ihličnatých rastlín vyzerá zdravo, ale v skutočnosti to nie je dlhodobo životaschopné. Skontrolujte ihly smreka. Mŕtve ihly začnú žltnúť na okrajoch a pri stlačení – naklonené na stranu. Živé ihly sú elastické a pri ohýbaní stlačte. A pamätajte: mladšie sadenice, tým ľahšie sa zakorení v novej pôde.

Vysádzanie smreka

Postup vysádzania

Po prvé, musíte kopať pristávacie jamy, ktoré by mali zodpovedať veľkosti koreňového systému sadenice. Optimálne veľkosti jamiek pre rastliny staré 1-2 roky: hĺbka 60 cm a priemer 80 cm. Ak je sadenica veľká, fossa by mala byť o niečo väčšia ako kóma základnej pôdy. Pri vysokých rastlinách by vzdialenosť medzi jamkami mala byť väčšia ako 3 metre a pre stromy trpasličích jedlí – od 1 metra.

Pred pristátím sa musia vypustiť jedlové jamy rozbitými tehálmi. Mala by byť nalievaná do jám s vrstvou s hrúbkou najmenej 15 cm, potom sa vyleje vrstva úrodnej pôdy: môže to byť lesná pôda alebo spoločná záhrada, do ktorej sa pridá humus alebo kompost.

Sadenica sa vloží do pripravenej jamy spolu s hmlou zeme. Kořenový krk (spojenie koreňa a kmeňa) by mal zostať na úrovni terénu a v žiadnom prípade by nemal byť hlbší. Potom by mal byť výsadbový materiál posypaný úrodnou pôdou a mierne zhutnený. Po nalievaní teplou vodou a v prípade potreby zafixovať (môžete ho priviazať na dva kolíky).

Dôležité! Získanie sadenice smreka s holými koreňmi sa neodporúča. Takýto výsadbový materiál bude veľmi chorý, a v najhoršom prípade – môže dokonca zomrieť.

Po zasadení a upevnení smreka môže byť pôda okolo nej posypaná trochu humusu. V tomto prípade sadenica bude rásť rýchlejšie a zakorení.

Ako sa starať

Smrek kanadskej kužeľ po výsadbe v otvorenom teréne vyžaduje osobitnú starostlivosť. Včasné zavlažovanie, uvoľnenie a vrchný obklad sú zárukou dekoratívnosti vášho stromu.

Zalievanie a uvoľňovanie pôdy

Dospelé a zakorenené jedle zvyčajne tolerujú 2-3 týždne letného sucha. Mladé trpasličí stromy však potrebujú zavlažovanie aspoň raz za 1,5 týždňa.

Viete? Pri výrobe húb, používali také strunové nástroje ako Amati a Stradivari smrekové drevo. Hudobné nástroje z takého dreva sú veľmi pekné z dôvodu rovnomerného rozloženia vlákien.

Uvoľnite pôdu v suchých obdobiach, ktoré sú často len v lete. Uvoľnenie prispieva k tomu, že sa vnútorná vlhkosť pôdy vyparí menej. Zavlažovanie a dažďová voda budú lepšie absorbované do takejto pôdy.

Smrekový kužeľ

Najvyššie obliekanie a mulčovanie

Každá dospelá a mladá okrasná rastlina raz za rok potrebuje hnojenie komplexné hnojivá. Najlepšie je použiť tie hnojivá, ktoré sú špeciálne určené pre ihličnaté okrasné rastliny. Len vysadené sadenice sa odporúčajú vodným stimulátorom rastu a tvorbe koreňov (Herbamin, Heteroauxin, Epin). Mladé sadenice v prvých dvoch až troch týždňoch po výsadbe je potrebné postriekať “Ferravite”.

Na hnojenie vyberte minerálne hnojivá, ktoré nemajú vysoký obsah dusíka. Organické hnojivá na báze biohumu, kompostu, kalimagnezii dokonale vyhovujú. Tiež sa odporúča urobiť vrchný obväz s dolomitovou múkou.

So silným prebytkom vlhkosti môžu horné korene smreka hniť. Aby sa zabránilo tomu, aby sa to stalo, musí byť pôda okolo stromu plná pilín alebo hoblín ihličnatých stromov, borovicových ihiel alebo kôry.

