Prečo uhynú morky vo vajciach a čo môžu zomrieť malé morky

moriak
Pri chovoch moriek môžete čeliť nepríjemnej situácii, keď uhynie potomstvo vtáka. To sa môže stať v rôznych obdobiach vývoja embryí vo vnútri vajíčka av počiatočných fázach života po vyliahnutí. Z dôvodu neznalosti a nevedomosti chovatelia hydiny často robia chyby v inkubačnom procese alebo po narodení dieťaťa. Aby sa predišlo strate budúcich hospodárskych zvierat, je dôležité vedieť o najčastejších príčinách smrti detí a napraviť podmienky inkubácie a starostlivosti v čase – o tom neskôr v článku.

Prečo morka uhynie vo vajci

Aby ste získali potomstvo, musíte prísne dodržiavať pravidlá inkubácie. V prirodzených podmienkach sliepka automaticky vytvára optimálne podmienky pre vajcia, teplotu, vlhkosť, dokonca otáča vajcia zobákom. Pri používaní inkubátora musíte nastaviť všetky parametre sami a mali by byť čo najbližšie k prírodným.

Viete? Divoké morky sa môžu vyvíjať v roku 2009 útek – rýchlosť až 88 km / h a – pri behu – až 40 km / h. Domáce vtáky nemajú takéto schopnosti.

Režim teploty je prerušený

Najčastejšou príčinou úmrtia embryí pod krytom je nesprávne nastavená teplota, pri ktorej budúce kurčatá sú podchladené alebo prehriate. Prehriatie je obzvlášť nebezpečné až do týždňa vývoja embryí, podchladenie (mierne) vedie k pomalému vývoju v ktoromkoľvek štádiu rastu a ak vajcia nie sú dostatočne zahriate, kurčatá umierajú.
morky
Porušenie režimu sa môže vyskytnúť v takýchto prípadoch:

 1. Nesprávna teplota pre vajcia bola pôvodne nastavená.
 2. Nesprávna poloha snímačov teploty. Napríklad, ak sú senzory (alebo teplomery) umiestnené v blízkosti ventilátora, indikátory budú podhodnotené, ak sú v blízkosti vykurovacích telies príliš vysoké.
 3. Rôzne teploty v rôznych častiach inkubátora. Môže sa stať, že vajcia umiestnené bližšie k ohrevným prvkom budú dostávať viac tepla ako vzdialené vajcia.
Odporúčame vám čítať o zvláštnostiach pestovania moriek v inkubátore.

Ak boli kurčatá schopné prežiť v nesprávnom teplotnom režime, môžete vidieť tieto odchýlky:

 • pri prehriatí – perie vyliahnuté pred dátumom splatnosti, majú slabé perie, tenké a slabé labky;
 • pri nízkej teplote – kurenie poklop po určitej dobe, majú dlhé pečenie, hrubé labky, nie je ťahaný žĺtkový vak. Ak teplota nie je dostačujúca, môžu kurčatá nalepiť otvor do plášťa pre vzduch, ale nevystúpia z vajíčka.

Turecko v inkubátore
Je dôležité vedieť, ako tento problém vyriešiť. Ak si nie ste istí, ktorý teplotný režim je potrebný na inkubáciu moriek, skontrolujte tabuľku (rozdiel v teplomere v suchom a vlhkom prostredí sa líši v závislosti od vlhkosti):

Dni inkubácie

Teplota suchého teplomeru, ° C
Teplota vlhkej banky, ° C
1-5 37,5-38,0 29.5
6-12 37,6-37,8 29.5
13-25 37.5 28
26 37.2 29-30
27 37.2 30-33
28 37.0 35

Ak nie sú teplotné snímače správne umiestnené, je potrebné zmerať hodnoty na úrovni škrupiny a blízko snímača. Okrem toho by sa mali tieto ukazovatele zaznamenávať a ďalej ich riadiť. Taktiež pri každom vetraní a chladení je potrebné jemne vymeniť vajcia – umiestnené v strede, aby sa presunuli na okraje a naopak. V prírodných podmienkach sa hydina zmieša s vajíčkami na rovnaké otepľovanie / chladenie.

