Prehľad inkubátora pre vajíčka “TGB-210”

Inkubátor
Hlavným cieľom chovateľov hydiny je vysoká miera chovu zdravých a silných kurčiat v dôsledku inkubácie vajec, čo sa nedá dosiahnuť bez použitia kvalitného inkubátora. Existuje mnoho modelov inkubátorov, ktoré sa líšia funkčnosťou, priestornosťou a inými špeciálnymi vlastnosťami, ktoré umožňujú ich rozlíšenie medzi ostatnými podobnými zariadeniami. Dnes budeme brať do úvahy jedno z týchto zariadení – “TGB-210”, jeho podrobný opis a vlastnosti, ako aj návod na použitie doma.

popis

Model inkubátora “TGB-210” má výrazné rozdiely od ostatných podobných zariadení. Po prvé, jeho vzhľad upúta pozornosť.

Viete? Prvé základné inkubátory pre chovné kurčatá boli postavené pred 3000 rokmi v Egypte. Na ohrievanie takýchto spotrebičov bola slama zapálená: dlho uchovávala teplo.

Hlavným rozdielom je nedostatok stien, pretože toto zariadenie je vyrobené z kovových rohov a je pokryté odnímateľným krytom vyrobeným z vysoko kvalitného umývateľného materiálu.
Inkubátor

Kryt obsahuje vyhrievacie prvky, ktoré umožňujú efektívne a rovnomerne zahrievať všetky strany rámu.

Zariadenie je určené na vykurovanie vajec – kuracie, kačacie, morčacie, kuriatko, husacie.

Budete tiež zaujímať o zvláštnostiach inkubácie vajíčok indotky a perličiek.

Označenie “210” je indikátorom priestrannosti, to znamená, že tento model môže obsahovať 210 vajec. V prístroji sa nachádzajú tri zásobníky, z ktorých každý môže umiestniť 70 vajec.

Zariadenie môže mať niekoľko mechanizmov na otáčanie zásobníkov:

 • automatický, keď je v inkubátore inštalovaný program a vajcia je v ňom preklopené bez zásahu človeka;
 • príručka – vyžaduje ľudský zásah, aby sa zmenila pozícia podnosov. Na tento účel sa používa špeciálna páka, ktorá umožňuje posúvanie zásobníkov.

Inkubátor

Hlavnou pozitívnou vlastnosťou modelu “TGB-210” je dostupnosť niektorých technických inovácií, ktoré umožňujú dosiahnuť takmer 100% vyliahnutie mláďat.

Tieto inovácie predstavujú prítomnosť v inkubátore:

 • biostimulátor, ktorý umožňuje skrátiť inkubačnú dobu, ktorá je spojená s prítomnosťou akustického systému, ktorý môže vytvárať zvuky v určitom rozsahu, napodobňujúce sliepku;
 • Chizhevsky luster, ktorý prispieva k vyliahnutiu mláďat;
 • vstavaný digitálny termostat, ktorý umožňuje nastaviť teplotu, ktorá sa pridá do pamäte zariadenia a neskôr sa môže použiť na uloženie vajec bez nastavenia tohto indikátora.
Prečítajte si, ako vybrať termostat pre inkubátor a či je možné vytvoriť termostat sami.

Inkubátory “TGB” sú jedným z najlepších pre domáce chovné mláďatá. Výrobca “TGB-210” – “EMF”, výrobná krajina – Rusko.
Inkubátor

Technické špecifikácie

Pozrime sa na hlavné technické charakteristiky inkubátora “TGB-210”:

 • hmotnosť zariadenia je 11 kg;
 • rozmery – 60x60x60 cm;
 • maximálna spotreba energie je 118 W;
 • elektrická energia môže byť vykonaná: z domácej siete, batéria z auta – 220 V;
 • počet závitov zásobníkov za deň – 8;
 • teplotný rozsah – -40 ° C až + 90 ° С;
 • teplotná chyba nie je väčšia ako 0,2 stupňa;
 • životnosť nie je kratšia ako 5 rokov.

