Rastúca brečtanová záhrada

Záhradný brečtan
Mnohí z vás videli hrubé kudrlinky, ktoré zdobili steny domov a tvorili živé ploty. Táto krásna okrasná rastlina sa nazýva záhradný brečtan. Je zaujímavé, že to bol jeden zo symbolov starovekého Grécka, čo znamenalo zábavu a lásku, a básnici počas osláv zdobili hlavu brečtanmi. Dozvieme sa viac o tejto továrni.

popis

Záhradný břečťan odkazuje na lianate trvalé stálezelené rastliny rodiny Araliev. Je to plazivý ker, ktorý prilieha k mnohým predmetom a povrchom svojim početným podriadeným koreňom.

Na stonkách sú husté kožovité listy zelenej farby rôznych tvarov a odtieňov. Malé žltozelené kvety sa zhromažďujú na vrcholoch vetví v štetce a kvetenstvo-dáždniky. Rastlina kvitne v prvej polovici jesene a jej plody sú tmavo modré bobule s niekoľkými semenami. V zime dozrieva a je dobrým jedlom pre vtáky. Pre človeka je toto bobule nielen absolútne nevhodné, ale aj jedovaté.
Záhradný brečtan

Nachádza sa v Austrálii a v teplých oblastiach severnej pologule a môže rásť až do výšky tridsiatich metrov.

Viete? Mnohí kresťania považujú ovocný brečtan za symbol vernosti, života a nesmrteľnosti. Možno je to táto rastlina, ktorá vám umožní odísť od márnosti a naliehavých problémov a naladiť sa na filozofický spôsob.

Druhy bravčovej záhrady

V prírode existuje približne tucet odrôd, z ktorých najznámejšie sú:

 • brečtan z Colchis (Hedera coichica). Rastlina má veľký nepriehľadné tmavo zelené listy, ktorých šírka dosahuje 17 cm a dĺžkou 20 cm. Listy majú iný tvar a iný špecifický pach s pižmovú odtieňa, ktorá sa prejavuje triturací. Kvitnú sa počas jesenného obdobia. Kvety nie sú okrasných hodnoty, sú zhromažďované v kroví na stopkách až 3 cm, okvetné plátky dĺžka je 4,5 mm a šírka – 2,5 mm. Plody dozrievajú na jar budúceho roka. Najobľúbenejšie formy brečtanu Kolkhida sú zubaté, fialové a stromovité. Rastlina môže rásť až 30 metrov a vyskytuje sa na čiernomorskom pobreží Kaukazu;
 • Ivy Colchis

 • brečtan obyčajný (Hedera helix). Táto rastlina dosahuje výšku jedného metra. Má kožovité, lesklé listy s množstvom dekoratívnych variantov rôznych farieb a tvarov – Winter forme s veľkým svetlom, veľké ako dlaň s piatimi laloky, s malým Baltského mrazom, ohraničený so žltým lemom a ďalšie. Kvitne rovnako ako brečtan Colchis. Vyskytuje sa v nížinách a predhoriach južnej Európy, juhovýchodnej Ázie a Ruska. Je považovaný za jeden z najviac odolných druhov mrazu;
 • brečtan obyčajný

 • brečtan Pastukhova (Hedera pastuchowii). Rastlina môže rásť až 10 metrov. Má tenké kožnaté jasne zelené listy o dĺžke 10 cm a šírke 6 cm Ich tvar je rôznorodá. – Z kopijovité so zaoblenými v tvare srdca, s zvlnené alebo hranaté hrany neporušený. Vyskytuje sa na území Azerbajdžanu, Gruzínska a Dagestanu.
 • brečtan Pastukhová

Vnútorný brečtan je jedným z najbežnejších rastlín v interiéri, ktorý je často vysadený fuchsia alebo pelargonium. Obzvlášť populárne kvôli pestrým listom je kanadský brečtan.

Pokiaľ ide o iné odrody, Thorndale a Modern Times sú charakterizované aktívnym rastom, ktorý im umožňuje používať vo vertikálnych výsadbách. Odrody Sally, Deltoidea a Tripod existujú v podobe kučeravého tvaru a tvoria hrubé kríky. Táto funkcia umožňuje ich použitie ako vo vertikálnej teréne, tak aj v banke. Rastú rýchlo a vytvárajú svieže živé ploty až do výšky dvoch metrov.

