Rastlinný katéter, jeho typy a odrody

Kobylka
patrí k rodine ružovej, najobľúbenejšie medzi druhmi sú biela kozla a kalgan. Tieto rastliny sú široko používané v medicíne, oficiálnej i ľudovej, s mnohými liečivými vlastnosťami.

Katéter má viac ako 500 druhov a odrôd kríkov a semirubín. Rastlina môže byť ročná a trvalá, jej distribučná oblasť je Sibír, európska časť krajín SNŠ, Ural a Kaukaz. Mnohé rastlinné druhy sa používajú na liečivé účely.

Koreňový systém vo väčšine druhov je tyčový, so silným odrodom. Stonky, v závislosti od druhu, môžu byť rovné, plazivé a plazivé. Listy lapchatka sú častejšie rozdelené do troch častí, ako je jahoda, okraj listovej dosky je vyznačený nerovnými denticami, horná časť listov je pokrytá mäkkou hromadou.

Lapchatki kvitne v júni (v závislosti od druhu) a kvitne až do neskorej jesene. Kvetenstvo je umbellate a paniculate, kvety druhov v priemere 2 cm v priemere, bežné alebo froté. Farba kvetov je rôznorodá: všetky odtiene dúhy, s výnimkou príliš tmavých fialových kvetov. Na konci kvitnutia sa vytvorí ovocie – viacvrstvové.

Biele vajcia (Potentilla alba)

Cinquefoil biela trvalé, pripomínajúce jej druh divokej jahody. Táto rastlina je rozšírená v Bielorusku, v lesoch Ukrajiny, v krymských stepiách.
Cinquefoil biela
Výška chápadla biela až 30 cm, koreňa rastliny dosahuje dĺžku 50 cm. Listy sú svetlozelené, rozdelené na päť taniere. Stonožky sú tmavo hnedé. Kvety sú biele, veľké, majú priemer až 3 cm, majú päť okvetných lístkov, kvetenstvo v tvare dáždnika. Biela kopijovitá kvitne na konci mája – júna.

Mimoriadne krásne odrody belotsvetkovye:

  • “Veitchii” – s tyčinkami červenej farby;
  • “Snowbird” – polkvetina.

Trblietavý petall (Potentilla nitida)

nátržník brilantnýNízka, až 7 cm, polovica krov pokrýva krajinu s hustým kobercom.
nátržník brilantný
Listy sú v tvare rozety strieborno-zelenej farby, s doskami rozdelenými do troch častí. Listy sú malé, najmä na pozadí kvetov, 1 cm dlhé, vo forme nepravidelného oválneho tvaru, v zúženíj hornej časti sú označené zubami. Kvety sú jedno, priemer do 2,5 cm, častejšie ružové alebo fialové, bohaté na odtiene.

Štikozubec hybridný (Potentilla x hybrida hort.)

Hybridné odrody bavlníkovej tŕstia sa získavajú kombináciou niekoľkých druhov rastlín. Cinquefoil hybridtrvalé so zvislou koreňovou tyčou.
Cinquefoil hybrid
Kroviny vyrastajú na výšku jedného metra, stonky sú častejšie fleecy, rovné a rozvetvené, na základni kmeňa sa vytvára ružica listov. Listy sú dlho petilovité, predĺžené, ohraničené zubami na okraji, listové dosky sú rozdelené na tri časti. Kvety sú veľké, majú priemer až 4 cm, farebné nasýtené žlté, ružové a červené až fialové.

Najznámejšie druhy rolákov sú hybridné:

  • “Majster Floris” – odroda s bohatým a bohatým kvitnutím, kvetiny obyčajné, veľké, žlté s červeným odtieňom;
  • “Žltá kráľovná” – nízky krík až 30 cm vysoký, žlté kvety kvetov sa zdajú vlhké a lesklé pod osvetlením.

Kozia koza (Goosee Goose) alebo husa (Potentilla anserina)

Husi hus alebo husí labute trvalka z čeľade Rosaceae, v ľuďoch sa tiež nazýva želé, husí husi, záchvaty trávy.
Goatee Goatee
Rastlina má silné, rozdelené oddelenie, plazivé pružné stonky s anténami, ktoré, plíživé, zakoreňujú v pôde. Rastlina so sviežou lístiou, listové dosky sú rozdelené do mnohých častí. Horná časť listu je zelená, dolná s bielym odtieňom, pôrodná, sametová na dotyk.

Husa goose kvitne v máji, kvitnutie trvá cez august. Kvety sú jednoradové, s piatimi okvetnými lístkami, majú dvojitú šálku žltej farby so zlatým leskom. Na konci kvitnutia tvorí ovocie – semeno. Husí labka sa nachádza v prírode v Európe a Severnej Amerike.

Viete? Druhým názvom čaju Kuril je chvostová labka, od dávnych čias si ostrovanci všimli blahodarný efekt tinderu na telo. Ľudia, ktorí používajú čaj z pavúkov, neboli náchylní k skorbutu a vírusovým infekciám.

Zlaté vajcia (Potentilla aurea)

Golden Eggpertrvalo, rastú až 20 cm vysoký, s priemerom koruny až 30 cm. Stonky tenké rovný s radikálnou rozetou listov. Listy sú predĺžené, zubaté, spodná časť listu je sametová.
Golden Eggper
Kvety v júli asi dva mesiace. Jednotlivé kvety sú jasne žlté s bohatým centrom, okvetné lístky sú veľké a zaoblené a lesklé.