Kapacita tohto inkubátora je 210 ks. kuracie vajcia, 90 ks. – hus, 170 ks. – kačica, 135 ks. – morčacie, 600 ks. – prepelice.
Inkubátor

Funkčný inkubátor

Hlavnými znakmi inkubátora “TGB-210” je dostupnosť:

 • termostat;
 • nastaviteľný zvlhčovač;
 • Otočný mechanizmus, ktorý umožňuje súčasne otáčať všetky zásobníky vajíčkami;
 • Vetracie zariadenie, ktoré zabraňuje prehrievaniu vajec v druhej polovici inkubačného obdobia, čo je problém vo vajciach veľkých vodných vtákov.
Dôležité! Aby bol TGB-210 schopný používať inkubátor počas obdobia výpadkov napájania a nerušiť inkubáciu, môže byť pripojený k záložnému zdroju napájania, ktorý je zakúpený samostatne.

Najnovšie modely majú digitálne regulátory teploty, ktoré umožňujú nastaviť požadovanú teplotu a monitorovať ju digitálnym indikátorom.
Inkubátor

Prítomnosť Chizhevského lustrového ionizátora umožňuje zvýšiť počet negatívne nabitých iónov, čo prispieva k lepšiemu vývoju embryí a minimalizuje možnosť vzniku problémov s vyliahnutím.

Bude tiež užitočné, aby ste sa naučili, ako vytvoriť inkubátor zo starej chladničky. A tiež o vlastnostiach týchto inkubátorov ako “Blitz”, “IPC-500”, “Universal-55”, “Sovatutto 24”, “Remil 550TSD”, “IPC 1000”, “Titan”, “Stimulus-4000” “Covatutto 108”, “Egger 264”, “TGB 140”.

Výhody a nevýhody

Výhody “TGB-210” sú spôsobené:

 • ľahkosť stavby;
 • jednoduchosť inštalácie zariadenia;
 • jeho malá veľkosť, ktorá je nepochybným plusom pre prepravu a umiestnenie v malej miestnosti;
 • možnosť zníženia procesu inkubácie vajec v dôsledku prítomnosti biostimulátora;
 • prítomnosť displeja, ktorý vám umožní sledovať hlavné indikátory – teplota a vlhkosť vo vnútri zariadenia;
 • možnosť pripojenia batérie, čo je dôležité v prípade výpadku elektrickej energie;
 • možnosť automatického a manuálneho otáčania zásobníkov;
 • zvýšená kapacita vajec;
 • vysoká šupinatosť mláďat;
 • možnosť chovných mláďat rôznych druhov vtákov.

Inkubátor

Negatívne aspekty “TGB-210” sú:

 • zásobník na vodu s nízkou kvalitou, ktorý by sa mal zmeniť po zakúpení zariadenia;
 • nesprávne ukotvenie vajec v podnosoch, ktoré môžu viesť k ich spadnutiu pri otáčaní (toto môže byť opravené nezávisle tým, že sa zásobníky vybavia ďalšími spojovacími prvkami z penačných segmentov);
 • nekvalitná kvalita kábla, ktorá organizuje otáčanie zásobníkov, je tiež po výmene vymenená;
Dôležité! V modeloch, ktoré boli vydané po roku 2011, bol kábel nahradený oceľou a teraz nie je problém s otáčaním zásobníkov.
 • výrazné zníženie vlhkosti pri otvorení inkubátora, čo vedie k rýchlemu prehriatiu vajec;
 • pravidelné poškodenie kovových žľabov pred koróziou v dôsledku vysokej vlhkosti v zariadení;
 • žiadne okno na zariadení na kontrolu inkubačného procesu;
 • vysoké náklady inkubátora, čo znemožňuje jeho využitie pri chove malého počtu mláďat.

Inkubátor

Pokyny na používanie zariadenia

Aby ste získali dobrý výsledok z inkubácie vajec, je nutné zariadenie správne používať, preto postupujte podľa návodu na obsluhu krok za krokom “TGB-210”.

Príprava inkubátora na prácu

Pred použitím zariadenia na určený účel je potrebné ho zostaviť. Najprv uvoľnite všetky predmety z prepravnej škatule. Z horného zásobníka inkubátora potrebujete ventilátor, ktorý je v taške z mäkkého materiálu.

Mal by sa odrezať a opatrne vytiahnuť z ventilátora, odložiť. Aj v hornom zásobníku nájdete bočné pásky, ktoré sú pripevnené k spodnej časti zásobníka: je potrebné ich uvoľniť, odstrániť poter, odstrániť popruhy a jemne vytiahnuť horný zásobník.