Dôležité! Skutočnú inkubačnú teplotu možno určiť jej meraním na úrovni vajec v rôznych častiach misky.

Vysoká alebo nízka vlhkosť

Vlhkosť je tiež kľúčovým faktorom pri inkubácii kurčiat. Záver moriek v inkubátore
Ak sa dievčatá podarilo prežiť porušenie režimu vlhkosti, možno pozorovať nasledujúci obraz:

 • nedostatočná vlhkosť – mladý poklop neskôr ako predpísaný čas, má malé rezervy reziduálneho žĺtka, podváhu, dochádza k slabému rastu. Nedostatok vlhkosti je veľmi nebezpečný v posledných štádiách inkubácie – kvôli suchu vzduchu sa škrupina tvrdo vytvrdzuje, čím bráni procesu hrebenia a uvoľňovania detí z plášťa;
 • nadmerná vlhkosť – budúce kurčatá sú obzvlášť citlivé na nadmernú vlhkosť v priebehu vývoja (10-20 dní). V tejto dobe je allantois uzavretý a je nevyhnutné odstrániť prebytočnú vlhkosť z vajíčka. Pri nadmernej vlhkosti vo vajci dochádza k spomaľovaniu tekutín, k vývoju kureniec dochádza, k znižovaniu obsahu bielkovín a žĺtka. Špecifická kvapalina prilepí mláďatá zobákom, pretože si nemôžu vybrať z vajec, ich chmýří je špinavá a lepená.

Normy vlhkosti počas inkubácie moriek:

Dni inkubácie

vlhkosť%

1-8 60-65
8-14 45-50
15-25 55
26-28 80

Určte vlhkosť vo vnútri zariadenia pomocou vlhkomera alebo vlhkomera. Tieto zariadenia sú lacné, ale sú veľmi dôležité na zabezpečenie adekvátneho mikroklíma kurčiat.

Pravdepodobne budete užitočné dozvedieť sa o potrebných zariadeniach na inkubáciu vajec: hygrometr, psychrometr, termoregulátor.

Ak indikátory nespĺňajú normy, musíte nastaviť požadovanú hodnotu na zariadení. Vlhkosť môže byť tiež nastavená ručne: pri podhodnotených indikátoroch vložených do nádrže s vodou denne posypať vajcia. Na zníženie vlhkosti je potrebné znížiť hladinu vody v inkubátorových nádržiach, tkaninách, gázach alebo bavlne.
vlhkomerNa stanovenie vlhkosti v inkubátore sa používa vlhkomer

Nedostatočné zvraty a zákruty

Zvláštnosťou chovných moriek je to, že je potrebné obrátiť vajíčka oveľa častejšie ako iné vtáky. Porušenie režimu prevratov najčastejšie vedie k smrti embryí v prvej polovici vývoja. V takomto prípade pri pohľade na vajíčko v ovoskopu môžete vidieť, ako sa zrazenina prilepila na škrupinu kvôli prehriatiu tejto strany vajíčka. Aby sme sa vyhli takejto situácii, musíme prísne dodržiavať režim prevratov:

 • 1 až 14 dní inkubácie: prevrat každé 3 hodiny;
 • 15 až 25 dní inkubácie: prevrat 4-6 krát denne;
 • 25-28 dní: nehybnosť vajíčok.

Vajcia sa ochladili premiestnením na výstup

V inkubátoroch, ktoré pozostávajú z hlavnej a liahne, musia byť vajíčka v poslednej inkubačnej dobe (25-26 dní) presunuté do vypúšťacej komory. To sa môže stať v manuálnom a automatickom režime. Ak ste predtým, ako ste presunuli vajíčka, ste ich vyšetrili a embryá boli živé a po umiestnení do vypúšťacej komory je príčinou väčšinou hypotermia. Záver moriek
Napríklad ste príliš otvorili prívodnú skrinku, spustili studený vzduch a narušili teplotu a vlhkosť. Počas plnenia výstupov výtokovej komory mohli kurčatá tiež vychladnúť a zomrieť v hlavnej skrini.

