“Puzata hata” odroda rajčiaka: charakteristiky, kultivačné poľnohospodárske techniky

Puzata HataTen, kto rastie na svojom pozemku, vie, že to vyžaduje určité investície vo forme času a úsilia. V súčasnosti existuje veľké množstvo rôznych odrôd, ako aj hybridov takejto rastliny. Tí ľudia, ktorých aktivity nesúvisia so záhradkárstvom, si môžu myslieť, že medzi rajčiakmi rôznych odrôd nie sú žiadne významné rozdiely, ale toto stanovisko je nesprávne. Ďalej v tomto článku budeme hovoriť o tomatoch z Puzata Hata, budeme opísať túto rastlinu a poskytneme popis jej charakteristík.

Opis a rozlišovacie znaky odrody

Táto záhradná rastlina patrí do neurčitých odrôd. Môže vyrastať až na výšku 1,5 až 2 ma tiež veľmi silný koreňový systém prenikajúci do pôdy do veľkej hĺbky. Paradajky “Puzata chata” môžu byť pestované nielen v skleníkoch, ale aj na otvorenom priestranstve.

Chata PuzataPribližne cez 110 dní po klíčení bude možné pozorovať prvé dozrievanie ovocia. Paradajky tejto odrody sú mäsité a šťavnaté. Paradajky sú viazané veľa, čo umožňuje náležitou starostlivosťou zhromaždiť asi 11 kg zberu z 1 štvorca. m plantáže.

Výraznou črtou tejto veľkorozrnnej odrody paradajok je jej pôvodný tvar, ktorý sa mierne podobá na hrušku len mierne sploštené a rebrované.

Tento produkt je ideálny pre prípravu letných šalátov, ako aj pre zberanie na zimnú sezónu. Jeden paradajok zvyčajne váži od 250 g do 300 g. Kôra ovocia je hustá, čo im neumožňuje prasknúť, ale nie je tuhé. Keď úplne dozrievajú, stávajú sa jasne červené, práve táto farba je charakteristická pre plody tejto odrody. Semená dávajú túto kultúru zeleniny trochu, plody sú perfektne prepravovateľné. Paradajková šťava má príjemnú chuť a tiež má hustú konzistenciu. Výrobok nemá nadmerne kyslú chuť, takže sa dá bez problémov dať deťom.

Viete? Paradajka môže byť stálym prvkom stravy zoštíhľovania. Dokonale satiaci telo, ale má obsah kalórií iba 22 kcal na 100 g výrobku.

Výhody a nevýhody

Uvažovaná odroda rajčiakov, rovnako ako jej príbuzní, má niekoľko výhod a nevýhod, ktoré budeme bližšie zvážiť.
Chata Puzata

goodies

Výrazné vlastnosti rajčiakov “Puzata chata” možno považovať za:

 • aromatické vlastnosti;
 • plody veľkých rozmerov;
 • v zložení rajčiakov existuje veľké množstvo nutričných prvkov a vitamínov, rovnako ako aminokyseliny;
 • bohaté ovocie;
 • paradajky sú dlhodobo skladované a tiež ľahko prepravujú dopravu;
 • vysoká odolnosť rastlinnej kultúry voči rôznym chorobám.
Prečítajte si tiež o odrôd paradajok: “Big Mama”, “Scarlet Mustang”, “Countryman,” “grandee”, “Caspar”, “Auriya”, “trojky”, “Doll Masha”, “Jahodový strom”, “Cap of Monomakh” , “Babička”, “Madeira”, “Marina Grove”, “Batianya”, “Katya”, “Flashen”, “Koenigsberg”.

cons

Nevýhody ako také nemajú žiadnu platovú triedu. Je možné zvážiť mínus iba nevyhnutnosť vykonania opatrení na vytvorenie kríkov. Niektorí agronomovia sa tento postup nepáči, hoci vo všeobecnosti nie je náročný na prácu.

Taktiež, aby sme mali príležitosť zhromaždiť bohatú úrodu šťavnatého ovocia, bude potrebné zabezpečiť túto zeleninovú kultúru výživnou pôdou a tiež pravidelne vykonávať hnojenie pôdy.
Chata Puzata

Nezávislé pestovanie sadeníc

Ak chcete pestovať odrody rajčiaka “Puzata hata” na vašich stránkach, je potrebné dodržiavať zoznam odporúčaní a požiadaviek na pestovanie a starostlivosť o takú zeleninu.