Mulčovanie umožňuje vyváženie obsahu vlhkosti v pôde a zachovanie jej normálnych vlastností. Niekedy je pôda okolo rastliny pokrytá dekoratívnymi kameňmi, napríklad expandovanou hlinkou. Táto metóda mulčovania, so všetkými ostatnými vecami, prispieva k scénickosti každej terasy alebo uličiek.

Choroby a škodcovia

Smreková kužeľ môže byť vystavená niektorým ochoreniam a poškodená rôznymi škodcami. Včasný boj pomôže vašej rastline zostať krásnou a zdravou. tu zoznam hlavných chorôb a škodcov kanadského smreka:

  1. Choroba z ihličnanov Schütte. Toto ochorenie je hubovej povahy. Najprv sa rastlina nadobúda čiernym odtieňom, potom sa pokryje močiarom a potom začnú spadnúť všetky ihly. Ak je ochorenie detegované včas, rastlina sa môže postriekať 3% roztokom síranu meďnatého, Alirinu-B alebo Trichodermínu. Pri závažne zanedbanom ochorení musí byť strom odrezaný.
  2. Tracheomykóza je hubová choroba koreňového systému ihličnanov. Táto choroba vo väčšine prípadov postihuje mladé stromy. Ihly s časom sčervenanie a pád. Táto choroba nereaguje na liečbu. Ovplyvnené rastliny sa krátia a spália a pôda sa spracuje roztokom síranu meďnatého.
  3. Rast je ďalším typom plesňových ochorení, ktoré ovplyvňujú ihly a tvoria na ňom žlté alebo oranžové rastliny. V priebehu času sa ihly začnú znižovať. Na toto ochorenie sa vzťahuje “Gliokladin” alebo “Vectra”. Liečba sa má vykonať raz za týždeň po dobu jedného mesiaca.
  4. Niekedy je kôra okrasnej rastliny ovplyvnená malými hnedými alebo čiernymi chrobákmi, nazývanými kôrovce. Hromadia sa cez kôru, položia tam vajcia a kŕmia drevom. Šanca zachrániť závod v tomto prípade je znížená na takmer nulu.
  5. Ovíjové ihly môžu byť ovplyvnené larvou smreka falsifolia, ktorá môže položiť až 1500 vajec. Jedie ihly, v dôsledku čoho padne. Na boj proti tomuto hmyzu použite 0,3% roztok BI-58.

Akékoľvek ochorenie prispieva k inhibícii dekorácie smreka.Pravná a včasná starostlivosť o rastlinu neumožní hubám a hmyzu zasiahnuť.

Útulok na zimu

Ihličnaté stromy s mimoriadnou ľahkosťou nesú aj tie najťažšie zimné mrazy. Iba mladá a nedávno vysadená jedľa môže prežiť, ktorého koreňový systém sa ešte v pôde úplne nezosilnil. Takéto rastliny potrebujú zábal s sieťkou alebo povrazom. To sa vykonáva opatrne, aby sa neporušili vetvy.

Dôležité! Ak je pre zimný smrek pokrytý lutrasilom, potom jeho hrúbka by nemala byť menšia ako 60 mikrónov. V opačnom prípade hrozí nebezpečenstvo omrzliny ihiel.

Staré kanadské jedle, ktoré už niekoľko rokov zdobia vašu záhradu, terasu alebo uličku, nemusia byť chránené. Mali by byť dôkladne nalievané na konci jesene a pokojne prežili ťažké mrazy.

Používajte v dizajne krajiny

Smrek kanadský Konica je jedným z najobľúbenejších druhov ihličnatých rastlín, ktorý sa používa v krajinnom dizajne. Vyzerá dobre ako pri samostatných výkonoch, ako aj pri skupinových výkonoch. Keď mladá sadenica dosiahne optimálnu výšku, stáva sa vynikajúcou ozdobou mixbordov.

Kužeľ v dizajne krajiny

Kanadská jedľa sa často nachádza v kontajneroch na terasách, balkónoch, strechách, uličkách atď. Bude to vynikajúca ozdoba pozadia akýchkoľvek záhonov, skalných záhrad. Okrem toho kužeľovitý smrek harmonicky vyzerá na rovnom a nízkom trávniku medzi ostatnými ihličnatými okrasnými rastlinami.

V každom prípade bude tento strom vynikajúcou výzdobou pre každý balkón alebo pozemok. Smrek Conic dokonale harmonizuje s absolútne všetkými kvetmi alebo rastlinami. Ak je kanadský smrek správne uprednostňovaný, potom vám poskytne svoju krásu už viac ako desať rokov.