Dôležité! Vezmite mláďatá z poklopu nie viac ako dvakrát denne: ráno a večer.

Aby sa zabránilo takejto chybe, je potrebné jasne usporiadať proces prenosu vajec do výstupnej komory:

 1. Pred procesom prenosu sa umyte, dezinfikujte výstupnú skrinku a nastavte tam požadovanú teplotu.
 2. Teplota v miestnosti by nemala byť nižšia ako + 25-28 ° C.
 3. Veľmi pozorne si preštudujte návod na použitie pre výstupné a hlavné skrine. Výrobca môže poskytnúť rady týkajúce sa pohybu vozíkov alebo postupnosť preťaženia zásobníkov.
 4. Inkubačnú skrinku možno vypnúť až potom, ako z nej boli vytiahnuté všetky vajíčka (!).
 5. Mimo inkubátora by vajcia nemali byť dlhšie ako 30 minút.

Záver moriek

Poškodenie pri prenose na výstup

Pri nepresnom alebo hrubom zaobchádzaní môže byť škrupina alebo obehový systém embryí vo vajci poškodený pri prenose do zásuvky.

Vajcia môžu byť tiež poškodené, ak je inkubátor nesprávne. Ak chcete zabrániť tomuto problému, mali by ste starostlivo prečítať pokyny pre zariadenie. Ak máte veľký inkubátor (pre 50 vajec alebo viac), osoba s dostatočnou fyzickou silou by sa mala zaoberať vykládkou a nakladaním. Vákuový stroj tiež výrazne znižuje percento poškodených vajec za predpokladu, že sa používa správne.

Nedostatok živín

Nedostatky rôznych vitamínových a minerálnych látok v proteine ​​a žĺtku môžu viesť k úmrtiu kurčiat alebo hrubých vývojových porúch:

 • dwarfizmus, zaostalosť vo vývoji a raste;
 • nesprávne umiestnenie vo vajci (nedostatok vitamínu A, B12);
 • krátky chmý;
 • maternicové deformity (nedostatok niacínu, biotínu, mangánu, horčíka, zinku).

moriak
Aby sa zabránilo takejto situácii, musíte pri príprave vajíčok prijímať vajcia prísne kritériá. Vták by mal byť zdravý, dobre jesť, v ideálnom prípade by to mala byť osvedčená žena, ktorá sa v minulosti podarilo dostať normálne plod.

Odporúčame naučiť sa, ako určiť pohlavie moriek.

Pre obdobie ovipositoru je potrebné sledovať výživu vtáka a zaviesť vitamín-minerálne doplnky do neho. Pri výbere vajíčok stojí za kontrolu vajíčok s ovoskopom a odmietaní neštandardných vzoriek.

Dlhodobé skladovanie vajec

Maximálna doba skladovania vajec pred umiestnením do inkubátora je 10 dní, je mimoriadne dôležité dodržiavať podmienky skladovania:

 • Izba musí byť suchá a tmavá;
 • teplota skladovania je + 12 ° C;
 • vlhkosť vzduchu – nie viac ako 80%;
 • Vajcia sú umiestnené s ostrým koncom nadol.
Dôležité! Majte vajcia na inkubáciu v chladničke nemôže!

Čím je skladovateľnosť vajec dlhšia, tým je menej pravdepodobné, že budú vyliahnuté:

 • pri skladovaní až do 5 dní vyliahnutie 85%;
 • pri skladovaní do 10 dní – 73%;
 • pri skladovaní až do 15 dní – znížená na 62%;
 • po 20 dňoch skladovania – 50%.