Kompaktné typy ako Dealbata, Henriette, Jubilee a Very Merry sú skvelé pre zakrytie alpských diapozitívov. Široká paleta ich tvarov a odtieňov bude ozdobou každej skalnej záhrady a umožní vytvoriť v ňom jedinečný štýl.

Druhy brečtanu

Pestovanie a starostlivosť

Aby ste mohli pestovať krásny brečtan, musíte vybrať správnu sadenicu. Pri nákupe dávajte pozor na prítomnosť rastliny silne roztiahnutá odrodová a lesklé šťavnaté listy. Sadenie s rozvlhčenými koreňmi a zažltnutými listami je lepšie nekupovať.

osvetlenie

Ivy nemá rád otvorený terén. Pokúste sa ho pustiť do perá, môžete v tieni koruny veľkého stromu. To je obzvlášť dôležité v chladnom prostredí, pretože správne umiestnenie pomôže rastline bezpečne prežiť zimu. Okrem toho by toto miesto malo byť pomerne tiché, bez silného vetra.

Dôležité! Na začiatku jari nemusíte spěchat s orezávaním výhonkov po hibernácii, je lepšie to urobiť začiatkom leta po aktívnom pohybe šťavy. Plátky na veľkých stonkách by mali byť ošetrené záhradnou omáčkou.

Ivy pod strechou dverí

teplota

V prvých dvoch rokoch sa rastlina rozvíja nie príliš rýchlo, takže je lepšie ju na jar vysadiť, aby sa počas teplej periódy roka mohla čo najviac rozrastať a konsolidovať. Tiež je potrebné vziať do úvahy, že iv chladných štvrtiach sa bravčový zvyčajne nedosahuje vysokej nadmorskej výšky, pretože snehová časť nemôže prežiť zimné mrazy. Preto očakávajte, že pokryje len povrchy s nízkym rozstupom.

Doma sa páči chladné miestnosti s letnou teplotou približne 18 stupňov Celzia a zimou 6 až 12 stupňov Celzia. Zariadenie reaguje zvyčajne na náhle zmeny teploty a prievanu, takže najlepším miestom pre to je zasklený balkón alebo lodžia.

pôda

Rastliny sa vysádzajú na jar vo vlhkej úrodnej pôde s obsahom humusu a vápna. Na výsadbu je potrebný vzduchom priepustný základný náter. Dobre sa hodia do slabo kyslých pôdy, ale v hlbokých rastlinách sa nezvykne, pretože na korene prakticky nie je prístup kyslíka. Okrem toho má hlina vlastnosť zachovania vlhkosti a jej prebytok je katastrofálny pre brečtan.

Prečítajte si, aké typy pôd existujú a ako ich oplodniť a čo a ako určiť kyslosť pôdy.

Starostlivosť o pôdu je dostatočné jednoduché uvoľnenie, malo by to byť vykonané opatrne, aby sa nepoškodili korene. Pripravte si pôdu na zimu a ušetrite vzácnu vlhkosť pomôže mulčovanie humusu z listov alebo rašeliny.

Záhradný brečtan

zalievanie

Ivy je rastlina milujúca vlhkosť, básnik musí zabezpečiť, aby bola krajina stále vlhká a v prípade potreby aj navlhčená. Nezabúdajte však, že nadmerná vlhkosť v pôde môže viesť k smrti rastliny. Zvyčajne v horúcej sezóne by mala byť voda 1 – 2 krát týždenne a v jesennom období by malo byť zalievanie znížené.

Ak brečtan rastie v miestnosti, potom pri zimovaní v teplej miestnosti by malo byť aj časté zavlažovanie. Okrem toho by ste mali pravidelne umývať listy. To nie je prospešné len pre rastlinu, ale nedovolí prašnosť v dome.

vlhkosť

Ivy silne nesie suchý vzduch, pri nízkej vlhkosti jeho listy suché a zomrie. Preto doma pri teplote nad 20 stupňov Celzia je potrebné naviac navlhčiť vzduch a pravidelne striekať rastlinu. Ak nemáte špeciálny zvlhčovač, môžete do miestnosti vložiť veľkú nádobu s vodou.