Podmienky siatia

Keďže prvé výhonky preniknú cez pôdu a pred úplnou dozrievaním rajčiakov, zvyčajne trvá asi 105-115 dní. Semená na sadenice odporúča sa zasievať približne 2-2,5 mesiaca. pred transplantáciou transplantátov na trvalé miesto. Obvykle sa tento postup vykonáva v marci alebo v prvých aprílových dňoch. V tomto prípade je mimoriadne dôležité, aby sa vopred pripravil výsadbový substrát a kontajnery, kde rastú rastliny.

Kapacita a pôda

Semená rajčiakov “Puzata chata” sa môžu vysievať v jednej spoločnej nádobe alebo v samostatných pohároch. Pôdna pôda sa môže pripraviť zmiešaním humusu a záhradnej pôdy. Pôda by mala byť ľahká, vyvážená a plodná. Tiež, ak existuje taká príležitosť, môžete si zakúpiť pripravený substrát v špecializovanom obchode. Môžete navyše na zem pridať malý popol. Tak bude možné nielen oplodniť pôdu, ale aj normalizovať úroveň jej kyslosti.
Semená rajčiakov

Príprava osív

Jediným spôsobom, ako si byť istí kvalitou osiva, je testovať semená na klíčenie. Ak chcete dosiahnuť tento cieľ, mali by ste nádobu naplniť vodou (môžete použiť bežné sklo) a do nej vložiť semená asi 7-10 minút. Potom by ste mali zistiť, ako sú usporiadané semená. Malo by byť zrejmé, že tí, ktorí sa potopili na dne a nezostali na pláži, sú zdravé a plné. Po skončení tohto postupu sa odporúča ošetriť osivo akýmkoľvek stimulujúcim faktorom rastu.

Dôležité! Aby sa zabránilo chorobám, odporúča sa znížiť osivo pred výsadbou v mierne koncentrovanom roztoku manganistanu draselného. Aj teplo semien na obyčajnej doske je vynikajúce.

Na urýchlenie procesu pestovania a pestovania paradajok, odporúča sa ich najskôr klíčiť. K tomu potrebujete:

 • V hlbokej miske nalejte teplú vodu a dajte bavlnenú tkaninu;
 • Na celom povrchu vložky by sa mali dezinfikovať semená, ktoré boli predtým dezinfikované;
 • Misa by mala byť pokrytá dôležitou gázou a poslaná na jasne osvetlené miesto.

Semená budú kvitnúť za pár dní, po ktorých môžu byť zasadené, aby sa získali sadenice.
Úprava semien

Sejacie semeno: schéma a hĺbka

Semená sú považované odrody paradajok by mali byť umiestnené do pôdy do hĺbky asi 1 až 1,5 cm. Výsadba na tejto úrovni umožní semená v čase strácajú svoju škrupinu a necháme kysnúť. Odporúča sa tiež dodržiavať systém pristátia 3×3 cm.

Podmienky na klíčenie

Po umiestnení semien do pôdy je potrebné ich posypať svetlou vrstvou podkladu alebo piesku. Odporúča sa zakryť nádoby fóliou alebo sklom. Preto bude ľahšie udržiavať potrebnú vlhkosť, čo urýchli proces klíčenia sadeníc paradajok. Po zakrytí obalov fóliou ich musíte odstrániť na tmavom a teplom mieste asi 4-6 dní. Po uplynutí tohto obdobia sa vytvoria prvé nárasty. Potom bude možné odstrániť fóliu a preniesť kontajnery so sadenicami na viac osvetlené miesto.

Pozrite sa na opis a hlavné znaky pestovanie paradajok rôznych odrôd, “Labrador”, “Eagle Heart”, “Aphrodite”, “Orlie zobák”, “jeseter”, “prelamované F1”, “prezident”, “zamyslený”, “Japanese hľuzovka” Kazanová, Zhigolo, Rapunzel, Samara, Zázrak zeme, Rajský raj, Niagara.