Skladovanie moriakových vajec

Z toho, čo môžu zomrieť malé dandy

Ak bol inkubačný proces úspešný a objavili sa zdravé morky, je najdôležitejšie obdobie. Koniec koncov, novonarodené deti majú veľmi citlivý a neupravený tráviaci trakt, slabú imunitu, zvýšenú citlivosť na choroby a nepriaznivé podmienky zadržania. Ďalej zvážte hlavné príčiny úmrtnosti malých vtákov.

Naučte sa robiť broodráru pre morku s vlastnými rukami.

Nedodržanie teplotných podmienok

Dostatočné teplo je životne dôležité pre novorodencov. Pri zmrazení v tomto veku bude ošípané zaostávať vo vývoji, je ťažké získať váhu, v extrémnych prípadoch môže zomrieť.

Normy teploty pre kurčatá:

age,
dni

teplota,
°C
vlhkosť%

1-3 32-34 72-74
4-6 28-30 70-72
6-10 26-28 65-70
11-15 24-26 62-65
16-20 22-24 60
21-30 20-22 55-60
Viete? Pečená morka v skúmavke bola prvým jedlom Neila Armstronga na Mesiaci.

Zvyčajne sa na vykurovanie používajú elektrické svietidlá. Na reguláciu teploty je potrebné robiť merania pomocou teplomeru blízko vyhrievacieho telesa a na distálnych koncoch brodera. Turecko v broodderovi
Pozorovať správanie kurčiat kvočky možno vyvodiť záver, tepelná pohoda, alebo ho upravte:

 • ak sú kurčatá aktívne, chirp, prejavujú záujem o jedlo, rovnomerne rozložené v oblasti broodera, potom je správny teplotný režim;
 • ak sú deti umiestnené na okrajoch krabice, pokiaľ je to možné z vykurovacieho telesa, zatiaľ čo vyzerajú letargicky, je ťažké dýchať, takže teplota je zvýšená;
 • Ak sa deti stratili na hromade v blízkosti lampy – nemajú dostatok tepla, teplota sa musí zvýšiť.

Nesprávna strava

Hlavným problémom vo výžive je nedostatočná produkcia bielkovinových látok. Na rozdiel od ostatných poľnohospodárskych vtákov, u moriek by percento bielkovín v strave malo dosiahnuť 25-30%.

Prečítajte si podrobnejšie podrobnosti o vlastnostiach kŕmnych moriek.

Na zabezpečenie normálnej bielkoviny v strave detí by mali byť prítomné:

 • rôzne druhy krúpov;
 • tvaroh, sušené mlieko;
 • vajec;
 • ryba / mäsokostná múčka, mleté ​​mäso.

Prvým jedlom z mláďat by malo byť: nakrájané varené vajcia, nízkotučný tvaroh, varená kaša z proso, nakrájaná cibuľa, kukurica / pšeničná múka. Frekvencia kŕmenia vo veku 1 až 10 dní je 10-krát, to znamená, že deti potrebujú kŕmiť každé 2 hodiny.

Video: Ako krmiť morky v prvý deň až 7 dní

Až do veku 30 dní sa počet kŕmení zníži na 5 krát. Potrebné je v strave vtákov prítomné minerálne hnojenie: drvená škrupina (frakcie do 5 mm), krieda, stolová soľ.

Dôležité! Krmivo pre mladý morky by mala byť najvyššej kvality, a to najmä v prvých dňoch života. Neonatálne moriek dĺžky čreva v pomere k telesnej hmotnosti, je väčšia, než je zo starších vtákov (1 g hmotnosti dĺžke 1,6 cm čreva), tak jedlo je meškanie dlhšie. Ak je jedlo je nekvalitný, začne sa obrátiť kyslé, blúdiť a rozpad v tráviacom trakte, čo spôsobuje zápchu, rozvoj patogénnych flóry a intoxikáciu.