Prečítajte si o zložitosti starostlivosť o iné záhradné viniča: dievčenské hrozna, hortenzie stopkaté, plamienok, vistéria, zimolez Perfoliate, mučenky, Celastrus, Actinidia, pupenec, čínske magnólie vínnej révy, hrachor vonný, Thunberga, trúbka, kalistegiya.

Záhradný brečtan

Ďalšie hnojenie

Zahrádka brečtan rastila rýchlejšie a potešila vás bohatou korunou, v teplej sezóne by mala byť kŕmená jeden – dvakrát mesačne. Na tento účel sú vhodné vodorozpustné dusíkaté hnojivá, vďaka čomu sa nové aktívne výhonky s lesklými a zdravými listami prejavia aktívnejšie.

Od polovice leta je potrebné kŕmiť rastlinu hnojivami s vysokým obsahom fosforu a vápnika. Pomôžu im posilniť a pripraviť sa na zimovanie.

rozmnožovanie

Záhradné břečťan plemená pomerne ľahko ako odrezky, tak po pobočkách. Skúsení záhradníci ju odporúčajú robiť na jar alebo na začiatku leta. Hlavnou vecou je vybrať iba zdravé exempláre na reprodukciu.

výstrižky

Rezy sú rezané na jar alebo v lete z mladých výhonkov nie starších ako tri roky. Pre pristátie nové rastlinné stonky sú rez od špičky asi 10 cm dlhé (ale nie viac ako 15 cm), štyri spodný list sú stonky vyberú a umiestnia do vody na tretinu jeho dĺžky. Po chvíli začnú korene a pristávajú na otvorenom teréne.

Môžete ihneď vysadiť odrezky v škatuliach so zmesou záhradnej pôdy a piesku. Zvyčajne trvá štyri až šesť týždňov na vytvorenie koreňov potrebných na výsadbu.

Reprodukcia pomocou odrezkov

Potom je sadenica vysadená vo vybranej oblasti do hĺbky asi 20 cm, v dolnej časti jamy je zabezpečená drenáž. Vzdialenosť medzi rastlinami by mala byť 30 – 60 cm, po výsadbe sa zalievajú a pôda sa mulčuje. Na zimu by mladé exempláre mali byť pokryté lapnikmi alebo listami.

Dôležité! Ivy patria jedovatým rastlinám, takže všetky práce na starostlivosti o neho, najmä orezávanie, sa musia robiť rukavicami. Ak sa jej šťava stále dostáva na pokožku a je to svrbenie, opuch alebo iná negatívna reakcia – okamžite vyhľadajte lekára.

Vykopaním

Táto metóda je vhodná, ak je naplánovaná pozdĺž jedného povrchu, aby vytvorila pevný zelený závoj. V takom prípade je lepšie používať klesanie. Aby ste to urobili, vyberte dlhý zdravý kmeň, urobí sa malý rez, miesto sa pripevní k zemi so špeciálnou svorkou a posype zemou.

Po chvíli sa brucho zakorenil a vytvoril samostatnú rastlinu. Ak je to potrebné, môžete ho opatrne oddeliť od hlavnej rastliny a transplantovať ju inde.

Choroby a škodcovia

Hlavné choroby a škodcovia zo záhradného brečtanu:

 • Hlavným škodcom záhradného brečtu je roztoče roztočov. V dôsledku porážky je rastlina pokrytá pavučinou, pozdĺž ktorej sa pohybujú malé chyby belavého, žltého alebo červeného. Zvyčajne sa to stane na brečtane, ktoré rastie na slnečnej strane. Rastliny sa ošetrujú liekom “Actellik”, ktorý sa riedi vodou podľa pokynov a listy sa ošetria raz týždenne. Tento postup by sa mal zopakovať, kým sa roztoče úplne nezničia.
 • Spider roztoč na brečtanu

  Boj s pavúkom roztočov a ľudových metód: infúzie cesnaku, cibule, púpava, vývar hľuzoviek cyklámen.
 • Nadmerná vlhkosť v pôde môže spôsobiť napadnutie rastliny hubou. V dôsledku toho sa na listoch objavujú tmavé škvrny, začínajú suché a spadajú. V tomto prípade je potrebné odstrániť postihnuté listy a stonky, aby sa rastlina ošetrila fungicídnymi prípravkami.
 • Listy suché v brečtane