Hrdlička veľkokvetá (Potentilla megalantha = P. fragiformis)

Veľkokvetý kobylka pôvodne z Japonska, sa často používa v kamenných záhradách japonského typu. Dekoratívne a pred kvitnutím sa vyznačuje krásnymi šedozelenými, veľkými listami podobnými jahodovým.
Potentilla grandiflora
Kvete od júna do prvého mrazu. Kvety sú veľké, zlatožltej farby. Výška pruhu až 10 cm rastie v priemere až do 25 cm. Veľkokveté kaktusy sa úspešne vyvíjajú na dobre osvetlených miestach.

Vreteno je klamlivé (Potentilla ambigua)

Cinquefoil je klamlivé nízka rastlina do 10 cm. Dlhé tenké stonky rastliny majú červenkastý nádych. Listové dosky sú rozdelené na niekoľko častí nasýtenej zelenej farby, každá doska je jasne rozdelená centrálnou žilou na dve rovnaké časti. Forma listov je predĺžená, s dobre definovanými denticami.
Cinquefoil je klamlivé
Koncom júla kvitne okvetné kvety so šťavnatými žltými kvetmi malých rozmerov, zhromaždené v niekoľkých kúskoch na kvetenstvách vo forme štetca.

Dôležité! Vreteno je klamlivé – agresor. Rastlina rastie rýchlo, plazivá a zakorenená v cudzích územiach a zaplete jej buriny so slabšími rastlinami.

Spearfish rovný (vzpriamený), kalgan (Potentilla erecta)

galangal Nátržníkmalý pruh vysoký až 20 cm. Rastlina má hľuzovitý koreňový systém so zahušteným centrálnym koreňom. Rovné stonky vyrastajú, keď rastú.
Cinquefoil rovno
Podlhovastá forma zvednutých listov tmavozelenej farby má lesklý povrch. Výraznou črtou Kalganu je krátky kvitnutie nie viac ako dva dni. Kvety sú malé, na centimeter v priemere, jasne žlté.

Zaujímavé! V starých kulinárskych receptúrach sa cinquefoil spomína v popise výroby perníka. Z koreňa rastliny sa vyrábal takzvaný “Calganovian spice”, ktorý sa používal v rôznych pečivách.

Carniola je tmavočervená (Potentilla atrosanguinea)

Cape tohto druhuker 60 cm vysoký. Stonky sú pružné, tenké, mierne dospelé, v dolnej časti stonky sa vytvára bazálna rozeta listov. Listy sú pozdĺžne, trojité, s zúbkovaným okrajom.
Cinquefoil je tmavočervená
Horná časť listu je svetlozelená, nižšia belavá, sametová. Kvetenstvo má štítnu a panikulárnu formu. Veľké, až do 5 cm v priemere, kvety sú maľované v odtieňoch od šarla do tmavo burgundského. Kvitnutie začína v júni a trvá do septembra.

Najobľúbenejšia odroda je Gibson Scarlet (kvitne až dva mesiace).

Potentilla argyrophylla

Táto odroda je hybridná. Bush rastie až 30 cm vysoký. Tenké stonky vzpriamené, sú ubytované, strieborné s okrajom.
Silverbeard cattail
Listy sú rozdelené, oválne-predĺžené, s belavým okrajom. Krásne kvety s okvetnými lístkami v tvare srdca, žlté s jasným oranžovým bodom v strede.

Dôležité! Vreteno veľmi rastie. Aby nedošlo k zaťaženiu lokality, odporúča sa ju transplantovať a rozdeliť kefu každé tri až štyri roky. V jarnom období – v máji, na jeseň – v septembri.

Nepálska Potterlla (Potentilla nepalensis)

Nepálsky nepálsky rastú až do výšky 60 cm. Dekoratívny vzhľad s tenkými vínovými farebnými stonkami. Listy tmavozelenej farby majú predĺžený tvar s výrazným centrálnym žilkom.
Nepálsky nepálsky
Kvetenstvo panikulátu je zdobené veľkými kvetmi. Kvety napal’skogo ružové odtiene s jasným bodom tmavšie farby v strede a tmavý stred. Niektoré odrody na okvetných lístkoch majú tmavé žily.

Najviac pestované odrody sú:

  • “Roxana” – koraly s oranžovými okvetnými lístkami, prenikané tmavými žilami;
  • “Miss Wilmott” – kvety čerešňového kvetu s výraznejším tmavým bodom;
  • “Floris” je farba lososa s červeným okom.

Vreteno je trojzubec (Potentilla tridentata)

Pohľad s lignifikovanými stonkami a zimujúcimi listami na základni. Stonky mladých rastlín sú zelené, keď rastú, stávajú sa hnedastým odtieňom. Listy sú pozdĺžne, oválne v tvare, s jasným pruhom v strede dosky. Listová doska končí denticami, pri páde sa zelená farba zmení na žltkastú alebo oranžovú.
Cinquefoil je trojitý
Svieža kvety biele kvety, okvetné lístky sú znížené, odhaľovanie tyčinky, tvar plátkov – predĺžený ovál.

Lapchatka sa môže stať ozdobou nielen záhradného pozemku. Niektoré odrody krásne rastú v zavesených kontajneroch a hrncoch, druhy s plíživými stonkami zdobia trávniky a kamenné miesta na poli.

Vďaka dlhému kvitnutiu, mnohovrstvovej farbe listov a stoniek, ako aj rozmanitosti odrôd bude koberec vyzdobiť záhradu na celé jarno-leto-jesenné obdobie.