Pri akej teplote sú zemiaky uložené v byte

zemiaky
Na skladovanie zemiakov je žiaduce použiť špeciálne skladovacie priestory – pivnice, jamy, pivnice. Takéto skladovacie priestory nie sú vždy k dispozícii, takže niekedy musíte udržiavať zdravú zeleninu v bežnom mestskom byte. Poďme zistiť, ako ukladať zemiaky v týchto podmienkach.

Zber pre skladovanie

Aby sa úspešne zachránilo zber zemiakov, malo by to v prvom rade, sucho. Počas suchého, slnečného počasia môžete priamo na mieste vysušiť, ale zvyčajne sa vyhnite nehodám v suchom, tmavom vetranom priestore, napríklad v garáži. Postup zvyčajne trvá jeden až niekoľko dní – to závisí od stavu čerstvo zozbieraných hľúz.

Dôležité! Neodporúča sa nechať hľuzy na priamom slnečnom svetle viac ako pár hodín. Výsledné spálenie môže mať nepriaznivý vplyv na ich ďalšie ukladanie.

Po vysušení sa hľuzy triedia, oddeľujú poškodené a vykazujú známky rozkladu. Zdravé zemiaky sú ponechané v tmavom suchom predpoklade na ďalšie pár týždňov, po ktorých môžu byť uložené. Ak boli zemiaky zakúpené v vreciach, potom je pre lepšiu konzerváciu žiaduce jednoducho vyriešiť.
sušenie

Podmienky pre zemiaky

Zemiaky sú citlivé na podmienky skladovania, takže je potrebné dodržiavať určité pravidlá, vybavenie bytu alebo domu skladovanie pre neho.

osvetlenie

Miesto skladovania musí byť nevyhnutne temné, pretože pod vplyvom dlhodobého prirodzeného alebo umelého osvetlenia hľuzy začnú nielen klíčiť, ale aj produkujú jedovatý solanín, ktorého použitie môže viesť k ťažkej otravy.

Dôležité! Najväčšie množstvo solanínu sa nachádza v kôre a klídlech zemiakov. Vonkajšie sa to prejavuje v ich zelenom sfarbení.

Zelené zemiaky

teplota

Teplotný režim je tiež dôležitým faktorom úspešného skladovania tejto zeleniny. Pri akej teplote je lepšie skladovať zemiaky? Najlepší teplotný rozsah je od +3 ° C do +5 ° C (niektoré odrody môžu vydržať skladovanie pri +1,5 ° C). Pri vyšších teplotách hľuzy rýchlo strácajú vlhkosť, vrásky, klíčia, s negatívnym – čiernym, sladkou chuťou.

Po určitý čas (až do troch mesiacov) možno brambory udržiavať dobre a pri dostatočne vysokých teplotách, ale nepresahujúcom 20 ° С. Doba skladovania závisí od konkrétnej odrody.

Viete? Odroda zemiakov, ktorá sa pestuje v horách Andy, je považovaná za najchladnejšiu na svete – toleruje pokles teploty na -8 °S.

Vlhkosť vzduchu

Optimálna vlhkosť pre skladovanie je 80-90%. Pri nižších sadzbách zemiak rýchlo mení štruktúru – stáva sa mäkkým a chrumkavým. Príliš vysoká vlhkosť prispieva k rozvoju plesňových ochorení. Ak chcete normalizovať vlhkosť v vreciach alebo nádobách s zemiakmi, pridajte repu, ktorá absorbuje prebytočnú vlhkosť.
Zemiaky a repa

Miesto skladovania

Dokonca aj v malom apartmáne nájdete miesta na uskladnenie zeleniny, zatiaľ čo dokonca aj balkón dokáže využiť v pivnici a skladovať zemiaky v zime.

Aby sa predišlo nepríjemným prekvapením, je užitočné poznať pravidlá skladovania mrkvy, melónov, tekvice, repa, uhorky, cibuľa, kukurica, cesnak.

Vo vchode

Prístup je veľmi špecifické miesto pre skladovanie zemiakov. Existuje riziko straty úrody. Aby ste tomu zabránili, odporúča sa, aby bol skladovací priestor bezpečne pripevnený k podlahe a tiež vybavený dobrým zámkom. Navyše v tejto nádrži musíte vyvŕtať ventilačné otvory pre ľahký prístup do ovzdušia na zemiaky.