Starostlivosť o osivo

Sadenice paradajok sa cítia skvelo v rozmedzí teplôt od +17 až +22 stupňov. Pôda sa musí vysychať pod sadením, keď sa vysychá.

Výbery sa vykonávajú bezprostredne po vytvorení prvých silných listov na stonkách. Potom sa sadenice budú musieť transplantovať do paliet, ktoré budú priľnuté schémy 10 x 10 cm. V tomto štádiu môžete použiť rašelinové poháre, ktoré majú priemer medzi 8-10 cm.
Sadenice paradajok
V procese kultivácie sadeníc paradajok “Puzata hata” hnojivo bude potrebné zaviesť 2-3 krát. Malo by byť zrejmé, že kvalitné sadenice by mali rásť až 15-20 cm, a tiež asi 5-7 vyvinutých nasýtených zelených listov.

Dôležité! Ak sú rastliny zbytočne natiahnuté, znamená to, že v procese rastu nemali dosť slnečného svetla. Ak má listy zelenú farbu alebo na nej sú hnedé škvrny a okraje listov sa vypínajú, je to jasný príznak nedostatku živín v pôde.

Kalenie sadeníc

Pred vysadením sadeníc rajčiakov na mieste trvalého rastu je potrebné rastliny temperovať. Takto sa dá pripraviť na prírodné podmienky prírody, ktoré nie sú vždy ideálne. Sadenie, ktoré bolo vytvrdené, je ľahšie prispôsobiť sa a zakoreniť na novom mieste.

Je potrebné asi 7 dní pred plánovaným vysadením sadeníc do otvorenej pôdy, obmedziť jej napájanie a tiež postupne znižovať teplotný index v miestnosti, kde sú nádoby umiestnené. Môžete tiež pestovať rastliny na ulici, najprv – niekoľko hodín, neskôr – po celý deň a na konci týždňa – odísť na noc.

Viete? K dnešnému dňu vie svet asi 10 000 rôznych odrôd rajčiakov. Plody najmenšej veľkosti majú priemer len 2 cm a najväčšie plody môžu získať hmotnosť do 1,5 kg.

Vysádzanie sadeníc na trvalom mieste

Predtým, ako sa sadenica vysadí na otvorené lôžko, je potrebné hojne vypestovať rastliny. Je tiež dôležité správne pripraviť samotné miesto, vykopať ho, odstrániť všetky rastliny buriny a hnojiť sa humusom.
Sadenie paradajok

Podmienky transplantácie

Sadenice v apríli sú už silnejšie a sú vhodné na transplantáciu do skleníka. Ale otvoriť pôdu sadenice rajčiakov “Puzata chata” bude pripravená okolo konca mája (20-23 čísla).

Optimálny okruh

Proces výsadby sadeníc na lôžku pozostáva z týchto manipulácií:

 • Najprv je potrebné vyrovnať plochu a potom urobiť otvory s hĺbkou asi 20-30 cm. Odporúča sa ihneď nainštalovať kolíky, ktoré sa budú neskôr zviazané.
 • ďalej v každej diere musíte nalievať do vody. Množstvo vody by malo byť významné, pretože rajčiaky značky Puzata Hata dávajú prednosť vlhkej pôde.
 • potom by ste mali opatrne dostať sadenice z kontajnerov a spustiť ich do už pripravenej jamy na posteli. Rastliny musia byť posypané voľnou zeminou a mierne ju zasahovať. Na konci výsadby je posteľ opäť hojne napojená.
 • Odporúča sa opakovane navlhčiť pôdu nasledujúci deň. A potom sa odporúča zavlažovanie raz týždenne.

Chata Puzata

Charakteristiky starostlivosti a pestovania

Napriek tomu, že vo všeobecnosti rastúca rajčiakov odrody “Puzata hut” nevyžaduje špeciálne zručnosti záhradník, stále je potrebné dodržiavať sady tipov a trikov.

Zalievanie, pletenie a uvoľňovanie

Odstránenie kultúry zeleniny by sa malo vykonať podľa potreby. Je mimoriadne dôležité odstrániť buriny z lôžka, pretože z pôdy budú mať veľa živín. Preto je potrebné dávať pozor, aby spolu s burinami nevytiahli z pôdy stopku paradajky.