Potom odstráňte puzdra z riadiacej jednotky a matice a skrutky označené červenou farbou je potrebné odskrutkovať skrutkovačom.
Inkubátor

Je tiež potrebné odstrániť transportnú lištu na zadnej strane zariadenia, ktorá je označená červenou farbou. Tento stĺpik je potrebný na imobilizáciu podnosov, aby sa počas prepravy neotáčali.

Dôležité! Ak zabudnete odstrániť zadnú dosku, automatické otáčanie zásobníkov nebude fungovať.

Ďalej, zatiaľ čo držíte hornú časť inkubátora, je potrebné roztiahnuť rám vo výške. Potom pripevnite bočné pásiky do stredu každého štvorca rámu, ktorý má zodpovedajúce otvory pre skrutky. Potom je potrebné začať s pripevňovaním ventilátora pomocou stierky.

Ventilátor je upevnený tak, aby pohyb vzduchu počas činnosti ventilátora smeroval k stene. Namontujte ventilátor na hornú mriežku, v strede inkubátora, na strane, kde sa vysúvajú zásobníky. Potom sa cez konštruovanú konštrukciu opotrebovávajú plášte a zariadenie je pripravené na prevádzku.
Inkubátor

Mimo celej konštrukcie zostáva riadiaca jednotka. Pripojte inkubátor k elektrickej energii na bloku: na ňom uvidíte indikátory teploty. Ak chcete nastaviť, sú k dispozícii tlačidlá “-” a “+”, pomocou ktorých môžete nastaviť potrebné indikátory.

Ak chcete prejsť do režimu biostimulačný, musíte pridržte dve tlačidlá “-” a “+” súčasne a podržte tlačidlo, kým sa na displeji objaví 0. Potom pomocou tlačidla “+”, ktoré potrebujete pre výber požadovaného režimu – od 1 do 6.

V inkubátore, po výbere režimu, môžete počuť charakteristické kliknutia, ktoré pomáhajú vyliahnuť mláďatá harmonicky. Ak chcete zobrazenie teploty vrátiť na displej, musíte ho nastaviť na hodnotu 0 a počkať, kým sa nezobrazí indikátor teploty.

Ak chcete vidieť vlhkosť, musíte ostré držať tlačidlá “-” a “+” spolu.
Inkubátor

Záložka vajíčok

Po zostavení zariadenia môžete začať s kladením vajec do zásobníkov. Vytvorte záložku s tupým koncom. Aby ste boli vhodnejší na manipuláciu, odporúča sa nainštalovať zásobník takmer vertikálne a imobilizovať ho.

Začnite vyplňovať zásobník zo spodu a trochu držte vajcia, ktoré už boli nainštalované. Pri zostavovaní posledného riadku je často malá medzera, takže musí byť naplnená zloženým pásikom izolínu.

Naplňte plnené zásobníky do kazety. Ak sú vajcia dostatočné len na 2 podnosy, odporúča sa ich inštalácia nad a pod osou otáčania kazety, aby sa pozorovala rovnováha.

Ak vajcia nestačí na úplné naplnenie zásobníka, nainštalujte ich v prednej alebo zadnej časti zásobníka a nie na bokoch. Ak sú všetky zásobníky úplne naplnené, vajcia sa musia odstrániť pred odberom, v ktorom sa embryá nevyvinuli.
Inkubátor

Zvyšné dobré vajcia sú rovnomerne umiestnené vo všetkých zásobníkoch v horizontálnej polohe. V tomto prípade je dovolené, aby sa vajcia trochu “plazili” na seba.

inkubácie

V prvom týždni nájdenia vajec v inkubátore by sa mali dobre zahriať: kvôli tomu sa tekutá voda naleje do odkvapkávacej misky. V prvých dňoch v inkubátore sa zistí vyššia teplota ako zvyčajne – + 38,8 ° C, ventilačné otvory sú zatvorené.

Po 6 dňoch sa odoberie zásobník vody a otvoria sa vetracie otvory – je to potrebné na zníženie vlhkosti a urýchlenie odparovania kvapaliny. Takéto manipulácie sú potrebné na zvýšenie miery metabolizmu vajíčok, zlepšenie procesu výživy a vylučovania odpadových produktov.

Otočné misky by sa mali vyskytovať najmenej 4 krát denne počas celého inkubačného procesu, okrem posledných 2-3 dní pred vyliahnutím.
Inkubátor

V deň 6 je tiež potrebné znížiť teplotu v inkubátore na +37,5 až 37,8 ° C.