Úroveň vlhkosti vo vchode môže výrazne kolísať, a preto ho musíte sledovať pomocou psychrometra alebo s otvorenými plastovými riadmi. Ak sú vo vnútri nádoby tmavé škvrny, je to znamenie zvýšenej vlhkosti, ktorá je škodlivá pre zemiaky.

Výhodou tohto miesta je, že vstup výrazne chladnejšie než byte, ale v zime je oveľa teplejšie ako vonku, a teplota môže zodpovedať ideálu úspory hľuzy pohybujú v +4 ° C … + 6 ° C
Vo vchode

Na balkóne

Ak balkón nie je glazovaný, potom Chrániť zemiaky pomocou ochranného náteru. Po prvé, skladovací kontajner by mal byť izolovaný izolačným materiálom, na tento účel je vhodná pena.

V takejto krabici hľuzy nie sú naskladané hore – mali by ste nechať priestor na pokrytie koreňových plodín handrou. Môže to byť napríklad stará deka alebo iné nepotrebné handry. Navyše, pri príliš nízkych teplotách sa krabica zahrieva pomocou konvenčnej elektrickej lampy umiestnenej vo vnútri (žiarovka musí byť skrytá pod nepriehľadným povlakom). To všetko pomôže udržať dostatok tepla, a nie hritovať hľuzy.

Ak je balkón zasklený, zjednodušuje sa skladovanie. Jednoduchá drevená krabica na ukladanie zeleniny, ale zlúčená doska na dosku alebo niekoľko takýchto škatúľ šetrí zemiaky čo najlepším spôsobom. Aj keď v tomto prípade nezabudnite na sezónne nočné chladné snímky a pozorne sledujte teplotu na samotnom balkóne a na ulici. V prípade kritického poklesu v zime by mala byť zelenina pokrytá handrou alebo ohrievač musí byť zapnutý.

V sklade

Teplota miestnosti nie je veľmi vhodná na zachovanie zemiakov, ale mnohí ľudia, pretože chcú mať iné miesto, ju uložia tam. Tu by sme mali pamätať na to, že po hľuzách boli vykopané a sušené, sú v kľude a môžu byť bezpečne ušetrené niekedy a až tri mesiace pri teplote do +20 ° C. Pre skladovanie v komore zoberte boxy s dobrým vetraním a zároveň udržujte spíchnutie suché a dobre vetrané.

Vzhľadom k tomu, doba skladovania a kvalita chuť plodov sú priamo závislé na kvalite, je potrebné venovať pozornosť vlastnostiam zemiakov Zhuravinka, Red Scarlett Veneta, Slavyanka, Neva, Rocco, Zhukovsky skoro, Adretta, modré zálohy.

V kuchyni pod umývadlom

Malé množstvo zemiakov možno uložiť pod umývadlo v kuchyni. Najlepším kontajnerom pre túto metódu je proutý kôš, používajú sa aj nádrže a vedierka, vopred vŕtané do nich otvory pre lepšiu cirkuláciu vzduchu. Aj pri krátkodobom skladovaní sa plastové vrecká neodporúčajú, čo môže viesť k poškodeniu hľúz. Je potrebné starostlivo sledovať stav sanitárnej keramiky tak, aby nedošlo k naplneniu uložených zemiakov tečúcou vodou.
zemiaky

V chladničke

Len trochu zemiakov je možné poslať do skladovacieho priestoru v chladničke. Možno je to najsprávnejší spôsob skladovania, pretože chladnička umožňuje udržiavať optimálnu teplotu neustále a nevyžaduje predbežné sušenie skladovania. Na balenie hľúz je lepšie používať papierové vrecká.

Rozmanitosť a trvanlivosť

Treba mať na pamäti, že odrody, ktoré predčasne dozrievajú, nie sú vhodné na dlhodobé skladovanie. Do novembra sa môžu stať bezcennými. Stredne zrelé odrody, ktorých zber sa začínajú zhromažďovať uprostred leta, majú oveľa lepšiu skladovateľnosť, ale neskoré odrody sú najvhodnejšie na dlhodobé skladovanie.

Viete? Predpokladá sa, že najväčší zemiakový hľúz na svete vyrastal libanonský farmár Khalil Semhat. Hmotnosť šampióna bola 11,2 kg.

Preto, keď leží na uskladnenie zemiakov vhodné odrody, a za optimálnych podmienok je možné aj doma skladovať tejto zeleniny do začiatku leta, že je. E. Pred prvých zemiakov novej úrody.