Je tiež dôležité uvoľniť pôdu tak, aby vzduch a vlhkosť mohli prúdiť neobmedzene do koreňového systému.

Zalievanie zariadenia, ktoré potrebujete asi raz týždenne, počas suchých dní môžete hydratovať lôžka častejšie. Voda by mala byť teplá a mäkká. Môžete napríklad brániť bežnú vodu alebo použiť dažďovú vodu.
Zalievanie paradajok

Pasynkovanie a formovanie kríkov

Po tom, ako sa zistí, že sadenica sa zakorenila na novom mieste a stala sa silnejšou, je potrebné urobiť okamžite tvorba kríkov.

 • Božstvá by sa mali čistiť ručne alebo použiť nožnice. Vymažú sa raz týždenne. Malo by sa zabezpečiť, aby nevlastní nevlastní viac ako 5 cm. Konope by mal byť ponechaný asi 2 cm na dĺžku. Je veľmi dôležité, aby ste nepochybovali nevládnych kvetov s kvetmi. Kurioni rastú z listnatých dutín a rastlinné kefy rastú z kmeňa.
 • Rajčiaková kefa by mala byť vytvorená do jedného alebo dvoch stoniek. Ak voľba spadá na druhú možnosť, potom budete musieť nechať nevlastného syna, ktorý vyrastal z prvého listu.
 • Ak chcete produkovať šťavnaté ovocie a veľké, skúsení poľnohospodári odporúčajú opustiť viac ako osem kefiek.
 • Spodné listy, ktoré sa dotýkajú zeme, by sa mali odtrhnúť. Kryty by mali byť takisto použité na udržanie vlhkosti týmto spôsobom.
 • Nesmiete tiež zapamätať, aby ste bod rastu stiahli.

podväzok

K vopred nainštalovaným podperám alebo mriežkam je potrebné spojiť stonky rastliny rajčiaka. To by sa malo robiť, keď plody priberajú a dozrievajú.

Viete? Carl Linnaeus, prírodovedec zo Švédska, dali mená mnohých rôznych druhoch zeleniny, paradajky zvané “Solanum lycopersicum”, čo doslovne znamená “vlčí broskyňa.”

kŕmenie

V procese pestovania paradajok Puzata Hata pravidelné kŕmenie. V tomto prípade sa minerálne látky a organické látky musia striedať. Ako ukazuje prax, rajčiaky dobre reagujú na hnojivo s ich hnojom. Odoberá sa vo vode približne v pomere 1:10 a infúzie sa podáva počas 7-10 dní. Potom by táto zmes mala byť napojené kríky.

Taktiež je možné používať kuracie hnojivo ako hnojivo, ale je dôležité pochopiť, že je koncentrovanejšie, a preto by jeho dávkovanie malo byť opatrné. Naďalej sa nachádzajú mnohé minerálne komplexy, ktoré sa odporúčajú na hnojenie rajčiakov a inej zeleniny. Najlepšie je nakupovať tie výrobky, ktoré majú značku ekologickej šetrnosti.
Najvyššie obliekanie paradajok
Rovnako užitočné sú vrchný obväz na listy. Takéto hnojivá nespadajú pod koreň, ale v procese postreku. Všetky výživné prvky potrebné a dôležité pre rastlinu sú absorbované prostredníctvom letákov. Táto forma podávania môže tiež nastať, ale je potrebné, aby ju udržali v noci alebo skoro ráno, aby sa zabránilo priamemu slnečnému žiareniu, a preto chrániť kultúru paradajok s popáleninami. Tiež, požierajúci listy budú nepraktické, ak sa vykonáva v daždi alebo hmle. Konkrétne u paradajok odrody “Puzata hut” vhodného striekacieho superfosfátu, ktorý sa rozpustí vo vode.

Uvažovaná odroda paradajok je ideálna pre pestovanie v krajine. Byť nekapriznym starostlivosti, bude môcť dať pomerne bohatú úrodu šťavnatých paradajok a veľké, ktoré môžu byť konzumované v surovej forme, rovnako ako prísada do prípravkov.