Dôležité! Ak neklesnete teplotu, potom budú kurčatá vyradené predčasne: v tomto prípade budú kurčatá slabé a malé.

Dňa 12. dňa inkubácie sa vajíčka vytvrdia: na tento účel sa počas dňa dvakrát ochladia. Na chladenie vajec sa miska vyberie z inkubátora, umiestni sa na rovný povrch na 5 minút, pri izbovej teplote od +18 do + 25 ° C.

Počas chladenia sa vajíčka ochladia na 32 stupňov. Po uplynutí určeného času sa v dodanom zariadení umiestnia palety s vajcami. Od 12 do 17 dní by teplota v inkubátore mala byť + 37,3 ° C, vlhkosť vzduchu je udržiavaná na 53%.

Od 18 do 19 dní teplota vzduchu zostáva rovnaká – + 37,3 ° C a vlhkosť klesne na 47%, vajcia sa chladia dvakrát denne po dobu 20 minút.
inkubácie

Od 20 do 21 dní teplota vzduchu v inkubátore klesne na +37 ° C, vlhkosť vzduchu sa zvyšuje na 66%, vajcia prestávajú otáčať, doba chladenia vajíčok sa tiež znižuje a uskutočňujú sa dve chladiace sedenia po dobu 5 minút.

Násadzovacie kurčatá

Keď sa blíži doba násadového procesu, vajcia strácajú malú citlivosť na teplotu a môžu sa znížiť na + 37 ° C. Vlhkosť v procese násadových vajec by mala byť vysoká – okolo 66%.

2-3 dni pred plánovaným vyliahnutím pokúste sa minimalizovať počet objavov inkubátorov: normálny indikátor je 1 krát za 6 hodín, pretože vlhkosť prudko klesá a trvá určitý čas, kým sa vráti do normálu.

Keď je prvé vajce prepichnuté, odporúča sa zvýšiť vlhkosť na maximum. Zvyčajne do 3-4 hodín vyberie kuriatko zo škrupiny. Ak sa to nestalo po 10 hodinách, môžete zlomiť škrupinu pomocou pinzety a trochu pomôcť kuriatke.
liahnutie

Nestlé, ktoré sa práve vyliahli, musia zostať v inkubátore najmenej 24 hodín. Počas 72 hodín môžu kurčatá zostať v inkubátore bez jedla, takže sa nebojte. Po vyliahnutí väčšiny vajec je potrebné presunúť kurčatá do brojdača (škôlka).

Cena zariadenia

“TGB-210” je pomerne nákladné zariadenie – jeho cena zvyčajne prevyšuje cenu iných podobných zariadení. V závislosti na zariadení hygrometer, Chizhevsky lampa, cena sa môže pohybovať od 16.000 do 22.000 rubľov.

Na Ukrajine, cena zariadenia sa pohybuje od 13000 do 17000 UAH. Cena inkubátora “TGB-210” v dolároch sa pohybuje od 400 do 600.

zistenie

Napriek pomerne vysokej cene je inkubátor “TGB-210” obľúbený pre domáce chov kuracieho mäsa, pretože má vysoké percento liahnutia. Napriek niektorým nedostatkom v zariadení môžu byť ľahko upevnené a vymenené lepším predmetom.
Inkubátor

V podstate ľudia, ktorí používali inkubátor “TGB-210”, zaznamenali trvanlivosť, pohodlie, spoľahlivosť, jednoduchosť obsluhy. Medzi mínusmi sú výskyt hrdze na podnosoch a kovovom puzdre, zvýšený šum s bioakustickou stimuláciou.

Viac rozpočtových inkubátorov, ktoré sú tiež obľúbené ako domáce zariadenia pre chovné mláďatá a môžu súťažiť s TGB-210, sú Nesushka, Poseda a Popoluška.

Viete? V Európe sa prvé inkubátory objavili v 19. storočí a hromadná výroba inkubátorov na priemyselné účely začala v ZSSR v roku 1928.

Použitie inkubátora “TGB-210” je teda dosť jednoduché a pre dosiahnutie dobrého výsledku inkubácie vajec musíte presne dodržiavať pokyny a dodržiavať hlavné odporúčania, ktoré sú uvedené v našom článku.