 • Príliš vysoká teplota v miestnosti môže viesť k poškodeniu pochvy. Vonkajšie sa to prejavuje ľahkým lepivým povlakom na listoch, potom sa na nich postupne objavujú žltkasté škvrny, ktoré vedú k úplnej strate listu. V tomto prípade by mali byť poškodené stonky odrezané a samotný brečtan by sa mal premiestniť na chladnejšie miesto.
 • Červcovité

 • Jedným z škodcov brečtanu sú vošky. Aby sme sa ho zbavili, ošetruje rastlina insekticídom (Actellik, Karbofos, Aktara a ďalší). Pokúste sa vynechať jediný list alebo strieľať, inak zostávajúce vošky sa rýchlo rozšíria po celom závode. vošky

Okrem toho, pri pestovaní brečtanu v záhrade sú možné nasledovné ťažkosti:

 • nedostatok alebo prebytok vlhkosti vedie k zažltnutiu a klesaniu listov;
 • malé listy, príliš pretiahnuté a zle listnaté stonky naznačujú nedostatok slnečného svetla;
 • hnedé a suché špičky ukazujú príliš vysokú teplotu a nízku vlhkosť.
Viete? Záhradný břečťan je vytrvalá rastlina, ktorá za priaznivých podmienok môže dosiahnuť 200 rokov veku. Navyše v južnej časti Európy existujú niektoré exempláre, ktorých vek presiahol 450 rokov a výhonky vzrástli o 100 metrov.

Použitie bravčovej záhrady

Dve hlavné použitia brečtanu sú záhradný dizajn a ľudová medicína, kde sa jeho listy používajú na liečbu širokého spektra chorôb vrátane rachoty a chronického zápalu slizníc. Plush má protizápalové, antibakteriálne a antifungálne vlastnosti.

Jeho alkoholová tinktúra sa používa na odstránenie bradavíc a čerstvé listy sa používajú ako vonkajší prostriedok na obväzy a popáleniny. Mimochodom, úradná medicína tiež uznáva užitočnosť tejto rastliny a používa ju ako zložku látok na potlačenie kašľa.

Získajte viac informácií o liečivých vlastnostiach a kontraindikáciách brečtanu.

Ivy v dizajne

Pokiaľ ide o dizajn, pomocou tejto továrne môžete vytvoriť zaujímavé kompozície horizontálnej a vertikálnej terénnej úpravy. Môže pokrývať akúkoľvek kamennú, omítnu alebo tehlú stenu budovy so sviežou zeleňou. A na jeseň, keď listy menia farbu na rôzne odtiene červenej, žltej a oranžovej, steny budú vyzerať obzvlášť pôsobivé.
Okrem toho je rastlina ideálnym materiálom na realizáciu akýchkoľvek malých architektonických foriem. Vyrobené z drôtených rámov malých pavilónov alebo postavy zabalené do blízkeho záhradného brečtanu. Nezabudnite na pravidelný strih na udržanie požadovaného tvaru.

Pomocou brečtanu môžete zdobiť pergola, pergola, hojdačky, verandy.

Ivy v dizajne

Ako sa dostať brečtanu

Niekedy vzniká otázka, ako získať túto rastlinu napríklad zo záhrady. Vzhľadom k tomu, brečtan rastie veľmi rýchlo, začne brániť a kladiť iné výsadby. Okrem toho, ak dom má deti, potom je potrebné chrániť ich pred jedovatými bobuľovými brečtanmi. Takže, čo musíte urobiť pre toto:

 • s pomocou záhradných nožníc na odstránenie brečtanu z podpory;
 • škrabka alebo pílka, ak sú výhonky príliš hrubé, odreže hlavnú časť brečtanu na povrchu pôdy;
 • vykopať a využiť odrezky, nenechávajte výhonky, inak sa rýchlo zakorenia;
 • Keď sa objavia mladé výhonky, použite Tornado herbicíd.

V mnohých európskych krajinách sa vďaka pomerne miernym teplým klimatickým podmienkam stretávajú obrovské háje záhradného brečtanu. Tam sa po celý rok usiluje oči so sviežim jasným vzhľadom a širokou paletou lístia rôznych foriem a farieb. Ak uvažujete o zdobení vlastného domu alebo pozemku, potom bude záhradný brečtan vynikajúcou voľbou. A pre obyvateľov severných regiónov vytvorí skutočnú domácu záhradu.