Zlá voda

Začínajúc prvými dňami života, deti by mali mať stály prístup k čistej, čerstvej a teplej vode, zatiaľ čo by nemala byť príležitosť vyliezť sa do misy na pitie. Zabráňte výskytu vlhkosti v blízkosti pijaca. Ak zbavíte deti vody pred týždňom, začnú nezvratné patologické zmeny v žalúdku, vážne naruší rovnováhu vody a soli, teplota klesne rýchlo.

Video: Ako piť Turecko v prvých 10 dňoch života

Ihneď po narodení môžu dať vodu s cukrom (1 lyžička na liter) a po 12-24 hodinách kŕmenia. Raz za 7-10 dní musíte deti zriediť roztokom manganistanu draselného (pred farbením vody do svetlo ružovej odtiene). Teplota pitnej vody by mala byť v rozmedzí + 22-24 ° C. Najvhodnejšie pre deti sú vakuové pijáky, ktoré si môžete vytvoriť aj s vlastnými rukami.

Zistite, ako a ako riadiť morky v prvých dňoch života.

choroba

Ak dôjde k porušeniu podmienok zadržania, infekčné a neinfekčné ochorenia sa môžu stať príčinou smrti. Morky reagujú veľmi citlivo na nepriaznivé podmienky alebo nesprávne kŕmenie.

Najčastejšie ochorenia u malých moriek (do 30 dní):

 1. Beri-beri. Túto situáciu možno pozorovať zhoršením krytu peria, letargie a výtoku z nosa. Aby ste predišli chorobám, musíte obsahovať vitamínové doplnky s vitamínom A, E, skupinou B a D. Napríklad môžete použiť liek “Chiktonik”. Okrem komplexu vitamínov obsahuje esenciálne aminokyseliny. Dávkovanie – 1 ml na liter vody. Potrebujete piť 5 dní, môžete to znova podať za mesiac.
 2. Hnačka. Tiež časté poruchy u mladých kurčiat, môže byť príčinou farbu sekrétu z chýb sa objaví diéta hnedé hnačka, zavádzanie nových stolice výrobky sú natreté na žlto, v dôsledku ťažkej intoxikácie objaví čierny hnačka, biely hnačka ak nastane závažné infekčné choroby (v tomto prípade potreby liečby antibiotikami, čo považujeme za nižšie). Hnačka hn Pri žltej hnačke je potrebné vylúčiť nevhodný nový produkt, keď otrávenie účinne dávkuje 1 dávku “Ftalazolu” v dávke 1 g na 10 kg hmotnosti (pridané do krmiva) raz.
 3. Paratýfusu. Symptómy sú: hnačka, letargia, trasenie, smäd. Choroba sa veľmi rýchlo šíri medzi hospodárskymi zvieratami, takže chorý človek je okamžite izolovaný. Na boj môžete použiť antibiotikum “Lozewal” v dávke 2 ml na 10 kg živej hmotnosti (zasahovať do jedla), podávajte jedenkrát denne po dobu 5 dní.
 4. Pulloroz. V prípade, že ochorenie kurčiat hnačku začína štipľavým zápachom, tam sú smäd, ospalosť, ťažký dych. Úmrtnosť pri ochorení je veľmi vysoká, takže liečba by mala začať čo najskôr. Účinne používajte “tetracyklín” alebo akékoľvek iné antibiotikum tejto skupiny. Dávkovanie – 40 mg na 1 kg hmotnosti (pridané do krmiva) ráno a večer počas týždňa.

Video: Ako vyzerá chorá morka?

Ako môžete vidieť, úspešný odchov moriek – pracné, vyžaduje vašu neustálu pozornosť a starostlivosť robiť. Počnúc vznikom embrya a do veku mesiaca sú kurčatá veľmi citlivé a riziko smrti v týchto štádiách je veľmi vysoké. Vzhľadom k tomu, by sa striktne dodržiavať technologickú inkubácie a po vyliahnutí kurčiat pre zaistenie optimálnych podmienok.